Jídlo a pití v New Yorku: co ochutnat

Jídlo a pití v New Yorku: co ochutnat 1

New York City nabízí restaurace z celého světa, od prodejen lahůdkářství přes pouliční prodejce až po restaurace celebrit a vyhlášené restaurace. New York je nepochybně metropolí jídla (a milovníků jídla) v USA. S každou vlnou přistěhovalců přibyly další kuchyně, které dále rozšířily jeho nabídku. Výsledkem je tavicí kotlík chutí a experimentování jako nikde jinde na světě. Zde se dozvíte, kterých 10 pokrmů byste měli v New York City ochutnat a kde je najdete.

Bagel

Obyvatelé New Yorku bagely (bagle) milují a tvrdí, že ty jejich jsou nejlepší na světě. Bagely zpopularizovali a dovedli k dokonalosti polští Židé, kteří přišli do New Yorku na přelomu 19. a 20. století, a nepochybně jsou velmi dobré. Svojí měkkostí a těstovitostí se newyorské bagely odlišují od bagelů z jiných částí světa.

Kde ochutnat: Ess-a-Bagel (831 3rd Ave) je nejikoničtější dodavatel bagelů v New Yorku. Jejich ručně vyráběné bagely jsou obrovské, s měkkým vnitřkem a křehkou kůrkou na povrchu, takže si je při návštěvě Velkého jablka nesmíte nechat ujít. Absolute Bagel (2788 Broadway), dlouhodobě oblíbený podnik studentů z nedaleké Columbia University, je další skvělá možnost. V obou případech ale počítejte s čekáním ve frontě.

Jídlo a pití v New Yorku: co ochutnat 2

Hot Dog

Jednoduchost a pohodlí, které ztělesňuje bagel, má nejbližší ekvivalent v hot dogu, tradičním jídle, které si místní dávají k obědu „za pochodu“. Párky prodávané pouličními prodejci ve městě často vzbuzují obavy z jejich pochybného složení kvůli metodě přípravy (v kádi nevábné tekutiny). Ale buďte bez obav, existují také fantastické alternativy pro méně odvážné.

Kde ochutnat: Papaya King (179 E 86th St) je dobrý podnik, kde kombinují frankfurtské chilli párky a kyselé zelí s  proslulými drinky. Crif Dogs (113 St Marks Pl) je další dobrá volba pro ty, kdo hledají netradiční, a přitom výborný hot dog.

Tip: těžko byste našli něco pro New York typičtějšího než sedět v Central Parku s hot dogem v ruce!

 

Pizza

Jeden z nejlepších výtvorů New Yorku, odlišný od svého italského předchůdce, je místní verze pizzy, která má své zvláštní místo v srdci Newyorčanů. Mnozí tvrdí, že zdejší voda z kohoutku, která se sem přivádí z jiné části státu, je tajemstvím skrývajícím její chutí a texturou. Jiní zase vlastnosti pizzy přičítají zdejším pecím na pizzu, často starým celá desetiletí, kde se nahromadily vůně, které absorbuje každá nová pizza. I když tato debata není rozhodnutá, newyorská pizza je jednoduchá a výborná.

Kde ochutnat: Lombardi’s (32 Spring St), Joe’s Pizza (7 Carmine St) a Di Fara (1424 Ave J, Brooklyn) jsou legendy prověřené časem. Navíc Lombardi’s byla první pizzerie v USA.

Kde hledat uměleckou inspiraci v NYC

Pastrami Sandwich

Klasické polední jídlo místních lidí, s vrstvami košer zpracovaného hovězího na žitném chlebu spolu s křupavými okurkami, je další výtvor přistěhovalců, který v průběhu let dal vzniknout intenzivnímu soupeření mezi různými lahůdkářstvími a jejich příznivci. Ať už jste příznivci pastrami nebo nejste, výlet do rodinného židovského lahůdkářství v NYC je skvělá příležitost vidět obyvatele města v jejich živlu.

Kde ochutnat: Katz’s Delicatessen (205E Houston) je nejslavnější ve městě, což má svůj dobrý důvod. Je to skutečná newyorská instituce, která se stala poutním místem znalců sendvičů z celého světa. Další oblíbeným místem je 2nd Avenue Deli (1442 1st Ave).

 

Restaurace celebrit

Mnoho předních hollywoodských celebrit má restaurací v New Yorku. Quentin Tarantino je spoluvlastníkem Do Hwa, elegantní korejské restaurace, kde si můžete dát grilované bulgogi (korejské hovězí), které si pak zabalíte do listů salátu. Restaurace Southern Hospitality Justina Timberlaka zase podává lahodná žebírka a křehké smažené kuře. Robert De Niro je jedním z vlastníků Locanda Verde, dobře přijímané italské restaurace v okrsku Tribeca. A tak bychom mohli pokračovat dál. Navštivte některou z nich a možná se Vám podaří zahlédnout jejího slavného majitele.

Kde ochutnat: Do Hwa (55 Carmine), Southern Hospitality (645 9th Ave), Locanda Verde (377 Greenwich)

 

Soul food – jižanské pokrmy

Kuře nebo vafle? Nebo raději zlatožlutý máslový kukuřičný chléb čerstvě upečený v rodinné restauraci? Když jde o soul food (původně souhrnně jídlo amerických černochů), vydejte se za vůni smaženého kuřete do Harlemu a nebudete zklamáni. V mnoha hnědých kamenných budovách z 19. století najdete jižanské jídlo podávané se širokým úsměvem.

Kde ochutnat: Amy Ruth’s (113 W 116th St), Charles’ Country Pan Fried Chicken (2461 Frederick Douglass Blvd).

 

Cheesecake

Cheesecake (trochu připomínající tvarohový koláč) v newyorském stylu se stal de facto cheesecakem, jaký zná většina Spojených států, a typické je pro něj použití husté smetany a krémového sýra, které vytvářejí jeho hladkou konzistenci. Nejznámější prodejce je Junior’s Restaurant, která přiláká nejvíce turistů, ale najdete zde také další, neméně dobré možnosti.

Kde ochutnat: Eileen’s Special Cheesecake (17 Cleveland), Breads Bakery (18E 16th St).

 

Koktejl Manhattan

Slavný newyorský koktejl, který se připravuje z whisky, vermutu a hořkého likéru, je stále velmi oblíbený díky kreativním barmanům, kteří dnes nabízejí jeho variace, jako je např. Dry Manhattan (se suchým a nesladkým vermutem), Perfect Manhattan (se stejným dílem sladkého a suchého vermutu), a Brandy Manhattan (s brandy místo whisky).

Kde ochutnat: dobrou volbou je The Long Island Bar in Brooklyn (110 Atlantic Ave), zatímco tradicionalisté míří do Keens Steakhouse (72 W 36th) na drink před večeří v klasickém baru.

Klenoty jazzového věku v NYC

Řemeslné pivo

Když se v 80. letech začala Amerikou šířit vášeň pro řemeslné pivo, New York zaznamenal boom řemeslných pivovarů produkujících pivo, které je náročné na čas i práci, což jim přivedlo skalní příznivce. Takže si udělejte přestávku, odpočiňte si v hospodě a dejte si pintu dobrého newyorského řemeslného piva.

Kde ochutnat: Proletariat (102 St Marks Pl) je maličký podnik, ale má výběr patřící k nejlepším ve městě. Dobrou alternativou je Beer Culture  https://www.beerculture.nyc/   (228 W 72nd St).

 

Egg Cream

Jídlo a pití v New Yorku: co ochutnat 3

Když zmíníte egg cream kdekoli mimo New York, obvykle vyvolává otázky a pochyby. Jedná se o sycený mléčný nápoj, který neobsahuje ani vejce (egg), ani smetanu (cream) a je vynikající.

Kde ochutnat: Eisenberg’s Sandwich Shop (174 5th Ave) podává nejlepší egg cream od roku 1929.

Co dělat v zimě v NYC