Chalkidiki mimo pláže: 10 alternativních zážitků v severním Řecku

Chalkidiki mimo pláže: 10 alternativních zážitků v severním Řecku 1

Pobřeží Řecka vyvolává toužebné vzdechy dokonce i u cestovatelů, kteří ležení pláži nijak nemusí. Chaldiki, region tvořený třemi poloostrovy na severu Řecka, je obzvlášť bohatý na lesknoucí se písečné pláže. Ale byla by opravdu škoda zamířit hned na lehátko v regionu, který je plný vinic a starověké historie, a nabízí terén vhodný pro potápění se, plavbu na kajaku a cyklistiku.

I když byste ani pláže neměli úplně vynechat, následujících 10 alternativ by Vás mělo zlákat k poznávání oblasti Chaldiki mimo slunce a písek.

 

Potápění a potápěčské kurzy

Proč obdivovat lesknoucí se povrch, když se můžete ponořit přímo dovnitř? Na cestě na prostřední poloostrov Sithonia si udělejte zastávku v Atlantis Diving Center. Nachází se v Nikiti, jedné z prvních obcí při cestě autem na Sithonii, a je to zařízení s odborníky, které organizuje výlety spojené potápěním zaměřené na začátečníky a děti. Jednodenní potápěčské výlety (včetně dopravy a občerstvení) stojí od 75 EUR, což je nízká cena za příležitost spatřit ryby ropušnice, morčáka evropského a sasanky vlající u dna.

 

Cyklistické výlety do lesů a skalnatých kopců

Na poloostrově Kassandra, nejzápadnějším výběžku Chaldiki, najdete mnohem zajímavější způsoby, jak se zapotit, než je opalování se. Může to být při výletě na horských kolech od Break Free MTB: výlety míří do vnitrozemí poloostrova, které je porostlé borovicemi. „Velbloudí hrb“ na Kassandře zaručeně způsobí, že pak nebudete moct na nohy, ale všechna námaha a bolest budou stát za to, až pohlédnete na lesknoucí se Soluňský záliv. Hlavní silnice v Chaldiki vedou kolem pobřeží, takže horská cyklistika ve vnitrozemí nabízí výhledy, které z auta nikdy nespatříte.  

Chalkidiki mimo pláže: 10 alternativních zážitků v severním Řecku 2

Průzkum jeskyně

Při spěchu k pobřeží cestovatelé obvykle vynechávají vnitrozemí Chaldiki, což je masa země předtím, než se region začne zužovat do 3 poloostrovů s krásnými plážemi. Ale oblast se silnicemi vytesanými do skalnatého podkladu a cypřišovými lesy pokrývajícími kopce si říká o fantastický výlet autem. Ponořte se hluboko do starobylé země při průzkumu jeskyně Petralona 50 km jihovýchodně od druhého nejvýznamnějšího města Řecka, Soluně. Vykopávky v jeskyni Petralona v 60. letech 20. století odkryly paleolitické nástroje a zbraně, kostry zvířat, a také tzv. petralonskou lebku hominida starou 700 000 let (i když vědecká debata o ní stále pokračuje).

 

Návštěva termálních lázní

Křišťálově čisté moře u pláží na Kassandře představuje terapii samy o sobě, ale na jihozápadním pobřeží poloostrova čeká vodní zážitek s ještě větším zdravotním přínosem.  V Agia Paraskevi Thermal Baths najdete chirurgicky čistý lázeňský komplex napájený přírodním termálním pramenem. Kromě veřejné a soukromé části pro koupání je zde sauna a turecké lázně (hammam), kde se můžete zbavit bolavých svalů z předchozích aktivit. Možná Vás při tom znepokojí pach síry ve vzduchu, ale předpokládané vlastnosti vody (která má léčit řadu menších kožních problémů) stojí za to.

 

Otestujte své schopnosti přežití na ostrůvcích

Podnikněte odyseu a vydejte se ven ze své zóny pohodlí se zkušeným mořeplavcem, jako je Grigorios Delichristos. Skupinové plavby a výlety spojené s tábořením Vás zavedou na malé ostrůvky, které se vznášejí mezi Kassandrou a Sithonií. Pamatujte na to, že tohle není žádné luxusní útočiště na ostrově: jde tu spíše o umění přežití, lov ryb oštěpem a až děsivé ticho.

Chalkidiki mimo pláže: 10 alternativních zážitků v severním Řecku 3

Vydejte se na kajaku do zapadajícího slunce

Pokud jste někdy snili o tom, že poplujete do zapadajícího slunce, zde svůj sen můžete uskutečnit a při výletu na kajacích pádlovat k horizonu zářícímu zlatem. Cestovní kancelář Sea Kayak Haldiki nabízí tříhodinové výlety s průvodcem z vesnice Vourvourou na Sithonii; jsou dokonale načasovány, abyste spatřili měděné paprsky zapadajícího slunce zbarvující vody Egejského moře.

 

Ochutnejte čerstvé dary moře

Jezte jako místní a objednejte si úlovek dne v některé z vynikajících rybích restaurací v Chaldiki; výborné najdete na Sithonii. Ochutnejte oblíbené místní jídlo, grilovanou chobotnici sušenou na slunci, v O Giorgakis ve vesnici Kalamitsi. Pokud jde o čerstvě ulovené dary moře, ve vesnici Sarti patří k nejlepším Kivotos s příhodnou polohou na břehu: stoly jsou umístěny přímo v písku pod plážovou stříškou.

 

Glamping v soukromé zátoce

Pro návštěvu soukromé pláže nemusíte mít rozpočet jako celebrita. Když pojedete po strmé prašné cestě na severním pobřeží Sithonie, dostanete s k Porto Elea, pláži a kempu tak luxusním, že i ti, kdo stanování nesnášejí, zde budou chtít strávit svoji dovolenou. Představujte si, že jste celebrita na soukromé pláži s bílým pískem a s koktejlovým barem, pochutnáváte si na kvalitní řecké kuchyni v domácké taverně, zatímco ke spánku Vás po setmění ukolébá sbor cvrčků.

O řeckém víně

Kláštery s mnohasetletou historií

Říše vznikaly a zanikaly, ale i přes staletí kataklyzmatických změn po více než tisíciletí poklidně pokračovaly duchovní aktivity na hoře Athos. Jižně od vesnice Ouranoupoli na třetím z poloostrovů na Chaldiki leží „republika mnichů“. Pokud jste muž, duchovně založený a neodradí Vás strohé ubytování a trocha papírování, s trochou přípravy předem se můžete ponořit do denního rytmu klášterního života. Naštěstí pro cestující ženy (a muže, kteří nejsou nakloněni modlitbě) mohou zvědaví návštěvníci vidět něco z mimořádné architektury prostřednictvím Athos Sea Cruises.

Meteora – kláštery v oblacích 1 a

Ubytujte se mezi vinicemi

Zatímco budete poznávat často přehlížené vnitrozemí Chaldiki, můžete se těšit z neokázalé atmosféry v některém z vynikajících rodinných penzionů v regionu. Ospalá vesnička Gerakini leží tam, kde se zvlněná zeleň se dotýká moře; zde najdete Kostas House, pohodlné ubytování ve vinici. Družný hostitel Kostas Vás nenechá odejít, aniž byste ochutnali jeho domácí olivy a sklenku či dvě vína z jeho vinice. Vypůjčte si lehátko, dejte kávu v zahradě plné květin, dívejte se na stříbřitý horizont… a možná nakonec zjistíte, že nijak nespěcháte, abyste se dostali na pláž. 

Akční nabídka ubytování: