Kam se vydat v srpnu

Kam se vydat v srpnu 1

Edinburgh, Skotsko

Úžasný a krásný je skotský Edinburgh, a to kdykoli v průběhu roku. Spoustu zábavy zde přitom naleznete právě v srpnu, kdy jeho středověké ulice zaplaví pouliční muzikanti, umělci a herci, kteří se ucházejí o pozornost při festivalu Edinburgh Festival Fringe; každý kout už tak hlučného města se přitom otřásá smíchem. Když vejdete do jedné z mnoha hospod v kamenných ulicích, možná zastihnete některé z geniálních vystoupení stand-up. Nebo můžete zamířit za slavnějšími divadelními počiny, které se konají každý měsíc v některých skvělých budovách města, od centrální mešity až po Ladies Baths v Dovecot Studios. Po celý rok nabízí Edinburgh fantastické možnosti aktivit, nemluvě o skvělém ubytování.  

 

Comporta, Portugalsko  

Oblast Algarve, nejoblíbenější turistická destinace Portugalska, je všeobecně známá, méně lidí však slyšelo o stejně krásném a mnohem odlehlejším letovisku Comporta ležícím na západním pobřeží asi hodinu cesty autem z metropole Lisabonu. Je to oblast zlatých písečných pláží, rýžových políček, kanálů a polí s organickou cuketou a brokolicí. Protože už roky přitahuje návrháře, modelky a společenskou smetánku, k dispozici je vynikající nabídka stylových vil k pronájmu, od minimalistických plážových až po prosklené a vybavené vším moderním zařízením. I v srpnu zůstává Comporta příjemná a bez davů: můžete si zde pronajmout vilu, zásobit se čerstvými potravinami od prodejců u silnic a strávit slunečné dny procházením se po písčitých cestách a plaváním ve vodách Atlantiku.

 

Dublin, Irsko

Irové jsou známí svojí láskou k dobré zábavě – a kde lépe můžete poznat kouzlo Smaragdového ostrova, než v metropoli Dublinu? Milovníci historie ocení úžasný The Long Room (hlavní sál knihovny univerzity Trinity College), zatímco milovníci britské literatury by měli zamířit k lékárně Sweny’s Pharmacy uváděné v Odysseovi od Jamese Joyce. Ponořte se do místní kultury v uličkách tzv. kreativní čtvrti ležící mezi ulicemi Grafton Street a George’s Street a dejte si tu pintu nejlepšího piva Guinness, jaké lze ochutnat. Pokud si budete chtít od města odpočinout, neméně krásné je okolí Dublinu. Vydat se můžete na vrchol Dublin Mountain, odkud budete mít fantastické výhledy, nebo se ponořit do ledového Irského moře v zátoce Dublin Bay.

 

Tanzanie

Pokud toužíte po velké a okázalé safari dovolené spojené s časem stráveným na pláži, právě takovou můžete prožít v Tanzanii. Země nabízí přírodní parky plné divokých zvířat, ostrovy obklopené bělostným měkkým pískem s azurovým mořem, a samozřejmě také horu Kilimandžáro. Počasí je nejpříjemnější z celého roku právě v srpnu, kdy končí období dešťů a tíživé letní vedro je pryč. Nezapomenutelné zážitky skýtá Ruaha a Selous, dvě největší tanzanské rezervace zvířat, které navíc nabízejí luxusní kempy v buši a vynikající průvodce. Anebo zamiřte na menší ostrov Rubondo na Viktoriině jezeře, kde můžete podniknout pěší túru za šimpanzy.

Slunce, moře a písek nabízí Zanzibar a okolní Ostrovy koření, nádherný tropický exotický ráj, jak už jméno naznačuje. Naleznete zde přitom hotely známých značek, jako je Per Aquum, které poskytují zdejší hotelové scéně superluxusní plážové apartmány a vily.

 

Amsterdam, Nizozemsko

Srpen je měsíc ve znamení zábavy, přičemž prodloužený víkend v Amsterdamu Vám poskytne dostatek radovánek i divokých příběhů, na které pak budete moct v zimě vzpomínat. Vše je zde přemrštěné: muzea jsou podivná, ztřeštěná a fascinující, zatímco kavárny jsou hlučné, zábavné i zcela soukromé. Potulovat se můžete po turistických lokalitách, jako je okrsek Jordaan a staré město, a zamířit do skvělého Východního Amsterdamu, který je plný obchodů s kýčovitými suvenýry, galerií umění a příjemných lidí popíjejících pivo Grolsch v zahrádkách kaváren.

 

Bali, Indonésie

Bali postoupilo ve svém vývoji od útočiště milovníků alternativního životního stylu k elegantnějšímu kultivovanějšímu druhu prostředí, to však neznamená, že by ostrov ztratil svoje bezstarostné kouzlo. Pokud se vážně věnujete surfingu, zamiřte na surf Uluwatu nebo do městečko Canggu. Restart si dopřejte v luxusním hotelu Como Shambhala Estate, jednom z nejlepších lázeňských letovisek na světě umístěném v bujné džungli. Za dalším „jídlem, meditací a láskou“, které zde turisté obvykle hledají, se vydejte na sever: vystupte na aktivní sopky, spatřete slavná rýžová políčka a ubytujte se v krásně izolovaných vilách. Dřívější doby na Bali pak můžete zakusit na ostrově Nusa Lembongan (u západního pobřeží) s jeho designovými hostely a potápěním v moři s mantami.

 

Normanské ostrovy

Normanské ostrovy se svými světlými písečnými plážemi, kobaltově modrým mořem a odlehlým přístupem k životu bývají někdy překvapivě přirovnávány ke Karibiku. Ostrovy jsou mírně francouzské a mírně britské, přitom však naprosto jedinečné a perfektní coby útočiště lenošení na písku a prozkoumávání starobylých přímořských vesnic. Jersey a Guernsey jsou dodnes půvabně výstřední až kýčovité a představují námořnického ducha riviéry v městečkách, která jsou oživována restauracemi podávajícími dary moře a kavárnami v přístavu. Menší ostrůvky Alderney, Herm a Sark jsou pak kouzelné a krásné zároveň.

 

Francouzská jezera

Francouzská riviéra a Provence zažívají od poloviny července do září šílený ruch a horka. Za čerstvým vzduchem se však v této době můžete vydat k alpským jezerům Bourget, (Lac) d’Annecy a (Lac) d’Aiguebelette, kde je voda stejně čistá, jídlo francouzské, ale davy menší. Jezera jsou ideální pro milovníky pláží: sportovní typy mohou vyjet na vodních lyžích po zářivě modré hladině jezera D’Annecy, zatímco rodiny se budou projíždět na kolečkových bruslích kolem břehů. Také restaurace jsou cenově mnohem dostupnější. Pobyt v horách skýtá čistý a svěží vzduch, okolní kopce jsou posety prastarými zříceninami a městečka víří francouzským provinčním životem.

 

Wales, Velká Británie

Divoké a krásné pláže ve Walesu zůstaly v povědomí mnoha (nejen britských) turistů. To platí také pro srpen, kdy je moře teplejší a šance větší, že bude svítit slunce, přitom však kilometry písčitých pláží zůstávají prosté davů. Na pobřeží naleznete fantastické pláže, od Barafundle v zálivu Pembrokeshire s nezvykle bílým pískem, až po Llanddwyn u Anglesey známou jako jako „Pláž lásky“ (téměř 5 km). Pro neohrožené je zde pak Waleská pobřežní stezka, která sahá po celé délce pobřeží včetně 41 pláží, 18 hradů a 12 přírodních rezervací. Také můžete zamířit do vesnice Portmeirion a vydat se na průzkum zvláštní země, která se táhne kolem stínů pohoří Snowdonia.

 

Portland a Seattle, USA

Portland a Seattle, mezi nimiž se táhne necelých 322 km dálnice Interstate 5, spolu už dlouho soupeří o titul nejmódnějšího města západního pobřeží USA. Seattle je z této dvojice větší a má v současnosti fantastickou gurmánskou scénu s talentovanými šéfkuchaři a vynikajícími restauracemi. Portland je menší a rozhodně více hipsterský: tetovaní místní jsou velmi přátelští a mladistvé město nabízí osobitou gurmánskou scénu, kterou představují především pojízdné prodejny (food truck) a mikropivovary.