V Oslu bylo otevřeno největší muzeum v severských zemích

V Oslu bylo otevřeno největší muzeum v severských zemích 1

Národní muzeum Norska otevřené v červnu 2022 je největší muzeum umění v severských zemích. Budování obrovského prostoru trvalo 8 let.

Oslo pokračuje rychlým tempem v kulturní revoluci. Za pouhé 2 roky jsme mohli vidět otevření impozantního Munchova muzea (Munchmuseet), prosklené Centrální/Deichmanovy knihovny a naposledy Národního muzea umění, architektury a designu v Oslu. Tohle státní muzeum je obrovské: skládá se v podstatě ze 3 muzeí pod jednou střechou (se sbírkami Norské národní galerie, Muzea současného umění a Muzea dekorativního umění), takže se jedná o největší muzeum umění v severských zemích. Architektonicky jedinečná budova je součástí norského pilotního programu FutureBuilt, projektu rozvoje šetrného ke klimatu, a podle designérů je vybaveno pro návštěvníky s různými potřebami.

Nové Munchovo muzeum v Oslu

Co je uvnitř?

Od všeho trochu: staré, moderní i současné umění, a také design. Návštěvníci mohou spatřit asi 5000 prací ze 400 000 kusů ve sbírce muzea, rozmístěných na dvou patrech a v téměř 90 galeriích. Patří k nim středověká tapiserie Baldishol, čínský císařský porcelán, holandská a vlámská krajinomalba a díla malířů, jako je Van Gogh, Goya, Picasso a Manet, nemluvě o nejnovějším současném designu, umění a řemeslech. Některá díla nebyla přístupná veřejnosti celé roky, zatímco jiná nebyla vystavena ještě nikdy. Dále bude v muzeu umístěn výběr Munchových prací včetně nejslavnějšího obrazu Výkřik.  V rozhovoru ředitelka muzea Karin Hindsbo řekla, že „lidé budou moct vidět celou historii norského kulturního dědictví a regionálního kulturního dědictví v globální perspektivě a pod jednou střechou.“ Speciální střídající se expozice budou probíhat ve špičkovém osvětleném prostoru Light Hall pod střechou. V plánu je expozice prací Fridy Kahlo a architektky Wenche Selmer, ale také expozice zaměřující se na skandinávský design, kulturu LGTB, pohádky a gotický modernismus. Muzeum má rovněž kavárnu, několik prodejen a otevřenou terasu, která nabízí výhledy na přístav a fjord v Oslu.

 

Co je v okolí?

Národní muzeum umění, architektury a designu v Oslu umístěné v centru Osla na nám. Rådhusplassen vedle Nobelova centra míru je rovněž v blízkosti norské Opery (vlajkové stavby kulturního obrození Osla z bílého mramoru), prosklené části Centrální/Deichmanovy knihovny (která byla otevřena v červnu 2020) a nového Munchova muzea nacházejícího se jen coby kamenem dohodil od zbrusu nové čtvrti Bjørvika.

***

V Oslu bylo otevřeno největší muzeum v severských zemích 2
The Thief Hotel Oslo

Kde se ubytovat v Oslu

Pokud budete v Oslu poprvé, měli byste se ubytovat v centru města, nejlépe blízko hlavní ulice Karl Johans gate. Naleznete zde atrakce, jako je Královský palác, Norské národní divadlo a katedrála v Oslu, a také působivou škálu muzeí a galerií. Mezi většinou hlavních atrakcí města se snadno můžete přesunovat pěšky. Zde uvádíme některé výborně hodnocené hotely v centru města.

Luxusní hotely: jen minutu pěšky od některých předních muzeí a galerií, Centrálního nádraží a Královského paláce, najdete ekologický Thon Hotel Rosenkrantz Oslo 4*, který nabízí odvážný současný dekor a sazby s dobrou hodnotou (včetně snídaně). V docházkové vzdálenosti od čtvrti Aker Brygge, Národní galerie a Královského paláce se nachází Hotel Continental Oslo 5* zdobený osobitými uměleckými díly a elegantním zařízením; každý pokoj je originální. Také Clarion Collection Hotel Basttion 4* (pet friendly) stojí na praktickém místě, nedaleko Centrálního nádraží a Opery; sazby zahrnují bio snídani a večeři formou lehkého bufetu.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: v samém srdci města nedaleko Centrálního nádraží a Národní galerie naleznete Clarion Collection Hotel Folketeateret 4*, který se je na horním konci mezi hotely střední třídy, s útulnými současnými pokoji a snídaní v ceně. Zemitý dekor s texturou je hlavním prvkem ekologicky orientovaného hotelu Oslo Guldsmeden 3* vzdáleného 100 m od Královského paláce nedaleko Aker Brygge. Sazby zahrnují snídani připravenou z ingrediencí z místní farmy. V tiché boční ulici v centru města se ukrývá Thon Hotel Munch 3* s čistě bílými pokoji zdobenými barevnými vzory a se snídaní formou bio bufetu.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: v centru Osla je k dispozici jen málo ekonomických možností, ale jednou z nich je Cochs Pension 2*. Nachází se na skvělém místě v blízkosti Královského paláce, pokoje jsou vybaveny chladničkou a některé i kuchyňkou. Další možností v centru je Smarthotel Oslo 3*; jeho pokoje jsou malé, ale hotel stojí hned za rohem u hlavní nákupní ulice. Asi 20 minut vlakem od centra města najdete Oslo Hostel Haraldsheim/HI Oslo Haraldsheim 2*, který je rovněž ekonomický a sazby za ubytování zahrnují snídani a parkování.

Akční nabídka ubytování:

.

Oslo – prohlídky a výlety

Rychlá prohlídka atrakcí města: prohlídka pamětihodností hop-on hop off je skvělý způsob, jak navštívit přední turistické atrakce Osla, a zahrnuje doprovodný komentář informovaného průvodce. Jízdenka na 24 hodin umožňuje navštívit až 18 atrakcí, jako je Národní divadloSochařský park Vigeland, Viking Ship Museum a nábřežní komplex lodního terminálu Oslo Cruise Ship Terminal, takže ze své návštěvy získáte co nejvíce.

Přístupový pas: obzvlášť praktický pro ty, kdo chtějí navštívit řadu turistických atrakcí, je Visit Oslo Pass, který Vám zajistí, že nepřekročíte svůj rozpočet, pokud jde o vstupné a cestovné. Pas platí pro vstup do 36 (!) atrakcí a opravňuje nositele k významným slevám také na dalších atrakcích. Zahrnuje rovněž prohlídky pamětihodností a restaurace (?) a zaručuje neomezené používání veřejné dopravy v zóně 2 včetně tramvaje, lodi, autobusu a vlaků. Ti, kdo se rozhodnou pro pas na 72 hodin, získají jako bonus pas/vstupnku na prohlídku města hop-on hop-off.

To nejlepší z Osla v jednom dnu: tustisté s omezeným množstvím času ocení kombinovou prohlídku města s plavbou po fjordu. Jedná se o 7hodinový zážitek zahrnující zastávky na fotografování ve Vigeland Parku, u skokanského můstku Holmenkollen, a také návštěvu několika předních muzeí, včetně lodních muzeí na poloostrově Bygdøy. Na závěr skvělého dne jsou pak cestující dopraveni k lodi a poslední 2 hodiny stráví na vodě v Oslofjordu, zatímco se od průvodce dozví více o okolní oblasti.

.