Dobrodružství na okraji Británie: Shetlandy

Dobrodružství na okraji Británie: Shetlandy 1

Shetlandy, souostroví ležící na poloviční cestě mezi Velkou Británií a Norskem, nabízí to nejlepší ze Skotska bez davů. Asi 170 km od nejsevernějšího pobřeží země naleznou cestovatelé volně se potulující shetlandské poníky, velký prostor pro outdoorové aktivity a místní lidi, kteří si zakládají na teplém pleteném oblečení a vikinské tradice jsou živé. 

 

Na samém severu Británie

V místech, kde se setkává Atlantický oceán se Severním mořem a Skandinávie se Skotskem se nachází nejsevernější bod Británie, Shetlandy tvořené asi stovkou ostrovů, z nichž 15 je obydleno. Můžete prozkoumat ostrov Mainland nebo se vydat trajektem na druhý největší ostrov, Yell, dále na Fetlar (ráj pro pozorování ptactva), na odlehlý Out Skerries či Unst, nejsevernější ostrov z britských nejsevernějších ostrovů. Dostat se na Shetlandy může být dobrodružství samo o sobě. Na počest mořeplaveckému dědictví ostrovů vyplujte osobním trajektem z Aberdeenu, což je 12hodinová noční plavba přes často neklidné a bouřlivé Severní moře. Ve dne se dívejte po delfínech a v noci můžete pozorovat hvězdy – zdejší nebe bez světelného znečištění je k tomu ideální.

 

Vikinské dědictví 

Dobrodružství na okraji Británie: Shetlandy 2

Vikingové vzali Shetlandy útokem. Ostrovy ležely přímo uprostřed jejich námořní říše, takže nepřekvapuje, že před asi 1200 lety se jich zde mnoho zastavilo, vybudovalo domy a založilo farmy. Na ostrově Unst můžete vidět lokality s tzv. dlouhými domy, k nimž patří Hamar, Underhoull a Belmont, rekonstrukci vikinské lodi a největší vztyčený kámen na Shetlandách. Vikinská kultura bývá oslavována vždy v lednu, kdy zdejší obyvatelé pořádají festival Up-Helly-Aa. Oblečeni do vikinských kostýmů nesou v průvodu s pochodněmi vikinskou galéru ulicemi předtím, než ji zapálí. Předvikinské Shetlandy mají historii starou celá tisíciletí a mnoho lokalit nabízí pozoruhodný pohled do dávné minulosti ostrovů; nejlepší nepochybně skýtá Jarlshof na Mainlandu. Často bývá označován za „jednu z nejpozoruhodnějších archeologických lokalit, které kdy byly vykopány na britských ostrovech“ a jedná se o mimořádné místo, které bylo osídleno a přebudováváno během asi čtyř tisícíletí.

Co je potřeba vědět před návštěvou Skotska

„Houslové šílenství“ v Lerwicku

Lerwick, metropole Shetland, je základna, z níž se můžete vydávat na průzkumy ostrova. Osobité městečko vybudované na nábřeží, kde vlny narážejí přímo do některých budov, nabízí spoustu hospod. V nich se jednou za týden konají hudební programy, kde místní (lidoví) houslisté předvádí svůj talent a často bývají přizváni k účasti také cizí hráči. Hudební kalendář města zahrnuje Shetland Folk Festival, Shetland Accordion & Fiddle Festival, příhodně přezdívaný Houslové šílenství (Fiddle Frenzy). Vezměte si taneční boty.

Dobrodružství na okraji Británie: Shetlandy 3
tradiční obydlí na Shetlandách

Vydry, tuleni a poníci

Shetlandy představují ráj pro zájemce o pozorování ptactva. V létě vřesoviště na ostrově Yell ožívají hnízdícími ptáky od potáplic po kulíky zlaté, a pokud budete mít opravdu štěstí, můžete zahlédnout také jednoho z nejmenších britských dravých ptáků, dřemlíka tundrového. Zamiřte na Unst, kde Národní přírodní rezervace Hermaness nabízí mnoho pěkných možností pěších výletů s pozorováním ptactva, nebo na maličký odlehlý ostrov Out Skerries, který v měsících migrace ožívá vzácnými druhy ptáků. Ještě pozoruhodnější je pozorování hnízdění na strmých útesech – dobrým příkladem je mys Sumburgh Head, kde se běžně vyskytují fulmarové a alkouni a je možné spatřit také papuchalka, který je pro Skotsko nejtypičtější. Pokud jde o savce, ani tady si Shetlandy nevedou špatně: v mělčinách můžete spatřit hrající si vydry (dratsies), zdejšími vodami proplouvají migrující velryby, zatímco tuleni (selkies) se při odlivu vyhřívají na skalách. Ale nejznámějšími zvířaty jsou shetlandští poníci, kdy nejvíce jich naleznete na Unstu, kde se toulají po veřejných pastvinách. Malí, ale odolní poníci, byli kdysi používání k orání a těžbě, kde po nich byla poptávka kvůli jejich síle. Na ostrovech jsou dodnes chováni ve velkém počtu a často tyto malé huňaté tvory spatříte, jak se pasou u silnice, když budete cestovat. Bývají zvědaví a drzí, takže před nimi dobře schovejte všechny dobroty, které máte v kapsách.

 

Severní vlny a útesy

Milovníci dobrodružných aktivit, kterým nestačí pěší túra kolem pozoruhodného pobřeží, si na Shetlandách přijdou na své. Moře mezi ostrovy nabízí dobré podmínky pro plavbu na kajaku či na plachetnici a najdete zde také pár dobrých míst pro surfování, pokud se nebojíte ledové vody; nejlepší je u mysu Sumburgh Head (když se spřátelíte s místními surfaři, můžete objevit i další méně známá místa). Ostrovy jsou rovněž skvělá destinace pro lezení po skalách. Černé útesy na poloostrově Eshaness nabízejí zajímavý terén pro lezení, navíc s tím bonusem, že vlny severního Atlantiku dorážejí za Vašimi patami.

 

Pletařské umění 

Na Shetlandách je hojnost ovcí a tím i vlny, což znamená pletené zboží vynikající kvality, které patří k nejčastějším suvenýrům z ostrovů. Jemné vzory se liší od ostrova k ostrovu – najdete zde vše od pestrobarevných kusů až po tlumenější zboží v zemitých barvách. Svetr ze shetlandské vlny nejen dobře vypadá, ale hlavně Vás vlna zahřeje ve zdejším vrtkavém počasí, které se může během pár minut změnit z jasného slunce na ledové kroupy. Pletařský rok vrcholí každoroční akcí Shetland Wool Week na konci září.

 

Ostrůvek Fair Isle

Pokud pro Vás nejsou shetlandské ostrovy dostatečně odlehlé, můžete se vydat trajektem či letadlem na Fair Isle. Osamělá skála zvedající se z bouřlivého Severního moře mezi Orknejemi a Shetlandami je domovem si 70 houževnatých obyvatel, kteří žijí na tradičních políčkách v jižní třetině ostrova, zatímco zbytek země patří ovcím a mořským ptákům. Ostrůvek Fair Isle je známý díky své mezinárodně proslulé pozorovatelně ptactva (zničené požárem v roce 2019, ale brzy obnovené) a svým typickým pletařským vzorům, které mívají tradiční jasné barvy.