11 hlavních atrakcí španělské Andalusie

11 hlavních atrakcí španělské Andalusie 1

Andalusie představuje Španělsko našich snů: slunečnou zemi, kde se setkává vášeň, poezie a dramatičnost. Slavný region symbolizují nebojácní matadoři, skvělé festivaly a rychlé flamenco. O zašlé slávě svědčí rozpadající se maurské hrady a staré židovské čtvrti. Dávné mešity a synagogy byly po rekonkvistě nahrazeny křesťanskými kostely, ale romantika minulosti zůstává.

Návštěvníci mohou cítit odkaz minulosti při procházení se klikatícími se středověkými ulicemi, obdivování arabesek islámské architektury a poslouchání melancholických melodií španělské kytary. Procházka po téměř každém z historických měst v Andalusii vede ke skrytým překvapením, jako jsou půvabná náměstí s kašnou a nabílené domy s patiem plným květin. Andalusie je rovněž místem kontrastů: hory se zasněženými vrcholky, zelená říční údolí a divoké kaňony. Dramatická scenérie skýtá skvělé pozadí pro fantastická místa. Od slavné katedrály v Seville přes velkolepý palác Alhambra v Granadě až po Velkou mešitu v Córdobě, Andalusie nabízí památky patřící k nejúžasnějším na světě. 

 

Seville – srdce Andalusie 

11 hlavních atrakcí španělské Andalusie 2

Romantická, oslnivá a smyslná Sevilla ztělesňuje to nejtypičtější z Andalusie. Atraktivní město patří k nejlepším místům, kde v regionu můžete najít tradiční kulturu, včetně rušných náboženských festivalů a tance flamenco. Seville je také městem, kde mohou turisté vidět, jak vypadá každodenní život v Andalusii, stačí se jen tak procházet malebnými kamennými ulicemi, relaxovat na slunečných náměstích nebo spolu s místními jít na večerní procházku (paseo). V noci bývá historické centrum osvětleno starobylými pouličními lampami, které vytvářejí mimořádné prostředí. Nejvýznamnější stavbou je katedrála v Seville, jež vznikla z  Velké mešity a jedná se o nejvelkolepější gotický křesťanský kostel. Další maurskou architektonickou památkou je palác Alcazar s oslnivým mudéjarským dekorem a okázalými zahradami. Středověký okrsek Barrio Santa Cruz, kdysi židovská čtvrť, je půvabný prostor s vinoucími se uličkami a malebnými dvory. Za příjemného odpoledne nebo teplého večera představuje rozlehlé parkové náměstí Plaza de España v Parque de María Luisa skvělé místo k procházkám nebo klidné plavbě ve člunu po kanálu.                                              

 

Palác Alhambra v Granadě

11 hlavních atrakcí španělské Andalusie 3

Když Maurové ve 13. století přišli z pouští severní Afriky (současného Maroka a Alžíru), žasli nad bujně zelenou krajinou kolem Granady. Na úpatí pohoří Sierra Nevada zajišťovala vodou oplývající řeka Darro bohatou vegetaci a prosperující zemědělství. Maurové zde vybudovali pozoruhodnou citadelu na kopci a jako symbol bohatství byly v celém areálu rozmístěny přetékající fontány. Alhambra, mistrovské dílo islámské architektury, zahrnuje několik nádherných paláců, krásně upravený areál, růžové zahrady a bohatě zdobené fontány. Kvůli své nádherné architektuře a kulturní hodnotě je Alhambra zapsána na seznamu UNESCO. Granada vzkvétala jako maurské město až do 15. století. Když ji v roce 1491 dobyli „katoličtí panovníci“ (Ferdinand a Isabela), Granada byla poslední zbylou baštou maurské moci v Andalusii. Poslední maurský panovník Muhammad XII. (známý jako Boabdil) kapituloval a předal králi a královně „klíč od ráje“ (Boabdilův popis Alhambry); křesťanská rekonkvista byla dokončena v roce 1492 a Boabdil opustil Španělsko.

Spolu s Alhambrou je na seznamu UNESCO zapsán také okrsek Albayzín. Středověké islámské město si uchovalo svůj maurský charakter, který je patrný v labyrintu úzkých ulic pro pěší a shluku malebných nabílených domů. Další svědectví o arabském dědictví města nabízí Alcaicería (Calle Alcaicería), venkovní tržiště a pozůstatek starého maurského bazaru, a luxusní Hammam Al Ándalus, tradiční arabské lázně, které dnes nabízejí spa kúry moderním turistům. K dalším nezbytným zastávkám v Granadě patří renesanční katedrála a přilehlá kaple Capillo Real, kde jsou pohřebeni „katoličtí panovníci“. Kromě toho všeho byste si také určitě neměli nechat ujít vystoupení autentického flamenca, jak ho tančí místní v bohémském okrsku Sacromonte s jeho jeskynními obydlími.

 

Velká mešita v Córdobě 

11 hlavních atrakcí španělské Andalusie 4

V 10. století byla Córdoba metropolí maurského kalifátu al-Andalus, království, které vládlo velké části Iberského poloostrova. Zatímco Paříž a Řím procházely obdobím temného středověku, Córdoba patřila k nejvýznamnějším městům v Evropě, představovala centrum civilizace, kde své myšlenky sdíleli velci učenci Maimonides (židovský filosof) a Averroes (muslimský filosof) a kde žili v harmonii lidé všech tří náboženství (křesťanství, islámu a judaismu). Na předním místě mezi atrakcemi Córdoby je Velká mešita (UNESCO) obklopená několika historickými obytnými čtvrtěmi. Dechberoucí svatostánek je příkladem islámské architektury s opakujícími se řadami oblouků a sloupů, mozaikami v byzantském stylu a pozlaceným modlitebním výklenkem (mihráb). Tato památka z 8. století patří k nejkrásnějším islámským stavbám, které kdy byly vybudovány. Judería (stará židovská čtvrť) je obzvlášť působivý okrsek s úzkými ulicemi pro pěší, tichými náměstími a půvabnými nabílenými domy. Pro soukromé domy v okrsku jsou typická patia vyzdobená pestrými květinami v květináčích. Během května město Córdoba slaví Fiesta de los Patios, velmi očekávaný festival se soutěží o nejkrásnější patio.

 

Dramatické město Ronda

Ronda (úvodní foto) s okolím vyvolávajícím mrazení a závrať ohromuje návštěvníky dramatickými výhledy a divokou scenérií. Tato pozoruhodná „bílá vesnice“ (Pueblo Blanco), vybudovaná nad strmým kaňonem řeky Tajo, přes niž vede Puente Nuevo („Nový most“), je tvořena nabílenými domy na okraji skály. Ronda je hrdá na svou tradiční andaluskou kulturu a může se chlubit druhou nejstarší arénou na býčí zápasy ve Španělsku. Plaza de Toros dodnes slouží jednou za rok k býčím zápasům (během Feria de Pedro Romero, festivalu odehrávajícího se první týden v září). Festival rovněž zahrnuje průvod žen v okázalých kostýmech z konce 18. století, doby malíře Francisca Goyi. Ronda nabízí zvláštní krásu a romantiku. Turisté mohou poznávat malebné kamenné ulice v La Cuidad, staré maurské části města, která zahrnuje mnoho historických domů a paláců. Za slunečných dní jsou parky v Rondě ideálním místem k procházkám po stezkách lemovaných stromy a relaxaci ve stínu. Parky Alameda del Tajo a Alameda de José Antonio nabízejí úžasné panoramatické výhledy na krajinu.

Marbella – plážové letovisko s malebným starým městem

Na pobřeží Costa del Sol leží krásné pobřežní město Marbella ceněné pro jeho přímořskou scenérii, promenády lemované palmami a písčité pláže (27 km). Luxusní letovisko Marbella nabízí spoustu golfových hřišť a soukromých klubů, které se zaměřují na náročnou klientelu. Pokud jde o módní restaurace, turisté mohou zamířit do Puerto Banús, krásného přístaviště pro jachty. Okolí nabízí spoustu stylových restaurací a designérských butiků. A co se týče jídla u pláže, skvělé možnosti skýtá pláž Playa de Alicante. Nejblíže centru Marbelly leží pláž Playa La Fontanilla, vzdálená jen kousek pěšky od starého města.

Marbella však není pouze plážová destinace, ale má také zajímavé kulturní atrakce. Pečlivě udržované staré město (Casco Antiguo) je okouzlující maurské sídlo s nabílenými domy pokrytými květinami a půvabnými kamennými uličkami. V ulicích a uličkách pouze pro pěší se ukrývají půvabné kostelíky a tiché dvory s venkovními kavárnami. V samém srdci starého města najdete náměstí Plaza de los Naranjos s terasami restaurací ve stínu pomerančovníků. K dalším aktivitám ve starém městě patří nakupování ve stylových buticích, návštěva muzeí a obdivování historických kostelů. Renomované Muzeum současného španělského rytectví vystavuje práce Goyi, Picassa a Miróa, kromě jiných. Městská sbírka archeologie se nalézá na nám. Plaza del Altamirano, kde také můžete navštívit 2 restaurace s venkovním posezením. Jedná se o lákavé místo, kde si v létě můžete dát večeři pod širým nebem. K nejvýznamnějším kostelům patří kostel Panny Marie vybudovaný na místě někdejší mešity a kostel Iglesia del Santo Cristo z 16. století.

Nejlepší pláže ve Španělsku

Andaluské tradice v Jerez de la Frontera 

11 hlavních atrakcí španělské Andalusie 5

Jerez de la Frontera (35 km od Cádizu) je rafinované aristokratické město proslulé svými andaluskými koňmi a tradičními jezdeckými show. V elegantní budově na třídě Avenida de Duque de Abrantes se nachází Královská andaluská škola jezdeckého umění (Fundación Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre), která pořádá oblíbený program s názvem „Jak tančí andaluští koně“ (Cómo Bailan los Caballos Andaluces ), jezdecký balet v andaluském stylu 18. století. Koňský festival Feria del Caballo, který se koná každoročně v květnu v Parku González Hontoria, představuje zdejší prestižní koně s rodokmenem; rušná akce zahrnuje také stánky s jídlem, taneční soutěže a dětské aktivity. Jerez de la Frontera je rovněž proslulý tradiční andaluským tancem flamenco a cante jondo („hluboká píseň“), což je dramatický a evokativní cikánský zpěv. Dokumentační centrum andaluského flamenca seznamuje návštěvníky s různými formami flamenca (zpěv, kytary, tanec) prostřednictvím videí, dokumentů a popisů historických osob. Každoroční Festival de Jerez pak přináší tradiční, ale také avantgardní, vystoupení flamenca mimořádného kalibru v sále Teatro Villamarta a na dalších místech.

 

Starobylé přístavní město Malaga 

11 hlavních atrakcí španělské Andalusie 6

Malaga je starobylé středomořské přístavní město, o čemž svědčí její rozpadající se pevnosti. Na kopci nad zálivem se tyčí hrady Alcazaba a Castillo de Gibralfaro shlížející na dění v přístavu a skýtající nádherné výhledy na pobřeží. Mezi nekonečnou šňůrou plážových resortů na pobřeží Costa del Sol představuje Malaga anomálii v tom, že se jedná o skutečné fungující město. i když má fantastickou písčitou pláž, Playa de la Malagueta, pro návštěvníky je větším lákadlem prohlídka pamětihodností než opalování se. Při spoustě kulturních zařízení a historických památek se zde cestovatelé snadno pár dní zabaví. Dlouhý seznam turistických atrakcí v Malaze zahrnuje starověké ruiny, katedrálu Panny Marie z 16. století, krásné zahrady a vynikající Picassovo muzeum, tak jako desítky dalších vynikajících muzeí. Zajímavé je především středověké staré město. Při průzkumu labyrintu úzkých ulic pouze pro pěší naleznou návštěvníci lákavé malé butiky a skrytá náměstí s venkovními kavárnami a terasami restaurací. Další turisty oblíbené místo je přístav, skvělá lokalita pro klidné procházky nebo večeři v některé z nábřežních restaurací.

 

Renesanční architektura ve městě Úbeda 

11 hlavních atrakcí španělské Andalusie 7
Kaple Svatého Spasitele světa v Úbedě

Historické město Úbeda (UNESCO) ležící mezi malebnými olivovými plantážemi je proslulé svou renesanční architekturou. Centrálním prvkem starého města (Casco Antiguo) je nám. Plaza de Vázquez de Molina (pouze pro pěší) s Kaplí Svatého Spasitele světa (Sacra Capilla del Salvador del Mundo) z 16. století. Kaple s bohatě zdobenou fasádou ve stylu plateresque a interiérem s kupolí ve stylu italské renesance vyniká jako jedna z nejikoničtějších staveb v Úbedě. Kaple obsahuje významná umělecká díla včetně oltářního obrazu Proměnění Páně od Alonsa Berrugueta. Turisté mohou kapli navštívit: je otevřená denně po celý rok a platí se vstupné. Vynikající ubytování najdete na nám. Plaza de Vázquez de Molina v hotelu Parador de Úbeda 4*, který je umístěn v renesančním paláci z 16. století s typicky andaluským dvorem a tradičním dekorem. Parador de Úbeda zahrnuje kvalitní restauraci, která připravuje regionální kuchyni https://www.topmagazine.cz/spanelska-kuchyne/   .

Nedaleko Úbedy leží Baeza (asi 10 km), další město na seznamu UNESCO s krásnými renesančními budovami, a Cazorla (asi 45 km od Úbedy), které dominuje starý hrad. Cazorla je nejvýznamnější město v pohoří Sierra de Cazorla a představuje dobrou základnu pro pěší túry a výstupy v NP Sierra de Cazorla v přírodní rezervací Segura y Las Villas s okouzlující krajinou řek, vodopádů, lesů a kaňonů.

 

Historické památky a starosvětský půvab ve městě Baeza

Baeza, která se dostala na seznam UNESCO spolu s Úbedou (10 km odtud), se může chlubit římským, maurským a křesťanským dědictvím. Zvlněné kopce, olivové háje a pole obilí obklopují město, které si uchovalo starosvětské prostředí s kamennými ulicemi a elegantními náměstími. V 16. století se Baeza stala významným centrem obchodu a univerzitním městem. Bohatá minulost města je patrná na krásných starých domech a vznešených sídlech, tak jako renesanční katedrále Catedral de Baeza na nám. Plaza de Santa María vybudované v 16. století na místě zbořené mešity. Prostorná promenáda Paseo de la Constitución v centru Baezy je lemována působivými soukromými domy ze 17. století. Náměstí Plaza de los Leones na západním konci Paseo de la Constitución bylo nazváno podle fontány uprostřed, která zahrnuje sochy 4 lvů pocházející z římské lokality Cástulo.

 

Bílé vesnice – Pueblos Blancos

Bílé vesnice (Pueblos Blancos) jsou kouzelné a leží mimo obvyklé turistické trasy a vyhledávané destinace v lokalitě Las Alpujarras v pohoří Sierra Nevada, v přírodním parku Sierra de Grazalema a v pohoří Sierra Nevada. Jet autem nebo se sem vydat na dálkovou túru jsou jediné možnosti, jak se dostat do odlehlých městeček na vrcholech kopců, ale vyplatí se udělat odbočku – nebo i vícedenní výlet – do nejméně prozkoumané a nejpůvodnější části Andalusie. Pueblos Blancos oplývají starým maurským prostředím, pro které jsou typické jednoduché nabílené domy. Architektonický styl je ovlivněn berberskou estetikou Maurů, kteří pocházeli ze severní Afriky. K půvabu městeček přispívají pestré květiny v květináčích, úzké kamenné uličky a pěkné kostely. Většina vesnic leží ve shlucích na vrcholech kopců/skal s fantastickými výhledy na hory s vrcholky pokrytými sněhem a zelená údolí. Vstupní branou do lokality Pueblos Blancos je město Arcos de la Frontera, se zářivě bílými budovami uspořádanými v půlkruhu na na skále. Ronda je z andaluských bílých vesnic nejdramatičtější, proslulá svými býčími zápasy, tak jako dechberoucí scenérií. K nejhezčím vesnicím patří Grazalema, horské městečko situované v údolí a obklopené pozoruhodným přírodním parkem.

 

Město Jaén

Jaén se těší idylickému přírodnímu prostředí na úpatí hor Sierra de Jabalcuz a Sierra de la Pandera, kde jsou zvlněné kopce pokryty rozsáhlými olivovými háji. Je produchnut historií a jeho původ sahá až k městu Kartáginců; během římského období se zde těžilo stříbro. V maurském období byl Jaén metropolí islámského království Jayyan, které dobyly křesťanské (španělské) armády v roce 1492. K nejdůležitějším atrakcím patří katedrála Nanebevzetí Panny Marie (UNESCO), pozoruhodná renesanční stavba, a zrenovovaná budova Arabských lázní, v nichž je dnes umístěno Mezinárodní muzeum naivního umění Manuela Morala. Dominantní místo v Jaénu zabírá majestátní hrad Castillo de Santa Catalina z 13. století tyčící se na vrcholu skalnatého kopce. Starou maurskou pevnost získal v roce 1246 král Ferdinand III. Kastilský. Krásně zrenovovaný Castillo de Santa Catalina byl proměněn v luxusní hotel Parador de Jaén 4* s bazénem a zahradou. Pokoje mají tradiční andaluský dekor a skýtají panoramatické výhledy na krajinu. Zdejší gastronomická restaurace podává regionální kuchyni včetně specialit, jako je pipirrana (salát ze směsi zeleniny) a ensalada de perdiz (koroptev se salátem).

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com, kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.