Navštivte skotský Aberdeen

Navštivte skotský Aberdeen 1

Aberdeen je třetí největší město Skotska vyvažující 8000 let historie svou novodobou rolí ropného centra. Glasgow a Edinburgh ho sice předčí svou velikostí a stylem, výlet do dnešního Aberdeenu Vám však ukáže město s moderním pulzem, výrazným dědictvím a živou kulturní scénou. Největší národní park v zemi a působivé pobřeží se nacházejí jen kousek odtud. Aberdeen se stal městem, které stojí za návštěvu samo sobě. Byl vybudován na březích řek Dee a Don a bývá nazýván Žulové město, což odkazuje na zdejší tvrdou stříbřitou horninu použitou na většinu nejznámějších budov ve městě, které se ze slunečných dnů lesknou. Srdce starého Aberdeenu leží za mostem Brig O’Balgownie (patřícím k nejstarším ve Spojeném království), kde najdete také King’s College starou 500 let s její věží zakončenou kopulí. Jinde k hlavním pamětihodnostem patří neogotická radnice na Union Street, citadela s cimbuřím v lokalitě Castlegate a nápadná Marischal College na Broad Street. Druhá stránka Aberdeenu, kdy je „ropnou metropolí Evropy“, se zrodila díky objevu ropy (po níž následoval plyn) v Severním moři v 70. letech. To přispělo k proměně města z jednoho z nejchudších v zemi v jedno z nejbohatších. Zlepšila se zdejší doprava, možnosti ubytování i podniky, zatímco letiště a přístav byly rozšířeny. Vzestup města doprovází kosmopolitní atmosféra, kalendář plný uměleckých akcí a živá kavárenská kultura. Každoroční festivaly zahrnují vše od jazzu až po vědu, zatímco nabídka restaurací a podniků a jídlem dnes sahá od tradičních čajoven až po luxusní restaurace. V regionu se objevily také další novinky pro návštěvníky. Donald Trump otevřel v roce 2012 v Aberdeenshire kontroverzní golfový komplex za 1 mld. GBP, s mistrovským golfovým hřištěm, luxusním hotelem a golfovou akademií. 

Turistická kancelář: Aberdeen Information Centre se nachází blízko autobusového a vlakového nádraží v centru města. Personál je velmi dobře informovaný a může Vám pomoci s plánováním výletů a rezervací ubytování. K dispozici je přístup k internetu pro veřejnost, tak jako výběr turistické literatury a průvodců (některé jsou zdarma).

Navštivte skotský Aberdeen 2
King’s College

Jak se tam dostat

Letecky

British Airways, American Airlines, easyJet, Eastern Airways, Flybe and BMI Regional patří k aeroliniím, které nabízejí lety do Aberdeenu z regionálních letišť ve Velké Británii a v USA.

Doba letu: z Londýna 1 hodina 30 minut, z New Yorku 9 hodin 35 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 13 hodin 45 minut (včetně mezipřistání), z Manchesteru 1 hodina 20 minut, z Birminghamu 1 hodina 25 minut, z Bristolu 1 hodina 25 minut, z Newcastlu 1 hodina, ze Sydney 26 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Aberdeen má dobré spojení po silnicích. Doprava jezdí vlevo, pásy jsou povinné a minimální věk pro řízení je 17 let. Ve Spojeném království platí ŘP vydané v zemích EU a EHP. Hlavní motoristické organizace AA a RAC představují dobré zdroje informací, a také poskytují poruchovou službu.

Trasy: hlavní silnice A90/M90 spojuje Aberdeen s Dundee a Edinburghem, zatímco A96 ho spojuje s městy Elgin a Inverness.

Autobusy: ústřední autobusové nádraží se nachází blízko vlakového nádraží na Guild Street. Společnost Scottish Citylink provozuje autobusové spoje do jiných míst ve SkotskuNational Express provozuje autobusové spoje do míst v celém Spojeném království včetně Londýna.

Doba cesty: z Londýna 9 hodin 30 minut, z Manchesteru 6 hodin, z Edinburghu 2 hodiny 45 minut, z Glasgow 2 hodiny 50 minut, z Inverness 2 hodiny 50 minut.

Vlakem

Centrální vlakové nádraží v Aberdeenu se nachází na ul Guild Street hned vedle centra města. Spoje provozuje společnost ScotRail. Městská železniční trať spojuje Aberdeen s dalšími většími skotskými městy, jako je Glasgow, Edinburgh, Perth, Dundee a Inverness. Spoje od LNER jezdí mezi Aberdeenem a Londýnem v Anglii.

Doba cesty: z Londýna 7 hodin, z Edinburghu 2 hodiny 30 minut, z Perthu 1 hodina 40 minut, z Dundee 1 hodina 15 minut.

Cestování ve Skotsku 

Navštivte skotský Aberdeen 3
radnice v Aberdeenu

Co dělat a na co se podívat 

Duthie Park – s řekou Dee sousedí zelený veřejný prostor o rozloze 18 ha, který městu Aberdeenu v roce 1880 darovala slečna Elizabeth Duthie. Dnes zde uvidíte rybníky, kde se dá plout na člunu, dětská hřiště a spoustu přírody. Nenechte si ujít návštěvu Zimní zahrady Davida Welche, velkého krytého prostoru obsahujícího tropický, japonský a pouštní skleník včetně nejrozsáhlejší sbírky kaktusů ve Velké Británii.

Union Street a Kirk of St Nicholas – ulice Union Street představuje vzkvétající srdce města, kdy mnohé z hlavních atrakcí Aberdeenu naleznete kolem něj, včetně skvělého mostu Union Street Bridge z 19. století. Galerie Aberdeen Art Gallery prošla nedávno renovací, ale podívejte se i na nedaleký kostel Kirk of St Nicholas s bazilikálními okny z 12. století, zdobenými relikviemi a hřbitovem.

Marischal College – velkolepá kolej na Broad Street je druhá největší žulová stavba na světě. Při dvouletém projektu renovace budovy bývalé univerzity byl omlazen její úžasný exteriér, zatímco v rozsáhlých interiérech dnes sídlí kanceláře Městské rady a prostor pro univerzitní akce. Pozoruhodné dílo architektury byste si měli prohlédnout ze všech úhlů.

Námořní muzeum (Maritime Museum) – návštěva Aberdeenu by nebyla kompletní bez prohlídky prostoru historického přístavu. Vynikající Námořní muzeum se nachází vedle Domu probošta Johna Rosse (prý zavřeno), patrně nejstarší budovy ve městě. Multimediální expozice vyprávějí pozoruhodnou historii Aberdeenu a jeho blízkého spojení s mořem.

Starý Aberdeen a King’s College – ústředním bodem starého Aberdeenu je King’s College (dnes spojený s Marischal College a tvořící Univerzitu v Aberdeenu) se svými impozantními budovami a nádvořími. V jeho kapli jsou uloženy artefakty z 15. století, zatímco King’s Museum vystavuje expozice zahrnující historii, vědu a umění. Nedaleká katedrála sv. Machara z 15. století shlíží na Seaton Park a řeku Don.

Aberdeen Science Centre – blízko pobřežní Esplanády se nachází centrum (známé také jako Vědecké muzeum Satrosphere), které umožňuje návštěvníkům se interaktivním způsobem blíže seznámit s vědou. Nabízí debaty, představení, workshopy a více jak 50 expozic, ale také živé ukázky vědy a programy v planetáriu, které jsou ideální pro rodiny s dětmi.

Aberdeen Beach – vydat se v plavkách na pláž asi nebude zrovna ve Vašem plánu při návštěvě Skotska, ale Aberdeen Beach je krásný písčitý úsek pobřeží. Pokud Vás procházka naboso pískem neláká, zdejší promenáda je poseta kavárnami a prostory pro pikniky s vynikajícími výhledy.

Peacock Visual Arts – přední centrum současného vizuálního umění severovýchodního Skotska organizuje výstavy místního i mezinárodního umění. Druhá menší galerie vystavuje a prodává původní tisky, z nichž mnohé vznikly na vlastním tiskařském zařízení v centru. Pro ty, kdo nemají ani páru o tisku a leptu, Peacock také nabízí kurzy.

Codona’s Amusement Park a The Boardwalk – za zážitky jiného druhu se můžete vydat do zábavního parku Codona’s. Nábřežní komplex nabízí podium s živou hudbou a další zábavou, sál pro 4D motion ride a zábavní park s horskými dráhami, tobogány, kolotoči a dalšími podobnými atrakcemi. Nedaleko odtud je také The House of Fun, rodinné centrum s trampolínami, 10kuželkovými drahami, kulečníkovými místnostmi, soutěžemi bingo, barem a restaurací.

Footdee – z přístavu se snadno pěšky dostanete do pěkné rybářské vesnice Footdee (čte se „fití“). Staré domky rybářů z 19. století jsou všechny obráceny čelem do dvorů a zády k moři, aby byly chráněny před zuřícími bouřemi, které sem přicházejí z moře.

Hrad Dunottar – jeden z nejslavnějších skotských hradů leží jižně od Aberdeenu a hrál významnou roli v historii země.

Akční nabídka ubytování: