5 chytrých způsobů, jako opravit škody od domácích mazlíčků

5 chytrých způsobů, jako opravit škody od domácích mazlíčků 1

Je to roztomilé, rozkošné, přítulné a napáchá to škody na nábytku – co to je? Domácí mazlíčci, samozřejmě.

„Mít domácího mazlíčka je požehnání, ale může to být také prokletí, protože nerozumí lásce a respektu k nábytku,“ říká interiérová designérka Brittany Marom z New Yorku a majitelka krátkosrstého štěněte maďarského ohaře (Vizsla), která do údržby nábytku příliš neinvestuje.

Zvířata, ať už je to pes, kočka nebo i králík, následují své přirozené instinkty, aniž by si byli vědomi skutečnosti, že dělají něco špatného. Proto je na Vás, abyste zabránili tomu, že způsobí škody, dříve než se budete muset vypořádat s následky.

„Pokud máte batole, také si kvůli němu zajistíte svůj domov,“ říká trenérka domácích mazlíčků Shelby Semel z New Yorku. „U štěněte je to podobné.“

Podívejte se, jak odborníci řeší pět častých problémů se škodami do domácích mazlíčků, a v první řadě jak jim předcházejí.

 

Rozkousaný dřevěný nábytek

Nedovolte, aby se to opakovalo: Psi rádi žvýkají nohy stolů a židlí. Pokud máte malé štěně, zabraňte mu v přístupu k vzácným, cenným kusům nábytku pomocí ohrádky s brankou. Ohrádka umožní Vašemu psovi se pohybovat, ale zabrání mu dostat se do prostoru s nábytkem. Ujistěte se, že mezitím svému psovi dáváte dostatek žvýkacích hraček a kostí na hlodání, aby měl do čeho kousat. Pokud Vašemu štěněti rostou zoubky, snižte žvýkání kostkou ledu, který zklidní dásně a neušpiní koberec. Pokud máte zlobivé štěně, Marom navrhuje postříkat nábytek jablečným sprejem, který působí jako odstrašující prostředek s hořkou chutí, takže mu nábytek nebude chutnat. U již rozžvýkaných nohou nábytku můžete stopy po hlodání jednoduše sami opravit. Stačí obrousit hrany a setřete nečistoty. Hlubší stopy mohou vyžadovat tmel na dřevo; naneste odpovídající mořidlo nebo barvu. Nechte zaschnout a poté použijte jemný brusný papír k vyleštění nerovností.

5 chytrých způsobů, jako opravit škody od domácích mazlíčků 2

Loužičky na kobercích

Nedovolte, aby se to opakovalo: Sledujte příjem potravy a vody svého mazlíčka, abyste zjistili, kdy potřebuje jít na záchod.

„Nehody se většinou stanou, protože majitelé ne vždy věnují pozornost cyklu vyprazdňování svého mazlíčka,“ říká Semel. Naladění se na jeho potřeby pomáhá odvrátit nepořádek, protože budete předvídat jeho tělesné funkce a můžete psa pustit ven nebo kočku přinést blíže k její bedně. Když se Váš mazlíček dostane na správné místo, posilujte dobré chování pochvalou a odměnou. Kelly Killoren Bensimon, realitní agentka z Douglas Elliman v New Yorku, která rovněž hraje ve filmu Sladký život v New Yorku (2008) a má 2 havanské psíky Fluffy a Tarzana, přísahá na odstraňovač pachů Roxie & Rocco Stain & Odor Eliminator, který zbaví koberce zápachu a skvrn. Je to kouzlo, říká. Silně znečištěné koberce bude pravděpodobně nutné nechat odborně vyčistit.

 

Poškrábané čalounění

Nedovolte, aby se to opakovalo: Kočky milují zarývání drápků do čalounění pohovek a židlí. V některých případech může dojít k takovému poškrábání, že nábytek vypadá jako roztrhaný. Na menší poškození zejména na tkané látce používá Bensimon děrovací jehlu k zatlačení uvolněných nití zpět do pohovky. Na škrábance na koženém nábytku používá Marom trošku krému na boty, kterým místo přetře. Aby se zabránilo opakovanému poškozování, Bensimon navrhuje položit přehoz nebo deku na místo, kde kočka ráda škrábe.

„Pokrývku můžete vždy vyměnit a tak změnit vzhled,“ říká.

Pokud se rozhodnete vyměnit čalounění, dívejte se po hladkých látkách, protože cokoli s texturou bude pravděpodobně zachytávat drápy. Také byste se měli držet tmavších barev, ale ne úplně sytých.

„Na bílé a krémové je vidět každá skvrna a na velmi tmavých barvách chlupy nečistoty,“ říká Marom.

Nábytek se Vám možná nepodaří před přístupem mazlíčků zcela uchránit, ale škrábací sloupky u vedle něj mohou odvádět pozornost kočky. A rozprašovací láhev s vodou je dobrý způsob, jak odehnat zlobivé kotě.

 

Potrhané polštáře

Nedovolte, aby se to opakovalo: Dekorativní polštáře, zvláště ty s třásněmi, umělou kožešinou, šerpou a dalšími taktilními prvky, které vypadají jako hračka, navnadí Vašeho psa ke žvýkání. Navíc, když si Vaše štěně hraje s polštáři, pravděpodobně přeběhnete, a pozornost je pro Vašeho mazlíčka vzrušující. Chcete-li odstranit neúprosné trhání polštářů, na 2 týdny jr schovejte. Až je vrátíte, naznačte psovi „fuj“ pokaždé, když se k nim přiblíží. Pokud víte, že Váš pes není zrovna nejposlušnější, experimentujte s levnými polštáři. Odměňte ho za jakýkoli pokrok. Pokud budete po týdnu úspěšní, znovu vytáhněte jeden ze svých hezčích polštářů a opakujte lekci.

 

Línání chlupů 

Nedovolte, aby se to opakovalo: Dlouhosrsté psy byste měli česat a upravovat, aby se zabránilo nadměrnému línání. I když máte krátkosrstého oříška, pravidelné kartáčování může pomoci minimalizovat chlupy na nábytku. Díky kartáčování také bude srst Vašeho psa měkčí, čistší a bude nejspíš méně línat. Nepoddajné prameny vyčistěte pomocí válečku na textilie nebo lepicí pásky.