Ulánbátar, Mongolsko

Ulánbátar, Mongolsko 1

Metropole Ulánbátar je univerzálním centrem pro cesty do všech míst kdekoli v Mongolsku. Ve městě se nachází mezinárodní letiště a jediná mezinárodní železniční trať, Transsibiřská magistrála, prochází skrz město ze severu na jih. Ulánbátar, kde žije 1 mil. lidí (z celkového počtu 2,8 mil. v zemi) je ekonomickým, kulturním a politickým centrem a nabízí řadu turistických atrakcí a nejpestřejší možnosti zábavy.   

Město leží na břehu řeky Túl gol a obklopují ho čtyři posvátné hory s hustými borovicovými lesy a travnatou stepí na jihu. Bývá většinou popisováno jako slunečné, poklidné a otevřené a je městem kontrastů, kde se moderní život pohodlně mísí s tradičním mongolským způsobem života. Široké ulice jsou plné moderních aut, ale jezdci na koních a dobytek jsou stále běžně k vidění. Přestože jsou pro centrum města typické moderní budovy, návštěvníci přijíždějící ať už z letiště Buyant Uhaa nebo vlakem na hlavní železniční nádraží, si v každém případě všimnou tisíců tradičních mongolských jurt (ger) poblíž, což je oblast, kterou místní nazývají „jurtová čtvrť“.   

 

Klášter Gandan

Gandan je největší a nejznámější klášter v Mongolsku a zároveň jedna z nejzajímavějších památek Ulánbátaru. Postaven byl v polovině 19. století a je to jediný klášter, kde fungovaly buddhistické obřady i během komunistického období. Chrámy bývají zaplavovány návštěvníky v době obřadů, které začínají v 10 hod. a trvají až do poledne. Významnou částí kláštera Gandan je Chrám Migjida Janraisiga. Nachází se v něm majestátní zlacená socha Migjidy Janraisiga ozdobená šperky. Socha vysoká 26 m a vážící 20 tun je kopií původní sochy, která byla zničena ve 20. letech komunisty. Socha byla vytvořena z darů mongolského lidu v polovině 90. let jako symbol buddhistického obrození.

 

Muzeum přírodní historie

Jedná se o jedno z nejstarších muzeí, které bylo založené v roce 1924 jako Národní centrální muzeum. V roce 1956 bylo přejmenováno na Státní centrální muzeum a v roce 1997 se z něj stalo Muzeum přírodní historie. Dnes má muzeum sekce geografie, geologie, flóry + fauny a paleontologie. Expozice vycpaných a nabalzamovaných zvířat včetně vzácného gobijského medvěda a divokého velblouda dvouhrbého, ptáků a ryb Vám dá dobrou představu o bohaté fauně Mongolska.

Nejpůsobivější je však sekce paleontologie. Naleznete zde zkamenělá vejce a kosti dinosaurů, kteří žili v poušti Gobi před 60-70 miliony let, a dvě kompletní kostry masožravého obřího tarbosaura a saurolopha s kachním zobákem. Zkamenělé kosti pěti druhů dinosaurů ze sedmi, které jsou známy, byly objeveny právě v Mongolsku. Muzeum má rovnž vzorky různých nerostů, které se v zemi nacházejí.

(Muzeum je od roku 2015 zavřeno, doporučujeme Vám místo něj navštívit Centrální muzeum mongolských dinosaurů).

 

Muzeum národní historie  

Nedávno zřízené muzeum sídlí v budově dřívějšího Muzea revoluce. Nabízí nejbohatší sbírku o historii Mongolska od doby kamenné až po moderní dobu a retrospektivní pohled na jedinečnou kulturu kočovníků žijících ve stepi a jejich životní styl. Expozice obsahuje mnoho artefaktů z oblasti umění, vojenského vybavení a zbraní Čingischánových bojovníků. U muzea pak stojí velká moderní skulptura coby památník obětem politických represí ve 30. letech. Další sbírka obsahuje tradiční mongolské kroje a šperky. Otevřeno je 10-16 hod. Čt-Ne a 10-14 hod. Po-Ut (ve středu je zavřeno).  

Buddhistické umění a soukromá sbírka Javnzana Damba Hutagta se skládá z darů panovníiků a králů z celého světa. Stojí na poloviční cestě z jihu centra města k památníku Zaisan.

                                 

Muzeum lámaserie Choijin

Muzeum lámaserie Choijin postavené v letech 1904-1908 je klasickým příkladem tradiční buddhistické architektury. Původně zde žil láma Luvsan Haidav Choijin, bratr hlavy lamaistické školy Bogdgegéna. Muzeum je známé svojí sbírkou buddhistického umění, původními ikonami na hedvábí a tanečními maskami tsam.

 

Památník Zaisan

Vysoký památník před městem nabízí nejlepší výhled na Ulánbátar a okolní přírodu. Obrovský památník na vrcholu kopce byl vztyčen jako památka na vojáky, kteří padli v II. světové válce.

 

Náměstí Velkého Čingischána (dříve Sükhbaatarovo náměstí)

Jedná se o hlavní náměstí v samém srdci Ulánbátaru. Charakteristická je pro něj velká socha Damdinii Sükhbaatara, slavného mongolského vlastence, po kterém se náměstí donedávna jmenovalo. Kolem náměstí se nacházejí významné budovy, jako je budova parlamentu, peněžní burza, Divadlo dramatu a Palác kultury.  

 

Nakupování v Ulánbátaru 

V Ulánbátaru můžete zakoupit mnoho unikátních mongolských předmětů a suvenýrů. Snad nejoblíbenější je u turistů velmi kvalitní kašmírová látka, která se zde vyrábí. Můžete ji koupit v tovární prodejně, v obchodním domě i v různých obchodech při muzeích. Velbloudí srst je úžasně teplý materiál hustší než kašmír a ponechává se mu jeho původní světle hnědá barva. Je o něco levnější než kašmír a vyrábějí se z něj krásné vesty a bundy.

Tradiční mongolské umění je velmi typické pro svoji kulturu: můžete si zde koupit obrazy na papíře, plátně nebo dřevě v různých velikostech, ale také buddhisté tangky malované na hedvábí. Nakupujte v muzejních prodejnách, ve velkých hotelových prodejnách nebo v obchodech s uměleckými a řemeslnými předměty. Buddhistické potřeby zakoupíte v klášteře Gandan.

***

Pokud představuje nedotčená krajina Mongolska jeden extrém země, pak Ulánbátar směřuje k opačnému extrému. Mongolská metropole je obrovské město s pulzujícím obchodem, chaotickou dopravou, hříšným nočním životem a bohémskými skupinkami, takže vyvolává šok stejně tak jako vzrušení. Kontrasty ve městě jsou někdy až nepředstavitelné: obchodníci v oblecích od Armaniho se tu mísí s punkery a s kočovníky v tradičním oděvu, kteří přišli přímo ze stepi. V jednom okamžiku uhýbáte na cestě Hummeru H2 a v dalším Vás překvapí bručící buddhističtí mniší v klášteře Gandantegchinlen. Jedná se o divoké místo, které se prudce probudilo k životu po dlouhém zimním spánku.

V  chaotickém velkoměstě není snadné se zorientovat, ale při troše trpělivosti si můžete zařídit sami všechny své organizační záležitosti, shlédnout tradiční divadlo, ochutnat místní kuchyni a bavit se až do 3 do rána. Ulanbatár je stále se měnící město, které bude největším překvapením Vašeho mongolského dobrodružství.

Scénárista John Fusco se vydal po Hedvábné stezce po stopách Marka Pola