15 hlavních turistických atrakcí Bombaje

15 hlavních turistických atrakcí Bombaje 1

Bombaj je město kontrastů. Nesporně nejkosmopolitnější město Indie je plné gurmánských restaurací,  5* hotelů, módních obytných čtvrtí, které jsou domovem megahvězd Bollywoodu, a renomovaných atrakcí. Ale je třeba pamatovat, že v této rušné metropoli žije odhadem 20 milionů lidí, kteří dávají největšímu indickému městu jeho charakteristický chaotický, nabuzený dojem. V Bombaji snadno poznáte Indii v její nejautentičtější podobě. Spatříte zde hinduistické věřící vybírající květinové girlandy na velkém květinovém trhu u vlakové stanice Dadar, „dabbawalas“ (v překladu „lidé, kteří nosí kontejnery“) roznášející statisíce čerstvě uvařených obědů zaměstnancům kanceláří, vír barev na rušné „Tržnici zlodějů“ a lidi všech oblastí života těšící se ze západu slunce na krásném písku pláže Marine Drive Chowpatty. Bombaj je stejným dílem zahlcující a inspirující, takže nikdy nezapomenete na svojí první návštěvu města. Pokud jde o možnosti aktivit, turisté mají obrovský výběr.

 

Návštěva Brány Indie

Brána Indie (Gateway of India), která stojí hrdě na březích Arabského moře v nábřežním okrsku Apollo Bunder, je jedna z nejoblíbenějších a nejvíce ceněných pamětihodností Bombaje. Čedičový oblouk vysoký 26 m, který kombinuje architektonický styl římského triumfálního oblouku a tradiční hinduistický a muslimský styl, byl vybudován jako gesto na přivítání britského krále Jiřího V. a královny Marii, kteří navštívili britskou Indii v roce 1911. Ironicky pod tím samým obloukem poslední britští vojáci opustili Indii v roce 1948 poté, co země vyhlásila nezávislost na Velká Británii. Dnes je Brána Indie jedno z nejoblíbenějších shromaždišť v Bombaji pro turisty i místní. Můžete zde pozorovat jachty a trajekty vyplouvající na moře z 5 mol, která se nacházejí kolem oblouku. Nebo můžete prostě pozorovat lidi kolem a dát si k tomu proslulé bombajské bhelpuri (křupavý pikantní snack z pufovaná rýže polité tamarindovou omáčkou) od pouličních prodavačů. Poté se vydejte pěšky (10 minut cesty) do tržnice Colaba Causeway Market, což je rušný bazar, kde se prodává vše, co si jen dovedete představit. Je to jedno z nejlepších míst pro levné nakupování v Bombaji.

Adresa: End of C. Shivaji Maharaj, Apollo Bandar, Colaba, Mumbai

Indický zlatý trojúhelník: Dillí, Agra a Džajpur

Pozorujte západ slunce na Marine Drive

Návštěva Bombaje by nebyla kompletní bez projížďky po Marine Drive. Nábřežní bulvár ve tvaru písmena C dlouhý 3,6 km nabízí velkolepé výhledy na pobřeží – ale stejně tak úžasné jsou možnosti na druhé straně Marine Drive. Ulice je lemována krásnými secesními budovami, které získaly status památky UNESCO. Po malé projížďce po bulváru se vydejte pěšky za dalšími atrakcemi kolem Marine Drive. Nejlepší dobou je západ slunce, kdy se turisté a obyvatelé Bombaje sejdou na písku pláže Girgaum Chowpatty, aby sledovali, jak nebe nebe připomínající cukrovou vatu bledne a tmavne, a přitom si pochutnávali na vyhlášeném bombajském pouličním jídle z nedalekých stánků.

Zajímavost: říkáte si, proč se Marine Drive také říká „Královnin náhrdelník“? Podívejte se na pouliční světla: byla umístěna tak, aby silnice shora vypadala jako perlový náhrdelník.

 

Most Bandra-Worli

Jednou z nejikoničtějších staveb Bombaje je dnes zavěšený most známý jako Bandra-Worli Sea Link. Uveden do provozu byl v roce 2009 a osmiproudový most přes otevřené moře spojuje centrální obchodní okrsek s předměstími na západní straně, čímž nabízí potřebnou úlevu dopravě na hlavním tahu Mahim Causeway. Kromě toho se stal bombajským ekvivalentem Brooklynského mostu v New Yorku nebo Opery v Sydney. Nejpůsobivější pohled na most Bandra-Worli Sea Link budete mít z pevnosti Bandra Fort, kterou postavili Portugalci v roce 1640. Také stojí za to se po mostě projet. Ve dne můžete spatřit moře útočící na obou stranách mostu a v noci pozorovat, jak se most rozsvítí spoustou barevných světel.

Hlavní turistické atrakce Indie

Hotel Taj Mahal Palace, Bombaj

Další oblíbenou památku mohou turisté najít přímo u Brány Indie: je to Taj Mahal Palace 5* první luxusní hotel v Indii starý více jak sto let, který je vážený pro své velkolepé interiéry z tmavého kamene. Fasáda plná oken kombinuje renesanční architekturu s islámskými vlivy, jako jsou rohové věžičky s cibulovými kopulemi, špičaté oblouky a kryté balkony.

Zajímavost: hotel Taj Mahal Palace je jedno z nejvíce fotografovaných míst v Indii. Můžete se projít kolem něj a vyfotit si ho z úrovně ulice. Nebo ještě lépe, zajít do hotelové restaurace Sea Lounge v koloniálním stylu, kde se odpoledne koná luxusní čajová párty (high tea).

Adresa: Apollo Bunder, Mumbai;  akční nabídka zde 

 

Jeskyně Kanheri Caves

15 hlavních turistických atrakcí Bombaje 2
Kanheri Caves

I když Bombaj na první pohled vypadá jako lesknoucí se moderní velkoměsto, má také své prastaré lokality, které Vás zanechají v úžasu. Můžete strávit den v NP Sanjay Gandhi prohlídkou jeskyní Kanheri Caves, komplexu vytesaného z čedičových formací před asi 2000 lety. Za 109 vstupy do jeskyní spatříte velké stúpy (známka, že se kdysi jednalo o posvátné místo buddhistů), sborové prostory a modlitební haly. Nekompletní obrazy Buddhy můžete vidět na stropě jeskyně č. 34.

Adresa: Borivali East, Mumbai

 

Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya Museum

Návštěva Muzea Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya je další oblíbenou aktivitou turistů v Bombaji. Muzeum dříve známé jako Muzeum Západní Indie Prince Waleského, je jedním z nejvýznamnějších muzeí umění a historie v Indii. Budete potřebovat minimálně půl dne, abyste si prohlédli rozsáhlou permanentní expozici muzea (70 000 předmětů, k nimž patří indické miniatury, himálajské umění, staré asijské mince, meče vykládané drahokamy a mnoho dalšího). Poté se projděte ulicemi v okrsku kolem muzea, které jsou plné krásných gotických budov.

Adresa: 159-161 Mahatma Gandhí Road, Fort, Mumbai

Slavné pevnosti a paláce v Indii

Meditační centrum Global Vipassana Pagoda

Objevte klidnou tichou stránku Bombaje v centru Global Vipassana Pagoda. Obrovská stúpa vysoká 96 m byla inspirována Šweitigoumskou pagodou v Myanmaru a je pokrytá pravým zlatem, které září ve slunečních paprscích. Dutá pagoda ukrývá uvnitř obří halu, kam se vejde 8000 meditujících lidí. Nevíte, jak na to? Pak se můžete zúčastnit některého z bezplatných kurzů 10 minutové meditace Anapana, které pagoda nabízí v průběhu dne. Dále je zde rozsáhlý vegetariánský food court s vynikajícími palačinkami dosa.

Adresa: Next to Esselworld, Gorai Village, Borivali (West), Mumbai 

 

Chrám Shri Siddhi Vinayak

Mnoho hinduistů má své oblíbené bohy z indického panteonu 33 milionů božstev. Ti, kdo dávají přednost Ganéšovi (břichaté božství s hlavou slona, známé jako „odstraňovač překážek“), míří do chrámu Shri Siddhi Vinayak. Vyzujte si boty a vydejte se podívat na podobiznu božstva pokrytou květinovými girlandami a obětinami, kterou touží zahlédnout stovky dalších návštěvníků (možná v naději na splnění přání); je to kulturní zážitek jako žádný jiný. A pokud byste měli zájem o další posvátná místa zasvěcená Ganéšovi, navštivte chrám Vazira Naka Ganpati nebo chrám Garodia Nagar Ganpati.

Adresa: S.K. Bole Marg, Prabhadevi, Mumbai

6 míst v Indii, kam se vydat za ajurvédou a jógou

Mani Bhavan Gandhi Museum  

Gándhí je v Indii jednou z nejváženějších postav a v Bombaji není lepší místo, kde se můžete o něm dozvědět, než v Muzeu Mani Bhavan Gandhi. Budova má historii sahající až k samotnému Gándhímu, který zde měl své ústředí po téměř dvě desetiletí (od roku 1917). Turisté mohou vzdát hold indickému hrdinovi u jeho sochy v muzeu, prohlédnout si staré fotografie Gándhího kolem schodiště a podívat se také na dva z jeho proslulých kolovrátků na předení. Ve druhém patře se nachází místnost vystavující obrazy znázorňující významné momenty Gándhího života.

Zajímavost: v roce 2010 Mani Bhavan Gandhi Museum navštívil tehdejší americký prezident Barack Obama.

Adresa: Laburnum Road, Gamdevi, Mumbai

 

Chrám Mahalakshmi

Chrám Mahalakshmi je jeden z nejstarších a nejslavnějších chrámů v Bombaji. Je zasvěcen Lakšmí, hinduistické bohyni bohatství, a přitahuje davy procházející zdobenou branou do svatostánku s podobiznou božstva. Návštěvníci zde mohou spatřit také podoby dalších bohů, včetně Tridevi (patron hudby a vzdělání) a Kálí (bohyně destrukce) se zlatými ozdobami. Další duchovní atrakci představuje Haji Ali Dargah, „plovoucí“ muslimský svatostánek (mešita) vzdálený jen 15 minut chůze od chrámu Mahalakshmi.

Adresa: Bhulabhai Desai Road, Mumbai

 

Ochutnejte proslulé pouliční jídlo v Bombaji

15 hlavních turistických atrakcí Bombaje 3

Milovníci dobrého jídla si tu přijdou na své: Bombaj je proslulá nejlepším pouličním jídlem v celé Indii: je barevné a kořeněné, a zároveň nabízí nejlepší hodnotu za Vaše peníze. Nikdy nebudete příliš daleko od skvělého prodejce, ale stojí za to najít ty nejlepší. Ochutnejte chatt (kořeněný snack typicky vytvořený z bramborových knedlíčků, smažených nudlí, cibule, chilli aj.) z oblíbených stánků s jídlem u stanice Churchgate. Na Marine Drive a u Brány Indie najdete prodejce připravující pokrm chana jor garam z kořeněné cizrny. Nebo zamiřte na promenádu Carter Road, kde najdete pouliční jídlo z celého světa, jako je shawarma, taštičky momo, a dokonce i celý vařený kukuřičný klas s limetkovou šťávou.

 

Prohlídka Bollywoodu

Bollywood, největší filmový průmysl Indie, má své kořeny už od 30. let 20. století, kdy bylo v Bombaji založeno filmové studio Mumbai Talkies. Bollywood dnes vyprodukuje až 1000 filmů ročně, od historických eposů přes kari westerny až po filmy o kurtizánách. Podívat se do zákulisí této továrny na filmové trháky můžete při celodenní prohlídce Bollywoodu. Při tomto dobrodružství si turisté mohou prohlédnout dvě bollywoodská filmová studia, vyfotografovat se s hvězdami (podle aktuální dostupnosti), podívat se na bollywoodský tanec a naučit se nějakou choreografii, a také se projet po „lepší“ čtvrti, kde žijí přední herci a herečky Bollywoodu.

 

Chor Bazaar – „Tržnice zlodějů“

Bez ohledu na to, jak netradiční je Vaše přání, všechno nejspíš najdete v tržnici Chor Bazaar;  název v překladu znamená „Tržnice zlodějů“ podle pověsti, že všechno kradené zboží v Bombaji končí tady.   Chor Bazaar patří k největším atrakcím pro turisty a také je vhodným místem, kde si můžete vybrat levné zboží. Starožitné hodiny, podobizny božstev, knihy z druhé ruky, keramika, pouzdra na mobily, řemeslné výroby, boty, mince, zavazadla, retro fotoaparáty, viktoriánský nábytek – na co si vzpomenete, to najdete ve zdejší chaotické změti prodávajících a kupujících.  

Tip: ve vedlejších ulicích kolem Chor Bazaar seženete kebab patřící k nejlepším v celé Bombaji.

Adresa: Mutton Street, Ajmer, Kumbharwada, Bombaj

Stupňovité studny v Indii

Starobylé jeskyně na ostrově Elephanta

Oblíbený jednodenní výlet z centrální části Bombaje míří na ostrov Elephanta Island (UNESCO) ležící v prostoru bombajského přístavu. Spatřit zde můžete do kamene vytesané jeskynní chrámy hinduistického boha Šivy. Jsou staré zhruba 1600 let a celý archeologický div se skládá ze série chrámů ve vzoru labyrintu či mandaly. Uvnitř pak najdete reliéfy vysvětlující příběhy hinduistických mýtů. Korunním klenotem hlavního chrámu je socha Šivy se třemi tvářemi vysoká 6 m. Trajekty na ostrov Elephanta odplouvají zhruba každých 30 minut od Brány Indie a plavba trvá asi hodinu.

 

Vodní zábavní park Water Kingdom

V Bombaji je horko po většinu roku, kdy průměrná teplota činí 30-34 °C. Když se budete potřebovat zchladit, navštivte Water Kingdom, oblíbený vodní zábavní park v Bombaji. Největší tematický vodní park Asie nabízí více jak 70 atrakcí včetně tobogánů a skluzavek, laguny s vodními děly a rain dance zone. Bazén s vlnami (Wetlantic) široký 100 m je největší svého druhu na světě. Turisté zde najdou také ledové kluziště a bowlingovou dráha. Není divu, že Water Kingdom navštívilo už více jak 15 mil. lidí z celého světa. 

Adresa: Global Pagoda Road, Essel World amusement park, Borivali West, Mumbai 

Akční nabídka ubytování zde