Jídlo a pití v Londýně: co byste si neměli nechat ujít

Jídlo a pití v Londýně: co byste si neměli nechat ujít 1

Kulinářská scéna v Londýně, jednom z národnostně nejrozmanitějších měst světa, nabízí eklektickou směsici klasických britských pokrmů a moderní multikulturní kuchyně.

Britská metropole a jedna z nejnavštěvovanějších turistických destinací světa je domovem velkého počtu etnických komunit, které hovoří více jak 300 jazyky a dialekty. Multikulturalismus pronikl do mnoha aspektů života v Londýně, což odrážejí restaurace ve své nabídce oblíbených pokrmů a chutí. Pokud si ale myslíte, že jídlo v Londýně znamená pouze kuchyně přistěhovalců a jejich tradiční recepty, není tomu tak: spolehlivá a oblíbená britská klasika je všudypřítomná, především v hospodách. V tomto článku Vás provedeme Londýnem a seznámíme s oblíbenými pokrmy, úctyhodnou klasikou i autentickými etnickými jídly, která by měli při své návštěvě města ochutnat všichni turisté.

 

Anglická snídaně

Nejlepší anglickou snídani seženete samozřejmě v Anglii, kde se jí často říká „kompletní snídaně“ (full breakfast). Tradiční jídlo je skutečně vydatné: zahrnuje slaninu, párky, vejce, bramboráčky (hash browns), pečené fazole, rajčata a houby, vše naskládané na velkém talíři. K tomu někdy jako přílohu dostanete toast namazaný máslem. I když britská historie prošla mnoha změnami a různými trendy, tradiční snídaně s hromadou smaženého jídla se stala trvalým prvkem britské kuchyně a identity, na němž si pochutnávala stejně tak šlechta jako pracující.

Kde si ji můžete dát: Za nejlepšího poskytovatele „kompletní anglické snídaně“ v Londýně bývá považováno Regency Cafe (17-19 Regency St, SW1P 4BY) ve Westminsteru, které je cenově dostupné a oblíbené už více jak 70 let. Neokázalá rohová kavárna také posloužila jako místo, kde se natáčely některé filmy a díly TV seriálů, jako je Rocketman nebo Po krk v extázi. Pokud ale toužíte po pozorné obsluze ve velkolepém prostředí, navštivte The Wolseley (160 Piccadilly, W1J 9EB) a pak se vydejte na procházku po Green Parku.

Parky v Londýně

Fish & Chips

Pro zahraničního návštěvníka je ochutnání fish & chips (smažená ryba s hranolky) nutností. Tohle britské jídlo (úvodní foto) se těší oblibě už od 19. století, přičemž se skládá z bílého rybího masa obalovaného v těstíčku a podávaného s měkkými hranolky, které se osolí a pokapou octem. Původ jídla je přitom sporný: někteří ho přičítají Johnu Leesovi z Lancasteru, který si otevřel obchod fish & chips v roce 1863, zatímco jiní Josephu Malinovi, židovskému imigrantovi žijícímu ve východním Londýně, který měl prodávat fish & chips ještě dříve, v roce 1860. Ať už věříte kterékoli verzi, není sporu o tom, že jsou fish & chips mimořádně oblíbené, a to nejen v Londýně, ale také ve zbytku země.

Kde ochutnat: Poppie’s (6-8 Hanbury St, E1 6QR) je zde pro ty, kdo si chtějí pochutnat na vynikajícím  fish & chips a přitom se vydat na výlet britskou pop kulturou. Interiér restaurace je zdoben ikonickými britskými obrázky a odkazy. Další 2 pobočky naleznete ve čtvrtích Soho (55-59 Old Compton St, W1D 6HW) a Camden (30 Hawley Cres, NW1 8NP).

 

Slané koláče s masem

Přestože byly plněné koláče vynalezeny už ve starověkém Egyptě, do Anglie je prý přinesli Římané ve 12. století a po mnoho následujících let pomáhaly lidem zvládat problém se skladováním potravin. Bylo to v dobách, kdy zbývalo do objevení ledniček ještě hodně daleko, takže koláče s masem uvnitř (tehdy často silné a tvrdé) sloužily jako „obal“ na uchování masa po celé dny (někdy i týdny). Dnes patří pečivo připomínající cihly minulosti a nahradilo ho nadýchané pečivo s křehkou kůrkou připravované z hladké mouky, másla, špetky soli a studené vody. K oblíbeným druhům patří příchutě steak & ale (steak a pivo), steak & kidney (steak a ledvinky), chicken & mushroom (kuře a houby) a samozřejmě také různé vegetariánské verze.

Kde ochutnat: The Windmill (6-8 Mill St, W1S 2AZ) v Mayfair získal ceny za své vynikající koláče, včetně koláče se zvěřinou z Hampshire a koláče s uzenou slaninou a s lesními houbami. Masové koláče můžete ochutnat v Battersea Pie Station (28 The Market, WC2E 8RA).

Okrsek Battersea v Londýně

Sunday Roast („nedělní pečeně“)   

Jídlo a pití v Londýně: co byste si neměli nechat ujít 2

Další tradicí na britských ostrovech je sunday roast („nedělní pečeně“) skádající se z plátků masa (hovězí, jehněčí nebo kuřecí), pečené zeleniny (obvykle mrkev, pastinák a brambory), yorkshirského pudinku (slané pečivo na bázi těsta) a omáčky. V minulosti to bývalo nejlepší jídlo, které si lidé mohli za celý týden dopřát, takže zbytky použili v následujících dnech do uzenin nebo dušených pokrmů.  

Kde ochutnat: mnoho hospod ve městě nabízí speciál „nedělní pečeně“, např. The Pig & Butcher (70 Liverpool Rd, N1 0QD) v Islingtonu, The Grazing Goat (6 New Quebec St, W1H 7RQ) v Marylebone a The Guinea (30 Bruton Pl, W1J 6NL) v Mayfair.

Akční nabídka ubytování The Grazing Goat 3*

 

Kuřecí Tikka Masala

V roce 2001 britský ministr zahraničí Robin Cook prohlásil, že „kuřecí tikka masala je skutečné britské národní jídlo“, což je prý „dokonalá ilustrace toho, jak Británie absorbuje vnější vlivy“. Přitom se nemýlil, protože kuřecí tikka masala několikrát v hlasování vyhrála coby nejoblíbenější jídlo v Británii. Vynikající a lahodné indické kari s kousky grilovaného kuřete v kořeněné omáčce na rajčatovém základě je k dostání v „kari restauracích“ (curry houses) i v některých hospodách.

Kde ochutnat: většina návštěvníků se vydá na londýnskou „Kari míli“, což je řada restaurací zaměřených na kari pokrmy na ul. Brick Lane v East Endu. Tradičně oblíbený a doporučovaný je Punjab (80 Neal St, WC2H 9PA), nejstarší severoindická restaurace v zemi.

 

Pečená kachna

Pečená kachna, která bývá nejčastěji spojována s čínskou kuchyní, se dnes konzumuje v mnoha zemích světa včetně Velké Británie. V Londýně můžete ochutnat kachnu v pekingském stylu (kachna se před pečením nafoukne, aby se kůže oddělila od masa) a v kantonském stylu (marinovaná v omáčce na sójovém základě a s kratší přípravou než pekingská verze). Kromě toho si můžete dát také britskou obměnu oblíbeného orientálního pokrmu: glazovaná kachní prsa podávaná se zelím a hustou šťávou.

Kde ochutnat: vynikající pečenou kachnu v pekingském stylu naleznete v restauracích Shikumen (58 Shepherd’s Bush Green, W12 8QE) a Hutong (33 St Thomas St, SE1 9RY) – obě ji podávají ve dvou kolech, kdy se nejprve servíruje křupavá kůže zabalená do palačinek a pak teprve maso. Hutong se nachází v 33. patře mrakodrapu The Shard, nejvyšší budovy Londýna, takže zároveň nabízí fantastické výhledy na Londýn. Pečenou kachnu v kantonském stylu pak seženete v okrsku Chinatown („Čínská čtvrť“) v restauraci Four Seasons (12 Gerrard St, W1D 5PR), která má nedaleko další pobočku (30 Gerrard St, W1D 6JS). Tradiční britskou pečenou kachnu pak seženete v restauraci Rules (34-35 Maiden Ln, WC2E 7LB), která byla založena v roce 1798 a je to nejstarší restaurace v Londýně.

 

Odpolední čaj („čaj o páté“)

Jídlo a pití v Londýně: co byste si neměli nechat ujít 3

Podle královských kuchařů si britská královna Alžběta II. dělá přestávku každý den v 16 hod., aby si dala šálek čaje Earl Grey nebo Darjeeling spolu s výběrem pečiva, jako jsou koláčky, vdolky (scones) a maličké jam pennies. Typicky britskou záležitost dnes praktikuje veřejnost i návštěvníci a mnoho zařízení dnes nabízí široký výběr sladkostí na pozlaceném poschoďovém stojanu, pokud byste během odpoledne měli trochu hlad.

Kde si ho můžete dát: pokud si můžete dovolit utrácet, Claridge’s (Brook St, W1K 4HR) je místem, kde naleznete skutečně vybraný tradiční odpolední čaj podávaný v rafinovaném prostředí. Moderní pojetí této tradice pak najdete ve Farmacy (74-76 Westbourne Grove, W2 5SH). Jedná se o veganskou restauraci, která se proslavila tím, že prodává čokoládové pralinky obohacené o kanabidiol (CBD), přírodní složku obsaženou v konopí. Za zmínku stojí také čaj z lístků konopí.

Akční nabídka ubytování Claridge’s 5*

 

Veganský dort

Organizace za práva zvířat PETA označila Londýn za „nejpřátelštější město k vegetariánům na světě“, zatímco stránky HappyCow Londýn považují za „město nejpřátelštější k veganům“. Poptávka po pokrmech na rostlinném základě přinesla v posledních letech velký počet nových vegetariánských a veganských restaurací. Přitom je samozřejmě také poptávka po veganských sladkostech.

Kde si ho můžete dát: Ruby’s of London (Greenwich Market) je prodejce veganských dortů, kterého můžeme doporučit. Vida Bakery (139 Brick Ln, E1 6SB) je další skvělá alternativa pro vegany toužící po něčem sladkém.

 

Řemeslné pivo

Londýn má dlouhou historii v oblasti a umění vaření piva – centrem vaření řemeslného piva byl v 18. a 19. století, ale tento obor se z velké části do 21. století zhroutil a pivovary byly prodány nebo přesunuty do jiných částí Anglie. V roce 2010 prý v Londýně zbývalo pouze 14 pivovarů. Naštěstí však přišlo řemeslné pivo, které obor oživilo, takže dnes v britské metropoli najdete více jak 120 pivovarů.

Kde si můžete dát: pivní míle Bermondsey Beer Mile, kterou tvoří různé pivovary a výčepy v obloucích železničního viaduktu, je ve skutečnosti dlouhá 2 míle (tj. přes 3 km) a představuje vynikající místo, kde můžete začít. Naleznete zde např. Southwark Brewing (46 Druid St, SE1 2EZ), Fourpure (25 Rotherhithe New Rd, SE16 3LL) a Hiverquarters (56 Stanworth St, SE1 3NY), z nichž druhý nabízí nepasterizované pivo a vynikající pivo ochucené medem.

Tradiční hospody v Londýně

Gin s tonikem (G&T)

Britové milují dobrý míchaný drink a k nejoblíbenějším nápojům v zemi patří gin s tonikem, zkráceně G&T. Vynalezli ho prý v 19. století britští vojáci v Indii. V těch dobách jim doporučovali pít tonik, který obsahuje chinin, hořký tradiční lék na malárii. Aby byl nápoj přijatelnější, smíchali ho s ginem, cukrem a limetkovou šťávou. Drink získal oblibu a pronikl do domovů i každodenního života britských rodin.

Kde si ho můžete dát: zážitek spojený s ochutnávkou nabízí The Distillery (186 Portobello Rd, W11 1LA), kde můžete ochutnat jejich proslulý gin, nebo si vyzkoušet míchání ginu v The Ginstitute. Další možností je Gin Bar v Holborn Dining Room (252 High Holborn, WC1V 7EN) s více jak 500 typy ginu a 30 toniky, takže se jedná o zábavné místo, kde můžete spárovat různé značky a najít své oblíbené.

Akční nabídka ubytování The Distillery