Hlavní turistické atrakce Moskvy

Hlavní turistické atrakce Moskvy 1

Kreml

Nejcharakterističtější stavbou Moskvy je nepochybně Kreml, opevněný komplex z 15. století zabírající rozlohu 275 000 m2 a obklopený zdmi. Velký kremelský palác, který má více jak 700 místností, byl kdysi domovem carské rodiny a dnes je oficiálním sídlem prezidenta Ruské federace, většina hlav států se však při návštěvě raději ubytuje jinde. Mohutný komplex zahrnuje spoustu dalších budov, z nichž některé jsou přístupné veřejnosti a můžete si je prohlédnout. Kromě tří katedrál (včetně té, kde byli kdysi korunováni carové) a řady věží zahrnuje Kreml také budovu Zbrojnice, muzeum, které zahrnuje vše od carské koruny a vozů až po slonovinový trůn Ivana Hrozného či vejce od Fabergého.

 

Velké divadlo (Bolšoj těatr)

Ve Velkém divadle (Bolšoj těatr) sídlí největší (a jedna z nejstarších) baletní a operní společnost na světě. Zatímco divadlo prošlo v průběhu předchozího století několika velkými renovacemi (naposled v roce 2011 s restaurováním některých architektonických prvků z carského období), stále si uchovává svou neoklasicistickou velkolepost. Velké divadlo, které dnes můžete spatřit, bylo otevřeno v roce 1824 poté, co několik předchozích budov vyhořelo. Uvnitř spatříte červený samet, třípatrový křišťálový lustr a pozlacené lišty, které prostoru dávají dojem byzantsko-renesanční velkoleposti. Shlédnout představení zdejšího baletu či opery je lahůdka, kdy divadlo často hraje klasická představení, jako je Čajkovského Mazeppa či Rachmaninovova Francesca da Rimini, které zde obě měly původně premiéru.

 

GUM 

Hlavní turistické atrakce Moskvy 2

Nejstarší a nejluxusnější nákupní centrum Moskvy představuje architektonický klenot. GUM (zkratka Glávnyj Universálnyj Magazín) byl postaven na konci 19. století v neo-ruském stylu s ocelovou kostrou a 20 000 skleněnými tabulkami tvořícími klenutou střechu. Byla to ve své době jedinečná stavba, protože sklo muselo být dostatečně silné, aby uneslo tíhu sněhu během ruských zim. Budova je neméně impozantní uvnitř, kde jsou všechny tři úrovně obloženy mramorem a žulou. I když GUM už dávno není největší obchodní centrum v Moskvě, je z nich stále zdaleka nejkrásnější. Své pobočky tu mají značky, jako je Gucci a Manolo Blahnik, takže to není ideální cíl pro lidi hledící na svůj rozpočet, avšak samotná budova stojí za návštěvu. Ve třetím patře jsou navíc skvělé restaurace včetně jídelny v sovětském stylu, která podává tradiční ruské pokrmy, a stánku se zmrzlinou vyrobenou podle původního receptu z roku 1954, tehdy schváleného sovětskou vládou.   

 

Leninovo mauzoleum 

Hlavní turistické atrakce Moskvy 3

Leninovo mauzoleum, místo posledního odpočinku sovětského vůdce Vladimíra I. Lenina, stojí na centrálním místě Rudého náměstí. Jeho tělo je umístěno v mauzoleu od jeho smrti v roce 1924 – i když původním plánem bylo po krátkém období veřejného vystavení a truchlení ho pohřbít, plán byl změněn. Poté, co místo navštívilo během 6 týdnů více jak 100 000 lidí, bylo rozhodnuto vytvořit nový sarkofág a trvalejší prostor k vystavení, kde by se Leninovo tělo uchovalo mnohem déle, a tak bylo zbudováno Leninovo mauzoleum. V průběhu let a desetiletí se mauzoleum a jeho mramorové schody staly hlavním místem, odkud sovětští vůdci sledovali průvody a akce odehrávající se na Rudém náměstí. Leninovo nabalzamované tělo můžete spatřit i dnes, kdy leží v neprůstřelném skleněném sarkofágu. Počítejte však s tím, že budete čekat, obvykle zde bývá fronta.  

6 proslulých mumií světa

Rudé náměstí 

Hlavní turistické atrakce Moskvy 4

Všechny hlavní ulice Moskvy začínají na Rudém náměstí, které bývá považováno za centrum města. Rozlehlý prostor 330 x 70 m obklopuje Kreml, Leninovo mauzoleum, dvě katedrály a Státní historické muzeum. V roce 1945 se zde konala obrovská oslava vítězství sovětské armády nad nacistickým Německem. Chrám Vasila Blaženého, nejznámější budova na náměstí, byla postavena v roce 1555. Unikátní katedrála spojuje prvky inspirované byzantskou a asijskou architekturou, a také detaily, které se podobají těm na slavných mešitách. Uvnitř kostela je 9 samostatných kaplí, všechny vyzdobené pestrými nástěnnými malbami. Náměstí samotné i Kreml jsou na seznamu památek UNESCO. O víkendech u vchodu na náměstí někdy můžete spatřit stánky se suvenýry a tradičním zbožím, jako jsou matrjošky.

 

Muzeum kosmonautiky

Pokud jde o průzkum vesmíru, v jednu dobu si bylo Rusko a USA rovni. I když je to už minulostí, úžasná sbírka tohoto muzea s více jak 85 000 předměty je stále fascinující. K nejzajímavějším exponátům patří prostorová kapsle, kterou používal Jurij Gagarin, první člověk, který se dostal do vnějšího vesmíru, sovětská vlajka s úlomky z měsíce, sovětský vesmírný skafandr a raketová pohonná jednotka z 60. let. Speciální dvoupatrová hala ukazuje části interiéru vesmírné stanice Mir, a také jsou zde modely prvních sputniků a model miniaturní vesmírné lodi. Prohlídky jsou k dispozici mj. v angličtině, a také je zde kinosál promítající krátké filmy (s titulky) o historii výzkumu vesmíru a prvním pilotovaném vesmírném letu. Muzeum je umístněho v základně památníku Dobyvatelům vesmíru, který byl zbudován téměř o 20 let před otevřením muzea.

 

Moskevské metro 

Hlavní turistické atrakce Moskvy 5

Cestování moskevským metrem je zážitek samo o sobě, ale návštěvníci by měli zamířit také pod zem a prohlédnout si stanice metra. To však může být ošemetné, protože v Moskvě je 223 stanic a 12 linek metra, takže pro začátek stačí se podívat na pár nejimpozantnějších. Stanici Arbatskaja („Arbatská“) navrhl architekt zabývající se mrakodrapy, takže není divu, že zde spatříte vícebarevné žulové desky a působivé bronzové lustry. Stanice Park kultury nacházející se vedle Gorkého parku (níže) je obložená mramorem a zahrnuje reliéfy lidí z oblasti sportu, zatímco stanice Těatralnaja („Divadelní“) je vyzdobena porcelánovými postavami tančících lidí v tradičních ruských krojích. Metro je otevřené od 5,30 ráno do 1 hod. v noci, ale časně ráno a po 16 hod. zde bývají davy, takže byste se sem měli vydat dopoledne nebo po poledni, abyste si mohli prohlédnout architekturu.

 

Moskevské státní integrované muzeum

Moskevské státní integrované muzeum je kulturní muzeum pod širým nebem složené ze čtyř různých historických lokalit. Nejvýznamnější z nich, panství Kolomenskoje, bylo letním sídlem carů už ve 14. století. Komplex s rozlohou téměř 300 ha zahrnuje pohádkové dřevěné paláce, kamenný kostel se šikmou střechou ze 16. století, vodní věž, věže a stavby pevnosti a Muzeum dřevěné architektury s 24 místnostmi, k nimž patří zrestaurovaná jídelna cara Alexeje I.. Díky krásné udržovaným zahradám, místům pro pikniky u řeky a rozsáhlé sbírce artefaktů a staveb se jedná o skvělou destinaci, která umožňuje udělat si představu, jak vypadalo Rusko kdysi. K dispozici jsou prohlídky, ale areál si můžete také projít a prohlédnout sami.

 

Treťjakovská galerie

Největší sbírka ruského umění na světě se nachází právě zde: více jak 180 000 obrazů, soch a náboženského umění pokrývající tisícileté období. Galerie postavená za použití červené a žluté barvy typické pro ruskou architekturu se nachází nedaleko Kremlu a a byla zbudována na počátku 20. století. K významním dílům patří Vladimir Matky Boží, byzantská ikona Panny a Dítěte z 12. století, ikona Nejsvětější Trojice od Andreje Rubleva z 15. století a několik prací od Ilji Repina, nejslavnějšího realistického malíře Ruska. Na pozemku muzea je umístěna socha Petra Velikého vysoká 86 m, a také řada soch socialistického realismu.

 

Třída Arbat

Arbat, 1 km dlouhá pěší třída v Moskvě, existuje už od 15. století. Původně to byla obchodní trasa na okraji města, dnes se však nachází v centru a můžete zde spatřit vznešené budovy a spoustu restaurací a míst k nakupování. Ulici zdobí krásné lampy a dvě významné sochy – socha Princezny Turandot z Pucciniho opery a socha sovětského básníka Bulata Okudžavy – a večer a o víkendech ji zaplní místní i turisté. Je to skvělé místo, kde můžete zakoupit suvenýry nebo si sednout ve venkovní kavárně. Na Arbatu můžete rovněž navštívit někdejší domov básníka A. S. Puškina a kavárnu, kterou navštěvoval A. P. Čechov a L.N. Tolstoj.

 

Moskevské výstaviště VDNKh

Park byl sice původně vytvořen jako univerzální místo pro veletrhy, dnes zde však najdete pouťové atrakce, ledové kluziště a řadu galerií a dalších atrakcí pro lidi všeho věku. Nejslavnější částí je Moskvarium (centrum mořské biologie a akvárium s více jak 8000 druhy mořských živočichů), Muzeum současného umění Garáž a nákupní centrum prodávající tradiční výrobky ze zemí bývalého SSSR. Najdete zde také filmové muzeum, kde se můžete podívat na sovětské kreslené filmy nebo i celovečerní film (za příplatek) a vzdělávací centrum nabízející pokročilé kurzy všeho možného od kurzu pro baristy až po videomontáž. Uvidíte zde mnoho pavilonů, skulptur a fontán ze sovětského období, včetně nejznámější fontány Družba národů, kde jsou umístěny sochy žen v krojích různých sovětských zemí.

 

Gorkého park

Gorkého park (Gorky Park), pojmenovaný po ruském spisovateli Maximu Gorkém (který byl 5x nominován na Nobelovu cenu za literaturu, ale nikdy ji nedostal) a ležící kolem řeky Moskvy má rozlohu 120 ha s krásnými jezírky a zelení. Park je oblíbeným cílem místních i turistů a nabízí řadu prvků a atrakcí: od lehátek, hamak a pítek přes hodiny jógy až po dětské hřiště. K dispozici je Wi-Fi a zásuvky na nabíjení telefonů, a také mnoho stánků s jídlem a divoká zvířata včetně jelenů, zajíců a bažantů. Návštěvníci si mohou vypůjčit šlapadlo nebo jízdní kolo a prozkoumávat park, od května do října zde bývá kino pod širým nebem, a také program vystoupení pouličních herců, hudebníků a umělců. Gorkého park přitahuje staré i mladé, takže zde můžete spatřit různorodou směs lidí, jak cvičí, hrají šachy nebo se opalují.

Hlavní turistické atrakce Petrohradu

***

KDE SE UBYTOVAT

Luxusní hotely: Lotte Hotel Moscow je jeden z nejlepších 5* hotelů v Moskvě nabízející největší Royal Suite v Rusku. Stylové apartmány a pokoje jsou v současném stylu a skýtají skvělé výhledy na město. Hotel nabízí spoustu zařízení přímo na místě. K dispozici jsou dvě restaurace, z nichž jedna podává současnou italskou kuchyni a druhá japonskou kuchyni. Dále je zde působivě nasvícený krytý bazén, renomované lázeňské zařízení a špičková tělocvična. Dalším vynikajícím luxusním hotelem je Ararat Park Hyatt Moscow 5*. Zařízení v rezidenčním stylu se nachází v samém srdci Moskvy hned vedle divadla Bolšoj těatr, v docházkové blízkosti Kremlu a Rudého náměstí. Honosné apartmány a pokoje navrhl Tony Chi. Restaurace na místě podává směs evropských a arménských specialit. Dále je zde japonský sushi bar a střešní salonek s fantastickými výhledy na město. Také St. Regis Moscow Nikolskaya 5* se nachází v centru, jen pár minut pěšky od Kremlu a Rudého náměstí. Hotel nabízí směsici elegantních apartmánů a pokojů včetně propojených pokojů pro rodiny. V místě je několik restaurací včetně italského bistra. K dalšímu zařízení patří skvělé Iridium Spa, které nabízí kompletní škálu procedur a zahrnuje krytý bazén, saunu a místnost s párou.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: Palmira Business Club 4* je přední volba střední třídy. Hotel v současném stylu nabízí dobře zařízené apartmány a pokoje včetně možností pro rodiny s dětmi. Apartmány jsou prostorné a mají kuchyňku. Hotel nabízí snídani v ceně v restauraci na místě, horké koupele, saunu a spa; k dispozici je také fitcentrum. Stylový hotel Mercure Moscow Baumanskaya 4* nabízí směs apartmánů a pokojů v současném stylu. Hotel Vám může zařídit dopravu z/na letiště a nabízí úschovnu zavazadel. K dalším výhodám patří restaurace a pokojový servis. Hlavní přepážka je otevřená 24 hodin denně. Boutique Hotel Brighton 4* se nachází asi 10 minut od centra města v zeleném parkovém okrsku. Nabízí vynikající hodnotu za Vaše peníze a pěkné apartmány a pokoje s okny a dveřmi izolovanými proti hluku a se závěsy na zatemnění.  Podává se snídaně v ceně a k dispozici je kryté bazén.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: Hotel Ibis Budget Moscow Panfilovskaya 2* je vzdálen asi 15 minut cesty autem od centra Moskvy a nachází se v blízkosti stanice metra, kterým se sem snadno dostanete. Pokoje izolované proti hluku jsou čisté, pohodlné a mohou v nich spát až 3 lidé. Hotel je pet friendly, má na místě placené parkování a také salonek. Pokud byste potřebovali ekonomický hotel v blízkosti letiště, podívejte se do Aviator Hotel Sheremetyevo 3*. Je umístěn přímo na letišti, má pokoje izolované proti hluku, včetně možností pro rodiny s dětmi. K zařízení patří hrací místnost pro děti, sauna a bazén, a také snídaně v ceně.

Akční nabídka ubytování: