Jiné Benátky: další města postavená na vodě

Jiné Benátky: další města postavená na vodě 1

Italské Benátky jsou nejslavnější, ale podobné výjevy a atmosféru – včetně kanálů a gondoliérů – můžete nalézt i v dalších městech po celém světě. Existují desítky malebných plovoucích měst-ostrovů, které jsou hustě osídlené, ale pod stavbami není téměř žádná země. Zde uvádíme 15 nejzajímavějších sídel postavených na vodě.

 

Santa Cruz del Islote, Kolumbie

Ostrov je natolik pokrytý stavbami, že z výšky jen stěží zahlédnete kousek země. Santa Cruz del Islote leží v moři u pobřeží Kolumbie a má rozlohu 1 ha. Žije zde 1200 obyvatel, takže se jedná o nejhustěji osídlený ostrov za Zemi.

 

Ganvie, Benin

Největší africká vodní vesnice se nachází na jezeře Nokoué uprostřed Beninu. Ganvie byla zbudována v 16. a 17. století, má 3000 budov na kůlech a 20 000-30 000 obyvatel. Ti se živí především rybolovem a částečně turismem, přičemž se z místa na místo pohybují na kanoích.

 

Ko Panyi, Thajsko

Rybářská vesnice Ko Panyi s dramatickým pozadím malebné provincie Phang Nga v Thajsku působí jako ráj pro lidi, kteří milují vodu a tropické počasí. Vesnici postavili na kůlech rybáři a žije v ní asi 2000 lidí, kteří jsou potomky 2 rodů. Nejzajímavější je zdejší plovoucí fotbalové hřiště, vytvořené místními dětmi ze starých kusů dřeva a rybářských člunů.

 

Ostrov Loreto, Isejské jezero, Itálie

Jiné Benátky: další města postavená na vodě 2

Ostrov L’isola di Loreto na italském Isejském jezeře (Lago Iseo) sice není přelidněný, ale téměř celý ho zabírá hrad, který nabízí nezapomenutelný pohled. Ostrov je v soukromém vlastnictví a kdysi zde stával klášter Sester sv. Chiary (odnož klarisek) postavený v roce 1400.

 

Plovoucí vesnice Halong Bay, Vietnam

Tak jako Ko Panyi, vesnice v zálivu Halong Bay ve Vietnamu leží na jediném dostupném rovném povrchu, což je vodní hladina. Tahle však není na kůlech, ale plave. Život přímo v zátoce usnadňuje zhruba 1000 místním obyvatelům lov ryb a dalších mořských živočichů. První dvě vesnice zde byly vytvořeny na počátku 19. století a jediné období, kdy hladinu nepokrývaly plovoucí domovy, bylo během války proti francouzské nadvládě v letech 1946-1954.

 

Naarden, Nizozemsko

Geometricky rozvržená vesnice Naarden představuje působivý pohled, když se na ni díváte shora z letadla (nebo na Google Earth). Původně se jednalo o hvězdicovitou pevnost s opevněnými hradbami a příkopem. Naarden, který se prohlásil za město v roce 1300, byl opevněn až v 17. století. Nachází se asi 15 km na východ od Amsterdamu.

 

Mexicaltitán, Mexiko

„Mexické Benátky“ jsou malý umělý ostrov u pobřeží mexického státu Nayarit, kde se podle pověstí zrodili Aztékové – legendární Aztlán. Mexicaltitán, který je dnes oblíbená turistická atrakce, má průměr 396 m a žije na něm více jak 800 obyvatel. Během suchého období vypadá jako kterýkoli jiný ostrov, ale v období dešťů se ulice zaplaví, takže místní se musí dopravovat na kanoích.

 

Plovoucí vesnice Uru, Peru

Národ Uros v Peru vytváří ostrovy, na kterých žije, ze suchého rákosí rostoucího kolem jezera Titicaca. Ostrůvky, které byly původně vytvořeny za účelem obrany, se staly hlavním domovem Uros. Při styku s vodou rákosí ve spodní části uhnívá, takže je nutné ho stále opravovat pomocí dalších vrstev; ostrov vydrží asi 30 let.

 

Ostrov Migingo, Keňa

Sporný ostrůvek Migingo na Viktoriině jezeře měří jen půl akru a žije zde asi 130 lidí, hlavně rybářů. Skromný ostrůvek nepůsobí jako příliš významný a cenný, avšak klade si na něj nárok jak Keňa, tak Uganda. Ostrůvek totiž znamená přístup k lukrativním právům rybolovu v pásmu asi 510 m kolem ostrova.

 

Flores, Guatemala

Krásné koloniální budovy s červenými střechami pokrývají ostrov-městečko Flores na jezeře Petén Itzá v Guatemale. Kouzelné sídlo často slouží jako základna pro cestovatele, kteří sem přijedou prohlédnout si nedaleké mayské památky.

 

Wuzhen, Čína

Wuzhen, který se nalézá ve středu šesti dávných měst jižně od řeky Jang-c’-ťiang v Číně, je malebné městečko protkané kanály, po kterých plují vodní taxi podobné těm v Benátkách. Historické město, známé také jako „Vodní město Wuzhen“, je prý obydleno více jak 7000 let a nacházejí se zde staré kamenné mosty a dřevořezby.

 

Fadiouth, Senegal

Celé městečko Fadiouth stojí na škeblích – na tisících a tisících škeblí, ze kterých je ostrov vytvořený.  Nedaleko senegalské vesnice Joal se nachází Fadiouth se sýpkami na kůlech, kde se skladuje mj. proso na export. Opodál leží další „škeblový“ ostrůvek, který funguje jako hřbitov vesnice.

 

Zhouzhuang (Čou-Čuang), Čína

Další Benátkám podobné město v Číně, prodchnuté dlouhou historií a dávnou čínskou kulturou. Zhouzhang je vodní městečko obklopené jezery a rozdělené řekami, se 14 kamennými mosty včetně jednoho postaveného v době dynastie Ming.

 

Lindau, Německo

Historické město Lindau leží na ostrově v Bodamském jezeře a s pevninou ho spojuje vyvýšená cesta. Na ostrově byly nalezeny zbytky raného římského osídlení z 1. stol. n.l., a ve 13. století zde stál klášter. Dnes se jedná o oblíbený cíl turistů díky typické bavorské architektuře a krásným výhledům.

 

Kay Lar Ywa, jezero Inle, Myanmar

Jezero Inle v Myanmaru (Barmě) je domovem 70 000 lidí ve čtyřech sídlech včetně vesničky Kay Lar Ywa. Mnoho obyvatel žije v jednoduchých dřevěných domech na bambusových kůlech a pěstuje potravu v plovoucích zahrádkách. Národ Intha je známý svým neobvyklým „veslováním nohama“, kdy veslař nohou zachytí dlouhé veslo, a tím řídí a pohání člun na vodních stezkách mezi domy a zahrádkami. Na vodě zde žije a pracuje asi 100 000 lidí.