Phuket nebo Bali?

Phuket nebo Bali? 1

Jihovýchodní Asie má dostatek nádherných pláží, míst pro pozorování západu slunce, chrámů a ostrého jídla na několik životů. A přestože máme jen jeden, zůstává stále nám dost příležitostí. Zde přinášíme dvě nejoblíbenější destinace, Phuket a Bali.

 

PHUKET

Pro každého, kdo miluje Phuket, je to kouzelný ostrov, který neustále popírá stereotypy. Thajsko oplývá spoustou fantastických klidných ostrovů s palmami, písečnými plážemi a tyrkysově modrým mořem, ale Phuket k tomu navíc přidává kouzlo tropického ráje, kreativní atmosféru a vynikající jídlo v dynamickém prostředí. Nejprve začnete nádhernými plážemi s měkkým bílým pískem. Mé oblíbené se nacházejí na severu ostrova a patří k nim lesknoucí se Hat Surin, 8 km dlouhá Ao Bang Thao a divočejší Hat Layan. Také tři pláže na samém severozápadě ostrova jsou vynikající: Hat Nai Yang, Hat Mai Khao a Hat Nai Thon leží v chráněném NP Sirinat a působí blaženým rajským dojmem. Na jižním výběžku ostrova se nachází krásná klidná pláž Rawai; je známá svými neformálními restauracemi s dary moře, kitesurfingem a úseky písku, jako je Hat Nai Han. Rudě žhnoucí západy slunce přitahují davy na zdejší výběžek Laem Phromthep (úvodní foto) a je téměř mystický zážitek, když všichni shodně hledí na slunce klesající do Andamanského moře v nefritovém odstínu.

 

Pestrá scéna restaurací na Phuketu

Phuket rovněž nabízí vynikající scénu restaurací a jídla, která se zrodila v průběhu staletí z kombinace kultur jihovýchodní Asie a Číny. Umělecky orientovaná metropole Phuket Town představuje kulinářské centrum ostrova. Někdejší centrum těžby cínu v 19. a 20. století je dnes plné čínsko-portugalský budov v pestrých barvách, zrestaurovaných obchodů (hôrng tăa-ou) a skrytých svatostánků, které ožívají během Vegetariánského festivalu v září/říjnu. Nahlédněte do foodcourtu Lock Tien, kde se u plastových stolů podává místní klasika, jako jsou nudle hokkien a čerstvě připravené jarní rolky, nebo si dejte křehké placky roti s vejcem v oblíbených thajských muslimských snídaňových podnicích na ul. Thalang Rd. Dlouhodobě fungující Mee Ton Poe je místními vyhledáván kvůli nudlovým pokrmům, Kopitiam nabízí thajskou klasiku ve phuketském stylu a Raya připravuje oblíbené kokosové krabí kari v čínsko-portugalské budově obložené kachlemi. Pokud jde o kvalitní restaurace, můžete vyzkoušet současné sardinské lahůdky, jak je připravuje slavný šéfkuchař Alessandro Frau v restauraci Acqua, vylepšené phuketské chutě v zahradní restauraci Ta Khai v Patongu nebo elegantní restauraci Suay (okrsek Cherngtalay), kde šéfkuchař Noi Tammasak připravuje svoji obměnu thajské kuchyně, anebo michelinskou restauraci PRU v severním Phuketu. Bohatý výběr budete mít také pokud jde o místní kávovou/kavárenskou scénu, s hipsterskými podniky, jako je The Shelter Coffee ve Phuket Town, který může snadno soupeřit s proslulou kavárenskou kulturou v Chiang Mai.

Ať už si přejete lekce jógy na pláži, vyrazit lodí na výlet spojený s potápěním, navštívit buddhistické chrámy (jako je Wat Chalong starý 150 let) nebo třeba chcete zvládnout thajský box (muay thai), na Phuketu to vše najdete, takže vřelé uvítání mohou očekávat cestovatelé všeho druhu. Typickou aktivitou při návštěvě Phuketu je výlet do Mořského NP Ao Pha-Nga, kde plavba na kajaku či paddleboarding představuje nejzajímavější a nejekologičtější způsob, jak poznávat okouzlující zátoku posetou vápencovými skalami. Také je možné se vydat na jednodenní výlet do souostroví Ko Phi-Phi, kde byla nedávno znovu otevřena zátoka Maya Bay s novými, přísnějšími pravidly na ochranu přírody. Věděli jste, že Phuket nabízí také vynikající podmínky pro pěší turistiku? Zajímavé pěší trasy zahrnují dusnou cestu džunglí nahoru k soše Velkého Buddhy (výška 45 m) v kopcích Nakkerd Hills nedaleko Katy, ale také stezky divokými deštnými pralesy v Královské přírodní a lesní rezervaci Khao Phra Thaeo (kde probíhá průkopnický Projekt rehabilitace pro gibony) na severu Phuketu.

Nádherné pláže

Nikde nenajdete tak lákavé plážové hotely (a fantastická zařízení spa) jako na Phuketu. Luxusní pobyt se vším všudy si můžete dopřát v některém z předních 5* útočišť v Thajsku, jako je Amanpuri, Trisara, The Surin Phuket nebo Rosewood Phuket. Najdete zde však také příjemné, společenské hostely a designově orientované butikové hotely (především ve městě Phuket Town (např. Casa Blanca 3*), spolu s pohodovými plážovými penziony na místech, jako je Kamala na západním pobřeží.

Když však vzpomínám na tento nádherný ostrov, vybavuje se mi procházka městem Phuket Town časně ráno, plastový talíř s horkými nudlemi v přístřešku přímo na pláži, lahodné plavání v tyrkysově modrém moři v pozadí s vlnícími se kasuarinami (stromy přesličníky)… Právě takový je Phuket. Není divu, že už po staletí přitahuje lidi z celého světa.

Další možnosti ubytování:

Phuket nebo Bali? 2
Canggu

BALI

Je Bali přelidněné nebo nadměrně rozvinuté? Anebo je to nejkrásnější ostrov světa?

Legendární Ostrov bohů, Bali, jistě navštíví značný počet turistů. Město Ubud, proslulé centrum jógy a umění, má své oddané příznivce, stejně tak jako Uluwatu se svým slavným chrámem a adrenalinovým surfováním. Kuta byly kdysi centrum párty a zábavy, ale dnes milovníci noční zábavy spíše míří do plážových klubů a stylových kaváren v Seminyaki a vzkvétajícím Canggu. Kromě 5* resortů, jako je Raffles a Four Seasons zahrnujících tropické zahrady až k písčitým plážím, se návštěvníci mohou ubytovat v nových designérských zařízeních, jako je Lost Lindenberg a Nirjhara 5*. A přestože zájem rychle roste, i dnes zde seženete pohodlný pokoj s vlastním balkonem k pronájmu za méně než 10 USD za noc, včetně snídaně. Je sice pravda, že turistika na Bali prochází rozmachem. Ale i tak je na ostrově, který je více jak 10x větší než Phuket, stále možné najít klidný koutek.

 

Kouzelné pláže na Bali

Skutečně jsou to obyvatelé Bali, díky kterým je ostrov tak jedinečný a lákavý – nemluvě o tom, že je to jedno z kulturně nejpozoruhodnějších míst na Zemi. Jistě, Bali i Phuket nabízejí pláže s bílým pískem a stínem palem, kterými jsou návštěvníci tolik fascinováni. Ale pouze Bali má zákon stanovující, že žádná budova nesmí být vyšší než stromy. Díky tomu jsou i nejvíce vytížená turistická centra ušetřena výškových budov, mrakodrapů v thajském stylu. Kromě nádherných bílých pláží kolem Nusa Dua a poloostrova Bukit najdete také romantické vulkanické pláže, kde můžete jít celé kilometry po povrchu lesknoucím se jako černé zrcadlo, a přitom nepotkat další živou duši. Pokud máte rádi dramatické vlnami bičované pobřeží (spolu s vynikajícími možnostmi surfování), pak byste se měli držet na jižním pobřeží; pokud však dáváte přednost tichým podmořským útesům, kde se shromažďují delfíni, želvy a mořští živočichové, pak zamiřte na kryté severní pobřeží.

 

Ostrov přírodních krás

Až budete mít dost pláží, vulkanická vysočina na Bali nabízí širokou škálu aktivit. Výstup do kaldery Batur za svítání představuje (oprávněně) nejoblíbenější výlet na ostrově, spolu s návštěvou opičí rezervace Monkey Forest v Ubudu. Ve vnitrozemí také můžete vyrazit na kole (40 km z kopce), podniknout rafting na divoké řece nebo prozkoumávat džungli a kopce ať už pěšky, na koni nebo dokonce i helikoptérou. Na původním „divokém západě“ ostrova můžete vidět růžového buvola nebo navštívit nejfotogeničtější tradiční rybářskou flotilu na světě. Na vyprahlých svazích na severu Bali se pěstuje kešú, dračí ovoce (pitahaya) a (překvapivě) také vinná réva. Jižně odtud svahům dominují obrovská schodiště terasovitých políček, místy sahající až dolů k oceánu.  Západní Bali je mimořádně krásné, přesto tuto třetinu ostrova turisté téměř úplně přehlížejí. I místní jsou někdy překvapeni, když se dozví, že v NP West Bali je možné vidět opuštěné pláže, kde se v mělčinách prochází divoká zvěř a kopce porostlé džunglí jsou domovem ptáků zoborožců, netopýrů kaloňů a langurů (opice podobné gibonům). Zatímco řada míst na světě nabízí aktivity na 2 týdny dovolené, indonéský ostrov Bali toho nabízí dostatek na celý zbytek života.

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte sem nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.