15 úžasných přírodních divů v Norsku

15 úžasných přírodních divů v Norsku 1

Pokud jde o úžasné přírodní divy, norské hory a fjordy jsou pouze začátek. Ať už navštívíte kterýkoli region v zemi, Norsko má v zásobě spoustu krásných překvapení, od ledovců a skalních formací přes vodopády až po živou přírodu. Následujících 15 pěších turistických tras zahrnuje několik nejznámějších přírodních divů v zemi, včetně slavných míst z fotografií.

 

Preikestolen 

15 úžasných přírodních divů v Norsku 2

Kde: Stavanger, západní Norsko

V každém obchodě se suvenýry v Norsku najdete pohlednice s obrázkem skály Preikestolen (Kazatelna). Tato skalní formace ve skutečnosti slouží k propagaci Norska tak dlouho, že je dnes jakýmsi mezinárodním symbolem země – a oprávněně. Z výšky asi 600 m nabízí Kazatelna skutečně působivý výhled na neméně působivý Lysefjord.

Tip: I když je dlouhá jen 4 km, stezka k  vyhlídce je strmá a kamenitá, takže vyžaduje poměrně náročnou 2,5 hodinovou túru. Je potřeba mít vhodnou turistickou obuv a nechat strach z výšek doma: okraje skalní plošiny o rozměrech 25×25 m nejsou nijak zabezpečeny.

Akční nabídka ubytování:

Geirangerfjord

Kde: Geiranger, západní Norsko

Jeden z nejmenších norských fjordů je zároveň nejslavnější: Geirangerfjord (UNESCO) dlouhý 14,5 km nedaleko města Ålesund navštíví každoročně stovky výletních lodí a tisíce návštěvníků. Působivý je především díky tomu, že se zdá, jakoby se okolní hory zvedaly přímo z vody. V Geirangerfjordu rovněž najdete sérii kaskád známou jako vodopád Sedm sester, s výškou asi 244 m (v nejvyšším místě). Fjord přitáhl mezinárodní pozornost díky filmu Vlna (2015) zabývajícímu se katastrofickou možností zřícení nedaleké hory Åkerneset, což by způsobilo tsunami dostatečně silné na zničení nedaleké vesnice Geiranger za pouhých 10 minut. Jedná se však opravdu pouze o teorii.

Akční nabídka ubytování Quality Hotel Ålesund

.

Sognefjord

Kde: Sogn og Fjordane, západní Norsko

Coby nejhlubší (1,3 km) a nejdelší (204 km) fjord Norska je Sognefjord nezbytnou zastávkou. Neméně působivá je skutečnost, že se z něj větví 12 dalších fjordů, včetně známého Nærøyfjordu (UNESCO) a Aurlandsfjordu, kde vede vyhlídková železniční trasa Flåmsbana.

Akční nabídka ubytování Sognefjord Hotel

.

Svartisen

Kde: Mo i Rana, západní Norsko

Druhý největší ledovec Norska, Svartisen, se sice nachází na polárním kruhu, je však dobře přístupný díky svému nízkému převýšení. Kdysi to byla jedna velká formace, která se rozdělila na dvě části, jednu na západě a druhou na východě. I když ledovec ve svém nejvyšším místě leží jen asi 1,5 km nad hladinou moře, v nejnižším místě má pouze 20 m. Léto a začátek podzimu jsou nejlepši dobou pro poznávání ledovce a jeho „černého ledu“. Barva je ve skutečnosti tmavý odstín modré, ale v kontrastu k okolní bělosti sněhu vypadá jako černá.

Akční nabídka ubytování Fjordgaarden Mo 2*

.

Marmorslottet

Kde: Mo i Rana, severní Norsko

Příliš mnoho turistů (zatím) neví o Marmorslottet (Mramorový hrad), ale pokud zamíříte na ledovec Svartisen, měli byste se podívat také na tuto formaci vzdálenou necelou hodinu cesty od města Mo i Rana. V průběhu tisíců let řeka Glomåga vytvarovala zdejší skály do podoby jakýchsi přírodních uměleckých instalací. Navíc voda je zde hluboká a ledově modrá, což odpovídá jejímu ledovcovému původu.

Tip: Nejvíce Vám dá návštěva na podzim, kdy je řeka klidná a dostatečně nízká, abyste mohli prozkoumat nejen Marmorslottet, ale také jeskyni s dalšími formacemi vytvořenými řekou.

Pěší turistika v norském Helgelandu

Jostedalsbreen

Kde: Stryn, západní Norsko

Jostedalsbreen je největší ledovec nejen v Norsku, ale v celé kontinentální Evropě. Má rozlohu téměř 518 km² a desítky větví. K nejoblíbenějším patří Briksdalsbreen, který se nachází nedaleko obce Olden a je přístupný při komentovaných prohlídkách terénními vozíky. Přístup na další větve ledovce vyžaduje pěší pochod a lezení po ledu.

Akční nabídka ubytování Charming timber house in Stryn 

.

Trolltunga

15 úžasných přírodních divů v Norsku 3

Kde: Odda, západní Norsko

Túra k útvaru Trolltunga (Trollův jazyk) patří k nejpozoruhodnějším v Norsku, ale také k nejnáročnějším. S celkovým převýšením něco přes 1 km se formace nachází téměř 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet a má sráz, který byste neměli brát na lehkou váhu (má už své oběti). Přesto každoročně tisíce lidí bezpečně zdolají stezku k útvaru Trolltunga. Túru je třeba podniknout v létě. Ověřte si počasí předtím, než se vydáte na cestu, a vyrazte brzy. Okružní túra dlouhá přes 22 km zabere přibližně 12 hodin a vyžaduje zvládání postupu po holé skále (která může být velmi kluzká, když je mokrá), ale také překonávání bažiny a potoků. Kromě značných trekkerských zkušeností je podstatné mít správné vybavení a zásoby na celý den, abyste se dostali tam a zpět bezpečně a v pořádku.

Tip:Trolltunga má 2 hlavní parkoviště. Pokuste se sehnat místo na parkovišti P3 (pouze v létě) v lokalitě Mågelitopp. Přestože je dražší (600 NOK na den) než to druhé a má pouze 30 míst, leží blíže začátku začátku trasy a můžete si zde rezervovat místo předem. Druhé parkoviště P2 v lokalitě Skjeggedal stojí pouze 500 NOK na den, ale k Vaší túře přidá dalších asi 4 km (po strmé silnici).

Akční nabídka ubytování Tyssedal Hotel 3*

.

Úžina Saltstraumen

Kde: Bodø, severní Norsko

Saltstraumen nedaleko města Bodø má nejsilnější přílivový proud na světě. Každý den během přílivu a odlivu skutečně velké množství mořské vody prochází touto těsnou úžinou, širokou pouze 150 m a dlouhou 3,2 km, oddělující pevninské Norsko a ostrov Straumøya. Oceán tudy protéká rychlostí až 40 km/hod., což má za následek víry široké až 9 m.

Tip: Ověřte si přesnou dobu přílivu a odlivu v úžině Saltstraumen, abyste se mohli být svědky tohoto vodního představení. Budete-li mít štěstí, bude se shodovat s úplňkem, kdy bývá příliv nejsilnější.

Akční nabídka ubytování Scandic Bodø 3* 

.

Trollpikken 

15 úžasných přírodních divů v Norsku 4

Kde: Egersund, západní Norsko

V roce 2017 získala skalní formace Trollpikken (Trollův penis) mezinárodní pozornost kvůli tomu, že byla poničena vandaly. Příběh však měl šťastný konec: zdejší město Egersund získalo pomocí crowdfundingu dostatek peněz, aby mohlo útvar znovu vztyčit. Falický skalní útvar se nachází v Magma Geoparku, což je krajina na seznamu UNESCO vytvořená před více jak 900 miliony let z magmatu, které bylo následně během doby ledové tvarováno ledovci.  Přestože samotný Trollpikken nabízí skvělou příležitost pro selfie, nejpůsobivější je výhled odtud na okolní krajinu.

Tip: výstup na skálu zabere jen asi hodinu a je relativně snadný, a to i pro začátečníky. Nejstrmější část je ve skutečnosti štěrková silnice od parkoviště k začátku stezky. Poté je terén skalnatý a trochu kopcovitý, ale za dobrého počasí je možné ho zvládnout i v teniskách, protože nevyžaduje žádné lezení.  

Akční nabídka ubytování Grand Hotel Egersund 3*

.

Národní park Jotunheimen

Kde: Oppland, východní Norsko

NP Jotunheimen je rájem pro pěší turistiku, lezení a lyžování. Při rozloze 3367 km² zahrnuje nejvyšší koncentraci dvoutisícovek v severní Evropě, včetně Galdhøppingenu (2470 m), nejvyšší hory Norska. Vezměte proto vybavení a naplánujte si pár dní mimo civilizaci v  úžasné typicky norské divočině.

Tip: dobrou základnou pro průzkum NP Jotunheimen je vesnička-zimní centrum Beitostølen. Odtud se samostatně můžete vydávat na pěší túry či lyžování cross country, nebo se můžete zúčastnit organizovaných výletů spojených s raftingem, jízdou na koni, jízdou na saních tažených psím spřežením apod..

Akční nabídka ubytování Beitostølen Hytter

.

Národní park Dovrefjell

Kde: Oppland, východní Norsko

NP Dovre a NP Dovrefjell-Sunndalsfjella společně zabírají 1994 km² na jihovýchodě Norska. Region je domovem divokých sobů, a také jediné norské populace divokého pižmoně severního, který sem byl dovezen z Grónska v první polovině 20. století. Dnes se při safari můžete dostat do blízkosti těchto obrů, což ve skutečnosti znamená bezpečnou vzdálenost min. 200 m. V NP Dovrefjell se tyčí hora Snøhetta, dříve považovaná za nejvyšší vrchol země, dokud nebyl náležitě prozkoumán NP Jotunheimen (s horou Galdhøppingen). Přesto Snøhetta (2286 m) nabízí skvělé pěší turistické trasy a fantastické výhledy.

Tip: to vesnice Dombås jezdí vlaky z Osla i z Trondheimu. Městečko přímo uprostřed dvou národních parků představuje skvělou základu pro komentované pěší túry a safari za pižmoni severními, nebo v zimě dobrodružství na lyžích či na sněžnicích.

Akční nabídka ubytování Dombås Hotel 3*

.

Kjeragbolten 

15 úžasných přírodních divů v Norsku 5

Kde: Stavanger, západní Norsko

Naproti skále Preikestolen přes Lysefjord čeká na nebojácné další skvělá túra s fantastickými výhledy: Kjeragbolten. Vyhlídka této skalní formace, kterou tvoří kus kamene zaklíněný mezi dvěma horami téměř 1 km nad fjordem, nabízí místo jen pro 2 lidi najednou, aby si mohli vyfotografovat mimořádný výhled., Panoramatický výhled odtud je téměř stejně tak působivý jako ten z Kazatelny naproti. Navíc Kjerag bývá méně zalidněný než jeho sesterská formace, což má svůj dobrý důvod: pěší túra sem dlouhá 5 km vyžaduje lezení a zdolávání holé skály, takže není vhodná pro začátečníky.

Tip: Lysebotn může být Vaší základnou pro dobrodružství u Kjeragboltenu. Vesnička ležící na konci Lysefjordu nabízí spoustu možností ubytování, včetně Hauane B&B s krásnými výhledy. Když zde budete, požádejte majitele, aby Vám ukázali „studenou jeskyni“ a „králův kámen“.

Akční nabídka ubytování Four-Bedroom Cottage In Sirdal

.

Vodopád Vettisfossen

Kde: Årdal, západní Norsko

Vettisfossen (274 m) je nejvyšší samostatně padající neregulovaný vodopád v Evropě. Nachází se v NP Jotunheimen, je chráněn už od 20. let 20. století a přístupný pouze z obce Utladalen při strmé (stoupá zhruba 300 m) okružní túře dlouhé 12 km.

Akční nabídka ubytování One-Bedroom Holiday home in Øvre Årdal

.

Sutinové pole Gloppedalsura

Kde: Stavanger, západní Norsko

V měsíční krajině Gloppedalsura jsou některé balvany velké jako auta, zatímco jiné mají velikost budovy. Jsou pozůstatkem dávného sesuvu půdy, patrně největšího v severní Evropě. Na konci poslední doby ledové před více jak 11 000 lety oslabilo mrazové zvětrávání jižní skalní stěnu hory nad údolím Byrkjedal, hodinu cesty autem od města Stavanger. Výsledná lavina zanechala na konci ledovcové morény úsek kamenné suti dlouhý 100 m. Místo kamení a oblázků je však suť tvořená žulovými balvany. Žula původně vznikla z magmatu, takže Gloppedalsura je součástí Magma Geoparku.

Tip: návštěvu Gloppedalsury můžete snadno spojit s túrou k Månafossenu, největšímu vodopádu v kraji Rogaland, který je vzdálen jen 25 minut autem od pole s balvany.

Akční nabídka ubytování Scandic Royal Stavanger  4*

.

Hardangervidda

Kde: Rjukan, východní Norsko

S průměrnou nadm. výškou přes 1000 m je Hardangervidda nejvýše položená náhorní plošina v Evropě (o rozloze 8547 km²).  Je součástí většího národního parku v severských zemích, který se táhne od západu po východ Norska přes 3 hrabství: Hordaland, Buskerud a Telemark.

Tip: Při své návštěvě se můžete ubytovat buď v obci Eidfjord, nebo ve městě Rjukan. Obojí má své návštěvnické centrum s informacemi o nejlepších stezkách a komentovaných výletech. Během pěší túry se dívejte po sobech: Hardangervidda je domovem jednoho z největších divokých stád na světě.

Akční nabídka ubytování Rjukan Hytteby