5 technologických trendů roku 2022

5 technologických trendů roku 2022 1

Metaverse

Metaverse je jedním z nejžhavějších módních slov současnosti. Je to v podstatě virtuální svět vytvořený kombinací různých technologií, včetně virtuální (VR) a rozšířené reality (AR). I když ještě technicky neexistuje, společnosti jako Facebook doufají, že se Metaverse stane místem, kam budeme chodit se setkávat, pracovat, hrát si, studovat a nakupovat. Předpokládá se, že tato „rozšířená realita“ bude dalším vývojovým stádiem internetu, které smaže hranice mezi fyzickým a digitálním životem. Představte si na nákupy in-game, kde mohou počítačoví hráči nakupovat virtuální zboží a služby za skutečné peníze. Pracovní místa v Metaverse pak mohou zahrnovat personalizovaného tvůrce avatarů nebo výzkumného vědce Metaverse.

 

Samohnojivé plodiny

V celosvětové produkci plodin se každý rok používá hnojivo obsahující asi 110 milionů tun dusíku. To představuje 1-2 % celosvětových emisí oxidu uhličitého (CO²). Rostliny jako sója a fazole (ze skupiny luštěnin, kam patří také hrách a čočka) však používají „chytrý způsob“ k produkci vlastního dusíku dle zprávy, kterou vytvořil populárně vědecký časopis  Scientific American a Světové ekonomické fórum. Vědci nyní doufají, že se jim k  „samohnojení“ podaří „přemluvit“ také další plodiny, jako jsou obiloviny včetně kukuřice.

 

Domy vytištěné v 3D

„Vkládání materiálů, jako je beton, písek a plasty, do masivní 3D tiskárny pro tisk domů, je relativně jednoduchá a nízkonákladová stavební metoda,“ uvádí Fórum ve zprávě. Nedostatečná infrastruktura pro přepravu materiálů však znemožňuje použití 3D tisku ve vzdálených a rozvíjejících se regionech, kde by mohl mít největší dopad. To by se mohlo změnit, pokud by více společností následovalo příklad italské společnosti pro 3D tisk WASP, která předvedla, jak tisknout komponenty bydlení pomocí místních materiálů, jako je jílovitá půda.

 

Nízkouhlíková doprava

Nulové emise dnes produkují méně než 2 % vozových parků silniční dopravy. Ale v důsledku hromadné dopravy, železniční i námořní, se objevila nízkouhlíková řešení, říká Bernard S. Meyerson, emeritní ředitel pro inovace v IBM. Patří mezi ně osobní vlak Coradia iLint bez emisí CO² a vývoj alternativních paliv pro lodní dopravu, jako je zelený čpavek, bezuhlíkový plyn vyráběný pomocí obnovitelné energie. Výzvou je však použití těchto technologií ve velkém měřítku, říká Meyerson ve zprávě.

„Překážky nejsou jen technologické, ale také politické, vzhledem k tomu, že takové transformační programy vyžadují značné kapitálové investice,“ dodává.

Mohl by rok 2022 přinést pokrok? Francouzský výrobce železniční dopravy Alstom říká, že jeho Coradia iLint je první osobní vlak na světě s vodíkovými palivovými články.

5 technologických trendů roku 2022 2

Kryptoměny

Podle Thomson Reuters Foundation, globální společnosti zpravodajských a informačních služeb, se kryptoměna posouvá z okraje financí do hlavního proudu. Salvador ve Střední Americe se stal první zemí, která bitcoin, původní a nejoblíbenější kryptoměnu, učinila v září 2021 zákonným platidlem. Mezitím centrální banky ve Švédsku, Kanadě, EU a Velké Británii patří mezi ty, které uvažují o vlastní digitální měně. Ne všichni však tento vývoj v budoucnosti financí přijímají. Země jako Čína, Bangladéš, Katar, Egypt a Maroko zakázaly kryptoměny kvůli obavám z potenciálního rizika a podvodu. Používání mimořádně výkonných počítačových systémů k „těžbě“ nových kryptoměn je také špatné pro životní prostředí. Existují však odborníci z technologického průmyslu, kteří věří, že při regulaci se kryptoměna stane udržitelnějším zákonným platidlem budoucnosti.