Hlavní atrakce indického Váránasí

Hlavní atrakce indického Váránasí 1

Chcete poznat spiritualitu Indie v její nejautentičtější podobě? Pak zamiřte do Váránasí (Benares) v severoindickém státě Uttarpradéš. Prastaré město je nepřetržitě obydlené už asi 2800 let a je to jedno z nejposvátnějších míst pro hinduisty. Ti věří, že Váránasí je místem, kde se můžete vymanit z cyklu znovuzrození a spojit se po smrti s Nejvyšším. Tahle víra se manifestuje v hluboké intenzitě, která pulzuje frenetickým městem. Centrum dění ve Váránasí se nachází na ghátech, nábřežní sérii obrovských schodišť vedoucích k řece Ganze. Ráno zbožní Indové sestupují po schodech a smývají své hříchy v posvátné vodě a v noci sem přicházejí na modlitební obřady doprovázené ohněm. Zdejší energie prostupuje labyrint starého města po celý den. Podle legendy nikdy nebyla vytvořena přesná mapa komplexní sítě uliček ve Váránasí. Takže můžete očekávat, že se zde ztratíte, ale také prožijete fantastickou prohlídku města.

Řeka Ganga 

Hlavní atrakce indického Váránasí 2

Řeka Ganga, která byla pojmenována podle stejnojmenné bohyně, je jeden z nejuctívanějších přírodních prvků a míst v Indii. Řeka plyne z Himalájí na severu jihovýchodním směrem až do Bengálského zálivu. Přitom na vodu z ní spoléhá 400 – 600 mil. lidí jen co se pití a koupání týče. Hinduisté přicházejí do Váránasí z celého světa, aby se očistili v posvátné vodě řeky Gangy a provedli rituály na některém z desítek ghátů. Pro turisty řeka představuje pevný bod pro orientaci ve městě, a nepochybně strávíte spoustu času pozorováním zajímavých míst a dění kolem Gangy. Snažte se sem vydat časně ráno a podnikněte plavbu na člunu při východu slunce; přitom stačí se domluvit s některým z nespočtu lodníků, kteří se potulují kolem ghátů. Odpoledne nebo na počátku večera je vhodné si koupit malou plovoucí oběť s čerstvými květinami a svíčkou a vypustit ji na hladinu řeky. Je to krásný zážitek, který Vás spojí s hinduistickou kulturou a zůstane ve Vašich vzpomínkách ještě dlouho.

Kam v Indii za ajurvédou a jógou

Ghát Dasaswamedh

Kvůli své rušná atmosféře je ghát Dasaswamedh jedním z nejlepších míst, které můžete ve městě navštívit. Turistickou atrakci tvoří vířící chaos prodavačů nabízejících pestré květy, lodníků smlouvajících o ceny a svatých mužů (sádhuů) s pomalovanými tvářemi. Můžete zde strávit celé hodiny pozorováním lidí. Hinduističtí kněží každý večer provádějí obřad Ganga Aarti, které začíná asi v 19 hodin. Jsou přitom oblečeni do šafránového roucha a rozdávají tácky s okvětními plátky a dalšími obětinami; troubení na lasturu znamená začátek obřadu. Přitom se zde srocují tisíce turistů, aby sledovali kněží, kteří asi 45 minut zpívají a složitými pohyby mávají patrovými tácky s kadidlem. Je to nezvyklý pohled, který byste neměli propást.

Tip: vydejte se na ghát minimálně o několik hodin dříve, pokud se chcete vyhnout davům a sehnat dobré místo pro pozorování obřadu. Skvělý výhled budete mít ze člunu na řece nebo z balkonů obchodů nad ghátem.

Adresa: Dasaswamedh Ghat Road, Bangali Tola, Váránasí

Stupňovité studny v Indii

Ghát Assi 

Hlavní atrakce indického Váránasí 3

Pokud jde o slavná místa ve Váránasí, nejjižnější a hlavní ghát se pravidelně dostává na první místo. Nejnavštěvovanějším místem na ghátu Assi je shiva lingam (falické zpodobení hinduistického boha Šivy) pod posvátným fíkovníkem. Přitahuje denně stovky poutníků, kteří uctívají boha Šivu poté, co se opláchnuli v Ganze. Pokud byste se po dlouhé cestě cítili poněkud ztuhlí, zamiřte na ghát Assi při východu slunce, kdy se můžete s desítkami dalších zúčastnit ranní jógy za doprovodou hudby (denně). Turisté zde mohou večer shlédnout (zase jiný) obřad Ganga Aarti , který je o něco menší a skromnější než ten na ghátu Dasaswamedh.

Indická řeka odkryla velké množství prastarých lingamů

Ghát Manikarnika

Oblaka kouře stoupají k nebi na ghátu Manikarnika. Ale není to z továrny – je to od kremací, které na ghátu stále probíhají. Hinduisté věří, že ghát Manikarnika je jedno z nejpříznivějších míst, kde mohou zemřelí dosáhnout mokša (osvobození od cyklu znovuzrození). Pohřební hranice na tomto ghátu hoří nonstop a denně proběhne asi 100 kremací. Kněží a průvodci často turisty vedou k tomuto fascinujícímu ghátu, ale někteří z nich přitom mohou agresivně vyžadovat peníze. Můžete zde vidět členy kasty nedotknutelných, kteří nosí těla zabalená do látky na provizorních nosítkách spolu s dřívím, které skládají na hromady, aby mohli udržovat hranice. Možné budete mít příležitost vidět kremaci zblízka (za poplatek samozřejmě). Je to opravdu hluboký zážitek, ale není vhodný pro každého, ani to není turistická atrakce v tradičním smyslu. Proto je potřeba znát své meze, být ohleduplný/á a vyhnout se fotografování pohřbů, truchlících a zemřelých.  

Tip: pokud Vás zajímají rituální kremace, ale nemáte žaludek vidět je zblízka, můžete se vydat ke ghátu Manikarnika na člunu po Ganze. Vzdálenost tlumí efekt, ale přitom dává turistům poznat, co se na tomto nábožensky významném místě děje.

Hlavní turistické atrakce Indie

Dhamek Stúpa

Hinduismus je ve Váránasí jistě pevně zakořeněn, ale také buddhismus je zastoupen díky vesnici Sárnáth vzdálené necelých 12 km odtud. V ní se nachází Dhamek Stúpa, mohutná stavba z kamene a cihel vysoká 43,6 m a s průměrem 28 m. Stúpa byla vybudována před více jak 1500 lety na místě jiné stavby, která pocházela z roku 249 př.n.l.. Zbožní buddhisté věří, že poté, co Buddha dosáhl osvícení, došel na toto místo a přednesl své první kázání, které představilo Ušlechtilou osmidílnou stezku. Když budete stavbu obcházet, všimněte si elegantních rytin ptáků, lidí a květin, které pokrývají stěny stúpy. V Sárnáthu se nachází také spousta dalších turistických zajímavostí, takže stojí za to sem podniknout jednodenní výlet z Váránasí. Podívejte se na Chaukhandi Stúpu (buddhistickou svatyni pocházející z 6. století), pak navštivte Sarnath Museum, kde můžete spatřit hlavici Ašókova sloupu se čtyřmi lvy, což je skulptura kdysi umístěná na vrcholu Ašókova sloupu (250 př.n.l.), která se v roce 1950 stala oficiálním Znakem Indie. Den prohlídek strávený prohlídkami pamětihodností pak zakončete v poklidném Tibetském chrámu, než se vrátíte zpět do Váránasí.

Adresa: Dharmapala Road, Singhpur, Sarnath, Váránasí

 

Chrám Shri Kashi Vishwanath

Hinduističtí poutníci i turisté cestují tisíce kilometrů do chrámu Shri Kashi Vishwanath Temple, což je posvátné místo vzdálené asi 4 km od vlakového nádraží Váránasí Junction nedaleko ghátu Manikarnika. Impozantní stavba zasvěcená Šivovi získala díky své nápadné věži přezdívku Zlatý chrám: věž je pokryta 800 kg ryzího zlata. Charakteristický design chrámu inspiroval architekturu stovek dalších chrámů v celé Indii. Přísná bezpečnostní opatření v chrámovém komplexu vyžadují, aby turisté schovali kamery, telefony, tašky a další věci ve skříňce (za poplatek). Také je nutné vyzout boty a čekat ve frontě spolu se stovkami dalších návštěvníků, kteří všichni touží se dotknout Šiva lingamu vysokého 60 cm umístěného na stříbrném oltáři, což prý promíjí hříchy. Je to intenzivní, ale také obohacující zážitek.

Tip: vyhněte se tomuto místu v době hinduistických svátků, kdy vyznavači čekají ve frontě až 2 celé dny, aby mohli vstoupit do chrámu.

Hlavní atrakce státu Goa

Hlavní atrakce indického Váránasí 4
ghát

Banaras Hindu University

Banaras Hindu University je ústřední částí identity Váránasí už od svého vzniku v roce 1916. Uznávaná veřejná univerzita je domovem více jak 25 000 studentů, takže se jedná o jednu z největších obytných univerzit v Asii. V okolí Váránasí nejsou žádná sídla v kopcích, takže pokud byste chtěli uniknout před davy a ruchem, můžete zamířit do zeleného univerzitního kampusu o rozloze 1300 akrů. Klidný areál je stíněn stovkami vysokých stromů a nabízí závan čerstvého vzduchu místo hektické atmosféry na ghátech ve městě. Když budete v univerzitním kampusu, zastavte se v proslulém chrámu New Vishwanath Temple, jehož stavba byla dokončena po desetiletích v roce 1966. Chrám vysoký 77 m je jedním z nejvyšších v Indii a čerpal architektonickou inspiraci z nedalekého chrámu Shri Kashi Vishwanath. Návštěvníci univerzity by také měli zavítat do zdejšího muzea Bharat Kala Bhavan. V této kulturní instituci naleznete pozoruhodnou sbírku miniatur obrazů spolu s více jak 100 000 dalšími artefakty archeologického a uměleckého významu.

Indický zlatý trojúhelník

Ruchika Art Gallery

Chtěli byste si odnést kousek Váránasí s sebou domů? Pak nehledejte dál a navštivte galerii Ruchika Art Gallery hned u Ravindrapuri Road. Její majitelka Ruchika Mehrotra vytvořila příjemnou přátelskou prodejnu, kde vystavuje pestrou přehlídku obrazů, jež zachycují energii města a jeho ghátů v celé paletě barev. I když zde najdete i některé větší práce, které by vyžadovaly dopravu, většina obrazů je menších rozměrů, takže je můžete zabalit do kufru jako suvenýr. Kromě toho zde můžete zakoupit pěkné pohlednice. Kromě vystavování místních kreativních prací Ruchika Art Gallery také zve turisty, aby se chopili štětce při uměleckých workshopech. Proto kontaktujte majitelku a zjistěte, jaké akce jsou v plánu v době Vaší návštěvy Váránasí.

Adresa: 1 přízemí, budova Shwetabh, u Sankat Mochan Mandir a Lanka Post Office, Lanka Road, Váránasí

 

Chrám Sri Durga

Duchovní aktivity ve Váránasí se neomezují pouze na gháty. Jen 5 minut pěšky západním směrem od ghátu Assi se nachází chrám Shri Durga Temple, oblíbený cíl pro hinduisty, kteří chtějí vzdát hold bohyni Durze. Chrám starý 300 nemůžete minout: je natřen jasně červenou barvou odshora až dolů. Přezdívá se mu také Opičí chrám, což pochopíte, když spatříte tato stvoření houpající se na stromech kolem. Také můžete spatřit pár ladných labutí plujících na jezírku u chrámu.

Adresa: 27, Durgakund Road, Durgakund, Anandbagh, Bhelupur, Váránasí

Potopené starověké chrámy u pobřeží Indie

Pevnost Ramnagar Fort

Jen málo destinací v Indii postrádá svou pevnost, a Váránasí není výjimkou: asi 14 km od města najdete Ramnagar Fort. Pískovcová pevnost a palác z 18. století se dnes už nepoužívá a jako obranná stavba, ale je v ní umístěno osobité muzeum plné automobilů-veteránů, zdobených vodních dýmek, starožitných zbraní, nosítek zdobených klenoty, a také je tu k vidění unikátní orloj starý více jak 150 let. Až si prohlédnete archeologické poklady v muzeu, podívejte se na chrámy v pevnosti, z nichž jeden je na počest Veda Vjásy, autora Mahábhárata a dalších významných hinduistických eposů.

Adresa: Mirzapur – Váránasí Road, Purana, Ramnagar

Slavné paláce a pevnosti v Indii

Ghát Darbhanga

Ghát Darbhanga nabízí nejlepší příležitost pro úžasné snímky Váránasí. Nad schody vedoucími dolů k řece se tyčí superluxusní hotel BrijRama Palace, stará pevnost, která byla proměněna v historický hotel. Zdejší řecké sloupy a kulaté balkony dávají místu (i Vašim snímkům) královsky působící pozadí. Cestu sem si naplánujte na dobu svítání, abyste měli výhledy bez překážek na úžasný východ slunce na obzorem v podobě věčné Gangy.

Kde: Ahilyabai Ghát, Bangali Tola, Váránasí

Akční nabídka ubytování Brijrama Palace