Blízkovýchodní kuchyně

Blízkovýchodní kuchyně 1

Pokud jsou pro Vás blízkovýchodní pokrmy neznámým teritoriem, může být obtížné se v nich vyznat. Ale zeptejte se některého jejího příznivce a bude Vám vyprávět o pokrmech, které jsou vynikající, zdraví prospěšné a velmi uspokojivé. Seznamte se teď s některými zajímavými fakty o jídle na Blízkém východě, které byste měli vědět.

 

5 zajímavých faktů o blízkovýchodní kuchyni

Historie

Historie Blízkého východu sahá téměř k počátkům lidstva a civilizace, jak ji známe dnes. Blízký východ byl kolébkou civilizace a má rovněž významnou roli v historii jídla. Doklady o nejstarších formách domestikace rostlin byly nalezeny v tzv. Úrodném půlměsíci, oblasti, kterou tvoří dnešní Sýrie, Libanon, severní Egypt, Izrael a jižní Irák. Jak se říše rozrůstaly, bylo věnováno více času vylepšování přípravy a konzumace jídla. To dokládají i zbytky hliněných tabulek z doby kolem 1550 př.n.l., které zaznamenávají kuchařské knihy a recepty předávané po generace.

 

Geografické vlivy

Také poloha Blízkého východu na křižovatce kontinentů přispívá k bohaté kulinářské historii regionu. Coby geografická křižovatka Asie, Afriky a Evropy sloužil jako centrum obchodu mezi říšemi prostřednictvím Hedvábné stezky. Na ní se obchodovalo s různým zbožím, což mělo dlouhodobý vliv na kuchyně zúčastněných oblastí. V období mezi lety 130 př.n.l. a 1453 n.l. bylo blízkovýchodní pokrmy široce vyhledávány. Oblíbené bylo výrazné koření, jako je koriandr, skořice, kasie, kurkuma, šafrán  a česnek, které se staly nedílnou součástí regionálních kuchyní. Většina bílkovin v té době pocházela od krav a koz, které byly chovány z ryze praktických důvodů. Při vaření na různé způsoby, včetně oblíbeného pomalého pečení, bylo používáno různé koření, které jídlo oživuje.

Turecká kuchyně

Z Blízkého východu do světa

V době I. světové války začali obyvatelé Blízkého východu migrovat a hledat lepší život jinde, např. v Severní Americe. Spolu s nimi cestovala také jejich kuchyně, která dnes má své pevné místo na kulinářské mapě světa. K blízkovýchodním pokrmům oblíbeným po celém světě patří šavarma (shawarma) a pita chleba, hummus, falafel a další. Přitom blízkovýchodní kuchyně s sebou často nese jakousi komunitu s bohatou kulturou, historií a kontakty.

Orientální kuchyně

Kuchyně hledící na zdraví

Blízkovýchodní kuchyně používá čerstvé ingredience a spoustu zeleniny. Smažených pokrmů není mnoho, ale zato se používá pečení, grilování a syrové ingredience. To je jen pár důvodů, proč je tento typ kuchyně zdravější než standardní moderní strava. Díky zelenině, zdravým ingrediencím, surovinám bez konzervantů, olivovému oleji a netučným zdrojům bílkovin, jako je kuřecí maso a ryby, vede blízkovýchodní strava méně často k onemocněním srdce a rakovině, podporuje vitalitu a dlouhověkost.  

Středomořská kuchyně

Snadná příprava

Významnou skutečností v blízkovýchodní kuchyni je, že má snadnou přípravu, která nevyžaduje příliš času. Používá především na čerstvé ingredience, jako je portulák (šrucha zelná), petržel, máta, olivový olej, rýže, čočka, fazole, cibule, okurky, česnek, rajčata, piniové oříšky, dále sýry, máslo, jogurt a další mléčné výrobky. Nejčastější zeleninou jsou fazole, okra, kapusta, vinné listy, olivy, okurky, sladká paprika, lilek, fazole fava, řepa, nakládaný česnek, hořké bylinky, špenát a lilek. Důležité je rovněž koření, jako je šafrán, růžová voda, česnek, koriandr, římský kmín, zázvor, kurkuma, směs baharat, černý pepř, skořice, muškátový oříšek, paprika, máta, tymián a petržel. Existuje široký výběr blízkovýchodních pokrmů, které můžete vyzkoušet, a pak jistě pochopíte, proč je oblíbená po celém světě.