Návštěva Delf z Athén

Návštěva Delf z Athén 1

Delfy ležící na svazích hory Parnas vysoko nad Korintským zálivem jsou jedna z nejslavnějších historických lokalit v Řecku, známá v celém starověkém řeckém světě jako svatostánek boha Apollóna a věštírna. Dnes jsou Delfy na seznamu památek UNESCO (spolu s Akropolí v Athénách, Olympií a ostrovem Délos) jako přední turistické atrakce z klasického období Řecka. Bohatství archeologických pokladů spolu s velkolepým horským prostředím a jejich významem v řecké mytologii činí z Delf jedno z nejpozoruhodnějších a nejzajímavějších míst, která můžete v Řecku navštívit.

Delfy leží 180 km severozápadně od Athén, se kterými ji spojují pravidelné autobusy. Přestože je zde tolik možností, co dělat a kam se podívat, že byste zde mohli zůstat přes noc, Delfy snadno můžete navštívit při jednodenním výletě z Athén, který zahrnuje dopravu autobusem či velkým autem. Někteří návštěvníci se však raději zdrží přes noc, ať už v městečku Delfy blízko památek nebo v horské vesnici Arachova ležící pár kilometrů od starověké lokality.

 

Posvátná cesta

Posvátná cesta je hlavní trasa svatostánku, která vede od brány 200 m do kopce až k Apollonovu chrámu. Původně obě strany zdobily votivní památníky a pokladnice vybudované různými řeckými městy, takže odrážely rozmanitost politického vzorce starověkého Řecka. Památníky samotné v průběhu věků zmizely, ale dochovaly se jejich základny.

 

Apollonův chrám

Vše, co zbylo z Apollónova chrámu, nejvýznamnější budovy ve svatostánku, jsou jeho základy. Byl vybudován na stejném místě 3x a uvnitř měl sloupy, skulptury a sochy. Současný Apollónův chrám vybudovaný v dórském stylu ve 4. stol. př.n.l. si uchoval původní plán, jaký měl starší archaický chrám z 6. stol. př.n. l., a byly v něm znovu použity kusy starých sloupů, avšak detaily jsou typické pro pozdní klasické období. Uvnitř chrámu v adytonu (vnitřní svatyni) seděla kněžka Pythie a vyslovovala slova Orákula (věštby), které jí seslal Apollón.

 

Polygonální zeď

Za Apollónovým svatostánkem je Polygonální zeď z 6. stol. př.n.l. podpírající plošinu, na níž chrám stojí. Kameny tvořící zeď jsou otesány do neobvyklého polygonálního tvaru (podle kterých je zeď nazvána) a na nich vyryty starověké nápisy. Průčelí zdi je dlouhé 90 m a původně bylo o 2 m vyšší než je dnes.

 

Athénská klenotnice 

Návštěva Delf z Athén 2
pokladnice Athéňanů, Delfy

Athénská klenotnice, vybudovaná kolem roku 510 př.n.l. a obnovaná v letech 1903-1906, má formu dórského chrámu. Postavili ji Athéňané z mramoru z ostrova Paros pro jejich obětiny bohu Apollónovi. Pokladnici (foto) zdobí krásný vlys. To, co dnes uvidíte, je však kopie: originál je umístěn v Archeologickém muzeum v Delfách.

 

Divadlo

Schodiště vede k divadlu, které pochází ze 4. stol. př.n.l. s pozdějšími úpravami během římského období. Mohlo pojmout 5000 sedících diváků ve 35 řadách kamenných lavic. Bylo vybudováno pro hudební soutěže při Pýthijských hrách. Divadlo stojí v posvátném okrsku a nabízí skvělé výhledy na celou lokalitu.

 

Stadion

Stadion, který leží v nejvyšší části lokality 50 m nad divadlem, byl vybudován v 5. stol. př.n.l., ale svoji současnou podobu získal za Římanů v 2. stol. n. l.. Jeho patrové kamenné hlediště mohlo pojmout 500 diváků. Tak jako divadlo byl vybudován pro Pýthijské hry, které se konaly v Delfách od roku 590 př.n.l.; zde probíhaly atletické soutěže.

 

Kastalský pramen

Ve skalnaté strži východně od posvátného okrsku najdete kastalský pramen a zbytky dvou monumentálních fontán s výklenky ve skále pro votivní obětiny. Zde se Pýthie myla, tak jako ti, kdo se s ní chtěli poradit, čímž se očišťovali předtím, než zamířiili do Apollónova chrámu.

 

Tholos

Ve svatostánku Athény Pronaia z 4. stol. př.l. stojí Tholos, stavba na kruhovém plánu se zbytky 20 dórských sloupů vně a 10 korintských sloupů uvnitř. Byl vybudován kolem roku 380 př.n.l. a přestože je jeho přesný účel neznámý, je považován za mistrovské dílo klasické architektury. Tholos je jedno z nejlepších míst v Delfách, kde můžete pocítit působivé a tajemné prostředí lokality.

 

Archeologické muzeum v Delfách

Vynikající muzeum nacházející se mezi archeologickými ruinami a moderním městem Delfy (Delphoi) uchovává jednu z nejvýznamnějších sbírek starověkých řeckých uměleckých prací na světě. Archeologické muzeum v Delfách vystavuje fascinující sbírku nálezů z archeologické lokality Delfy, jako jsou mince, zlaté šperky, tesané architektonické prvky, vlysy, sochy, votivní oběti a stély. Exponáty jsou vystaveny v chronologickém sledu, kdy představují různá období od 8. stol. př.n.l. až do pozdního starověku. V rozsáhlé sbírce si nenechte ujít Delfského vozataje, sochu z 5. stol. př.n.l., která je považována za mistrovské umělecké dílo, a Sfingu z Naxu pocházející z 6. stol. př.n.l.. Dále zde najdete neokázalou restauraci s příjemným venkovním posezením a obchod s dárky.

 

Moderní město Delfy

Městečko Delfy, odkud se snadno dostanete pěšky k archeologické lokalitě, má mnoho hotelů, penzionů, restaurací, obchodů a atrakcí pro turisty. Bylo založeno v roce 1892, když se vesnice Kastrí, která vyrostla kolem archeologické lokality u Apollónova chrámu, přesunula na nové místo 1 km dál na západ, aby bylo možné rozšířit vykopávky. Těm, kdo hledají ubytování v Delfách, doporučujeme Nostos Hotel 3, půvabný hotel umístěný v sídle z 19. století nedaleko hlavního náměstí. Pokoje pro hosty mají elegantní a moderní koupelnu. Snídaně zahrnuje dobrou kávu, čerstvou pomerančovou šťávu a pečivo z místní pekárny. Když je pěkné počasí, snídaně se podává v příjemném zahradním patiu. Nidimos Hotel 3* stojí na svahu kopce na okraji města s výhledem na Itejskou zátoku a olivové háje v Údolí Amfissa. Hotel nabízí prostorné moderní pokoje a vynikající zařízení, jako je hlavní recepce otevřená 24 hodin denně, pokojová služba a bufet.

Akční nabídka ubytování:

Lyžování a outdoorové aktivity na hoře Parnas

Oblast kolem Delf nabízí spoustu terénu pro horskou turistiku a zimní sporty, především na hoře Parnas (Parnassos) tyčící se do výšky 2457 m, takže se jedná o jeden z nejvyšších vrcholů v Řecku. V zimě je Parnas pokrytý sněhem a nachází se tu největší horské lyžařské centrum v zemi s 27 km cest na lyžování a s 23 lyžařskými svahy.

Další archeologické lokality v Řecku

Horská vesnice Arachova

V zimě míří bohatí obyvatelé Athén do horského městečka Arachova ležícího na severním svahu hory Parnas jen pár kilometrů od Delf. Ve starých kamenných budovách jsou umístěny starosvětské hotely a penziony s tradiční výzdobou, zatímco malé romantické taverny podávají místní speciality, jako je hilopites (typ těstovin) a formaéla (grilovaný sýr). Vesnice je také proslulá měkkými koberečky flokati, které se zde vyrábějí a seženete je v obchodech na mnoha místech.

Návštěva Delf z Athén 3

TIPY A VÝLETY

Výlet z Athén do Delf: 10hodinový výlet z Athén do Delf zahrnuje dopravu a komentovanou prohlídku archeologické lokality, a také návštěvu Archeologického muzea a zastávku ve vesnici Arachova.

Jak dostat do Delf samostatně: cesta autobusem z Athén trvá asi 3 hodiny, autem je to o něco méně. Spoustu možností přenocování najdete v Delfách i v nedaleké Arachově, která je stylovější.

Pohodlí a bezpečí: návštěva Delf vyžaduje spoustu chození v kopcovitém terénu s hrubými kameny pod nohama, takže si vezměte pevné pohodlné boty na nízkém podpatku. Především v létě, kdy bývá polední slunce velmi horké, noste pokrývku hlavy a vezměte si s sebou dostatek vody. Můžete si s sebou přinést věci na piknik a poobědvat mezi historickými ruinami. 

Návštěva starověké Olympie

Akční nabídka ubytování: