Opakovaná nákaza covid-19 je častější než se myslelo

Opakovaná nákaza covid-19 je častější než se myslelo 1

Kaitlyn Romoser poprvé chytla covid-19 v březnu 2020, pravděpodobně při cestování do Dánska a Švédska, a v době, kdy se začal rýsovat rozsah pandemie. Romoser (23) je pracovnice v laboratorním výzkumu ve městě College Station, Texas, a po pozitivním testu měla pouze pár dní mírné symptomy připomínající nachlazení.

V následujících týdnech se její stav zlepšil natolik, že se považovala za plně uzdravenou. Nechala si udělat další test, který byl negativní, a pak se připojila ke studii jako jeden z prvních dárců rekonvalescenční krevní plazmy ve snaze pomoci jiným. O šest měsíců později v září onemocněla Romoser znovu poté, co s tatínkem podnikli výlet na Floridu. Druhé kolo bylo mnohem horší. Zcela ztratila chuť a čich a trpěla přetrvávajícími bolestmi hlavy a únava. Znovu byla pozitivně testována na covid-19. Romoser věří, že se jednalo opakovanou infekci spíše než tajemné znovuobjevení původní „spící“ infekce. Protože koronavirus (tak jako jiné viry) pravidelně mutuje s tím, jak se rozmnožuje a šíří v lidské komunitě, nová infekce by měla jinou genetickou stopu. Žádná z laboratoří však neuchovala její testovací vzorky pro genetické sekvenování, takže neexistuje způsob, jak své podezření potvrdit.  „Bylo by dobré mít důkaz,” řekla Romoser. „Označili za lhářku, protože lidé mi nechtějí věřit, že je možné se znovu nakazit. Proč bych ale o tom měla lhát?”

Zatímco miliony Američanů bojují s covid-19 a další miliony usilují o ochranu před ním prostřednictvím vakcíny, americké autority v oblasti zdraví stále přehlížejí znepokojující podskupinu pacientů: ty, kteří se nakazili víc než jednou. Zjištění, jak častá je opakovaná infekce mezi lidmi, a také jak rychle pozbyli imunitu a proč, má pro nás významné důsledky pro pochopení imunity a úsilí o vytvoření účinného programu vakcinace. Vědci potvrdili, že opakované infekce po prvotní nemoci vyvolané virem SARS-CoV-2 jsou možné, ale zatím je označili za „vzácné“. Podle mapovače globální opakované infekce se v celém světě objevilo méně než 50 opodstatněných případů. Pouze 5 jich bylo opodstatněných v USA (včetně 2 v Kalifornii na konci ledna).

To vypadá jako bezvýznamné číslo. Ale vědecké pochopení opakované infekce je omezeno malým počtem laboratoří v USA, které uchovávají testované vzorky nebo provádějí genetické sekvenování. Americké stánky KHN věnující se zdraví hodnotily snahy o dohled a zjistily, že mnoho amerických států pečlivě mapuje nebo zkoumá podezřelé případy opakované infekce. Lidé z KHN zaslali dotazy ohledně dohledu u opakované infekce do všech 50 amerických států a do Washingtonu DC. Z 24 odpovědí méně než polovina poskytla detaily o podezřeních nebo potvrzených případech opakované infekce. Tam, kde úřady podle svých slov aktivně monitorují opakované infekce, objevili mnohem více potenciálních případů, než se předtím tušilo. Ve státě Washington např. úřady zkoumaly téměř 700 případů, které splňují kritéria pro možnou opakovanou infekci, asi 30 čeká na genetické sekvenování a jen 1 případ byl potvrzený. V Coloradu úřady odhadují, že možné opakované infekce tvoří jen 0,1 % pozitivních případů koronaviru. Ale při více jak 396 000 hlášených případech to znamená, že téměř 400 lidí se mohlo nakazit více než jednou. V Minnesotě úřady zkoumaly víc jak 150 případů podezření na opakovanou infekci, ale – dle slov mluvčího – postrádají genetický materiál, který by diagnózu potvrdil. V Nevadě, kde byl v loni v létě identifikován první americký případ opakované infekce covid-19, řekl Mark Pandori, ředitel státní zdravotní laboratoře, že není pochyb o tom, že mnoho případů zůstane nezjištěných.

„Nepochybuji, že nám případy opakované infekce unikají. Dají se potvrdit jen velmi obtížně, takže potřebujete specializované týmy, které tu práci provedou, nebo základní laboratoř.“

Takové případy se liší od případů tzv. dlouhodobého covidu-19, při kterém původní infekce spustí oslabující symptomy, které zůstávají přítomné po celé měsíce, a po celou dobu je možné virové částice odhalit. K opakované infekci dochází, když se osoba původního kmene zcela zbaví, a pak se nakazí znovu jiným jiným kmenem covid-19 (což zvyšuje obavy o trvalost imunity před touto chorobou). K takovým opakovaným infekcím dochází pravidelně, když mezi lidmi kolují čtyři další koronaviry, které způsobují běžné nachlazení.

Pokyny od Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vyzývají k prošetření možné opakované infekce, když je někdo pozitivně testován na covid-19 minimálně 90 dní po původní infekci (nebo minimálně 45 dní u „velmi podezřelých“ případů). Potvrzení opakované infekce vyžaduje genetické sekvenování párových vzorků z každé epizody, aby bylo možné říct, zda se genomy liší.

Ale Spojené státy postrádají kapacity pro rozsáhlé genetické sekvenování, což proces, který identifikuje stopu určitého viru tak, aby mohla být srovnána s jinými kmeny. Jeff Zients, který stojí v čele federálního proticovidového komanda, poznamenal minulý měsíc, že USA se dostaly na 43. místo ve světě, pokud jde o genetické sekvenování. Do dnešního dne byl sekvenován pouze zlomek pozitivních vzorků koronaviru, ačkoli Bidenova administrativa pracuje na jeho rychlém rozšíření.

Dr. Rochelle Walensky, ředitelka CDC, řekla 1. února reportérům, že „sekvenování se v posledních týdnech zvýšilo desetinásobně, z 251 týdně na začátku ledna na 2238 týdně na konci ledna“. Agentura spolupracuje se soukromým společnostmi, se státy a akademickými laboratořemi, aby do poloviny února mohli rozběhnout na 6000 sekvencí týdně.

Epidemiolog pro přenosné nemoci pro stát Washington dr. Scott Lindquist řekl, že úřady prioritizovaly genetické sekvenování ve státní laboratoři a mají plány začít genotypizoval 5 % ze všech odebraných vzorků. To úřadům umožní roztřídit téměř 700 potenciálních případů opakované infekce. Toto úsilí navíc pomůže zaznamenat přítomnost výrazně zmutovaných forem koronaviru (známých jako varianty), které mohou ovlivnit, jak snadno se bude virus šířit, a možná i jak vážně lidé onemocní covid-19.

„Tyto dvě oblasti, reinfekce a varianty, se mohou protínat. Chceme být vepředu, ne vzadu.“ 

 

Jak dlouho trvá imunita?

Přízrak opakovaných infekcí komplikuje jednu z ústředních otázek hrozby covid-19: jak dlouho po přirozené infekci či vakcinaci zůstane člověk imunní? Rané studie naznačily, že imunita bude krátká, jen pár měsíců, zatímco novější výzkum zjistil, že určité protilátky a paměťové buňky mohou přetrvávat u pacientů déle než 8 měsíců.

Ve skutečnosti neznáme marker, který by signalizoval imunitu,“ řekl dr. Jason Goldman, odborník na infekční nemoci v nemocnici Swedish Medical Center v Seattlu. „Nemáme test, který by se dal provést, a který by jasně řekl ano nebo ne.“

Goldman a kolegové na podzim potvrdili případ opakované infekce u muže v Seattlu a od té doby identifikovali 6 nebo 7 pravděpodobných případů. „To je mnohem častější scenář než si uvědomujeme.“

Možnost opakované infekce znamená, že i pacienti, kteří už covid-19 měli, musí být bdělí, aby omezili opakovanou expozici, řekl dr. Edgar Sanchez, lékař specializující se na infekční nemoci v nemocnici Orlando Health na Floridě.

„Mnoho pacientů se ptá: jak dlouho se můžu obávat, že covid chytnu znovu? Říkám jim toto: nemusíte se bát příštích pár týdnů, možná i měsíců – ale dál nikdo neví.“

Stejnou zprávu lze vzkázat široké veřejnosti, řekl dr. Bill Messer, odborník na virovou genetiku na univerzitě v Portlandu, který uvažoval o kulturní psychologii odpovědi na covid-19. Důkazy naznačují, že nemusí dojít k jasnému návratu k normálu.

 „Existuje myšlenky, že pandemii ukončíme tím, že koronavirus porazíme, ale nemyslím si, že se to stane přesně tak. Pravděpodobnější je, že se naučíme, jak pohodlně žít i s novým virem kolujícím ve společnosti.“ 

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení.

Vhodné pro testování do firem, domovy důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/