Nejkrásnější vlakové trasy světa

Nejkrásnější vlakové trasy světa 1

Ghan, Austrálie

Připravte se na dovolenou nevídaných rozměrů – při cestě po železniční trase The Ghan (úvodní foto) se dostanete hluboko do nitra Austrálie. Provozuje ji společnost The Great Southern Rail, cesta po ní trvá 2 noci a 3 dny a vede z Adelaide v Jižní Austrálii do Darwinu na Horním konci (Top End) Severního Teritoria. Trasa dlouhá 2978 km prochází centrem Austrálie a rozlehlou oblastí Outback. Ujetá vzdálenost je dechberoucí a barvy pouštního terénu nezapomenutelné. Vlak zastavuje ve městech Alice Springs a Katherine, kde se můžete protáhnout se a porozhlédnout kolem. Na palubě naleznete bohatou nabídku pokrmů, elegantní soukromé kupé, pozorný personál a společnost Vašich spolucestujících.

 

Rovos Rail, JAR

Společnost Rovos Rail, která sama sebe označuje za nejluxusnější vlak světa, spojuje to nejlepší z luxusního hotelu s  kouzlem vyhlídkové jízdy vlakem, který míjí dechberoucí jihoafrickou scenérii. Zdolání trasy dlouhá 1600 km mezi Kapským městem a Pretorií trvá 3 dny a 2 noci, se 2 zastávkami ve stylovém starém městečku Matjiesfontein v regionu Karoo a v historickém hornickém městě Kimberley (těžba diamantů) na zpáteční cestě. Díky diskrétnímu a přátelskému servisu, 5* kuchyni a výběrů nejlepších jihoafrických vín představuje Rovos Rail návrat do jednodušších a elegantnějších dob a k tomu nadčasový půvab a romantiku poznávání Afriky.

 

Belmond Hiram Bingham, Peru 

Nejkrásnější vlakové trasy světa 2

Za necelé 4 hodiny tento elegantní vlak zdolá pozoruhodnou trasu mezi městem Cusco a Machu Picchu, posvátnou inckou lokalitou vysoko v Andách. Pojmenován byl podle amerického objevitele, který v roce 1911 znovuobjevil Machu Picchu, přičemž nápadná modrá a zlatá barva vlaku Hiram Bingham vyniká v zelené krajině Peru. Jeho vagony, kterými může cestovat až 84 hostů, zahrnují 2 jídelní vozy, barový vůz a otevřený vyhlídkový vagon. Jeho výzdoba je ve stylu vagonů Pullman z 20. let 20. století s leštěným dřevem a mosazí v každém vagonu a s velkými pohodlnými křesly. Vlak provozuje Belmond, jedna z nejluxusnějších hotelových značek světa.

 

Glacier Express, Švýcarsko

Švýcarsko je proslulé kvalitou a dochvilností svých vlaků a Glacier Express představuje reprezentativní ukázku zdejšího železničního systému. Vlak, který jezdí z Zermattu do Davosu nebo Svatého Mořice, je označován za „nejpomalejší expres světa“: cesta jím trvá asi 8 hodin. Jeho pomalé tempo však má svůj důvod: vlak projíždí nedotčenou horskou krajinou, luxusními lyžařskými resorty, úzkými údolími, těsnými zatáčkami, 91 tunely a přes 291 mostů. Nová třída Excellence od Glacier Express udává standardy, kteří jsou tak vysoké, jako horské vrcholky kolem legendární trasy. Během cesty je hostům k dispozici concierge, ať už se jedná o kulinářské lahůdky, osobní zájmy nebo informace o okolní přírodě, kultuře a lidech.

 

Rocky Mountaineer, Kanada 

Nejkrásnější vlakové trasy světa 3
Vancouver

Vlaková trasa vede z horského letoviska Banff v Albertě přes majestátní kanadské Skalnaté hory do kosmopolitního kanadského Vancouveru, kam se dostanete za 2 dny. Přitom prochází čistou divočinou, takže můžete vidět černé lávové skály a kaňony, ledovcová jezera, divoké řeky, ovce tlustorohé a možná i medvěda černého nebo grizzlyho. Na palubě GoldLeaf Service od Rocky Mountaineer mohou cestující těšit své smysly gurmánskými pokrmy od šéfkuchařů a fantastickými výhledy z dvouúrovňového proskleného vagonu. Můžete si být jisti, že o všechno bude postaráno: od výkladů k okolním pamětihodnostem až po doplnění sklenky vína nebo pozorování divoké zvěře.

 

Železnice Qinghai-Tibet, Čína

Nejvýše položená železniční trať světa, která pokrývá vzdálenost 1956 km, železnice Qinghai-Tibet, spojuje město Xining (Si-ning), metropoli čínské provincie Qinghai (Čching-chaj), a Lhasu, metropoli Tibetu. Více jak 50 % cesty ležím v nadmořské výšce nad 4000 m, takže prochází křehkým ekosystémem s permafrostem a řídkým vzduchem. Trasa zahrnuje Tanggula Pass (5072 m), nejvýše položený průsmyk světa. Každý vlak má k dispozici zásobu kyslík a lékaře. Výhledy na hornatou krajinu, sněhem pokryté hory, zelená podhůří a tibetský folklor zaručují jedinečný životní zážitek.

 

Venice Simplon Orient Express, Evropa

Nejkrásnější vlakové trasy světa 4

Umělecké dílo a skutečná secesní ikona, legendární vlak Venice Simplon Orient Express, obsluhuje jednu z nejslavnějších a nejromantičtějších tras na světě: z Paříže či Londýna do Benátek nebo Istanbulu. Trasa prochází napříč Evropou, nádhernou scenérií a některými významnými městy (Innsbruck, Vídeň, Mnichov, Budapešť, Bělehrad, Sofie, Skopje). Značka Belmond (která spravuje také Hiram Bingham v Peru – výše) zaručuje nezapomenutelnou cestu. Krásné vagony v historickém stylu, vynikající kuchyně a zábava během cesty činí z cesty tímto luxusním vlakem jeden z nejlepších cestovních zážitků na světě.

 

Golden Eagle Trans-Siberian Express, Rusko, Mongolsko, Čína   

Nejkrásnější vlakové trasy světa 5

Velkolepá Transsibiřská magistrála spojující Moskvu a Peking (cesta trvá 15 dní) je nejdelší nepřetržitá železniční trasa na Zemi. Překračuje 6 časových zón a 9000 km, což je jedna třetina zeměkoule. Spojuje velká města i odlehlá městečka, od evropského Ruska až po jeho tajemný Dálný východ, přičemž vede přes Ural a obrovské zalesněné oblasti Sibiře. Během cesty můžete vystoupit a navštívit poslední domov Romanovců v Jekatěrinburgu, podniknout pěší túru u jezera Bajkal, tábořit v tradiční jurtě (ger) v Mongolsku nebo si prohlédnout mongolskou metropoli Ulánbátar. Golden Eagle Trans-Siberian Express je luxusní vlak na Transsibiřské magistrále s koupelnami en-suite, v létě s klimatizací a s vytápěním v zimě, se službami prádelny, TV, vlastním pianistou a lékařem.

Nejnebezpečnější vlakové tratě světa 

Denali Star, Aljaška, USA

Denali Star, vlajková trasa společnosti Alaska Railroad, spojuje města Anchorage a Fairbanks se zastávkami v městech Wasilla, Talkeetna a v NP Denali. Během cesty spatříte lesknoucí se potoky s lososy a březové i smrkové háje, zatímco krajinu oživují koberce růžovo fialově kvetoucí vrbovky úzkolisté. Jak jméno naznačuje, Národní park Denali, jeden z nejpozoruhodnějších v USA, představuje hlavní atrakcí trasy Denali Star Route, kterou provozuje železniční společnost Alaska Railroad. Možná cestou zahlédnete medvěda, losa nebo soba caribou. Nenechte si ujít nejvyšší vrchol Severní Ameriky McKinley (6144 m), který domorodí obyvatelé Aljašky nazývají „Velká hora“.

 

Tranzalpine, Nový Zéland

Vlak TranzAlpine jezdí denně mezi městy Christchurch, Arthurs Pass a Greymouth, z východního pobřeží novozélandského Jižního ostrova na západní. Poté, co opustí město Christchurch, projíždí vlak úrodnými poli v oblasti Canterbury Plains a kolem řeky Waimakariri s vzrušujícími výhledy na hluboké strže. Poté trasa prochází mohutnými novozélandskými Jižními Alpami s fantastickými výhledy na horská panoramata, která Vás nadchnou. Po dni cesty dorazí vlak do města Greymouth na západním pobřeží, což je skvělá základna pro návštěvy skal v Punakaiki a oblíbené ledovce Franz Josef Glacier a Fox Glacier. 

Flying Scotsman – Létající Skot