Echinacea jako potenciální prostředek proti koronavirovým infekcím

Echinacea jako potenciální prostředek proti koronavirovým infekcím 1

Šíření infekce ze zvířat na člověka se nazývá zoonóza. Mezi dřívější zoonotické epizody patřil přenos yersinia pestis (moru) z hlodavců nebo ebola přenesená z lidoopů na člověka, což má za následek miliony úmrtí v Evropě a Africe. U respiračních virů, jako je chřipka, bylo při několika příležitostech zjištěno, že překračující hranice mezi druhy ze zvířat na lidi, což mělo za následek vypuknutí epidemií, jako byla španělská (H1N1), asijská (H2N2) nebo hongkongská (H3N2) chřipka, stejně jako epidemie novější epidemie ptačí chřipky H5N1.

Spíše než aby přinášely čistě imunologickou aktivaci extrakty z echinacey mění imunitní systém způsobem, který lze nejlépe definovat jako adaptivní imunitní regulace. Echinacea snížila expresi zánětlivých cytokinů tumor nekrotizujícího faktoru TNF-α a interleukinu IL-1-β až o 24 % a zvýšila protizánětlivý cytokin IL-10 ve srovnání s výchozí hodnotou. Navíc se až o 50 % zvýšila syntéza interferonu modifikujícího imunitní odpověď a antivirového interferonu IFN-ϒ.  Imunomodulační procesy echinacei zahrnují také významnou aktivaci endokanabinoidního systému (ECS) prostřednictvím kanabinoidního receptoru typu 2 (CB2) konkrétními N -alkylamidy. Některé z těchto bioaktivních N-alkylamidů mají strukturní podobnosti s endokanabinoidy, které mají protizánětlivý účinek na prostředí cytokinů při nízkých nanomolárních koncentracích. Aktivace ECS během progrese covid-19 by mohla být novým způsobem boje proti systémovému zánětu a cytokinové bouři. Cílem tohoto přehledu, který provedla skupina výzkumníků z různých nadnárodních institucí, bylo najít klinické studie hodnotící koronavirové infekce v kontextu podávání echinacey a zhodnotit preventivní a terapeutické výhody.

Počáteční klinická studie byla provedena jako dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, monocentrická randomizovaná kontrolní studie (RCT) na Cardiffské univerzitě ve Spojeném království. Účastníci ve věku od 18 let z Cardiffu ve Walesu byli požádáni, aby aplikovali roztok 3 x 0,9 ml denně po dobu 4 měsíců. Pro extrakci hydroethanolového extraktu z čerstvě sklizených nadzemních částí echinacea purpurea na 95 % doplněném 5 % roztokem z kořene echinacey byl použit komerční přípravek standardizovaný tak, aby obsahoval 5 mg/100 g isobutylamidu kyseliny dodekatetraenové na základě měření vysokoúčinnou kapalinovou chromatografií. Ve srovnání se 115 vzorky (z nosohltanu) z kontrolní skupiny (54 případů) poskytla skupina s echinaceou se 86 vzorky 74 případů pozitivních na nějaký respirační virus. Přítomnost obalených virů byla potvrzena u 24 a 47 vzorků a výsledný poměr šancí OR = 0,49 byl považován za statisticky významný. Ve skupině s echinaceou bylo zjištěno 9 infekcí CoV-229E, 11 CoV-HKU1 a 1 CoV-OC43, tj. celkem 21 infekcí koronavirem. Ve skupině s placebem bylo zjištěno 15 CoV-229E, 17 CoV-HKU1 a 1 CoV-OC43 infekce, tj. celkem 33 infekcí. Pravděpodobnost nákazy koronavirem byla totožná s celkovými výsledky pro kumulované obalené viry s OR=0,63. Ve skupině pacientů, kteří aktivně používali svůj deník pacienta k hlášení nežádoucích události a/nebo symptomů souvisejících s nachlazením, byly preventivní účinky na koronaviry statisticky významné. Echinacea vykazovala celkový výskyt 5,5 % ve srovnání se 14,6 % u placeba. Stejný extrakt z echinacey v tabletách byl podávan dětem ve věku 4 až 12 let žijícím v centrálním Švýcarsku v druhé zaslepené multicentrické studii RCT. Jako kontrolu použili vědci nízkou dávku vitaminu C3 x 50 mg/d. Komerčním produktem byla dětská echinacea s doporučenou denní dávkou 1200 mg pro děti starší 4 let. V zimě 2016/17 se této studie zúčastnilo 203 převážně zdravých mladých lidí, z nichž N=103 dostávalo echinaceu 3400 mg/den a N=98 dostávalo vitamín C3 x 50 mg/den. V každé skupině v době zařazení preexistovaly 2 epizody CoV, proto byly použity spíše k posouzení přínosů léčby než k prevenci. V tomto šetření byly vypočteny prahové hodnoty cyklu (Ct) pro samostatné testy incidence, přičemž se vyhodnotil počet kopií RNA jako míra koncentrace viru ve vzorku z nosohltanu. Čím nižší je virová zátěž zastoupená hladinou RNA ve vzorku, tím vyšší je hodnota Ct. Echinacea zvýšila průměrnou hodnotu Ct o 6,1 jednotek z 25,0 na 31,1, což ve srovnání s kontrolou vykazuje značné snížení koncentrace koronaviru o -1,81 nebo 98,5 %. U variant NL63 a OC43 byly hlášeny hodnoty Ct 5,53 a 11,92, což vedlo ke snížení logaritmu viru o 1,67 a 3,59, což odpovídá absolutní redukci viru o 97,8 % a 99,97 %.

Bylo prokázáno, že extrakty z echinacea purpurea mají přímou antivirovou účinnost proti řadě respiračních infekcí včetně koronavirů. Tento extrakt podporuje tonickou syntézu IFN-ϒ a inhibuje produkci zánětlivých cytokinů, jako je TNF-α. U dospělých a dětí vykazují dvě RCT využívající fytofarmaceutické formulace tohoto extraktu vynikající ochranu proti obaleným virům včetně koronavirů. Předběžné zveřejněné klinické výsledky týkající se SARS-CoV-2 mohou poskytnout ještě více důkazů, že echinacea může být použita v boji proti tomuto konkrétnímu koronaviru.