10 tematických destinací pro milovníky jídla, umění, zábavy a přírody

10 tematických destinací pro milovníky jídla, umění, zábavy a přírody 1

Pro milovníky dobrého jídla:

Bangkok, Thajsko

Který příznivce dobrého jídla by se nezamiloval do Thajska s jeho možností jíst čerstvé pad thai nebo zelení kari každý den? Pokud byste si chtěli dát luxusní večeři v Bangkoku, vydejte se do podniku Bo.Lan (24 Sukhumvit 53). Restaurace ověnčená michelinskými hvězdičkami se nachází jen 6 minut pěšky od nádraží Thong Lo Skytrain. Aby šéfkuchaři Jones a Songvisava (manželé) minimalizovali uhlíkovou stopu, přímo na místě si vytvořili zeleninovou zahrádku spolu se systémem filtrace vody a recyklace odpadu. Zdejší jídlo, které se podává v rodinném stylu (jak by se ostatně thajské jídlo mělo správně jíst), nabízí nezapomenutelný smyslový zážitek.

Pokud budete chtít navštívit velkou přehlídku pouličního jídla s dobrým hygienickým standardem, doporučujeme food court s restauracemi v Terminálu 21, který je hned za rohem u stanice metra Sukhumvit. Zdejší jídlo je pestré – od pečené kachny až po sladkou rýži s mangem – výborné a velmi cenově výhodné.

 

Bologna, Itálie

Itálie je jedna z nejlepších destinací pro milovníky jídla a Bologna, metropole oblasti Emilia-Romagna, je nepochybně nejlepší místo, kde si můžete vychutnat italské kulinářské umění. V Bologni byste si neměli nechat ujít tortellini podávané ve vývaru, tagliatelle s ragù a cotolettu (obalovaný telecí řízek). Pokud byste si mohli dovolit utratit více, navštivte restauraci A Balus (Via del Borgo di San Pietro 9/2A), kde jsou klasické pokrmy spárovány s dobrým vínem.

Návštěva Bologni je nepředstavitelná také bez italské krémové zmrzliny (gelato). Fronty před Gelateria Gianni (via Monte Grappa 11) Vás neomylně zavedou do této vyhlášené zmrzlinárny. Nechejte si dostatek času na výběr z velkého množství příchutí, od tradičních oblíbených druhů (jahodová, čokoládová) až po originální kombinace s jedinečnými názvy (např. samuraj, který obsahuje lahodnou směs mascarpone, ricotty a kakaa).

 

Lima, Peru

Během pouhých pár desetiletí se peruánská Lima posunula z pouhé zastávky na cestě k Incké stezce k dnešní nejlepší destinaci pro milovníky jídla v Jižní Americe. Vzkvétající metropole Peru už uvítala spoustu šéfkuchařů z celého světa, kteří sem přiváděli své žáky a televizní štáby, aby ochutnali pokrmy, jako je causa (slaný bramborový „koláč“) nebo ceviche (syrová ryba ochucená citronem). Restaurace Central (Av. Pedro de Osma 301), kterou vedou šéfkuchaři Virgilio Martínez a Pía León, nadchne hosty svými inovativními pokrmy. Restaurace Malabar (Av. Camino Real 101) v okrsku San Isidro je další klenot, který hravě využívá ingredience z amazonského pralesa.

Kam se vydat, když se chcete naučit něco nového

Pro milovníky umění:

Ermitáž v Petrohradu, Rusko 

Velkolepé muzeum Ermitáž v ruském Petrohradu (Sankt Petěrburg) se skládá z 6 budov, z nichž 5 je přístupno veřejnosti. Ermitáž ukrývá více jak 3 miliony uměleckých prací, především od Leonarda da Vinci, Michelangela, Raffaella, Tiziana, Rembrandta a Rubense. Projít celou Ermitáž by Vám zabralo více jak 5 let, pokud byste u každé expozice strávili 1 minutu a za předpokladu, že by muzeum mělo otevřeno nonstop každý den v roce…

 

Muzeum islámského umění v Dauhá, Katar

Muzeum islámského umění (Museum of Islamic Art) v katarské metropoli Dauhá, které navrhl renomovaný architekt I.M. Pei, ukrývá velkolepou sbírku obrazů, skla, keramiky, textilií a starověkých rukopisů. K dispozici je dopravní služba spojující muzeum s dalším muzeem, což je Mathaf – Arabské muzeum moderního umění, které rovněž stojí za návštěvu.

 

Muzeum špatného umění, Massachusetts, USA

Pokud byste chtěli navštívit nějaké obskurní muzeum umění, zamiřte do Muzea špatného umění (Museum of Bad Art) v Somerville, Massachusetts, USA. Jeho cílem je představit „nejhorší umění co nejširší veřejnosti“. Ale ne každé špatné (nepovedené) dílo zde přijmou: muzeum odmítlo už mnoho potenciálních zájemců, protože jejich práce nebyly ve skutečnosti až tak špatné…

Nejpodivnější muzea světa

Pro milovníky dobré zábavy:

Rio de Janeiro, Brazílie

Obyvatelé Ria milují oslavy: ať už se jedná o párty po fotbalovém zápase nebo tanec na pláži či v módním nočním klubu, večerní zábava v Rio de Janeiru vždy představuje mimořádný zážitek. Rio Scenarium (R. do Lavradio 20) je přední tančírna samby, zatímco Fosfobox (Rua Siqueira Campos 143, Loja 22A) v srdci okrsku Copacabana hraje vše od rocku až po elektronickou taneční hudbu.

 

Ios, Řecko

Ios je řecký ostrůvek v Egejském moři se spoustou památek a historických lokalit, kam se můžete vydat, až Vás omrzí vodní sporty. Pak se můžete bavit a tančit až do rána. Párty sezona probíhá od poloviny července do začátku září a přijíždějí sem hlavně mladí lidé něco přes 20, kteří jsou více pohodoví než davy turistů na ostrově Zakynthos. K nejoblíbenějším podnikům patří Disco 69, Scorpion Night Club a Flames Bar, všechny v metropoli Chora.

 

Pro milovníky přírody:

Taveuni, Fidži

Neposkvrněné pláže, barevné korálové útesy a exoticky pestrá flora na ostrově Taveuni v souostroví Fidži je snem mnoha milovníků přírody. Potápění zde nabízí mimořádné zážitky, především Rainbow Reef (Duhový útes), který leží v úžině Somosomo mezi ostrovy Taveuni a Vanau Levu. Bez ohledu na to, kolikrát jste se zde už potápěli, každé nové ponoření se znamená krásný zážitek. Až budete zpět na pevnině, v NP Bouma National Heritage Park naleznete skvělé stezky pro pěší turistiku a vodopády.

Nejkrásnější ostrovy v jižním Pacifiku 

Pohoří Atlas, Maroko

Majestátní pohoří Atlas, které se táhne po délce asi 2500 km přes Maroko, Alžírsko a Tunisko, je jednou z nejúžasnějších oblastí světa, kam se můžete vydat na túry. Pohoří se dělí do šesti charakteristických oblastí-subregionů, z nichž nejoblíbenější pro pěší túry je Vysoký Atlas, snadno přístupný z Marrákéše. Vesnice Imlil ležící 90 km jižně od Marakéše je místem, kde většina návštěvníků začíná svoje pěší túry ve Vysokém Atlasu. Příroda zde nabízí to nejlepší, takže během túr můžete očekávat krásné daleké výhledy na horské pásmo. A když budete v noci ležet pod příkrovem zářících hvězd ve společnosti svých berberských hostitelů, možná to bude jeden z nejlepších zážitků Vašeho života.