Co je potřeba vědět před návštěvou Skotska

Co je potřeba vědět před návštěvou Skotska 1

Skotsko je zemi skrytých roklí, strašidelných hradů a tajemných jezer, s neuvěřitelnými festivaly, dudáky a rašelinovou whisky, takže může být matoucí stejně tak jako úžasné.

Země se specializuje na to, že cestovatele udivuje a zároveň je mate, takže přináší euforii a nevěřícnost zároveň. Ne, že byste to věděli od místních, kteří berou všechno po svém. I přes netušené scénáře, se kterými se setkáte (jako je pěší turistika v létě v šortkách a s deštníkem nebo neustálé obtěžování pakomáry) je pravdou, že Skotsko můžete snadno prohlédnout, pokud budete znát odpovědi na některé klíčové otázky a praktické záležitosti. Jak nejlépe cestovat, když se vydáte ven z Edinburghu? Jak dlouho potřebujete na návštěvu skotských ostrovů? Je skutečně možné si v Glasgow dát smaženou tyčinku Mars? Zde se dozvíte pár klíčových věcí a tipů týkající se etikety předtím, než se vydáte do Skotska.

Co je potřeba vědět před návštěvou Skotska 2
krajina Skotské vysočiny

Vezměte si oblečení pro všechna roční období, i v létě…

Často se vypráví vtip, že ve Skotsku měli vloni krásné léto – bylo to ve středu. To je samozřejmě přehánění a nadsázka, ale má pravdivé jádro: zdejší počasí představuje kolotoč stálých změn zahrnujících všechna roční období, kdy letní dny často bývají na jednom místě a v jednu dobu deštivé, divoké a krásné zároveň. Nejspolehlivěji jasné a suché počasí naleznete v květnu, na začátku června nebo v září. A pokud je Vaší oblíbenou barvou šedá, bude se Vám líbit kterýkoli čas během roku. 

 

…a ověřte si počasí, pokud se chystáte na Edinburgh Fringe Festival

Tohle raději nečtěte, pokud nemáte rádi ponuré zprávy. I když se Edinburgh Fringe Festival, největší umělecké setkání na světě, odehrává na tzv. vrcholu léta v srpnu, akci často doprovází liják. Podstatné je proto mít nepromokavé boty a deštník, u kterého Vám nevadí, že se obrátí naruby, a pak samozřejmě zdravou chuť na komedii, divadlo, cirkus a hlučné pivní zahrádky.

Cestování ve Skotsku 

Skotské libry platí všude ve Spojeném království

Zní to absurdně, ale rozmanitost bankovek ve Spojeném království může být matoucí. Všechny librové bankovky, ať už vytištěné ve Skotsku, Anglii nebo Severním Irsku, jsou zákonným platidlem v celé zemi. Tak můžete platit anglickými bankovkami ve Skotsku, ale mnozí prodejci jižně od skotské hranice nepřijímají skotské bankovky (některé směnárny dokonce nabízejí horší kurzy pro bankovky vytištěné ve Skotsku…).

 

Buďte opatrní, když budete mluvit o politice

Skotsko je rozdělená země, alespoň politicky. Na jedné straně je na vzestupu hnutí za nezávislost, ale někteří Skotové rezolutně chtějí zůstat součástí Spojeného království. Jako úplný základ byste měli vědět, že Skotsko je de facto samostatná země, která funguje v politické peněžní unii s Anglií, Walesem a Severním Irskem. To je potřeba vědět, abyste nevyvolali hněv, když budete klábosit s místními v hospodě. V příštím desetiletí může Skotsko potkat bezprecedentní změna a mluví se o druhém referendu o nezávislosti země. I základní seznámení se se sociopolitickou historií země prohloubí Vaše potěšení z cestování po Skotsku a připomene Vám, že nejste na návštěvě místa, ale okamžiku v čase.

Co je potřeba vědět před návštěvou Skotska 3
krajina Skotské vysočiny

Řídit auto mimo velká města může být umění

Na první dojem se může Skotsko zdát maličké ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. Proto si možná řeknete: snadno si můžu projít mapu a za pár dní ho projet, ne? Ale není tomu tak. V důsledku nepravidelného, členitého tvaru země, který mají i jeho jezera, ostrovy a rokle, ve skutečnosti dostat se z A do B mimo velká města vždy trvá déle, než Vám řekne GPS a Google Maps. Silnice jsou často jednoproudé, takže je potřeba zajet k okraji silnice, aby mohla projet protijedoucí vozidla (součástí bývá přátelské zamávání). Pomalu se pohybující vozidla, jako jsou traktory, obytné vozy a karavany, mohou provoz úplně zastavit, především na nechvalně proslulé silnici North Coast 500. Silnici také mohou zablokovat nepředvídatelné ovce či jeleni. Klíčová je proto trpělivost a dostanete se autem či rekreačním vozidlem tam, kam chcete, rychleji a efektivněji, než prostřednictvím omezené vlakové a autobusové sítě ve Skotsku. Nebo můžete vzít své kolo či nafukovací kajak/kanoi do vlaku od Scotrail, dnes vybaveného více vozy pro přepravu jízdních kol a prostorem pro objemné sportovní potřeby, abyste viděli všechny části mezitím.

                                    

Naplánujte si raději více času než méně

Čeho nejvíc litují lidé, kteří jsou poprvé ve Skotsku? Že se snažili nacpat do jedné cesty příliš mnoho. Budete-li trávit čas v Edinburghu a Glasgow a pak ve Skotské vysočině nebo městě Stirling a v Perthshire, budete potřebovat minimálně týden. Když přidáte ostrov Isle of Skye nebo Vnější Hebridy, budou to 2 týdny, a přitom stále budete ve spěchu. Na návštěvu Skotska a jeho osobitých ostrovů budete potřebovat 3-4 týdny. Měli byste však cestovat ekologičtěji a zaměřit se raději na jednu část, jako je např. oblast Borders a Dumfries & Galloway nebo Aberdeenshire & Moray. Přitom budete moct častěji zastavovat a věnovat více času venkovským sídlům, kterými byste jinak projeli bez zastavení.  

Navštivte Great Glen ve Skotsku

Noste kilt, pokud budete chtít

Stereotypické spojení mezi „historickým vrozeným právem nosit kilt“ a jeho skutečným nošením je nesmyslné. Každý vypadá lépe ve skládané sukni dlouhé po kolena s chlupatou brašnou (sporran) bez ohledu na pohlaví, národnost nebo skotský patriotismus. Pokud potřebujete novou součást svého šatníku, není lepší místo než Skotsko, kde si pořídit tartan na míru.

Co je potřeba vědět před návštěvou Skotska 4
trať West Highland Line

Nebojte se připojit k místním

Návštěva hospod je ve Skotsku národní koníček hraničící s lidským právem. Skotové patří k nejpřátelštějším a nejpřístupnějším lidem na světě. Milují pití alkoholu (čemuž odpovídá i bohatý slovník pro tuto činnost) a nevidí žádný problém pozvat úplně cizího člověka na „na hlt“ (dram), především v době kolem Hogmanay (Silvestr/Nový rok). Počítejte s tím, že budete zváni na párty a do hospody častěji než jinde na světě. Tak jako kdekoli jinde je však potřeba být obezřetní a dávat pozor na své okolí.

 

Jak je to se zdravotním ošetřením pro návštěvníky Skotska?

NHS Scotland, zdejší verze britského zdravotnického systému NHS, představuje základní kámen života, a návštěvníci z většiny evropských zemí mají pokrytí pro případ nouzového ošetření, kdyby při svém pobytu měli úraz. Klíčový je k tomu Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), zatímco cestovatelé odjinud by si měli ověřit reciproční zdravotní smlouvy mezi jejich zemí a Spojeným královstvím.

Akční nabídka ubytování