16 turistických atrakcí Thajska

16 turistických atrakcí Thajska 1

Země úsměvů je jedním z klenotů jihovýchodní Asie. Díky vzkvétající turistice je Thajsko dobře rozvinuté a skýtá veškeré moderní pohodlí, přitom ale zároveň dostatečně divoké na to, aby nabízelo dobrodružství a jedinečné zážitky v původní přírodě. Ať už se sem vydáte kvůli fantastickým plážím na jihu nebo horským vesničkám na severu, Thajsko Vás nezklame. Velkoměsta, jako je Bangkok a Chiang Mai, jsou rušné úly plné aktivity, ale zemi skutečeně poznáte, až když podniknete túru v horách, setkáte se tváří v tvář se slony nebo s dotěrnými opicemi (které jsou stále připraveny Vám ukrást jídlo nebo fotoaparát. Atrakce Thajska jsou rozmanité a každá skýtá cenný a nezapomenutelný zážitek jiného druhu.

 

Pláž Railay

V provincii Krabi naleznete nejslavnější plážové destinace Thajska a pláž Railay patří mezi nimi k nejkrásnějším. Railay splňuje sny o bílém písku, tyrkysově modrém moři a pocitu, že jste nalezli kousek ráje. Na ostrov se dostanete lodí z měst Krabi nebo Ao Nang, přičemž plavba na tradiční lodi je stejně tak působivá jako to, co najdete po výstupu. I když pláž bývá hlavním důvodem pro návštěvu ostrova, Railay je také oblíbeným místem pro lezení po skalách, jehož krasové vrcholky přitahují milovníky dobrodružných aktivit, zkušené i začátečníky, kteří chtějí zdolávat vápencové útesy. Kromě mnoha dalších aktivit je pláž Railay známá také jako místo pro plavbu na kajaku a rafting na moři, šnorchlování a potápění, ale návštěvníci tu mohou rovněž vyzkoušet kurzy thajského vaření nebo si dopřát masáž. Kromě toho se zde nachází Diamond Cave („Diamantová jeskyně“) přístupná turistům, kam se dostanete po krásné stezce s úžasnými výhledy; to je tip především pro návštěvníky, kteří budou chtít po pobytu na pláži nějakou změnu a poznávat okolní přírodu.

Diamond Cave Resort & Spa 3* – akční nabídka ubytování zde

 

 

Ostrovy Koh Phi Phi

Ostrovy Phi Phi jsou jedna z nejoblíbenějších resortových oblastí v Thajsku, což má svůj dobrý důvod: čisté modré moře, měkký písek a dechberoucí výhledy sahající téměř do nekonečna. Na Phi Phi Don, největším z ostrovů a jediném trvale obydleném, se můžete dostat ve vypůjčeném kajaku nebo v malém dřevěném člunu. K nejzábavnějším místům na Koh Phi Phi nepochybně patří Monkey Beach („Opičí pláž“), kde se setkáte tváří v tvář se spoustou makaků, kteří číhají, aby Vám ukradli jídlo. Další pěkné místo na ostrově představuje Long Beach („Dlouhá pláž“): i když to není izolované místo, kde byste našli soukromí, je skvělé pro pozorování západu slunce. Budete-li mít při odlivu štěstí, můžete se vydat pěšky zpátky k hlavnímu přístavu na ostrově. Turističtí operátoři nabízejí balíčky se šnorchlováním a potápěním na ostrovech, a také výlety do slavné zátoky Maya Bay, kde se natáčel film Pláž s Leonardem DiCapriem. Protože Koh Phi Phi přitahuje mnoho turistů, k dispozici je spousta turistických společností, které zařízují lístky do dalších plážových destinací, jako je Phuket, Koh Chang a Koh Lanta. Phi Phi Don byl jedním z míst silně postižených tsunami v roce 2004, ale od té doby byly penziony, restaurace a trhy znovu obnoveny, takže dnes sem opět přicházejí davy turistů. Naleznete zde pouze malý vzpomínkový park na památku těch, kteří při tragédii zahynuli.

 

Velký palác, Bangkok

16 turistických atrakcí Thajska 2
Wat Arun, Bangkok

I v případě, že Vaše plány při návštěvě Thajska zahrnují především dovádění na pláži a pochutnávání si na kari massaman a pad thai, nejspíš strávíte alespoň den či dva v Bangkoku. V metropoli je k dispozici spousta atrakcí a aktivit, ale Velký palác by měl být na prvním místě ve Vašem programu. Jedná se o přední turistickou atrakci ve městě, která je mimořádná jako svým historickým významem, tak řemeslným zpracováním. Areál tvoří labyrint královských síní, chrámů a starobylých památek, z nichž nejvýznamnější je chrám Wat Phra Kaeo (Chrám Smaragdového Buddhy), který prý uchovává kousek vlasu nebo kosti samotného Buddhy. Na prohlídku Velkého paláce si nechejte několik hodin, a pokud se pak ještě budete cítit na další chození, můžete si prohlédnout některé další významné památky v okolí. Jen pár minut pěšky odtud se nachází slavné chrámy Wat Po a Wat Arun (Chrám úsvitu), skvělé místo pro pozorování západu slunce.

 

Sunday Walking Street, Chiang Mai

Každý návštěvník Thajska se těší na levné a vynikající jídlo, a jeho hojnost naleznete na nedělním průchozím trhu v Chiang Mai. Prodejci zde nabízejí nejrůznější lahůdky: od oblíbeného pad thai a chicken satay až po taštičky samosa, smažené banány, sladké placky roti a čerstvé ovocné koktejly, které často vyjdou na méně než 2 USD za kus. Až se nasytíte, můžete procházet stovky stánků prodávajících řadu jedinečného zboží, jako jsou přírodní mýdla, ručně barvené textilie s originálními vzory místních horských kmenů, kadidlo a esenciální oleje, hudební nástroje, obrazy, závěsy na stěnu a mnoho dalšího. Trh bývá pravidelně každý týden zaplaven davy bez ohledu na roční dobu, kdy zde budete, takže se obrňte trpělivostí a snažte se užívat si, že jste součástí tohoto pestrého chaosu. Je to jedna z hlavních atrakcí Chiang Mai a významná součást zážitků z Thajska. Pokud se nedělního trhu nebudete moct zúčastnit, nebo budete chtít poznat i jiné trhy v Chiang Mai, navštivte sobotní trh Saturday Night Walking Street nebo Noční bazar na Chang Klan Road, který se koná denně. Méně turisticky orientovaný je denní trh Warorot Market nedaleko řeky Mae Ping.

Jídlo v Bangkoku

Kaňon Pai 

16 turistických atrakcí Thajska 3

Pověst Thajska coby země s krásnou krajinou a přátelskými lidmi vznikla především díky světoznámým plážím na jihu země. Kvůli tomu si však většina lidí neuvědomuje, že rozsáhlý sever nabízí úplně jiná, ale neméně fantastická místa, kam se můžete vydat. Severní Thajsko, především západní region nedaleko barmských hranic, nabízí hornatý terén porostlý džunglí, drsný a krásný zároveň. Městečko Pai v provincii Mae Hong Son je skvělý počáteční bod, z něhož se můžete vydávat poznávat přírodní krásy země, a také proslulou thajskou pohostinnost a vaření. Městečko si vytvořilo pověst mekky hippies a baťůžkářů, ačkoli v oblasti spatříte také spoustu rodin s dětmi. Naleznete zde rovněž malý pouliční průchozí trh, který ožívá každý večer, výběr místního a západního jídla a dobrý přístup k nedalekým buddhistickým chrámům, vodopádům a působivému kaňonu Pai. Když budete procházet maličkým centrem, setkáte se s atmosférou pohody a radosti, která sem každoročně přiláká davy, přestože leží o něco dále.

 

Divocí sloni v NP Khao Yai

Sloni jsou v Thajsku vážení a jejich sochy a obrazy můžete najít téměř kamkoli se vydáte, včetně královských paláců a mnoha chrámů. Nejlepší zážitek však představuje možnost spatřit slony v jejich přirozeném prostředí, přičemž Národní park Khao Yai k tomu skýtá skvělou příležitost. Zde můžete vidět slony potulující se kolem řeky, exotické dravé ptáky, opice a spoustu dalších tropických tvorů, kteří v parku žijí. Kromě toho v parku naleznete mnoho vodopádů, včetně Haew Narok vysokého 150 m a známějšího Haew Suwat, který se objevil ve filmu Pláž. Pokud by Vám jednodenní výlet na prohlídku všeho nestačil, je možné se zde ubytovat v kempu a ráno vstát brzy, abyste mohli pozorovat východ slunce nad zelenou krajinou.

 

Staré město Sukhothai

Oblíbená zastávka pro milovníky historie a fotografování, město Sukhothai, nabízí mnoho příležitostí pro zajímavé snímky, jen v menším rozsahu než Ayutthaya. Ruiny starého města stojí dodnes navzdory staletím vystavení válkám a živlům. Staré město Sukhothai je na seznamu UNESCO a bylo investováno hodně do oprav záchrany jedné z nejvýznamnějších historických lokalit v Thajsku. Z mnoha chrámů (wat) v Sukhothaii je nejimpozantnější Wat Mahathat. Chrám byl založen někdy ve 13. století postaven k uchování relikvií Buddhy a je obklopen masivními stojícími sochami Buddhy, sochami, stúpami atd..

 

Historické město Ayutthaya

Ayutthaya  nabízí fantastický pohled na slávu starého Siamu, kde se návštěvníci mohou procházet mezi strašidelnými a zároveň romantickými ruinami někdejší metropole země. Ayutthaya byla kdysi nejvýznamnější město v Thajsku a staré paláce a chrámy jsou toho svědectvím. Po celém parku je rozeseta více jak stovka chrámů wat, chedi (stúp v thajském stylu), věží prang a tisíce soch Buddhy. Některé památky, jako je chrám, v němž je umístěna socha ležícího Buddhy dlouhá 12 m nebo kořeny stromů objímající Buddhovu hlavu, jsou obzvlášť fascinující a neměli byste si je nechat ujít. Ayutthaya je vzdálena jen kousek busem či vlakem z Bangkoku, takže představuje dobrý cíl pro jednodenní výlet, pokud budete mít omezené množství času. Budete-li však mít volnější program, naplánujte si pár dní, které věnujete prohlídkám staré metropole, a vypůjčte si jízdní kolo, abyste si mohli prohlédnout staré i nové město.

 

Pláže na Koh Samui

Ostrov Koh Samui je druhý největší thajský ostrov, který nabízí pobřeží se zlatavým pískem patřící k nejkrásnějším v jihovýchodní Asii. Každá z pláží na Koh Samui skýtá něco trochu jiného: některé jsou ideálním místem pro klid a izolaci, jiné plné aktivity, vodních sportů a velkých davů. Největší a nejrušnější pláží na ostrově je Chaweng Beach, kde najdete také nejlepší možnosti nakupování, spoustu atrakcí a některé dobré restaurace. Tyrkysově modré moře a palmy tančící v oceánském vánku mohou být vysvětlením, proč zde najdete některé z nejlepších resortů na ostrově. Když se vydáte jižně od Chaweng Beach, dostanete se na Lamai Beach, o něco menší a cenově dostupnější pláž, ale rovněž ve dne rušnou, kam přicházejí především návštěvníci večer se vracející domů. Pro batůžkáře a návštěvníky s omezeným rozpočtem je zde Maenam Beach, zatímco BoPhut Beach (známá také jako „Rybářská vesnice“) je skvělá destinace pro návštěvníky, kteří si přejí místo, kde se zachovaly některé tradiční thajské prvky. V městečku BoPhut to jsou dřevěné thajsko-čínské obchody v blízkosti butikových hotelů a spousta dalších atrakcí. Pokud Vám záleží na soukromí, Silver Beach („Stříbrná pláž“) dlouhá 250 m je trochu skrytá za zalesněnými kopci a nabízí krásné otevřené výhledy na moře, a také výtečné podmínky pro šnorchlování.

 

Hora Doi Suthep 

16 turistických atrakcí Thajska 4

Možná nejznámější wat v Chiang Mai stojí na vrcholku Doi Suthep, hory shlížející na druhé největší město Thajska. Doi Suthep, oblíbená destinace oddaných buddhistů a cestovatelů z celého světa, je divem plným bohatých náboženských dřevořezeb. Při své návštěvě spatříte modlící se mnichy, náboženské rituály a naskytne se Vám pohled na stále se rozrůstající město Chiang Mai. Nezapomeňte si vzít láhev s vodou a dobré boty na chození, protože budete muset vyjít strmé schodiště, abyste se dostali na vrchol kopce k chrámu. U základny schodů nabízejí prodejci všechno možné, od místních dobrot až po zboží, které ručně vyrobili vesničané z okolních hor. Také je zde obchod s maskami, dřevořezbami slonů a bytovým zařízením, takže si můžete nakoupit přitom, jak se budete zotavovat z výstupu a sestupu po schodech. Svoji cestou na Doi Suthep můžete spojit s výletem do Doi Pui, vesničky Hmongů v horách. I když je mnohem více turisticky orientovaná než jiné vesnice, poskytne Vám příležitost poznat kulturu Hmongů a dozvědět se více o tomto horském kmeni žijícím v oblasti, nemluvě o možnosti zakoupení krásných ručně tkaných textilií. Při cestě z Doi Suthep do Doi Pui se nachází Palác Bhubing, který je přístupný turistům. 

 

Plovoucí trhy

Thajské plovoucí trhy nabízejí jedinečnou možnost nakoupit a zároveň se najíst, přičemž můžete podpořit místní prodejce a podívat se zblízka na tradiční způsob života v zemi. I když některé trhy jsou dnes orientované spíše na turisty, jiné skýtají autentický zážitek včetně nastoupení do člunu s průvodcem, který Vás odveze po kanálech, kde spatříte tradiční  domy na kůlech  setkáte se s prodejci nabízejícími své zboží přímo ze člunů. Přitom je nutné vstát brzy, protože prodejci ve svých dlouhých dřevěných člunech jsou ráno venku jako první; nabízejí zboží, jako je čerstvé ovoce, zelenina, koření a mnoho chutných pokrmů. V blízkosti Bangkoku se nachází několik plovoucích trhů, mezi nimiž nejoblíbenější je Amphawa a Damnoen Saduak. Trh můžete navštívit samostatně nebo při prohlídce s průvodcem, což často zahrnuje návštěvu dalších místních atrakcí a obchodů.

 

Lezení na útesech na Tonsai Beach

Díky fantastickým vápencovým útesům kolem písčitého pobřeží a tyrkysového moře Thajsko celoročně přitahuje spoustu vyznavačů lezení po skalách, a přestože existuje mnoho destinací nabízejících skvělé trasy, pláž Tonsai Beach je už dlouho považována za ráj pro tyto aktivity. Skvělá je například skutečnost, že zde můžete lézt samostatně nebo si přímo na místě najít společníka či klub. Pokud byste potřebovali opakovací lekci, i tu zde bez problému seženete. V oblasti je k dispozici mnoho škol lezení po skalách a po balvanech, takže méně náročné trasy často bývají rušné a možná budete muset dokonce čekat ve forntě, abyste se dostali na nejoblíbenější vyhlídky. Pokud jste však zkušený lezec, který si poradí se stalaktity, převisy a tufem, budete to mít mnohem jednodušší a k dispozici nejlepší místa s úžasnými otevřenými výhledy na zátoku téměř jen sami pro sebe.

 

Most v Kanchanaburi 

16 turistických atrakcí Thajska 5

Most v Kanchanaburi, který je znám spíše jako „most přes řeku Kwai“, je součástí Thajsko-barmské železnice, která nikdy nebyla realizována. Během II. světové války plánovaly japonské síly vybudovat železniční spojení mezi Thajskem a Barmou a na nucené práce použili spojenecké válečné zajatce a vězně (především to byli Britové, Holanďané a Australané). Zemřelo zde více jak 12 000 Spojenců během roku, kdy probíhala stavba (a rekonstrukce, protože most byl vícekrát bombardován a poškozen) mostu, takže získal označení „Železnice smrti“. Po dlouhé roky po skončení války byl most v Kanchanaburi uzavřen, dnes je však opět v provozu a můžete po něm přejet pomalým místním vláčkem. Dnes je využíváno jen asi 130 km původní železniční trasy o délce 415 km, což představuje historickou připomínku hrůzných událostí, které se zde odehrály. Nedaleko mostu se nachází válečný hřbitov v Kanchanaburi,  místo posledního odpočinku spojeneckých vojáků z mnoha zemí (s výjimkou USA, kde byly všechny ostatky repatriovány). Muzea Hellfire Pass Museum a JEATH War Museum nabízejí pohled na historii železnice a dopad války na Thajsko.

 

Vodopády v Národním parku Erawan

NP Erawan má mnoho co nabídnout svým návštěvníkům, včetně řady jeskyní, stezek procházejících hustými listnatými lesy a fauny včetně divokých slonů, gibonů a dvojzoborožců žlutozobých. Nejvíce návštěvníků však přitahují zdejší vodopády, především sedmistupňový Erawan Falls. Nazván byl podle bílého slona, na kterém cestuje hinduistický bůh Indra, protože jeho stupně prý připomínají tvar sloní hlavy. Každý ze 7 stupňů má své jméno a jejich zdolávání je stále těžší, když postupujete nahoru – po pátém stupni je nutné používat kluzké žebříky a zároveň se prodírat hustou vegetací. Tak daleko se ale vydávat nemusíte. První 3 stupně jsou ve skutečnosti nejpůsobivější, se smaragdově zelenými jezírky, malou jeskyní a chladnou padající vodou. V jezírcích žije spousta krotkých ryb, takže nebuďte překvapeni, když Vám budou proplouvat kolem kotníků.

 

Palác Maruekhathaiyawan

Pozoruhodný teakový palác, jenž byl postaven jako letní rezidence krále Rámy VI. (Vajiravudha), který vládl do roku 1925, je v mnoha směrech unikátní. Král původně stavbu nařídil na doporučení svého lékaře, který se domníval, že pobřežní vzduch a klima králi pomohou při jeho revmatoidní artritidě. Palác byl vybudován v Hua Hin, ospalém pobřežním městečku asi 3 hodiny cesty od Bangkoku. Dnes je Hua Hin letovisko a oblíbená destinace pro rodiny s dětmi a pro cestovatele, kteří si chtějí užívat pláže v poklidné atmosféře mimo davy. Palác  Mrigadayavan (Maruekhathaiyawan) byl navržen tak, aby celý stál na kůlech, což umožňovalo, aby mořský vzduchu vanul ze všech stran a budovy ochlazoval. Palácový komplex je tvořen řadou budov rozdělených do tří hlavních skupin: oficiální přijímací část, královy soukromé prostory a dámská část původně vytvořená pro královnu, kam žádný muž kromě krále neměl povolen vstup. Palác představuje vybranou kombinaci západních standardů (včetně tehdy moderní koupelny a hřiště na badminton) a tradiční thajské architektury a dnes ho může navštívit a obdivovat každý.

 

Národní park Khao Sok

NP Khao Sok je tvořen jedinečnou kombinací rozmanitých ekosystémů. Nachází se zde deštný prales, který je starší než ten v Amazonii, ale park také zahrnuje vápencové pohoří s krasovými formacemi, mnoho kilometrů stezek a řeku, kterou můžete poznávat na kanoi či bambusovém raftu. V parku žijí medvědi malajští, tygři a divocí sloni, které můžete spatřit, když se vydáte dostatečně hluboko do stálezeleného deštného pralesa. Kromě toho park nabízí eko-luxusní kempy, kde jsou k dispozici stany s koupelnou en suite, luxusním povlečením, vlastním kajakem a jídlem patřícím k nejlepšímu, jaké lze v Thajsku ochutnat.

Akční nabídka ubytování zde