Hlavní turistické atrakce Sardinie

Hlavní turistické atrakce Sardinie 1

Možná znáte Sardinii jen jako proslulé Smaragdové pobřeží, Costa Smeralda, pojmenované podle barvy moře, které omývá jeho bílé písečné pláže. Skalnatý středozemní ostrov je však víc než jen ráj zhýčkaných jachtařů. Tursité, kteří sem zavítají poprvé, bývají překvapeni, že ostrov nabízí nejen skvělé pláže, ale také drsné hornaté vnitrozemí vzdálené jen pár kilometrů od pobřeží. Další věc, která mnohé překvapí, je množství prehistorických lokalit, především záhadných kulatých kamenných věží známých jako nuraghy. Dozvíte se o tajemstvích, které prehistorické pevnosti a obydlí ukrývají, když se vydáte dolů po jejich temných kamenných schodech a prohlédnete si chodby vytvořené v době bronzové a železné. Také se můžete projít po původních římských ulicích a navštívit větrem ošlehané ruiny měst postavených Féničany. Díky původním místním zvykům a tradičním festivalům, atrakcím, které nenajdete nikde jinde, kuchyni odlišné od zbytku Itálie a také jinému jazyku (i když zde každý mluví také italsky a často také anglicky) je Sardinie jedinečná destinace. 

 

Cagliari a jižní Sardinie

Většina turistů začíná svoji návštěvu v metropoli Cagliari, kde minimálně vyjde z nám. Piazza della Costituzione k pevnosti Bastione San Remy. Postavena byla na obranu okrsku Castello, kde se nachází krásná katedrála a pevnost (užívaná tím, kdo právě městu vládl), přičemž dnes skýtá historickou i vizuální perspektivu spolu s dalekými výhledy na město a zátoku. Jižní pobřeží ostrova nabízí turistům pohled na nekonečnou rozmanitost Sardinie. Od středověkých ulic a vysokých bašt v Cagliari je to jen pár kilometrů k ruinám starověkého města Nora, kde měli svá obchodní stanoviště Féničané, Kartaginci a Římané. Zamiřte na východ od města a za pár minut se můžete slunit na některé z proslulých pláží, díky nimž je Sardinie jednou z nejoblíbenějších letních destinací v Evropě.

Snadno dostupná z Cagliari a z letiště (a blízko archeologické lokality v městečku Nora), je Forte Village Resort 5*, samostatná skupina hotelů s výhledem na pláž, s vodními sporty, bazény na plavání, dětskými hřišti a dalším rekreačním vybavením. Forte Village je jeden z nejlepších hotelů & resortů na Sardinii.

Akční nabídka Forte Village Resort

.

Nuraghe Su Nuraxi

Zbytky doslova tisíců kamenných věží-nurghů jsou rozesety po celé Sardinii, kdy většina je v ruinách, ale Nuraghe Su Nuraxi je nejlépe zachovalý a téměř kompletní. Také je to nejbližší větší nuragh u Cagliari, který je nejlépe představen turistům díky třicetiminutovým komentovaným prohlídkám (také v dalších jazycích kromě italštiny). Pokud budete moct navštívit jen jeden nuragh, vyberte si tento, považovaný organizací UNESCO za jednu z nejlepších rekonstrukcí památek ve Středozemí. Zbytky dřeva nalezené ve stěnách ústřední věže byly karbonově datovány do období kolem roku 1500 př.n.l. a vnější věže byly zbudovány v 11.-12. stol. př.n.l.. Můžete se podívat také dovnitř věže a vylézt do jejích vyšších částí, abyste se mohli zblízka podívat na kopule poskládané z kamenů nasucho bez malty. Spirálové schodiště uvnitř zdí vysokých 1,8 m spojují tři patra věže, a když budete prolézat chodbami, můžete ocenit technický a řemeslný um, jakého tito prehistoričtí stavitelé dosáhli. Až si prohlédnete věže a základy dávné vesnice kolem, zastavte se v Muzeu Casa Zapata ve vesnici, kde vedle pozoruhodných expozic můžete vidět další nuragh, který byl vykopán pod budovou. Odtud budete mít pohled z ptačí perspektivy na stavbu z chodníků nad zdmi.

Adresa: SS 131, Barumini (nedaleko Sanluri)

 

Costa Smeralda – Smaragdové pobřeží

Od přístavu Olbia k výběžku mysu Capo de Testa se táhnou pláže patřící k nejkrásnějším nejen v Itálii, ležící ve skalnatých zátokách omývaných mořem tak zeleným a čistým, že úsek bývá nazýván Costa Smeralda – Smaragdové pobřeží. Přirovnání ke vzácnému drahokamu však platí také pro klientelu, která pobřeží navštěvuje od doby: nadace Aga Khan zde v 60. letech 20. století vybudovala sérii resortů pro nejbohatší. Luxusní resortní „vesnice“ byly zbudovány tak, aby připomínaly řecké ostrovy a riviéru. Jejich centrem je Porto Cervo, resortní vesnice a přístaviště pro soukromé jachty zbudované v 60. letech. Kromě pozorování lidí je jedinou atrakcí pro ty, kdo nejsou ubytování v resortech, MdM, stylové moderní muzeum umění se střídajícími se expozicemi a kavárnou na terase s výhledem na Porto Cervo. Nejméně okázalé resortní městečko v regionu je malé Cannigione v Arzachenském zálivu.

L´ea Bianca Luxury Resort 5* nedaleko Porto Cervo je zosobněním zhýčkaného životního stylu, který je pro Costa Smeralda charakteristický, s elegantními pokoji s výhledy na moře z balkonů.

Akční nabídka L´ea Bianca Luxury Resort

Město Alghero 

Hlavní turistické atrakce Sardinie 2
ulička starého Alghera

Nebuďte překvapeni, že jazyk, kterým se mluví v tomto rušném přímořském městě, zní jinak a spíše připomíná španělštinu. Kromě toho zde můžete dodnes najít některé nápisy a označení španělsky. Papež ve 14. století daroval Sardinii aragonskému králi s nadějí, že vybojuje ostrov z moci Pisy a Janova. Král poskytl léna asi 400 rodinám z Aragonie a Katalánie, když se zde usadí se základnou ve městě Alghero a nahradí tak místní obyvatelstvo. Mše v kostele San Francesco dodnes probíhají v katalánštině a měli byste ho navštívit, abyste se podívali na půvabný ambit z 13. století, kam se dostanete přes sakristii nalevo od oltáře. Katedrála ze 14. století má španělský gotický vchod. Když odpoledne přejde ve večer, k oblíbeným aktivitám patří výstup na hradby, které postavili Španělé na ochranu před útočícím mořem, a večerní promenáda po širokých baštách, odkud můžete pozorovat západ slunce nad Středozemním mořem.

Další vyhlídka, odkud můžete pozorovat zapadající slunce, je dříve soukromý palác shlížející na moře, bašty starého města a krásný mys Capo Caccia, v němž se dnes nachází Villa Las Tronas Hotel & Spa 5*, která byla oblíbeným útočištěm savojské královské rodiny, a zdejší služby a ubytování jsou dodnes hodny krále.

Akční nabídka Villa las Tronas Hotel & Spa

Nuraghe Losa

Možná si budete říkat, proč zastavovat u každého nuraghu, a pokud nejste fascinováni těmito tajemnými věžemi, nemusíte. Ale většina turistů rychle podlehne kouzlu staveb, o jejichž původu stále zůstává mnoho neznámého, a brzy zjistí, že každý z nich je jiný. Za jeden z 3 nejlepších bývá považován Nuraghe Losa s několika charakteristickými prvky. Uvnitř je nasvícený zapuštěnými žárovkami, takže pokud u sebe nebudete mít baterku, je to příležitost si prohlédnout detaily v interiéru jeho kopule z naskládaných kamenů. Nuragh patří k nejkomplexnějším, s velkou věží se 3 vnějšími věžemi tvořícími trojúhelníkovou baštu, kterou si můžete prohlédnout díky labyrintu kamenných chodeb, jež se spirálovitě vinou za jeho mohutnými zdmi.  Druhé patro je v původním stavu a střecha úplná. Přestože pochází z 12.-14. stol.př.n.l. (z doby bronzové), velký centrální prostor hlavní věže je ve výborném stavu a ve své stavbě rafinovanější než většina ostatních. Malé muzeum na místě vystavuje bronzové náramky a další artefakty, jež zde byly nalezeny.

Kde: u silnice SS 131, nedaleko Abbasanta

Nejstarší stavby světa – jaké mýty je obklopují?

Prehistorické lokality v Arzacheně

Hlavní turistické atrakce Sardinie 3

Koncentrace památek z doby kamenné a měděné patřící k největším se nachází jen pár kilometrů od resortů na Costa Smeralda, ale přitom působí jako úplně jiný svět. Celkem 6 významných lokalit zahrnuje nuraghy, pohřebiště a kuriozní kamenné komorové hrobky, které místní nazývají tomba gigante (hroby obrů). Hlavní komorová hrobka Coddu Vecchiu, tunelového hrobu z 18. stol. př.n.l., má vstupní fasádu z plochých kamenů přidanou o několik století později, a další lokalita Li Lolghi má podobný vstup, ale se vztyčeným kamenem vysokým 3,5 m. Nedaleká nekropole Li Muri obsahovala kamenné hroby vybudované v kruzích z plochých vztyčených kamenů, kdysi pokrytých hliněnými mohylami. Nuraghi Albucciu je nezvyklý v tom, že má oválný tvar, a jednu jeho stranu tvoří velký kamenný výčnělek. Nuraghe La Prisgiona je nejnověji vykopaný nuragh, s ústřední věží se 2 vedlejšími věžemi a zbytky vesnice. Oblast je známá svými kamennými výčnělky, často zerodovanými působením větru do kuriozních tvarů; jeden z nich se nachází u města Arzachena a vypadá jako obří houba.

Když se vydáte jen kousek od těchto výčnělků do kopců nad Arzachenou, najdete Tenuta Pilastru 4* s ubytováním v chatách, které jsou vkusně vyzdobeny místním nábytkem a uměním, a každá má vlastní terasu, kde se můžete těšit se z výhledů; kromě toho se však můžete těšit také z pokrmů ve zdejší vynikající restauraci.

Akční nabídka Tenuta Pilastru

Santa Cristina Nuraghe a Posvátná studna 

Hlavní turistické atrakce Sardinie 4

Severně od Oristana se nachází jedna z nejpůsobivějších a rozmanitých archeologických památek ostrova, kde můžete spatřit pozoruhodně zachovalou Posvátnou studnu, chrám se studnou z let 1200-1100 př.n.l., a také nuraghickou věž, na jejíž střechu porostlou divokými květinami můžete vylézt, a mít tak výhled na prehistorickou kamennou vesnici kolem. Jeden z obdélníkových domů má dodnes původní kamennou střechu. Vezměte s sebou baterku, abyste se mohli podívat dovnitř. Další historickou vrstvu najdete, když se zastavíte mezi studnou a nuraghem, kde uvidíte skupinu maličkých kamenných obydlí pro poutníky, kdysi cely mnichů kolem kostela z 12. století. Poutě se zde konají dodnes vždy v květnu a v říjnu.

Kde: Cabras, 19 km na západ od Oristana

 

Město Nuoro a pohoří Gennargentu

Strmé ulice města Nuoro, které leží na vrcholu pohoří, nabízejí výhledy všemi směry. Katedrála Santa Maria della Neve z 19. století se tyčí na skále spadající přímo do údolí a malé náměstí před ní je snad jediné rovné místo ve městě. Nuoro představuje dobrou základu pro průzkum okolního pohoří Gennargentu, které patří k nejdrsnějším a nejskalnatějším na Sardinii, a odlehlých vesnic (nejzajímavější je Mamoiada), kterých jakoby se ani nedotklo 20. století, natož 21. století. Je to fascinující oblast s městy na strmých svazích hor a s místními zvyky odrážejícími dávnou minulost. Řízení auta je zde ale jen pro zkušené a odvážné, protože silnice jsou úzké a strmé, s ostrými zatáčkami a vedou nad strmými srázy bez mantinelů. Dozvědět se více o těchto vesnicích a jejich často zvláštních zvycích můžete ve vynikajícím Muzeu sardinských tradic (Museo Etnografico Sardo) v Nouru, které stojí za návštěvu. Je to nejlepší sbírka sardinských krojů a dekorativního umění na ostrově, navíc skvěle uspořádaná; oděvy jsou předvedeny na modelech se šperky a doplňky, které se nosí na svatbách a slavnostech. Samostatná galerie vystavuje tradiční masky. Kromě toho můžete navštívit Národní archeologické muzeum v Nuoru, které vystavuje sbírky z vykopávek na neolitických lokalitách, a také fosilie.

 

Valle dei Nuraghi – Údolí nuraghů

Široké ploché údolí obklopené kužely dávných sopek je poseto zerodovanými kamennými formacemi a prehistorickými lokalitami, z nichž nejvýznamnější je Nuraghe Santu Antine vysoký 16 m. Patří k největším a nejkomplexnějším na ostrově, se 3 věžemi spojenými obrannou zdí, a byl zbudován v 16. stol. př.n.l.. Santu Antine patří k nejzajímavějším, které si můžete prohlédnout, protože můžete vylézt po schodech za silnými zdmi ústřední věže do druhého a třetího patra, která jsou v původním stavu, a vydat se horní chodbou od západu k severním věžím. Shora uvidíte několik dalších nuraghů, a jen kousek autem odtud leží nekropole Sant’Andrea Priu s hrobkami vytesanými do skály někdy ve IV. tisíciletí př.n.l.. Ve středověku sloužily jako poustevny a dnes můžete v některých z nich najít fresky. Památka bývá přístupná nepravidelně, ale uvidíte ji od vchodu a můžete vyjít nahoru po stezce, odkud uvidíte ty nahoře.

Kde: u silnice SS 131, Torralba, Sardegna

.

Město Tharros

Procházejte se mezi kamennými zbytky fénické, kartaginské a římské kultury na skalnatém místě a pokuste se přitom si představit, jak mohlo vypadat v době, byly římské ulice pod Vašima nohama lemovány obchody, kde dne spatříte jen základy a dveřní prahy. Dodnes stojí sloupy z lázní spolu s částmi akvaduktu a chrámů, zatímco na moře shlíží amfiteátr. Na vrcholu kopce nad tím se nachází fénická nekropole (opuštěná kolem roku 650 př.n.l.). Abyste si mohli udělat představu o tom, co zde archeologové nalezli, navštivte vynikající muzeum Museo Civico Giovanni Marongiu ve městě Cabras, kde jsou vystaveny tesané kamenné stély, pohřební urny a další nálezy umístěné tak, jak byly původně nalezeny. Další ze zde objevených pokladů spatříte v muzeu Antiquarium Arborense ve městě Oristano nedaleko odtud. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Duomo of Santa Maria) v Oristanu pochází ze středověku, ale byla zrenovována v době španělské nadvlády nad touto částí Sardinie v 18. a 19. století, kdy přibyly barevné kachle pokrývající kopule. Dříve soukromý palác dnes slouží jako hotel Residenza d’Epoca Regina d’Arborea 4* s elegantními pokoji vybavenými starožitnostmi a lustry ze skla z Murana. Hotel je vzdálen jen kousíček od katedrály v centru Oristana, a přitom nabízí parkování zdarma. Podávají se bohaté snídaně na krásném porcelánu.

Kde: Cabras, 19 km na západ od Oristana

Akční nabídka Residenza d’Epoca Regina d’Arborea

Město Bosa

Od 9. stol. př.n.l. shlíží město Bosa na ústí jediné splavné řeky (Temo) na Sardinii v údolí, které se dnes zelená díky farmám. Změť středověkých ulic se vine od starého kamenného mostu, s budovami v pastelových barvách kolem nábřeží a až k hradu Malaspina (Serravalle) na kopci. Až k hradu se sice můžete dostat autem, ale udělejte si čas na procházku starými ulicemi, kde stojí malé domky vedle velkolepých vznešených domů; zrenovovaný dům Casa Deriu byl proměněn v muzeum s vybavenými pokoji a s galerií umění. Uvnitř hradu se nachází kaple z 13. století, kde můžete spatřit nezvyklý cyklus fresek z 14. století. Pozoruhodná je pobřežní silnice z Bosy na sever do Alghera, která nepůsobí děsivě přesto, že v některých místech leží vysoko nad mořem.

 

Arcipelago di la Maddalena (souostroví Maddalena)

Trajekty vyplouvají pravidelně z malého přístavu Palau na půlhodinovou plavbu do La Maddalena, jediného města ve stejnojmenném souostroví v Bonifáckém průlivu mezi Sardinií a Korsikou. Kromě pláží, z nichž nejodlehlejší jsou dostupné pouze na lodi, sem turisté přicházejí přejít po vyvýšené silnici a mostě na sousední ostrov Caprera. Zdejší dům Giuseppe Garibaldiho, váženého zakladatele italského státu, který stál v čele boje za italskou jednotu a nezávislost, je pamětihodnost přitahující návštěvníky z celé Itálie i z jiných zemí. Na druhém konci ostrova se nachází několik pláží, kam se snadno dostanete po stezkách vedoucích od jediné silnice. Moře kolem ostrovů je oblíbeným místem pro majitele plachetnic.

Nejlepší pláže Sardinie

Město Castelsardo 

Hlavní turistické atrakce Sardinie 5

Přestože je rušné malé rybářské městečko Castelsardo se svými domy v pastelových barvách na svahu kopce atraktivní, bledne ve srovnání se středověkou vesnicí obklopenou hradbami nahoře. Na samém vrcholku se tyčí hrad 12. století s muzeem, které se zabývá místní řemeslnou specialitou, košířstvím. Úzké ulice kolem hradu se vinou strmě dolů a na některých místech přecházejí ve schodiště, kde ve vchodech můžete vidět ženy pletoucí košíky se složitými vzory. Výhledy z vrcholu se táhnou oběma směry, kolem pobřeží a až ke Korsice. Katedrála Duomo na malém náměstí dole ukrývá jeden z nejhezčích oltářních obrazů na Sardinii pocházející z 15. století, spolu s pěknými dřevořezby na kůru a s kryptou. Její zvonice původně sloužila jako maják.

 

Neptunova jeskyně (Grotta di Nettuno)

Vyplujte z přístavu Banchina Dogana v Algheru na konec dlouhého mysu Capo Caccia (který jste mohli vidět z hradeb v Algheru) a navštivte krásnou jeskyni zdobenou stalagmity a stalaktity odrážejícími se na hladině podzemního jezera. Grotta di Nettuno („Neptunova jeskyně“) byla vytvořena mořem v útesech tyčících se do výšky přes 300 m. Ústí jeskyně je na úrovni moře a připlout sem po moři je nejzajímavější a nejjednodušší způsob, jak se sem dostat. Dostanete se sem ale také autem, když pojedete asi 14 km z Alghera, kolem zajímavých nuraghů u silnice. Až budete na místě, je potřeba sejít (a nezapomeňte, také potom vyjít) 656 schodů Escala del Cabirol („Kozí schody“) vytesaných do skalní stěny.

Kde: Capo Caccia, Alghero, Sardinie

.

Město Sassari

Sassari, druhé největší město Sardinie, je rušné univerzitní a kulturní centrum, které se může chlubit pěknými budovami v katalánském gotickém, barokním a neoklasicistickém stylu. Projděte se po Corso Vittorio Emanuele II, kdysi hlavní ulici, a prohlédněte si staré portika a okna domů pocházející ze španělského období před pár stoletími. Národní muzeum Sanna (Museo Nazionale Giovanni Antonio Sanna), jedno z nejvýznamnějších muzeí Sardinie, vystavuje archeologické sbírky zahrnující nuraghické bronzové postavy a šperky, a také římské artefakty. Nenechte si ujít katedrálu sv. Mikuláše (Duomo), jejíž fasáda je zdobena přemírou ornamentálních stylů 17. století, které vytvořili kameníci z Milána. Za nahlédnutí stojí také pár dalších kostelů, pokud budou otevřené, ale nejzajímavější z nich stojí téměř osamoceně v krajině s pasoucími se ovcemi asi 12 km jižně od Sassari u silnice SS 131. Černobílé pruhovaná věž se tyčí nad kostelem a ruinami ambitu kostela Santissima Trinità di Saccargia, což je nejlepší ukázka pisánské architektury na Sardinii. Pokud budete mít možnost se podívat dovnitř, spatříte tam fresky ze 13. století.

Další turistické atrakce Itálie

***

Hlavní turistické atrakce Sardinie 6

JAK SE TAM DOSTAT

Trajekty přepravující také auta spojují Sardinii s italskou pevninou vzdálenou 193 km, méně často také se středomořskými přístavy ve Francii a Španělsku. Trajekty vyplouvají z přístavů Savona (na Italské riviéře), Janov, Livorno (nedaleko Pisy), Civitavecchia (poblíž Říma) a připlouvají v sardinských přístavech Cagliari (metropole v jižní části ostrova), Arbatax (na východním pobřeží), Olbia (na Costa Smeralda) a Porto Torres (na severním pobřeží). Sardinii obsluhují dopravní společnosti Tirrenia, Grandi Navi Veloci, Moby Lines, Corsica /Sardinia Ferries a Grimaldi Lines. Pravidelné lety spojují mezinárodní letiště Cagliari s Římem a s dalšími velkými městy, zatímco menší letiště pro domácí a další lety najdete ve městech Olbia a Alghero.