15 nejatraktivnějších míst v Thajsku

15 nejatraktivnějších míst v Thajsku 1

Thajsko je ve světě považováno za zemi úsměvů a pozlacených chrámů, za zemi, kde jsou pláže tak oslnivě bílé, že musíte nosit sluneční brýle, a kari tak ostré, že Vám bude hořet všechno. To vše je pravda a navíc zanechává ošemetnou otázku: při tolika úžasných věcech a možnostech, kde začít?

Níže uvedená místa a zážitky Vám mohou pomoci výběr zúžit, ale než začnete odškrtávat položky na seznamu, je třeba učinit zeměpisné rozhodnutí: vydat se na sever, na jih nebo navštívit obojí? Jih nabízí fantastické pláže a korálové útesy, ale sever zase kulturu, národní parky a historické památky. Také je třeba věnovat pozornost počasí – od července do října monzunové deště promáčí pláže a promění cesty v džungli v řeky. Na druhé straně neprší stále celý den a každý den, takže uvidíte jinou stránku hlavní turistické destinace jihovýchodní Asie.

 

Bangkok –  nejlepší město pro batůžkáře 

15 nejatraktivnějších míst v Thajsku 2

Khao San Road (Thanon Khao San) v Bangkoku představuje bizarní verzi toho, co kdysi bývalo centrum na hippie stezce vytvořené baťůžkáři, ale je nezbytnou zastávkou předtím, než zamíříte poznávat Wat Pho a další chrámy na ostrůvku Rattanakosin, a také Víkendový trh Chatuchak. Pochutnejte si na špízech satay prodávaných na ulici a užívejte si bujaré atmosféry.

Odbočka: sportovní škola Jaroenthong Muay Thai Gym, která provozuje pobočky i na jiných místech v zemi, má své zařízení jen kousek pěšky od Thanon Khao San. Najdete zde kurzy pro začátečníky, pokud byste chtěli vyzkoušet tento sport-bojové umění.

Akční nabídka ubytování:  

.

Národní park Khao Yai – nejlepší na pozorování divokých zvířat

Nejpůsobivější ráj s divokými zvířaty v Thajsku je vzdálen jen pár hodin cesty po silnici z Bangkoku, ale hustá deštná džungle ukrývá slony, opice, gibony, medvědy, zoborožce, netopýry a některé z posledních divokých thajských tygrů. Pěší turistické trasy deštným pralesem procházejí terénem plným lián a orchidejí, zatímco vodopády se řítí do jezírek.

Odbočka: budete-li chtít zkusit něco úplně jiného, zastavte se ve vinařstvích v Khao Yai, kam se dostanete po silnici, a ochutnejte některá nejlepší thajská vína.

 

Phuket – nejlepší pro rodiny s dětmi

Phuket, který představuje Thajsko dobře přístupné pro rodiny s dětmi, je vstupní branou k jižním plážím a oblíbeným počátečním bodem pro rodiny na dovolené v Thajsku. Jídlo je zde aromatické a kořeněné, resorty klimatizované a pohodlné, pláže písčité a pěkné, a najdete zde spoustu možností aktivit pro děti, od plavby na kajaku a šnorchlování až po surfing a výlety do mangrovů.   

Tip: Prosinec je hlavní turistická sezona s ideálními podmínkami pro potápění a šnorchlování. Květen představuje začátek období dešťů. Některé resorty zavírají, zatímco jiné sníží ceny.

 

Ko Tarutao – nejlepší ostrovní útočiště 

15 nejatraktivnějších míst v Thajsku 3

Mořský NP Ko Tarutao leží tak daleko na jihu, že se téměř dotýká Malajsie, a představuje skutečné ostrovní útočiště v zemi. Odlehlý ostrov Ko Lipe má vlastní vzkvétající turistickou scénu, ale většina z 51 ostrůvků lemovaných písčitými plážemi a korálovými útesy je součástí národního parku; to znamená levné kempy v blízkosti pláží, hojnost divokých zvířat a příležitost si zahrát na moderního Robinsona Crusoa. 

 

Kanchanaburi – nejlepší na místní historii

Kanchanaburi nabízí víc než jen slavný most přes řeku Kwai. Můžete se ubytovat v plovoucím penzionu na řece, prozkoumat komplexní historii železniční trati Thajsko-Barma, navštívit lesknoucí se kláštery a uctít hřbitovy padlých z II. světové války. Pak si vypůjčete skútr a zamiřte ven z města do národních parků Sai Yok a Erawan plných vodopádů.

Akční nabídka ubytování:

.

Chiang Mai – nejlepší město s chrámy

Historický Chiang Mai je metropole severu, kde velkolepé kláštery zdobí každý městský blok. Některé připomínají delikátní klenotnice pokryté zrcadlovými mozaikami, zatímco jiné jsou vysoké stavby z ručně tesaného teaku nebo památky z holých cihel s ozdobným štukováním staré několik staletí.

Tip: kdykoli je dobrá doba k jídlu v gurmánském ráji na severu Thajska; můžete celý den ochutnávat, a pak se stejná jídla naučit vařit v kurzu vaření v Chiang Mai.

Akční nabídka ubytování:  

15 nejatraktivnějších míst v Thajsku 4

Railay – nejlepší místo na lezení po skalách

Lidé mluví o „slézání Krabi“, ale ve skutečnosti dechberoucí krasové skály najdete mimo město, kolem pláží Railay East, Railay West a Ton Sai. Útesy kolem Railay s desítkami tras pro lezení představují jednu z předních lezeckých lokalit na světě. Připočtěte k tomu oslnivě bílé pláže, pěší stezky v džungli, levné ubytování v chatkách na pláži a přístup tradiční dlouhou lodí, a budete mít lokalitu se zážitky patřícími k nejlepším v zemi.

Tip: většina lezců začíná u Muay Thai Wall a One, Two, Three Wall na jižním konci pláže Hat Railay East, která má min. 40 tras odstupňovaných dle obtížností od 4b do 8b (podle francouzského systému).

 

Region Isan – nejlepší na poznávání venkovské kultury

V severovýchodním Thajsku převažuje kultura Isan a příliv turistů zde klesá a řídne. V odlehlejších městečkách, jako je Nong Khai a další výspy kolem Mekongu, uvidíte jinou tvář Thajska, kde můžete se projít výstřední sochařskou zahradou, pozorovat závody dračích lodí na mohutném Mekongu a spatřit pravěké skalní kresby v Ubon Ratchathani.

 

Similanské ostrovy – nejlepší na potápění

Něco přes 110 km od pobřeží provincie Phang-Nga leží Similanské ostrovy, které přitahují vyznavače hloubkového potápění a šnorchlování. I přes vybělení některých tvrdých korálů je zde stále k vidění hojnost duhových ryb a měkkých korálů, a také pěkné pláže, kde můžete relaxovat mezi potápěním. Pod hladinou je možné zahlédnout mj. manty a žraloky (včetně žraloků velrybích).

Tip: nejlepší viditelnost pod vodou je od února do dubna.

 

Národní park Khao Sok – nejlepší na džungli

Pozoruhodná a krásná Rafflesia kerrii, která patří k největším a nejvíce páchnoucím květinám na světě, je jen jeden z přírodních divů, které na Vás čekají v jedinečném NP Khao Sok v horkém a vlhkém centru jižního Thajska. Přístup je pěšky a můžete vylézt na vápencové formace, které se tyčí nad smaragdově zeleným lesem. K méně namáhavým aktivitám patří plavba na nafukovacím člunu či na kajaku, rafting a nocování v plovoucích chýších nad klidným jezerem Chiaw Lan.

 

Ayutthaya – nejlepší na historii země 

15 nejatraktivnějších míst v Thajsku 5

Ayutthaya, druhá metropole Siamu od 14. do 18. století, byla už dávno zastíněna jinými thajskými městy, ale časem poznamenané zbytky zlatého věku stále najdete rozeseté v ulicích. Město je na seznamu památek UNESCO a ruiny chrámů a svatyní představují působivou lekci thajské historie.

Tip: když zde budete, navštivte Palác Bang Pa In, letní sídlo thajských králů, které leží hned za Ayutthayou.

 

Ko Pha-Ngan – nejlepší na párty

Ostrov Ko Pha-Ngan je centrem úplňkových párty (full moon party) v Thajsku, místem radovánek trvajících až do rána. Ale nebojte se: atmosféru tropického ostrova uchovávají tiché kouty se stinnými palmami a houpajícími se hamakami a celý den se pak můžete zotavovat dřímáním na písčité pláži.

Tip: před cestou si opatřete moped, který představuje nejlepší způsob, jak poznávat ostrov.  K dispozici je jen velmi málo možností veřejné dopravy především do vzdálenějších míst ve vnitrozemí a na severu ostrova.

 

Pai – nejlepší na termální prameny

Hned vedle státu Shan v Myanmaru leží město Pai, které působí jako ostrovní útočiště na jihu, které bylo kouzlem přeneseno přes celou zemi do kopců v severním Thajsku. Penziony, restaurace a baťůžkářské bary naleznete v městečku na dně údolí, zatímco okolní kopce ukrývají termální prameny, lesní vodopády a majestátní vyhlídky.

Tip: spousta míst nabízí tradiční thajské masáže, s cenami cca od 150 B (thajských bahtů) za hodinu. K dispozici je také reiki, léčení krystaly, akupunktura, reflexologie a další ne-thajské metody léčení.

 

Kopce v Chiang Rao – nejlepší na pěší turistiku

Daleký sever Thajska je zemí džungle, kdysi oblast drogových bossů a dnes lákadlo pro vyznavače trekkingu milující dobrodružství. Pěší turistika je hlavní atrakcí v okolí Chiang Rai, kde můžete procházet přes území kmenů, které pokračuje přes hranice do sousedního Myanmaru a Laosu.

Tip: nechejte si čas na často přehlížené chrámy a ubytujte se v domácnosti místních ve vesnicích, kde se pěstuje čaj a káva, takže je to jeden z nejpůvabnějších koutů země.

 

Historický park Sukhothai – nejlepší na ruiny

Další velká historická metropole Thajska, Sukhothai, je považována za první metropoli Siamu, ale stojí na místě ještě staršího khmerského města. Ruiny dávných království jsou rozesety ve velkolepém Historickém parku Sukhothai v podobě cihlových stúp, rozpadajících se soch Buddhy a rozbořených klášterů.

Tip: vypůjčte si jízdní kolo a poznávejte ruiny vlastním tempem.

Akční nabídka ubytování: