10 skvělých prostorů vytvořených v jeskyni

10 skvělých prostorů vytvořených v jeskyni 1

Vinařství v jeskyni, St. Helena, Kalifornie, USA

Za starou stodolou se ukrývá jeskynní systém, který slouží k ukládání a zrání vína patřícího jednomu ze skvělých vinařství ve vinařské oblasti Napa Valley. Vinařství Merus Wines využilo přirozených vlastností chladu i bezpečnosti, jaké nabízí jedině jeskyně, a provedli to s dokonalým smyslem pro styl interiéru. Stěny jeskynních komor a tunelů byly uhlazeny a natřeny různými odstíny, které odpovídají barvě hroznů, které se zde zpracovávají. Závěsná svítidla a moderní zařízení skýtají světlo a posezení pro hosty, takže vytvářejí originální místo, kde si mohou užívat plodů své práce.

 

Kanceláře v jeskyni, Stockholm, Švédsko 

10 skvělých prostorů vytvořených v jeskyni 2

V době studené války byl ve Stockholmu vybudován hluboko umístěný jeskynní bunkr pro uložení zásadních státních systémů pro případ jaderného útoku. Dnes jeskynní prostor slouží jako ústředí a datové centrum Pionen, které působí spíše jako doupě padoucha z bondovky. Jedná se o kanceláře patřící k nejpozoruhodnějším vůbec, které jsou přitom ekologicky udržitelné. Vytápí je datové centrum samotné, používají rostliny coby zelený akcent stěn a zdejší elektrické systémy byly efektivně propojeny. Je to typ prostředí, kde byste mohli plánovat převzetí vlády nad světem, ale také třeba jen pracovat na tabulkách.

 

Stanice metra v jeskyni, Švédsko 

Nedaleko podzemních kanceláří Pionen pod ulicemi Stockholmu se vine síť přírodních i umělých jeskyní. Stockholmské jeskynní metro (úvodní foto) je dost možná vizuálně nejzajímavější systém metra na světě, se stěnami natřenými výraznými barvami, které zpříjemňují den cestujícím. Fotograf Alexander Dragunov strávil mnoho času průzkumem a fotografováním stockholmského metra a kompletní soubor obrázků složil do knihy, která stojí za Vaši pozornost.

 

Yunak Evleri, jeskynní hotel v Kappadokii 

10 skvělých prostorů vytvořených v jeskyni 3

Pokud plánujete cestu do Turecka, asi víte, že skalnatá Kappadokie je proslulá svými jeskynními hotely včetně takových, které stojí už celá staletí. Mezi nimi však vyniká Yunak Evleri 3*, pozoruhodný a luxusní jeskynní hotel s moderním zařízením umístěným v jeskynních prostorách vytvořených lidmi v dávných dobách. Hotel se nachází uvnitř skalnatého kopce včetně jeho pokojů. Pokud tedy do oblasti zavítáte, nenechte si ujít ubytování v jedinečném prostředí a zdržte se tu alespoň na den či dva.

Akční nabídka ubytování zde

.

Pošta v jeskyni, Slovinsko

Hluboká jeskyně sice nepůsobí jako místo, kde byste hledali poštu, ale proslulá jeskyně ve Slovinsku uvítá značný počet návštěvníků. Pošta umístěná v sále Postojenské jeskyně bývá u turistů až na druhém místě a tvoří ji malá část prostorného koncertního sálu v jeskynním systému. Je však první a zatím jediná svého druhu na světě, takže představuje další atrakci pro návštěvníky podzemního komplexu. Díky současnému designu a okolní přírodní jeskyni je místem, které byste si neměli nechat ujít.

 

Požární stanice v jeskyni, Itálie

Na úpatí italských Alp v jeskyni na vyvýšeném místě byla zbudována moderní hasičská stanice, která patří italské obci Margreid a využívá přirozené pevnosti povrchu skály ve vnitřních prostorách. Požární technika, prostor pro posádku i kanceláře v jsou umístěny ve skalních komorách, takže je to jistě nejstylovější požární stanice na světě.

 

Vila v jeskyni, Švýcarsko, od CMA a SeARCH   

10 skvělých prostorů vytvořených v jeskyni 4

Za hranicemi severně od požární stanice v italském Magriedu byl vybudován dům v jeskyni, který se nachází ve švýcarských Alpách ve vesnici Vals. Jeskynní Villa Vals od studií CMA a SeARCH je moderní obytný dům s hliněnými stěnami a střechou, kde je vidět pouze malý úsek vyříznutý ze svahu s výhledem na kopce v dálce. Interiér nepůsobí příliš prostorně, ale stavba má veškeré zařízení typické pro nadzemní moderní dům. V tomto případě však zemní stěny a střecha zajišťují pasivní kontrolu klimatu, což umožňuje ekologicky efektivní životní styl. Okna v otevřeném úseku jeskynního domu skýtají pěkný výhled. Stavba tak nabízí to nejlepší z obou světů: výhledy nad zemí a bezpečnost a ekologickou udržitelnost pod zemí.

 

Jeskynní bar, Mallorca, Španělsko

Až si budete chtít zajít na skleničku – co třeba do podzemí? Současný jeskynní bar na Mallorce, Španělsko, je umístěn v jeskyni v útesu s přírodní skalní stěnou a zelení zavlažovanou z otevřeného úseku jeskyně. Bar je dílem architektů z A2Arquitectos a představuje atraktivní uvítání pro hosty, kteří si chtějí dát drink před nebo poté, co budou pokračovat v lezení hlouběji do připojené jeskyně Hams.

 

Dům v žaláři, Anglie 

10 skvělých prostorů vytvořených v jeskyni 5

Starobylá věž byla určena k demolici, ale nový majitelé se rozhodli ji zachránit, rekonstruovat a přidat přístavbu pod spodní úrovní. Round Tower House od De Matos Ryan Architects zahrnuje jakýsi „žalář“, luxusní obytný prostor, který představuje současný kontrast ke staré věži nad zemí. Z dálky působí celá nemovitost jako osamělá věž, která však ukrývá krásný obytný prostor pod zemí.

 

Restaurace v jeskyni, Apulie, Itálie

Jeskynní restaurace hotelu Grotta Palazzese ve městě Polignano a Mare, Itálieskýtá gurmánské zážitky spolu s pozoruhodným výhledem na Jaderské moře. Centrální atrium je přírodní ve staré jeskyni pod strmými horami, které shlížejí na jižní pobřeží Itálie. Restaurace nepochybně patří k nejkrásnějším na světě a nabízí jedinečný zážitek, jaký jinde nenajdete.

Akční nabídka ubytování zde