Navštivte španělskou Malagu

Navštivte španělskou Malagu 1

Picassovo rodné město nabízí historickou pevnost, skvělé pláže a vzkvétající scénu tapas, takže není divu, že je Malaga nedoceněným klenotem regionu Costa del Sol. Coby jedno z nejživějších a nejlákavějších měst ve Španělsku se velmi liší od nedalekých resortů na Costa del Sol, kde je hlavním jazykem angličtina a snídaně podávané po celý den nahrazují tradiční španělské tortilly. Picassovo muzeum je hlavní atrakcí Malagy, ale město nabízí řadu dalších muzeí a historie zde číhá na každém rohu v podobě římského divadla nebo pevnosti Alcazaba. Ve skutečnosti Malaga nabízí asi 30 muzeí, takže bývá považována za „metropoli muzeí“ Španělska. Nad tím se tyčí hrad Gibralfaro skýtající ukázky čisté maurské, římské a křesťanské architektury. Náměstí Plaza de la Constitucion je centrem starého města, kudy procházejí místní mířící do sítě úzkých uliček pro pěší. Projděte se po Calle Larios, lesknoucí se nákupní ulici, kam Vás zavede tyčící se katedrála – její jediná věž představuje charakteristický monument na panoramatu města. Malaga je ale také město na přechodu. Mezi přístavem a Centrem současného umění (CAC) leží revitalizovaný okrsek Soho, kterému nové bary, restaurace, mikropivovary, obchody a pouliční trhy dávají alternativní atmosféru. Surrealistická architektura promenády El Palmeral de las Sorpresas přivádí do skvělého přístavního nákupního a zábavního centra Muelle Uno, kde se nachází hned 15 městských pláží. A pokud jde o jídlo, Malaga si přijde na své. Od gastrobarů a experimentální kvalitní kuchyně po tradiční tapas a neformální plážové bary (chiringuitos), není úniku od talířů se skvělým jídlem. Poté si dejte sklenku místního muškátového vína (moscatel) nebo sladkého vina (vino dulce). V noci zde funguje řada barů, klubů a podniků se živou hudbou. Španělé chodí spát pozdě, takže mnohé programy začínají až o půlnoci, ale pokud to není nic pro Vás, vždy najdete bar prodávající churros s horkou čokoládou. Nově příchozí turisty často překvapí, že Malaga není jen vstupní brána na pobřeží Costa del Sol, ale pro znalé je to destinace, kam se rádi opakovaně vrací.

Turistická kancelář: Municipal Tourist Office; kromě hlavní kanceláře na Plaza dela Marina najdete pobočku na Pasaje de Chinitas 4 vedle nám. Plaza de la Constitución. Po městě je rozeseto několik dalších informačních kiosků, včetně letiště a autobusového nádraží, a také u římského divadla, katedrály a na nám. Plaza de la Merced. Turistická kanceláří nabízí samostatné prohlídky města s různými tématy, např. Picassovo muzeum a Památková trasa.

Turistický pas: MalagaCard zahrnuje vstup do většiny muzeí a atrakcí, včetně Picassova muzea, Alcazaby a hradu Gibralfaro. Nabízí také různé slevy ve městě. Zakoupit ho můžete online nebo v obchodech/agenturách, kde uvidíte symbol MalagaCard. Ještě lepší hodnotu pak nabízí autobusová prohlídka pamětihodností Malagy, která spadá pod MalagaCard, ale je možné se na ni vydat také zvlášť.

Navštivte španělskou Malagu 2

Jak se dostat do Malagy

Letecky

K aeroliniím nabízejícím přímé lety z Velké Británie do Malagy patří British Airways, easyJet, Monarch, Norwegian a Ryanair. Levné letenky jsou k dostání po celý rok, ale je potřeba si je rezervovat s dostatečným předstihem, pokud jde o nejrušnější období, jako jsou Velikonoce a doba školních prázdnin.  Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA; nejrychlejší trasa je s přestupem v Madridu.

Doba letu: z Londýna 2 hodiny 45 minut, z New Yorku 10 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 16 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 11 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 26 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 120 km/h na dálnicích, 100 km/h  na dvouproudých silnicích, 90 km/h na silnicích mimo zastavěné oblasti a 50 km/h ve městech, pokud není uvedeno jinak. Pro řízení ve Španělsku je potřeba mít platný ŘP a pojištění třetí strany. Uznáván je národní ŘP ze zemí EU, zatímco občané jiných zemí by měli mít mezinárodní ŘP. Zelená karta (pojištění) se velmi doporučuje všem návštěvníků a je povinná pro ty ze zemí mimo EU.

Poruchová služba: Real Automóvil Club de España (RACE)

Trasy: existují dvě hlavní trasy z Madridu a z Barcelony do Málagy: silnice E5 vede ze severu od Madridu, zatímco E15/A7 vede kolem východního pobřeží z Barcelony. Pokud byste jeli autem z jižního Portugalska na západě, jeďte po silnicích A92 a N331, zatímco E15 skýtá přístup od Gibraltaru. Buďte opatrní při jízdě po silnici N340 kolem Costa del Sol, protože může být ucpaná.

Autobusy: Alsa provozuje autobusové spojení z Málagy do dalších míst ve Španělsku i mimo něj. Eurolines nabízí spoje do Málagy u autobusového nádraží Victoria v Londýně s přestupem v Area Suco Interchange (celková doba cesty je 36 hodin).

Doba cesty: z Madridu 5 hodin, z Barcelony 9 hodin, ze Sevilly 2 hod. 20 min., z Granady 1 hod. 30 min.

Vlakem

Vlaky přijíždějí na hlavní nádraží nádraží Málaga María Zambrano, Explanada de la Estación. Španělsko má vynikající a efektivní sít rychlovlaků. Společnost RENFE je provozovatelem železniční sítě v zemi. Rychlovlaky AVE jezdí do Madridu a Barcelona. Vlak C1 (lehké elektrické dráhy) jezdí z vlakového nádraží na letiště, do centra města (nádraží Alameda) a několika resortů na západě, až k městu Fuengirola (cesty trvá 50 minut). Vlaky jezdí každých 30 minut. 

Doba cesty: z Madridu 2 hod. 20 min., ze Sevilly 2 hod. 30 min., z Barcelony 6 hodin.

Navštivte španělskou Malagu 3
promenáda El Palmeral de las Sorpresas

Co dělat a na co se podívat

  • Muzeum Carmen Thyssen – v paláci Palacio de Villalon z 16. století je uložena nejúplnější sbírka umění ve městě, nahromaděná v průběhu času baronkou Thyssen. Staří mistři, krajinomalby od romantických malířů, naturalisté a díla fin-de-siecle, ti všichni dostávají spoustu pozornosti v tomto muzeum na čtyřech patrech. Od andaluské malby zobrazující flamenco, cikány, býčí zápasy a náboženská témata po práce malíře Daria de Regoyose, tohle muzeum si milovníci umění nesmí nechat ujít. K dispozici je audioprůvodce a pravidelné komentované prohlídky stálých i dočasných expozic. Dále je zde kavárna ve dvoře.  
  • Hrad Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro) – nejvýše položenou část Malagy zabírají hradby a věže impozantního hradu ze 14. století, který byl postaven na obranu Alcazaby pod ním. Návštěvníci se mohou procházet v klidné zahradě a kolem hradeb, odkud budou mít skvělé výhledy na Malagu a její pamětihodnosti, jako je aréna na býčí zápasy, katedrála a přístav. K dispozici je kavárna a malé muzeum, které se zabývá historií pevnosti coby sídla vojenské posádky a pozorovacího stanoviště.  Poté si nechejte si čas na skleničku na terase nedalekého luxusního hotelu Parador de Málaga Gibralfaro 4*, nejlépe v době západu slunce (akční nabídka ubytování zde)
  • Picassovo muzeum (Museo Picasso Malaga) – sám Picasso si přál, aby byla jeho díla vystavena ve městě, kde se narodil, a díky spojenému úsilí k tomu došlo v roce 2003. Sbírka umístěná v andaluském paláci z 16. století zahrnuje asi 233 prací včetně obrazů, soch, keramiky a grafiky, od nejstarších autorových děl až do 70. let. Sbírka, pro kterou jsou typické portréty žen a dětí v umělcově životě, ukazuje umělcův měnící se styl a odvážné výtvory vedle dočasných expozic. K dispozici jsou komentované prohlídky, audio průvodce, knihovna/archiv a příjemná zahradní kavárna. 
Navštivte španělskou Malagu 4
Picassovo muzeum Malaga
  • Centrum současného umění (CAC) (Centro de Arte Contemporáneo) – na okraji okrsku Soho u řeky Guadalmedina se nachází velká zářivě bílá budova, kde dříve sídlil starý velkoobchodní trh. Dnes vystavuje malou stálou sbírku současného umění (20. a 21. století), ale je to kvalita dočasných expozic a mezinárodních sbírek, co sem přitahuje nejvíce návštěvníků. Obzvlášť oblíbené je centrum v neděli, kdy se terasa kavárny rychle zaplní. Kromě venkovního baru a patia je zde také vynikající sushi restaurace Oleo.
  • Muzeum Casa Natal Picassova nadace proměnila rodný dům Pabla Picassa (1881-1973) v poutavé muzeum. Nabízí zrekonstruovanou halu z 19. století a obytné místnosti s původními předměty a fotografiemi, takže skýtá pohled na rodinný život umělce a jeho rodičů, malíře José Ruize Blasca a jeho ženy Maríe Picasso López. Fotografie, plakáty a pohlednice nechávají ožít Malagu Picassových časů; jen pár domů odtud naleznete adresu s dočasnou expozicí Nadace. Obojí se nachází na Plaza de la Merced, jednom z nejpůsobivějších náměstí v Malaze, lemovaném oblíbenými bary, kavárnami a restauracemi, s Picassovou sochou v životní velikosti na lavičce.
  • Alcazaba a římské divadlo (Teatro Romano)Alcazaba, které se přezdívá „mini-Alhambra“ podle impozantního paláce/pevnosti v andaluské Granadě je místem, kde kdysi sídlili a odkud vládli maurští panovníci. Stojí na úpatí kopce Gibralfaro a byla z velké části vybudována v 11. století. Její oblouky ve tvaru podkovy a geometrické islámské ozdoby jsou krásným příkladem maurské architektury, a kromě toho nabízí pozoruhodné terasovité zahrady. Pod pevností Alcazaba se nachází římský amfiteátr z 1. stol. př.n.l. a renesanční budova Aduana (celnice). Alcazaba zahrnuje také archeologické museum a z horních úrovní skýtá skvělé výhledy na město.
  • Botanická zahrada Concepción (Jardín Botánico – Histórico La Concepción) – působivá botanická zahrada severně od města stojí za návštěvu, přičemž nabízí klidné jezero, tropické & subtropické rostliny & stromy a skvělé výhledy na Malagu. Vytvořili ji v roce 1855 markýz a markýza z Loringu a zahradou vede několik tras, jako je „Klenoty La Concepcion“, která skýtá celkový přehled, dále Tematická zahrada, Kolem světa za 80 stromů (s 80 stromy), Vyhlídková trasa a Lesní trasa zahrnující výhledy na NP Montes de Malaga.
  • Interaktnivní muzeum hudby MIMMA obsahuje jednu z největších soukromých sbírek hudebních nástrojů v Evropě a používá nejnovější technologie, aby návštěvníci mohli vyzkoušet prakticky vše, co je v nabídce. Dále používá chytrou technologii pro přizpůsobení návštěvy každému turistovi tím, že mu položí pár otázek a prostřednictvím „chytrého náramku“ personalizuje zážitky v interaktivním kiosku. S použitím více jak 100 nástrojů a předmětů spojených s hudbou z řady období, zemí a kultur vybízí návštěvníky, aby použili panely „Please Play“ a nástroje si vyzkoušeli. Dále muzeum pořádá aktivity pro děti o víkendech a svátcích, takže se jedná o dobrou volbu pro rodiny s dětmi.
Navštivte španělskou Malagu 5
Muzeum MIMA
  • Museo Revello de Toro je muzeum se stálou sbírkou prací portrétisty a figurativního malíře Felixe Revello de Toro, kterou odkázal rodnému městu. Sbírka obsahuje více jak 142 kusů včetně 104 olejomaleb, kreseb a náčrtů, které patří muzeu samotnému. Ve své době budova patřila k několika málo domácím budovám v Malaze a kdysi byla také domovem sochaře Pedra de Mena, hlavního tvůrce náboženských prací v 17. století. Kromě toho je zde galerie pro dočasné expozice.
  • Museum Jorge Rando, kterému se přezdívá „obývací pokoj umění v Malaze“, vystavuje stálou sbírku prací místního expresionisty Jorge Randa, a také dočasné expozice dalších umělců, kteří  přispěli k expresionistickému hnutí. Muzeum je kulturním centrem pro debaty, koncerty a filmová představení, které organizuje Nadace Jorge Randa. Také budova, bývalý klášter, stojí za pozornost, se sítí z oxidované oceli & betonu a starým zdivem v ambitu. Naleznete zde také vnitřní dvůr se 100 let starým pomerančovníkem skýtající skvělé útočiště z ruchu ulic venku.