Poprvé v Guianas

Poprvé v Guianas 1

Oblast Guianas (Guayanas, Guiany) zahrnuje tři jihoamerické země, Guyanu, Surinam a Francouzskou Guyanu, které se tak dobře ukrývají pod porostem jihoamerické džungle, že i nadšenci do zeměpisu mívají problém je na mapě ukázat. Ty, kdo jsou dostatečně neohrožení, aby se sem vydali, odmění zdejší panenské pralesy, které jsou domovem zvířat patřících k největším a nejvzácnějším na kontinentu, syrová původní kultura a pozoruhodně bizarní směsice historie. Informací je málo a infrastruktury ještě méně, přičemž je šance, že zde potkáte jen hrstku dalších cestovatelů. Je to blátivá destinace nepřipojená k modernímu světu, která vyžaduje mít spoustu peněz v hotovosti místo platební karty (bankomaty jsou vzácné), otužilé pozadí (nezpevněné silnice plus  opotřebované díry rovná se obřím hrbům), a také staromódní smysl pro dobrodružství.

Nepotřebujete však umět španělsky nebo portugalsky – kvůli koloniální minulosti oblasti (nebo i současnosti, jak je tomu v případě Francouzské Guyany, která je stále departmentem Francie) se v Guyaně mluví anglicky, v Surinamu holandsky a ve Francouzské Guyaně pochopitelně francouzsky. Celý region je etnický mišmaš potomků Indiánů, evropských kolonistů, uprchlých afrických otroků a potomků zadlužených asijských dělníků. Kvůli jeho geografii je severní pobřeží a jeho kultura více karibská než jihoamerická. Všechny tři země je možné navštívit po pevnině nebo malým letadlem (zkuste Surinam Airways) a každá země nabízí vlastní jedinečné zážitky. Pokud budete mít čas navštívit pouze jednu nebo se rozhodujete, které dát přednost, můžete se řídit následujícím.

Hlavní atrakce Jižní Ameriky

Guyana

Poprvé v Guianas 2

Ze všech tří Guian má Guyana nejméně infrastruktury a nejhorší pověst co se týče bezpečnosti, přesto je to fantastické místo pro cestovatele. Věštšina lidi si objedná výlety all-inclusive do vnitrozemí zahrnující minimálně jeden pobyt v indiánské vesnici a safari s pozorováním zvířat, kde mohou s trochou štěstí spatřit mravenečníka velkého, jaguára, harpyji pralesní, kajmana černého, vydru obrovskou, arapaimu (největší šupinatou sladkovodní rybu světa) a mnoho dalších. V jiném případě pravidelné spojení minibusy a lety (nejspolehlivější je Trans Guyana Airways) fungují mezi metropolí Georgetown a městem Lethem u hranice s Brazílií, i když samostatné cestování do chat v džungli vyžaduje trpělivost, plánování předem a pokud možno spoustu peněz, pokud si nakonec budete muset najat vozidlo 4WD s řidičem. Zkuste stopovat zásobovací vozidla ubytovacích chat nebo si zaplatit místního průvodce, který Vás sveze na své motorce, abyste snížili náklady. Všechny lety i autobusy vedou přes značně nebezpečnou, přesto půvabně koloniální metropoli Georgetown. Když zde budete, neměli byste si nechat ujít jednodenní výlet malým letadlem k vodopádu Kaieteur Falls (foto), největšímu vodopádu s jedním proudem na světě a jediným vodopádem takového rozsahu a krásy, který budete mít jen sami pro sebe bez dalších turistů v dohledu.

 

Surinam

Paramaribo je nejživější ze všech koloniálních metropolí v Guianách. Když budete ve městě, můžete si vypůjčit kolo a vydat se na samostatný výlet kolem gigantické řeky Commewijne navštívit staré plantáže a přírodní lokality plné tropického ptactva. Při západu slunce podnikněte plavbu po řece a dívejte se po růžových říčních delfínech (delfínovec amazonský), kteří se obvykle objeví a hrají se vedle lodi. Zdejší noční život kterýkoli den v týdnu znamená spoustu místních a holandských turistů bavících se na tanečním parketu. Pak se vydejte mimo město, protože – stejně tak jako v Guyaně – většina kouzla Surinamu spočívá v jeho divokém vnitrozemí. Kulturní atrakcí džunglí Surinamu jsou Maroons, potomci uprchlých otroků, kteří obnovili africký způsob života hluboko v lesích a po staletí byli v podstatě zapomenuti. V mnoha vesnicích byly nedávno otevřeny chaty s ubytováním pro turisty, od luxusních s bazénem až po základní přístřeší, kde si můžete pověsit hamaku. Většina lidí si rezervuje výlety all-inclusive, ale je možné se téměř ke všem chatám dostat veřejnými autobem či lodí, což je ideální řešení pRo odvážné a neohrožené batůžkáře.

 

Francouzská Guyana

I když se Francouzská Guyana může chlubit nejvyšší životní úrovní v regionu, cestování v ní je nejobtížnější ze všech tří Guian. Je zde draho kvůli používání eura, ale ještě větší překážkou je, že místní doprava je omezena a do vnitrozemí je možné se dostat pouze při nepříliš častých výpravách, které je potřeba zorganizovat s dostatečným předstihem. Ale i nezávislí cestovatelé mohou návštěvu země zvládnout a užít si ji. Poznejte francouzsko-karibský šarm metropole Cayenne, kde můžete trávit čas s vychlazeným pivem nebo s café au lait ve venkovním baru v koloniálním stylu. Mimo město můžete zamířit na Ďábelské ostrovy (Îles du Salut), které leží u pobřeží a jsou známé svými strašidelnými a zároveň fascinujícími vězeňskými tábory, jako je proslulý Ďáblův ostrov (Île du Diable). Můžete ho navštívit při jednodenním výletě a přenocovat v Auberge des Iles du Salut nabízejícím pár pokojů ve starých ubikacích stráží. Další vězeňské tábory najdete v městečku St Laurent du Maroni na hranici se Surinamem, kam se můžete vydat s organizovaným výletem, nebo vyplout po řece Maroni na návštěvu indiánských a maroonských vesnic; ty si objednáte v turistické kanceláři ve městě.

Dobrodružství, příroda a domorodé kultury: Guyana, Jižní Amerika

Akční nabídka ubytování