11 rakouských jezer, která byste měli navštívit

11 rakouských jezer, která byste měli navštívit 1

Rakouská jezera sotva najdou konkurenci: patří k nejčistším a nejmodřejším v  Evropě a v jejich pozadí se tyčí dramatické zasněžené vrcholy Alp. Rakousko přináší spoustu možností, pokud jde o jezera a vodní plochy, především v letních měsících. Když se počasí oteplí, jezera se stanou oblíbenými místy pro plavání, potápění a řadu vodních sportů. V zimě mnohá rakouská jezera zamrzají, takže se promění v zimní říši ledu a sněhu a jsou ideální na bruslení pod modrým nebem. Přírodní oblasti a hory obklopující jezera uvítají lidé provozující chůzi na sněžnicích a lyžaře cross-country, jakmile napadne sníh. Ať už se sem vydáte plout na plachetnici či na kanoi, ležet a opalovat se nebo podnikat túry do okolních hor, zde uvádíme přehled nejlepších jezer v Rakousku.

 

Achensee

Achensee bývá nazýváno také „tyrolský oceán“ kvůli své mohutné rozloze nebo „alpský fjord“ kvůli vysoké kvalitě vody a patří k nejlepším jezerům na plavání v Rakousku. Musíte však být připraveni na to, že (tak jako v mnoha jiných alpských jezerech) teplota vody zůstává nízká i v nejteplejších dnech a dosahuje jen asi 20 °C. Zato kvalita vody je vynikající a viditelnost do hloubky až 10 m, takže přitahuje také potápěče. Teplý vítr vanoucí po jezeře vytváří ideální prostředí pro windsurfing a kitesurfing. V létě je rovněž možné si zde pronajmout člun nebo plachetnici a vyplout na jezero. V provozu jsou také moderní parníky, které zastavují na 6 hlavních místech. K dispozici jsou dokonce plavby s večeří a s detektivním řešením záhadné vraždy nebo lodi s vánočním trhem (Christkindl) v době svátků. Jezero je obklopeno pohořími Karwendel a Rofan a nabízí mnoho příležitostí pro pěší turistiku a cyklistiku. Nedaleká hora Bärenkopf nabízí skvělé stezky na vrchol, odkud budete mít panoramatické výhledy na jezero.

 

Mondsee (Měsíční jezero)

Mondsee (Měsíční jezero) leží nedaleko Salzburgu a skýtá širokou nabídku vodních sportů včetně skokanských můstků, obřích skluzavek, windsurfingu, plavby na kanoi a možnosti pronajmout si elektro člun a vyrazit na vodu. Mondsee je dlouhé 11 km, takže se jedná o poměrně velké jezero s klidnou modrou vodou. Plavci uvítají, že patří k nejteplejším v regionu, kde teplota vody v létě dosahuje (na rakouské poměry krásných) 27 °C. Jezero leží vedle Drachenwand (Dračí zdi), impozantní vápencové hory částečně porostlé hustým lesem. Drachenwand přitahuje vyznavače pěší turistiky, lezení po skalách, a také skákání z útesů (BASE). V městečku Mondsee na břehu se nachází kostelík známý z klasického filmu Za zvuků hudby (1965), který představuje oblíbenou atrakci v malebném městě, které působí jako z pohádky.

 

Halštatské jezero (Hallstätter See)

11 rakouských jezer, která byste měli navštívit 2

Halštatské jezero patří k nejnavštěvovanějším jezerům v Rakousku, částečně kvůli městečku Hallstatt (UNESCO) na břehu, které je jedním z nejstarších v zemi. Malebné ulice dlážděné kameny, dřevěné domy z 16. století a další atrakce jen přispívají k půvabům jezera bez ohledu na roční období, kdy se sem vydáte. Lesknoucí se klidné vody Halštatského jezera s maximální hloubkou 125 m jsou skvělé na plavání, sportovní potápění a plavbu na člunu. K oblíbeným aktivitám patří plavba na kanoi nebo na kajaku, ale návštěvníci také mohou vyplout na starobylé dřevěné lodi nebo se zúčastnit objevné plavby. Pokud byste se chtěli v chladné vodě vykoupat, Halštatské jezero dlouhé 21 km nabízí spoustu možností kolem pobřeží. Pláž vhodnou pro rodiny s dětmi najdete v obci Obertraun, zatímco v letovisku Bad Goisern najdete koupací ostrov a dětské hřiště jen pár set metrů od centra městečka.

 

Plansee

Druhé největší přírodní jezero v Tyrolsku nedaleko hranic s Německem je Plansee, která má rozlohu 2,87 km2 a hloubku téměř 80 m. Často bývá nazývano „rakouský fjord“ kvůli své královsky modré a zelenavé barvě, kde voda, hory a lesy splývají, kam jen oko dohlédne. Voda je tak čistá, že můžete vidět do hloubky téměř 15 m, takže se jedná o skvělou destinaci pro milovníky plavání a hloubkového potápění. V létě patří k oblíbeným aktivitám plachtění na plachetnici a surfování, zatímco mnoho turistů se vydává na pěší túry či cyklistické výlety po stezkách kolem břehů, od snadné hodinové okružní trasy Ruine Ehrenberg (ke zřícenině Ehrenberg) po pětihodinovou horskou trasu Thaneller, která začíná v obci Berwang. V zimních měsících je možné se po mnoha stezkách (včetně trasy Thaneller) vydat na sněžnicích. Jezero pravidelně v zimě zamrzá, takže se promění v oblíbené kluziště.

Bavorsko a jeho lákadla

Zellské jezero (Zeller See)

I přes svou menší velikost (délka je 4 km a hloubka 73 m) a teplotu vody v létě kolem 18 °C je Zellské jezero jedním z nejlepších jezer na plavání v zemi. Vzniklo teprve před asi 10 000 lety na konci poslední doby ledové a napájí ho řada horských potoků, takže jeho voda je čistá po celé léto. Na jezero nemají povolen vstup lodě se spalovacími motory, ale návštěvníci si mohou vypůjčit malé elektro čluny a vydat se na hladinu. Kromě toho zde k oblíbeným aktivitám patří windsurfing, kitesurfing a plachtění na plachetnici. Kolem části jezera vede promenáda z 19. století, která nabízí stín a panoramatické výhledy na jezero. V zimě jezero zamrzá a umožňuje bruslení a curling, zatímco v pozadí se tyčí velkolepé zasněžené Alpy. Také si můžete vypůjčit sněžnice a vydat se po stezkách kolem jezera, hluboko do hor a lesů pokrytých prachovým sněhem.

 

Atterské jezero (Attersee)

Jen pár minut cesty od Salzburgu leží Atterské jezero, jedno z největších rakouských jezer dlouhé 20 km. Díky své rozloze v zimě zcela nezamrzá, takže se na jeho hladině neprovozují zimní sporty. Od jara do podzimu však přitahuje turisty, kteří sem přicházejí kvůli skvělému plavání v křišťálově čisté vodě. Jezero není ze všech stran obklopeno horami (vyjma hory Schafberg a krasového pohoří Höllengebirge na jižní straně), takže má stále vanoucí vítr, což umožňuje ideální podmínky pro plavbu na plachetnicích a kitesurfing. Místní lidé mají rádi především „růžový vítr“ (Rosenwind), který vane přes zahrady nedalekého hradu k jezeru a přináší vůni růží. Břehy Atterského jezera obklopují vily ve středozemním stylu, zatímco strmé svahy jsou ideální pro intenzivní pěší turistiku. Dále zde najdete rekreační letoviska a pláže s hřišti na plážový volejbal, sociálním zařízením a úseky, kam mají přístup také psi.

Hlavní turistické atrakce Innsbrucku

Gosausee

Gosausee je tvořeno sérií 3 jezer v pozadí se skalnatými horami a ledovcem Dachstein a představuje skvělý pro jednodenní výlet ze Salzburgu. Ostatně co může být lepšího než si v letním horku zaplavat v jezeře obklopeném horami se zasněženými vrcholky? Voda jezera je tak čistá, že i pod hladinou můžete vidět ledovec v dálce. Počítejte ale s velmi chladnou vodou – její teplota v létě mívá 17 °C a jen vzácně překročí 19 °C. K dispozici je zde půjčovna lodí, paddleboardů a vybavení pro hloubkové potápění, a okolní hustě zalesněná oblast je vyhledávaná pěšími turisty a lezci po skalách. Naleznete zde dokonce horolezeckou trasu s pevným lanem přímo nad jezerem, která skýtá skvělé výhledy na horu Dachstein a ledovec Gosau. Na březích najdete venkovské domky, které nabízejí místní speciality a domácí kuchyni.

 

Zelené jezero (Grüner See) 

11 rakouských jezer, která byste měli navštívit 3

Grüner See (Zelené jezero) je smaragdově zelené jezero obklopené pohořím Hochschwab a hustými modravými lesy. Když na jaře taje sníh a stéká dolů, jezero získá výraznější zelenou barvu. V tuto dobu sem přicházejí potápěči, aby si prohlédli podvodní mosty, stromy a dokonce i lavičky. Právě tohle je příčinou typické barvy jezera: jak voda stoupá (vzroste o více jak 12 m), zaplaví okolí včetně laviček v parku. Protože je voda tak čistá, tráva a zeleň pod ní jí dává ještě výraznější zářivý odstín. V zimě, když voda ustoupí a zamrzne, jezero částečně vyschne, takže v nejhlubších místech má pouze 1 m. Kvůli malé rozloze a křehkému ekosystému nejsou na jezeře povoleny sportovní aktivity. Ty probíhají pouze na březích, kde vedou stezky skýtající krásné výhledy.

 

Travenské jezero (Traunsee) 

11 rakouských jezer, která byste měli navštívit 4

Traunsee je nejhlubší rakouské jezero (191 m) a oblíbená destinace pro hloubkové potápění. Je obklopeno majestátními horami včetně hory Traunstein s téměř vertikálními stěnami, které jsou ideální pro horolezce. Na březích leží velké kvetoucí louky, malebná tržní městečka a osobité vesnice, jako je Altmünster, Traunkirchen a Ebensee. Po jezeře pluje několik trajektů, které spojují městečka kolem jezera. To představuje významnou turistickou destinaci známou svými větrnými podmínkami ideálními pro plavbu na plachetnici a windsurfing. V květnu a červnu se zde konají velké závody lodí a k dispozici jsou kurzy plachtění pro začátečníky. Pokud ale raději chcete sedět a relaxovat, můžete si pronajmout malý elektro člun a vydat se s ním na vodu. U jezera se nachází Schloss Ort, středověká pevnost zbudovaná na ostrůvku. Dostanete se tam po dlouhém mostě a je obklopena malou udržovanou zahradou, takže se tato stavba na jezeře Traunsee často objevuje na pohlednicích. Přijďte sem vyzbrojeni fotoaparátem a otevřenou myslí: podle pověsti v Traunsee žije Lungy, rakouská obdoba lochneské příšery.

 

Weissensee

Weissensee s více jak 2000 hodinami slunečního svitu ročně a křišťálově čistou smaragdově zelenou vodou je oblíbeným místem pro plavání, hloubkové potápění a skákání z útesů. Navíc teplota vody v létě zde může dosáhnout až 25 °C, takže je mnohem teplejší než v jiných rakouských jezerech, a to i na začátku podzimu. Krása jezera je nesporná: obklopují ho Gailtalské Alpy a pláže u městečka Stockenboi. Zde si můžete vypůjčit vybavení na různé vodní sporty, jako je windsurfing, plavba na kanoi a water biking. Tyrkysová voda jezera je tak čistá, že je možné ji pít. Kromě toho přitahuje mnoho živočichů, jako jsou husy a volavky. Weissensee je stejně tak oblíbené v létě jako v zimě. I přes relativně velkou plochu (jezero je dlouhé téměř 12 km a široké necelý 1 km) často zamrzá, takže se promění v jedno obří kluziště. V okolí jezera je možné provozovat lyžování cross-country a alpské lyžování.

Štýrský Hradec, jeho atrakce a tipy na výlety do okolí

Wolfgangsee

Wolfgangsee je jedno z nejmodřejších rakouských jezer, dlouhé 13 km a zhruba v polovině rozdělené poloostrovem Enge („Úzký“). Zde má jezero šířku jen asi 200 m a nabízí návštěvníkům výhled na oba břehy a dechberoucí pohoří Salzkammergut („Solná komora“). Na vrchol hory Schafberg (1783 m) se dostanete ozubnicovou železnicí Schafbergbahn, která nabízí pomalou jízdu po svahu hory s celkovým převýšením asi 1200 m. Z vrcholu pak budete mít skvělé panoramatické výhledy na jezero a okolní hory a najdete zde také hotel Schafbergspitze a kavárnu. Břehy jezera lemuje řada letovisek, jako je St. Wolfgang a St. Gilgen, z nichž některé mají vlastní doky pro ty, kdo připlují lodí. Kromě skvělé plavby na kajaku a plavání nabízí jezero také vynikající podmínky pro hloubkové potápění. Čistá voda má viditelnost 10 m a pod vodou je toho spousta k vidění, od potopených stromů až po artefakty z II. světové války.

Nejkrásnější italská jezera