14 turistických atrakcí britské Cambridge

14 turistických atrakcí britské Cambridge 1

Cambridge, která je po celém světě známá díky své univerzitě si klade nárok na koncentraci dochovaných historických budov patřící k nejvyšším v celé Anglii. Většina architektonické nádhery se nachází v areálech 31 kolejí, z nichž každá má vlastní bohatou tradici. První z těchto škol byla založena ve 12. století imigranty-učenci z Paříže a nejstarší kolej, Peterhouse College, byla založena v roce 1284. Dlouho před vznikem univerzity pak Cambridge představovala významné normanské opevnění.  Přestože zdejší hrad existoval jen krátce (dnes můžete spatřit pouze kopec Castle Mound nedaleko obecní budovy Shire Hall skýtající skvělé výhledy na město), pod ním ležící tržní město funguje dodnes. Market Hill, který původně tvořil centrum obchodu s vlnou ve městě, dnes představuje nejrušnější tržnici Cambridge. I přes její romantický středověký charakter je Cambridge naprosto moderní město, které nabízí během roku řadu vynikajících kulturních akcí. Patří k nim pouť Midsummer Fair (s historií dlouhou 800 let a konající se stále na stejném místě v parku Midsummer Common), hudební Cambridge Folk Festival (jeden z největších a nejdéle fungujících v Evropě) a filmový festival. Město má spoustu zelených ploch, jako je 25akrový park Parker’s Piece, známý jako místo zrození moderního fotbalu, a park Christ’s Pieces z viktoriánského období s  okrasnými stromy a květinovými záhony. K nejoblíbenějším aktivitám v Cambridgi patří plavba v pramici po řece Cam, která prochází centrem města a nabízí fantastické výhledy. 

 

King’s College a kaple King’s College Chapel

King’s College („Králova kolej“) založil v roce 1441 Jindřich VI. (je nejstarší z královských kolejí) a stojí za návštěvu už jen kvůli rozsáhlé travnaté ploše sahající až k řece a k mostu King’s Bridge. Odtud se můžete těšit z krásných výhledů na Backs, rozmanitý areál koleje kolem řeky. K jejím významným absolventům patřil spisovatel a politik Horace Walpole, básník Rupert Brooke a ekonom Lord Keynes. Nezbytnou zastávkou je kaple King’s College Chapel, pro niž je typický interiér v kolmém stylu s 12 výklenky, a také dechberoucí vějířová klenba od architekta Johna Wastella (1515). Dále byste si měli všimnout pěkné kružby na oknech a stěnách, pozoruhodných vitrážových oken z 16. století, bohatě vyřezávané dřevěné zástěny (16. století) varhan a vyřezávaných sedadel na kůru, a také oltářního obrazu, Rubensova Klanění tří králů (1634). Pokud zde budete v době semestru, nenechte si ujít návštěvu hudební mše Evensong, kterou zpívá světoznámý sbor King’s College Choir.

Adresa: King’s Parade, Cambridge

 

Queens‘ College a Matematický most

Queens‘ College („Královnina kolej“), kterou založil v roce 1448 Andrew Dockett pod patronátem Markéty z Anjou, manželky Jindřicha VI., v roce 1465 znovuzaložila Elizabeth Woodville, manželka krále Eduarda IV.. Jednalo se o nejkomplexnější středověké budovy ze všech cambridgeských kolejí, s velkolepou vstupní bránou vedoucí na První nádvoří, které je obklopeno stěnami z červených cihel pocházejícími z doby založení. K dalším zajímavým částem Queens‘ College patří dřevěný Matematický most (Mathematical Bridge). Je to rekonstrukce z roku 1902, která vede přes řeku Cam do pěkné zahrady; své jméno získal most podle toho, že byl postaven bez použití hřebíků, pouze na základně pečlivých výpočtů. Dále byste měli navštívit nádvoří Cloister Court (1460) s pěknou hrázděnou budovou President’s Lodge („Prezidentova chata“) a nádvoří Pump Court s Erasmovou věží nad pokoji, kde kdysi bydlel Erasmus Rotterdamský, když zde vyučoval řečtinu (1511-1514). Dále stojí za návštěvu Walnut Tree Court („Ořešákové nádvoří“, 1618) a Friars Court („Nádvoří mnichů“) s Erasmovou budovou (1961) a s viktoriánskou kaplí (1891).

Adresa: Silver Street, Cambridge

 

Kostely Great St. Mary’s Church a Round Church

Great St. Mary’s Church („Velký kostel Panny Marie“) je farní a zároveň univerzitní kostel. Vybudován byl v 15. století a má pěkný interiér, s galeriemi doplněnými v roce 1739 v době, kdy zde vystupovali významní učenci, jejichž kázání přitahovalo obrovské davy. Věž vybudovaná v roce 1608 je proslulá svými výhledy na Cambridge. Za návštěvu však stojí také kostel Little St. Mary’s nazývaný St. Mary the Less („Malý kostel Panny Marie“), anglikánský farní kostel s mnoha krásnými vitrážovými okny.

Round Church („Kulatý kostel“), oficiálně Church of the Holy Sepulchre („Kostel Svatého Hrobu“), je jeden z pouze 4 normanských kulatých kostelů, které se v Anglii dochovaly. Vybudován byl v roce 1131 a jeho obdélníkové kněžiště bylo doplněno v 15. století. Další významný kostel, novogotický Church of Our Lady and the English Martyrs (Kostel Panny Marie a anglických mučedníků“), jeden z největších římskokatolických kostelů ve Velké Británii, byl vybudován v roce 1885 a uchovává vzácnou sochu Panny Marie.

Kde: Senate House Hill, Cambridge

 

Botanická zahrada Cambridgeské univerzity

Botanická zahrada Cambridgeské univerzity (Cambridge University Botanic Garden) zabírá asi 40 akrů a její návštěvu by si neměli nechat ujít především milovníci zahrad a zahradnického umění. Založena byla v roce 1831 a nabízí impozantní sbírku více jak 8000 druhů rostlin z celého světa. Při návštěvě si prohlédněte zdejší skleníky a stezky, což je možné samostatně i v rámci komentované prohlídky (v neděli zdarma). Poté navštivte kavárnu a obchod Garden Café. Na stránkách botanické zahrady najdete novinky a informace o blížících se akcích.

Adresa: 1 Brookside, Cambridge

 

Trinity College 

14 turistických atrakcí britské Cambridge 2

Trinity College („Kolej Svaté Trojice“), kterou založil v roce 1546 Jindřich VIII., vznikla sloučením několika starších kolejí, jako byla Michaelhouse a King’s Hall. Za Branou krále Eduarda (1418) jsou stále rozeznatelné části staré budovy King’s Hall. Trinity Great Court je největší nádvoří v Cambridgi vytvořené kolem roku 1600. Chodba vede na nádvoří Neville’s Court (1614) s kaplí a sochami významných učenců. Později doplněná Wrenova knihovna (foto), kterou navrhl slavný architekt sir Christopher Wren (1632-1723), má staré dubové police a pěkné dřevořezby z lipového dřeva. Trinity College má více významných absolventů než kterákoli jiná kolej. Patří k nim státníci Austen Chamberlain, Stanley Baldwin a D. Nehrú, básníci a spisovatelé George Herbert a Edward Fitzgerald, filosof Bertrand Russell a vědec Isaac Newton. Navštěvovali ji také králové Eduard VII. a Jiří VI.. Z Nového nádvoří či Králova nádvoří se vydejte po mostě přes řeku Cam, odkud budete mít krásný výhled na část nazývanou Backs. Odtud vede velkolepá lipová alej k areálu koleje.

Kde: Trinity College, Cambridge

 

Fitzwilliam Museum

Nejslavnější cambridgeské muzeum Fitzwilliam by si neměl nechat ujít žádný návštěvník města. Mistrovské dílo architektury uchovává rozsáhlou sbírku anglické keramiky a porcelánu, a také řecké, římské a egyptské památky a ilustrované rukopisy. Mimořádná galerie vystavuje díla W. Hogartha, T. Gainsborougha a J.M.V. Turnera, a také impresionistů a holandských mistrů baroka včetně Rembrandta, Van Dycka a Rubense. Na místě naleznete kavárnu a obchod se suvenýry.

Adresa: Trumpington Street, Cambridge

 

Opatství a zahrady Anglesey a mlýn Lode Mill

Opatství Anglesey Abbey bylo vybudováno už ve 12. století, ale zrekonstruováno v roce 1926 a od té doby je známé jako objekt plný výtvarného umění a krásného nábytku. Dnes je budova majetkem památkové organizace National Trust a uchovává řadu tapiserií od výrobců, jako je Gobelin, Soho a Anglesey. Kromě toho vystavuje sbírku umění obsahující Constablovo Otevírání mostu Waterloo Bridge. Poté si nechejte čas na prohlídku okolní zahrady a parku o rozloze 114 akrů. Impozantní areál zahrnuje Wildlife Discovery Area, kde mohou malí návštěvníci pozorovat ptactvo a hmyz v jejich přirozeném prostředí, a vyhlídku Lime Tree Lookout. Nakonec si prohlédněte historický vodní mlýn Lode Mill, kde můžete vidět mlýnské kameny při práci. Na stránkách opatství najdete novinky a mimořádné akce.

Adresa: Quy Road, Lode, Cambridge

Trasy pro pěší turistiku v Anglii

Muzeum archeologie a antropologie

Muzeum archeologie a antropologie (Museum of Archaeology and Anthropology), které vytvořila Cambridgeská univerzita v roce 1884, uchovává významnou sbírku prehistorického materiálu a artefaktů týkajících se společenské antropologie. Sbírky čerpaly z celého světa a zahrnují artefakty z Afriky a Orientu se zaměřením na vizuální a klasické umění. Za pozornost stojí především sbírka z Tichomoří, která pochází převážně z Cookových objevů a dalších výzkumných projektů významných britských antropologů. Po celý rok se zde konají pravidelné vzdělávací programy pro děti i dospělé – na stránkách muzea zjistíte více.

Nenechte si ujít ani návštěvu Sedgwickovo muzeum věd o Zemi (Sedgwick Museum of Earth Sciences). Jedná se o pozoruhodné muzeum uchovávající geologickou sbírku univerzity včetně asi 2 mil. minerálů, kamenů a fosílií. K nejzajímavějším částem patří řada vzorků meteoritů, a také sbírka Beagle Collection obsahující fosilie a kameny, které nasbíral Charles Darwin v letech 1831-1836. Muzeum rovněž nabízí široký výběr rodinných aktivit a programů pro děti.

Za pozornost stojí také zrenovované Univerzitní muzeum zoologie. jeho nejzajímavější nabídka zahrnuje velkou sbírku vědecky významného zoologického materiálu.

Adresa: Downing Street, Cambridge

 

Peterhouse College 

14 turistických atrakcí britské Cambridge 3

Nejstarší (a jedna z nejmenších) cambridgeských kolejí Peterhouse byla založena v roce 1284. Její historický sál a skladovací objekt na jižní straně Starého nádvoří jsou nejstarší z původních budov ze 13. století. K někdejším studentům univerzity patřil kardinál Beaufort, vědec Henry Cavendish a básník Thomas Gray. Nenechte si ujít návštěvu kaple Peterhouse Chapel, ústředního bodu koleje už více jak 700 let. Všimněte si přitom vitrážových oken (dovezených z Mnichova v polovině 19. století) a oltářního okna ze 17. století. Skutečně nezapomenutelný zážitek pak nabízí ubytování v koleji, proto si zjistěte možnosti ubytování v Peterhouse v době léta.

Adresa: Trumpington Street, Cambridge

 

Pembroke College

Pembroke College založila v roce 1347 hraběnka z Pembroke, ale od té doby byla kolej výrazně změněna. Zdejší kaple (1665) byla prvním dílem architekta Christophera Wrena, později (v roce 1881) však byla rozšířena. Pembroke College zrodila mnoho biskupů a básníků, z nichž nejoslavovanější je básník Edmund Spenser (1552-1599). Studoval zde také reformní biskup Nicholas Ridley (upálený na hranici v Oxfordu) a státník William Pitt. Při prohlídce návštěvníci navštěvují především areál koleje a kapli.

Adresa: Trumpington Street, Cambridge

 

Corpus Christi College

Corpus Christi College založili v roce 1352 „měšťané pro měšťany“. Její nejstarší část Staré nádvoří pochází z roku 1377, i když bylo od té doby zrestaurováno. K významným částem patří knihovna obsahující mnoho cenných rukopisů, které nasbíral Matthew Parker, arcibiskup canterburský (1550). Za zmínku stojí rovněž přilehlý kostel St. Benet’s Church, původní kaple koleje s pozdně saskou věží. K nejznámějším absolventům koleje patří dramatikové Christopher Marlowe (1564-93) a John Fletcher (1579-1625). Kolej v létě nabízí ubytování a stala se oblíbeným místem pořádání akcí, jako jsou svatby.

Adresa: King’s Parade, Cambridge 

 

St. John’s College 

14 turistických atrakcí britské Cambridge 4

St. John’s College založila v roce 1511 Margaret Beaufort, matka Jindřicha VII.. Bohatě zdobená vstupní brána vede na První nádvoří, což je krásná ukázka tudorovské architektury. Jídelní sál z roku 1519, nazývaný jednoduše The Hall, byl zvětšen spolu s vytvořením pozdějších budov v roce 1826 a má skvělou dřevěnou klenbu, krásné obložení a přehlídku portrétů. Sál Combination Room má nádherný štukový strop zdobený girlandami révy. Druhé nádvoří z roku 1602 je mimořádné díky svému jemnému zdivu, zatímco Třetí nádvoří zahrnuje knihovnu z roku 1624. K významným členům St. John’s College patřil dramatik Ben Jonson a básník William Wordsworth, který popsal svůj pokoj na koleji ve svém díle Prelude (Předehra). Nenechte si ujít návštěvu zdejší nádherné kaple, a také slavného Mostu vzdechů (Bridge of Sighs). Uzavřený most (inspirovaný tím v Benátkách) byl vybudován v roce 1831 přes řeku Cam na Nové nádvoří a do areálu koleje.

Kde: St. John’s Street, Cambridge

14 turistických atrakcí britské Cambridge 5
Bridge of Sighs, Cambridge

Museum of Cambridge

Museum of Cambridge, jedno z nejoblíbenějších v Cambridgi, nabízí expozice zaměřující se na každodenní život místních lidí od 18. do 20. staletí. Muzeum je umístěno v budově starého hostince White Horse Inn a uchovává rozsáhlou sbírku artefaktů, jako jsou mince, kostýmy, medaile, hračky a léčiva. Nabízí také řadu zajímavých uměleckých prací.

Za návštěvu stojí rovněž Cambridgeské muzeum technologie (Cambridge Museum of Technology), které se zaměřuje na průmyslovou minulost hrabství. Muzeum je umístěno v budově  viktoriánské čerpací stanice odpadních vod a předvádí funkční parní naviják, kdysi používaný k tahání popela po kolejích úzkokolejné železnice, a také další motory a sbírku starého tiskařského zařízení.

Muzeum historie vědy Whipple Museum of the History of Science pak nabízí pozoruhodné sbírky starých vědeckých artefaktů, včetně nástrojů a tisků počínaje 17. stoletím. 

 

Národní muzeum koňských dostihů ve městě Newmarket

Jen 21 km východně od Cambridge leží tržní město Newmarket, které je centrem anglického dostihového závodění od roku 1174. Milovníci koní mohou navštívit Národní muzeum koňských dostihů (National Horse Racing Museum) na malebné hlavní ulici High Street. Expozice jsou spojeny s historií sportu spojovaného s vyšší třídou, který přitom patří k nejoblíbenějším ve Velké Británii. Sbírka zahrnuje obrazy slavných koní a žokejů, stará sedla, jezdecké potřeby a trofeje. Ve městě se v současnosti nachází několik stájí, nemluvě o slavné závodní dráze a tréninkových plochách.

 

Adresa: 99 High Street, Newmarket

***

14 turistických atrakcí britské Cambridge 6

KDE SE UBYTOVAT

V centru Cambridge se nachází 31 kolejí univerzity, takže nezbývá příliš místa pro hotely. Pár jich však najdete mezi historickými budovami a další za okruhem ulic kolem centra. Zde uvádíme některé dobře hodnocené hotely v Cambridge.

Luxusní hotely: velké pokoje v The Gonville Hotelu 4*, s výhledem na široký park u řeky Cam a na historické koleje (se spoustou restaurací v pěším dosahu), jsou na dobrém místě, pokud si přejete poznávat pamětihodnosti Cambridge. Z The Varsity Hotel & Spa 4*, butikového ubytování se střešní terasou a v blízkosti kolejí Trinity a Magdalene, se můžete vydat pěšky kolem řeky Cam a řady historických památek. Název Hilton Cambridge City Centre 4* říká vše: hotel se nachází přímo v centru obklopen historickými kolejemi, restauracemi a obchody. Je to moderní hotel, který nabízí Wi-Fi zdarma.

Akční nabídka ubytování: 

Hotely střední třídy: Regent Hotel shlíží na park nedaleko kolejí a řeky Cam, a také obchodů a restaurací na rušné tepně Regent Street. Kousíček pěšky od Fitzwilliamova muzeaPolárního muzea se nachází Royal Cambridge Hotel umístěný v sérii řadových domů z 19. století. Sousední butikový Lensfield Hotel 3* je na poloviční cestě mezi vlakovým nádražím a centrem města.

Akční nabídka ubytování: 

Ekonomické hotely: z hotelu Travelodge Cambridge Newmarket Road 2* můžete jít přes park do centra s kolejemi, ale také před ním najdete zastávku autobusu; podzemní parkování je bezplatné. Autobusová zastávka je také u Ashley Hotelu 2*, nebo můžete jít přes řeku a park Midsummer Common do centra (asi 20 minut). Zdejší pokoje jsou vybaveny sejfem, konvicí na kávu a čaj a bezplatným Wi-Fi. Ubytování v historickém prostředí, s kompletní anglickou snídaní a Wi-Fi v ceně, nabízejí studentské pokoje v koleji Christ´s College Cambridge (kterou založila matka krále Jindřicha VII. v roce 1505 a působil zde Charles Darwin).

Akční nabídka ubytování: 

Hlavní turistické atrakce Oxfordu