12 nejoblíbenějších turistických atrakcí Indie

12 nejoblíbenějších turistických atrakcí Indie 1

Zajímá Vás, které historické památky v Indii jsou nejoblíbenější a turisty nejvyhledávanější? Indie má 116 památek podléhajících vstupnému v 19 státech a spravuje je státní agentura Archeological Survey of India. Z těchto 116 památek se 17 nachází ve státě Uttarpradéš, 16 v Maháráštře, 12 v Karnátace, 10 v Dillí, 8 v Madhjapradéši, 7 v Tamilnádu a 6 v Gudžarátu.

Podle informací, které poskytlo Indické ministerstvo kultury parlamentu země, je na prvním místě Tádž Mahal, daleko před ostatními památkami (Zlatý chrám je jediné místo v Indii, které mu může konkurovat počtem návštěvníků). Pozoruhodná je skutečnost, že Červená pevnost v Dillí předběhla Qutub Minár coby druhá nejnavštěvovanější památka v Indii. Ale zajímavé je i to, že některé z památek, jako je Charminar v Hajdarábádu, zaznamenávají relativně velký provoz, ale malé zisky ze vstupného, což naznačuje, že je navštěvují převážně indičtí turisté místo cizinců (kteří za vstupenku zaplatí mnohem více). 

 

Tádž Mahal

Tádž Mahal (Taj Mahal) patrně nikdy neztratí svůj půvab. Je to nejznámější památka Indie, a také jeden ze Sedmi divů novodobého světa. Pochází z roku 1630 a zvedá se jako pohádkové zjevení na břehu řeky Jamuny. Tádž Mahal je ve skutečnosti hrobka obsahující tělo Mumtaz Mahal, manželky mugalského panovníka Šáhdžahána, který stavbu nechal vybudovat jako ódu na svoji zesnulou lásku. Stavba je z mramoru, vybudování trvalo 22 let a pracovalo na ní 20 000 dělníků. Pro většinu lidí by návštěva Indie nebyla úplná bez toho, aby ji spatřili. Značné zvýšení ceny vstupenek pro indické návštěvníky v roce 2018 podpořilo celkový zisk z prodeje vstupenek. Jeho cílem je především omezit počet návštěvníků a chránit památku.

Kde: Agra, Uttarpradéš, 3-4 hodiny cesty na jih od Dillí; je součástí turistického okruhu Zlatý trojúhelník.

Akční nabídka ubytování v Agře:

.

Červená pevnost 

12 nejoblíbenějších turistických atrakcí Indie 2

Červená pevnost (Red Fort) je nejslavnější památka v Dillí a představuje připomínku moci mughalských panovníků, kteří kdysi vládli Indii. Pevnost je stará více jak 350 let. Přestála bouřlivé zkoušky, útrapy času i útoky a stala se dějištěm některých nejvýznamnějších události, které tvarovaly zemi. Také poloha pevnosti ve starém Dillí naproti okrsku bazar Chandni Chowk je fascinující. Večer zde probíhá zvuková a světelná show. Nedávná renovace průčelí obchodů v Meena Bazaru v pevnosti a zřízení nového muzea věnovaného bojovníkům za svobodu Indie sem přilákalo více indických návštěvníků, a tím zvýšilo návštěvnost pevnosti.

Kde: Staré Dillí

 

Qutub Minar – minaret 

12 nejoblíbenějších turistických atrakcí Indie 3

Jedna z hlavních atrakcí Dillí,  Qutub Minar (Kutub Minar), je nejvyšší cihlový minaret na světě a představuje fantastický příklad rané indo-islámské architektury. Podle mnoha odborníků pochází ze 13. století, když Kutbuddín Ajbak, zakladatel sultanátu Dillí, započal s jeho stavbou. Značná kontroverze však obklopuje původ a účel stavby: ve skutečnosti se mohlo původně jednat o hinduistický věžový chrám. Věž má 5 pater a výšku 72,5 m. Kolem ní najdete také několik dalších historických památek. V posledních letech zde dochází ke stálému poklesu návštěvnosti.

Kde: Mehrauli, jižní Dillí

Akční nabídka ubytování v Dillí:

.

Pevnost Agra

Pevnost v Agře (Agra Fort) sice stojí ve stínu Tádž Mahalu, přitom však představuje jednu z nelepších mughalských pevností v Indii. Původně se jednalo o cihlovou pevnost, kterou obýval rod Rajputů. Později byla však obsazena Mughaly a přebudována císařem Akbarem, který se v roce 1558 rozhodl přesunout sem svoji metropoli. Uvnitř pevnosti můžete spatřit řadu budov včetně mešity, veřejného a soukromého přijímacího sálu, paláců, věží a nádvoří. Další atrakcí je večerní zvuková a světelná show, která seznamuje s historií pevnosti. Ideálně byste ji měli navštívit před Tádž Mahalem, protože představuje působivou předehru.

Kde: Agra, Uttarpradéš

Slavné paláce a pevnosti v Indii

Sluneční chrám v Konaraku

Nádherný Sluneční chrám v Konáraku je považován za nejpozoruhodnější a nejznámější ze slunečních chrámů v Indii. Vybudován byl patrně ve 13. století ke konci fáze stavění chrámů v Udíse a proveden podle oblíbené školy chrámové architektury Kalinga. Od ostatních chrámů ve státě Udísa se však odlišuje svým charakteristickým tvarem vozíku. Chrám je věnován slunečnímu božstvu Súrja a dostal podobu obřího kosmického vozu s 12 páry kol taženého 7 koni.

Kde: na pobřeží státu Udísa (Odisha) asi 50 minut cesty na východ od města Púri a 1,5 hodiny na jihovýchod od metropole Bhuvanéšvaru. Konark bývá navštěvován v rámci trojúhelníku Bhuvanéšvar-Konark-Púri.

Stupňovité studny v Indii

Pevnost Golconda

Golconda Fort, jedna z nejkrásnějších pevností v Indii, je oblíbený cíl jednodenních výletů z Hajdarabádu. Vybudována byla ve 13. století jako hliněná pevnost královskou dynastií Kakatiya z Warangy. Svým vrcholným obdobím však prošla za vlády dynastie Qutub Shahi v 16. století, předtím než přesunuli svoji metropoli do Hajdarábádu. Později během 17. století získala pevnost Golconda na významu kvůli svému trhu s diamanty. V  oblasti byly nalezeny některé z nejcennějších diamantů na světě.

Kde: na okraji Hajdarábádu, stát Telangána.

 

Ellora a jeskyně v Adžantě

Jeskyně v Adžantě a Elloře, vytesané do skalního svahu hory uprostřed ničeho, představují významnou památku zapsanou na seznamu UNESCO. V Elloře je 34 jeskyní pocházejících z období od 6. do 11.stol.n.l. a v Adžantě (Ajanta) 29 jeskyní z období od 2.stol.př.n.l. do 6.stol.n.l.. Jeskyně v Adžantě jsou všechny buddhistické, zatímco ty v Elloře představují směsici buddhistických, hinduistických a džinistických. Nejzajímavější atrakci představuje fantastický chrám Kailasa (Kailash) v jeskyni 16 v Elloře. Jeho rozloha představuje dvojnásobek rozlohy Pantheonu v Athénách a vyšší je jeden a půl násobně! Nejnápadnější jsou jeho skulptury slonů v životní velikosti.

Kde: nedaleko Aurangábádu na severu státu Maháráštra, asi 400 km od Bombaje.

 

Charminar – mešita a památník 

12 nejoblíbenějších turistických atrakcí Indie 4

Nejslavnější památka města Hajdarábádu, mešita Charminar, byla dokončena v roce 1591. Měla tvořit centrální bod města poté, co panovník Sultan Muhammad Quli Qutub Shah přesunul do Hajdarábádu svoji metropoli z nedaleké pevnosti Golconda. Architektura Charminaru byla průlomová a dodnes je považována za mistrovské dílo. Kromě ceremoniální brány je také muslimským svatostánkem. Z jejího vnitřku se Vám naskytne pozoruhodný výhled na staré město a další historické památky, jako je mešita Mecca Masjid.

Kde: v centru starého města Hajdarábádu   

Akční nabídka ubytování v Hajdarábádu:

.

Shaniwar Wada – opevněný palác

Palácová pevnost Shaniwar Wada byla sídlem a úřadovnou péšvů, kteří přivedli Maráthskou říši do výšin v 18. století. Vybudována byla pro prvního péšvu Baji Rao I. v roce 1732, ale bohužel velká část lehla popelem při požáru v roce 1828. Zbylá stavba je oblíbenou atrakcí místních. Večerní zvuková a světelná show vypráví o historii památníku a zlatém období Maráthské říše.

Kde: staré město Púne, asi 3 hodiny cesty jihovýchodně od Bombaje, Maháráštra.

 

Bibi Ka Maqbara (Hrobka Rabie Durani)

Jen málo cizinců navštíví tohoto „dvojníka“ Tádž Mahalu – většina o něm ani neví, přestože se jedná o hlavní památku města Aurangábádu. Stavbu půvabného památníku zahájil mughalský císař Aurangzéb v polovině 17. století na památku své první a nejoblíbenější manželky Dilras Banu Begum (které byl posmrtně udělen titul Rabia-ud-Daurani). Stavba patrně původně měla konkurovat Tádž Mahalu (který byl postaven pro Aurangzebovu matku), ale kvůli omezenému rozpočtu vznikla menší verze.

Kde: na břehu řeky Kham v Aurangábádu, sever státu Maháráštra.

Akční nabídka ubytování v Aurangábádu:

.

Skupina monumentů v Mahábalípuramu   

Mahábalípuram, který představuje oblíbené plážové útočiště obyvatel Čennaie, nabízí skupinu památek na seznamu UNESCO. Tu tvoří 5 rath (kamenných chrámů ve tvaru vozíků) a tzv. Arjunovo pokání/Sestup Gangy (obří reliéf na skále zobrazující scény z hinduistického eposi Mahábhárata). U této skály se koná Festival tance v Mahabalipuramu probíhající od konce prosince do konce ledna. Další atrakcí je větrný Pobřežní chrám (Shore Temple) hned u vody.

Kde: asi 50 km jižně od Čennaie, na východním pobřežní Indie v Tamilnádu; 95 km severně od Puduččéri (Pondicherry).

Akční nabídka ubytování v Čennaii:

.

Fatehpur Sikri – opuštěné město

I když existují jiné památky s větším provozem než Fatehpur Sikri, dostal se na tento seznam kvůli značným ziskům z prodeje vstupenek, což naznačuje relativní oblíbenost lokality u zahraničních turistů. Dobře zachovalé opuštěné město bylo v 16. století hrdou metropolí mughalské říše. Opuštěno bylo po pouhých 15 letech patrně kvůli nedostačujícím zásobám vody. Nejlepší způsob návštěvy Fatehpur Sikri je při jednodenním výletu z Agry.

Kde: asi 45 minut západně od Agry  

.