13 hlavních atrakcí a aktivit v Brémách

13 hlavních atrakcí a aktivit v Brémách 1

Brémy (Bremen), oficiálně nazvané poněkud vznešeným titulem „Svobodné hanzovní město Brémy“, se nacházejí na dolním toku řeky Vezery (Weser) v Německu. Rušné přístavní město je metropolí regionu Brémy, a také jedním z největších přístavů a center námořního obchodu v zemi.

Brémský region zahrnuje rovněž přístavní město Bremerhaven 60 km na sever od Brém a ležící v místě, kde se Vezera vlévá do Severního moře. Obě města jsou oblíbenými místy, odkud se lidé vydávají na vyhlídkové plavby ať už kolem pobřeží nebo po řece. Brémy jsou také významným centrem kultury, které se může chlubit řadou předních atrakcí a spoustou zábavných aktivit. Ke klíčovým událostem v kulturním kalendáři města patří Freimarkt, největší pouť v zemi, která se zde koná téměř nepřetržitě od roku 1036. Také můžete navštívit koncert Mezinárodního symfonického orchestru mládeže v Brémách. K dalším nezapomenutelným zážitkům pro návštěvníky a turisty patří pěší prohlídka historického Starého města (Altstadt), které je velmi příznivé pro pěší, nebo procházení se v mnoha pěkných parcích a zelených prostorech ve městě.

 

Prohlédněte si historické náměstí Marktplatz

Nejlepší způsob, jak poznat německé Brémy, je zamířit rovnou na staré tržní náměstí Marktplatz. Nachází se ve Starém městě a představuje jakési tlukoucí srdce historického centra. Na malebném náměstí Marktplatz najdete mnohé z hlavních atrakcí Brém. Patří k nim krásná stará Brémská radnice (Bremer Rathaus), jedna z nejikoničtějších budov tohoto druhu v Německu se směsicí gotického a renesančního stylu. Stejně tak známá je zdejší socha nejslavnějšího německého rytíře Rolanda (vysoká 5,5 m). Vztyčena byla v roce 1404, takže je nejstarší z řady podobných památníků v zemi, a představuje symbol svobody a nezávislosti města na církvi (socha vyzývavě hledí směrem ke kostelu). Skvělý způsob, jak se dozvědět více o pozoruhodných prvcích nám. Marktplatz, nabízí informativní hodinová komentovaná pěší prohlídka náměstí a katedrály. Při ní uvidíte řadu atrakcí na náměstí a kolem něj a dozvíte se poutavé příběhy související s historickými pamětihodnostmi. Součástí je prohlídka brémské katedrály (St. Petri Dom Bremen).

Adresa: Am Markt 2, 28195 Bremen

 

Navštivte autentické německé vánoční trhy

Plánujete-li návštěvu Brém v zimě, Marktplatz je také místem konání oblíbených vánočních trhů (Bremer Weihnachtsmarkt). Každoroční velkolepá akce trvá celý měsíc předcházející Vánocům. Je to skvělý důvod pro návštěvu Brém, především pro páry, které hledají romantické aktivity v zimě; trhy bývají krásné především večer kvůli bohaté slavnostní světelné výzdobě. Historické náměstí Marktplatz je také místem konání proslulé pouti Freimarkt, která zde probíhá už téměř 1000 let. Jedná se o dvoutýdenní akci, která vždy přiláká více jak 4 miliony návštěvníků, a vrcholí pestrým průvodem. Když se budete procházet po prostorném náměstí, nejspíš narazíte na Bremer Geschichtenhaus. Zábavné muzeum přináší „živou historii“ a zahrnuje postavy v kostýmech, které vyprávějí pozoruhodné příběhy z historie města od 17. do 20. staletí, takže stojí za to zaplatit vstupné.

 

Prohlídka Brémské radnice 

13 hlavních atrakcí a aktivit v Brémách 2

Brémská radnice (Bremer Rathaus) je krásná cihlová gotická stavba na náměstí Marktplatz. Vybudována byla v roce 1410 a je známá svojí okázalou renesanční fasádou z roku 1612. Dnes je na seznamu UNESCO a může se chlubit jedním z nejelegantnějších hodovních a přijímacích sálů v Německu, s impozantní délkou 40 m, šířkou 13 m a výškou 8 m. Nejznámějším prvkem je velký obraz Šalamounova soudu z roku 1537. Za pozornost stojí rovněž bohatě vyřezávané točité schodiště, jeden z mnoha prvků, které můžete vidět zblízka, když se zúčastníte pravidelné (a velmi informativní) komentované prohlídky. V budově staré radnice se také pravidelně konají bezplatné koncerty, včetně vystoupení vokálních sólistů a varhanních recitálů. Pod severozápadní věží si také můžete všimnout neobvyklé bronzové skulptury kohouta stojícího na kočce, která stojí na psovi a ten na oslovi. Jsou to Brémští muzikanti, postavy ze známé místní pověsti. K zábavnosti přispívá jedinečný kryt kanálu, který slouží zároveň jako kasička. Vhoďte drobné a budete odměněni telefonátem od jednoho z městských hudebníků jako poděkování. 

Adresa: Am Markt 21, 28195, Bremen

 

Projděte se středověkým okrskem Schnoor

Půvabný středověký okrsek Schnoor, častěji nazývaný čtvrť Schnoor, byl pojmenován podle tradičního řemesla provazníků, které zde kdysi vzkvétalo. Je to nejstarší část Brém a dříve také nejchudší. Dnes je však Schnoor místem vyhledávaným umělci a dalšími kreativními typy a představuje pozoruhodný okrsek s mnoha dobře zachovalými domy z 15.-18. století. Kromě mnoha kaváren a obchodů řemeslníků patří k hlavním atrakcím budova Schifferhaus z roku 1630, v níž je dnes umístěno soukromé muzeum. Za pozornost rovněž stojí budova Landherrnamt z roku 1856, kdysi sídlo státní správy pozoruhodné svojí dobře zachovalou novorománskou fasádou. Dále si zde můžete všimnout cihlového gotického kostela sv. Jana ze 14. století. Skvělý způsob, jak získat ze své návštěvy co nejvíce, představuje zábavná pěší prohlídka čtvrti Schoor. Nenáročná informativní komentovaná prohlídka zahrnuje hlavní atrakce okrsku, zatímco budete poznávat zdejší úzké ulice a domy.

Adresa: Hutfilterstraße 16-18, 28195, Bremen

 

Prohlédněte si katedrálu sv. Petra

Katedrála sv. Petra (St. Petri Dom) v Brémách pochází z 11. století, s pozdějšími dodatky z 13. a 16. století. Její exteriér s dvojicí věží vysokých 98 m byl zrenovován v roce 1898, zatímco bohatě zdobený barokní pult uvnitř byl darem od královny Kristiny Švédské ze 17. století. Nenechte si ujít návštěvu Katedrálního muzea (Dom-Museum) umístěného v Olověném sklepě (Bleikeller). Zde můžete spatřit 8 dobře zachovalých mumií, což jsou ostatky středověkých arcibiskupů, spolu s přehlídkou dalších předmětů souvisejících s jejich hrobkami. Za návštěvu věže katedrály se platí vstupné, ale stojí za to kvůli výhledům.

Adresa: Sandstraße 10-12, 28195 Bremen

 

Projděte se po Böttcherstrasse 

13 hlavních atrakcí a aktivit v Brémách 3

Úzká a krátká ulice Böttcherstrasse, proměněná v letech 1926-31 v ulici muzeí, je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí města. I když je dlouhá jen 100 m, díky mnoha příkladům neobvyklé expresionistické architektury je její průzkum velmi zábavný. Vstup do ní nemůžete minout: hledejte Světlonoše (Lichtbringer), působivou zlatou skulpturu umístěnou nad nepříliš skrytým vchodem. Při procházení se ulicí nahlédněte do zdejších originálních obchodů a galerií, a také do slavného Domu se zvonkohrou (Glockenspiel), která vyzvání 3x denně. Nezbytnou zastávkou je Muzeum Pauly Becker-Modersohn. Je to první galerie na světě věnovaná umění jedné ženy a umístěna je ve speciálně navržené expresionistické cihlové budově. Můžete zde spatřit sbírku zahrnující fotografie, obrazy a dokumenty související s malířkou, a také přehlídky prací jejích současníků. Milovníci umění by také měli věnovat pozornost domu Roselius-Haus z roku 1588, kde je umístěno Museum Ludwiga Roselia s ukázkami dolnoněmeckého umění od gotického do barokního období.

Adresa: Böttcherstrasse, D-28195, Bremen

 

Nábřežní promenáda Schlachte

Další z nezbytných zastávek v Brémách je Schlachte. Příjemná pěší zóna ve Starém městě vede podél východního břehu Vezery a po stopách historie až do 13. století. Nazvána byla podle dřevěný kůlů zaražených hluboko do země, aby podpíraly břeh řeky, a v počátcích to byl původní přístav města. Lodní doprava se však změnila a normou se stala větší plavidla, takže se přístav přestal používat. Po značném omlazení dnes Schlachte představuje skvělé místo, kde můžete trávit čas. K nejlepším večerním aktivitám v Brémách dnes patří procházení se po promenádě se zastávkou v některé z mnoha kaváren a restaurací umístěných v budovách starých skladišť. Také zde uvidíte řadu zakotvených historických plavidel, z nichž některé dnes slouží jako jedinečné hotely a restaurace, vedle modernějších lodí. Jiné jsou zařízeny tak, aby turistům nabízely zábavné plavby po řece.

 

Kunsthalle Bremen

Muzeum umění Kunsthalle Bremen v centru Starého města bylo otevřeno v roce 1849 a vystavuje řadu holandských maleb ze 17. století i německých mistrů od 14. století dále. K dalším vystaveným dílům patří sbírka francouzských a holandských maleb 19. a  20. staletí od takových, jako jsou umělci z Worpswede, a také více jak 220 000 kreseb a tisků, což je jedna z největších sbírek tohoto druhu v Evropě. Muzeum má rovněž značnou sbírku významných skulptur a sbírku prací moderních médií. K dispozici jsou komentované prohlídky a audio prohlídky, na místě je vynikající restaurace s terasou. Příznivci moderního umění by měli navštívit také galerii Weserburg. Jedna z největších galerií umění v zemi hostí časté střídající se expozice umění z celého světa.

Adresa: Am Wall 207, 28195, Bremen

 

Rhododendron-Park, mlýn Mühle am Wall a Botanika

Rhododendron-Park (Rhododendron-Park und Botanischer Garten Bremen, 114 akrů) v Brémách byla zřízena v roce 1933 a představuje skvělé místo k návštěvě, ať už jste milovník přírody nebo zahrad. Kromě obrovské sbírky rododendronů a azalek také zahrnuje botanickou zahradu (8 akrů). Park byl vytvořen v roce 1905 s druhy rostlin z vysokohorských regionů, z Asie, Austrálie a všech tří Amerik, ale zahrnuje také více jak 1000 místních druhů rostlin včetně ohrožených. V Rhododendron Parku se nachází starý větrný mlýn Mühle am Wall (z roku 1888 a dnes na seznamu památek), v němž je umístěna jedna z předních restaurací v Brémách. Dále za návštěvu stojí Botanika, příjemná botanická zahrada, kde mají děti k dispozici dětské hřiště.

Adresa: Deliusweg 40, 28359, Bremen

 

Universum Bremen – muzeum vědy 

13 hlavních atrakcí a aktivit v Brémách 4

Jedna z nejnovějších atrakcí Brém, muzeum vědy Universum Bremen, je také jedna z architektonicky nejzajímavějších. Vybudována byla v roce 2000 a vypadá jako velká částečně otevřená škeble (nebo šklebící se velryba, podle toho, kde stojíte) a byla vytvořena z více jak 40 000 kovových obkladů. Špičkové centrum vědy zahrnuje asi 300 fascinujících interaktivních expozic zaměřujících se na lidskou historii, zemi a vesmír. Nedávným dodatkem je Entdecker Park, který zahrnuje Turm der Lüfte, věž vysokou 27 m s vynikajícími výhledy na okolí, a také restauraci, která nabízí zážitek „jídla ve tmě“, což je jedna ze zábavných věcí, které nabízí večerní Brémy. K dispozici je výběr vzdělávacích programů, vědeckých show a workshopů. Další zajímavou atrakcí v Brémách související s vědou je pozoruhodná Zarm Drop Tower. Stavba vysoká 146 m (používaná při experimentech se stavem beztíže) umístěná v areálu Brémské univerzity se může chlubit vynikajícím výhledem z horní úrovně, a také občas nabízí příležitost pozorovat prováděné experimenty.

Adresa: Wiener Straße 1a, 28359, Bremen

 

Zámořské muzeum

Zámořské muzeum (Übersee-Museum Bremen) zahrnuje mnoho zajímavých sbírek souvisejících s přírodní historií, obchodem a etnografií, včetně expozic zaměřujících se na Jižní moře (Pacifik), Austrálii a Asii. Samostatná velkolepá budova je na seznamu památek a k hlavním lákadlům muzea patří expozice spojené s vývozem a dovozem v Brémách. Po zaplacení vstupného jsou k dispozici bezplatně brožury, vzdělávací materiály a audioprůvodce.

Adresa: Bahnhofsplatz 13, 28195, Bremen

 

Focke Museum

Pro ty, kdo mají čas a zájem se dozvědět více o bohaté lidské a kulturní historii Brém, je vhodná návštěva Muzea Focke. Muzeum bylo založeno v roce 1924, jeho komplex zabírá 11 akrů v zeleném okrsku a tvoří ho řada zajímavých staveb vybudovaných od počátku 16. století do konce 19. století. K hlavním lákadlům patří stálá expozice zaměřující se na 1200 let historie města, která zahrnuje řadu starožitností spolu s novějšími artefakty, jako je pozoruhodný automat, záchranný člun a jedinečné sbírky nábytku, zemědělských nástrojů, hraček a skla. Budete-li zde s dětmi, zamiřte do podkroví v budově Haus Riensberg, kde naleznete řadu zábavných interaktivních experimentů.

Adresa: Schwachhauser Heerstraße 240, 28213, Bremen

 

Německé námořní muzeum v Bremerhavenu

Ve starém přístavu v Bremerhavenu něco přes 60 km na sever od Brém se nachází Německé námořní muzeum (Deutsches Schifffahrtsmuseum), vynikající muzeum věnované bohaté námořní historii země. Mezi exponáty stojí za pozornost brémská kogge (stará hanzovní obchodní loď), ponorka XXI z II. světové války, čtyřstěžňová plachetnice, loď Seute Deern s restaurací na palubě a starý kolesový parník Meißen („Míšeň“). Dále je zde k vidění radarová věž vysoká 112 m s vyhlídkovou plošinou, a také expozice související s evropskou lodní dopravou od pravěku do moderních dob.  Poté si nechejte čas na průzkum samotného města Bremerhaven, především prostoru přístavu s rušným rybářským přístavištěm. Pro válečné nadšence je zde Ponorkový bunkr Valentin (Denkort Bunker Valentin), největší opevněné ponorkovou zařízení v zemi za II. světové války. Obrovská stavba se nachází asi v polovině cesty mezi Brémami a Bremerhavenem a můžete ji navštívit a prohlédnout si při komentované prohlídce.

Adresa: Hans-Scharoun-Platz 1, 27568 Bremerhaven

***

13 hlavních atrakcí a aktivit v Brémách 5

KDE SE UBYTOVAT

Luxusní hotely: ti, kdo hledají luxusní ubytování, udělají nejlépe, když si rezervují pokoj v historickém Parkhotelu Bremen 5*. Elegantní hotel na břehu jezera je jedinečný svojí polohou v klidném parku, má klasický dekor a řadu vybavení včetně sauny a venkovního ohřívaného bazénu. Další možností v této kategorii je stylový ATLANTIC Grand Hotel Bremen 4*, který nabízí luxusní pokoje a apartmány jen pár minut chůze od Brémské radnice a katedrály. Butikový Hotel Munte am Stadtwald 4* je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi kvůli blízkosti hlavních atrakcí, jako je muzeum vědy Universum, a také prostorným pokojům a špičkovému vybavení včetně restaurace, spa, bazénu a 4 saun.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: moderně působící Dorint City-Hotel Bremen 4* jen kousek pěšky od hlavního vlakového nádraží a s výhledem na velký park u Starého města je skvělou volbou pro ty, kdo hledají hotel s dobrým renomé a s pohodlnými pokoji (k dispozici je spa a fitcentrum). Stejně tak vhodný je Motel One Bremen 3* s moderními a stylovými pokoji, pohodlnými postelemi a půjčovnou jízdních kol. Kolo přijde velmi vhod, abyste se dostali k blízkým pamětihodnostem, jako je náměstí Marktplatz, ale také k těm o něco vzdálenějším. Další možností je Radisson Blu Hotel Bremen 4*, kvalitní zařízení nabízející čisté moderní pokoje, které je v dobré docházkové vzdálenosti od nejvýznamnějších turistických atrakcí, jako je Brémská radnice.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: oblíbeným místem pro ty, kdo hledají cenově dostupné ubytování, je ibis Styles Bremen Altstadt 2* s dobrými sazbami, moderním designem (s tématikou vesmíru) a s dobrou polohou ve starém městě. Dále doporučujeme INNSIDE by Melia Bremen 4*. I když je umístěn v poměrně strohé budově pár kilometrů od centra, nabízí vynikající výhledy na řeku, a také čisté, pohodlné a cenově dostupné pokoje. A nakonec můžete vyzkoušet Select Hotel City Bremen. I když patří k dražším v tomto okruhu, jeho čisté pokoje a skvělá poloha (jen pár minut pěšky od Starého města) stojí za to.

Akční nabídka ubytování: