Velkoměsta, kde žijí s lidmi divoká zvířata

Velkoměsta, kde žijí s lidmi divoká zvířata 1

Tučňáci v Kapském městě, JAR

Tučňáci mají status ohrožených živočichů, proto si je obvykle nepřestavujeme jinde než na úzkostlivě chráněných místech, jako jsou rezervace, akvária a odlehlé části Antarktidy. Soužití s lidmi ve městě ale není nic neobvyklého pro jihoafrické tučňáky v Kapském městě. Mnoho lidí nedávno zaujal záznam, jak si tučňáci během koronavirové krize vykračují na procházce městem, zde ale byli tučňáci známí svými výlety už dříve. Mohou se přitom vydávat stále dál od pobřeží, protože město ze svého území vytlačilo všechny hlavní predátory. Bohužel ale (podle BBC) ročně na silnicích zahyne až 30 tučňáků…

 

Psi v Moskvě, Rusko   

Když vstoupíte do moskevského metra a uvidíte psa bez pána, nemusíte se bát – neztratil se a přesně ví, kam jde. Toulaví psi se v ruské metropoli usadili v metru kvůli teplu a potravě už dávno a přitom si mnohdy vyvinuli nečekanou šikovnost při orientaci v dopravním systému. Zatímco někteří prostě pochopili, že při cestování metrem mohou od hodných lidí dostat najíst, část z nich se také naučila, jak se dostat do požadované destinace a nemuset jít po svých.  

 

Sokoli stěhovaví v New Yorku, USA

Je logické, že by sokoli stěhovaví, nejrychlejší zvířata na světě, měli dávat přednost širému otevřenému prostoru, kde mohou využít svoji schopnost dosáhnout rychlosti více jak 320 km/h. Proč si potom vybrali jako domov New York City, nejhustěji osídlené město v USA?

NYC je ve skutečnosti hustě osídlený jen při pohledu ze země. Sokoli typicky hnízdí na skalách a zdejší mrakodrapy pro ně představují vynikající hnízdiště. Navíc je zde hojnost dobře dostupné kořisti v podobě holubů.

 

Kočky v Istanbulu, Turecko

Abychom byli féroví k ostatním zvířatům na tomto seznamu, která se musela učit, adaptovat a vyvíjet, toulavé kočky v Istanbulu se svému okolí přizpůsobovat nemusely. Byly totiž přijaty a dokonce se zde o ně starají. I když bezprizorní kočky jsou téměř v každém městě na světě, obzvlášť vidět jsou právě v Istanbulu, kde je milují. Lidé jim dávají ven misky s potravou a vodou a v mnoha okrscích také budují kočičí boudy, kde se kočky mohou ukrýt, když je chladno. I nejslavnější zdejší památka Hagia Sofia je někdy ve stínu zdejší kočky Gli (pro zajímavost: Barack Obama se zastavil a pohladil si ji při své návštěvě).

Místa pro milovníky koček 

 

Opice v Agře, Indie

Opice žijící v indickém městě Agra se přizpůsobily životu ve městě tím, že se naučily některé chytré triky, pro lidi ale představují opravdovou obtíž. Hemží se kolem Tádž Mahalu do té míry, že se hlídači ozbrojují praky. Okrádají lidi. Přerušily testování na covid-19. Někdo prý dokonce zemřel na následky jejich nevyprovokovaného útoku. Samozřejmě že Agra není jediné město ve světě, kde se opice zabydlely, ačkoli zdaleka ne všude jsou tak agresivní. V chrámu Uluwatu na Bali se opice naučily krást klobouky, sluneční brýle a vše ostatní, co mají lidé na sobě, a nevydají to, dokud nedostanou nějakou dobrotu.