Nejlevnější země pro cestovatele

Nejlevnější země pro cestovatele 1

Nejlevnější skandinávská země: Dánsko

Skandinávské země sice sice patří k nejdražším destinacím v Evropě, pokud ale toužíte po návštěvě severní Evropy, existují možnosti, jak na to, abyste neutratili příliš. Ze všech skandinávských zemí je nejlevnější Dánsko (i když i to je poměrně drahé ve srovnání s jinými částmi Evropy). Pokud opravdu chcete při Vaší cestě co nejvíce ušetřit, musíte se vyhnout rušnému letnímu (a nejlépe i jarnímu) období, protože příjemné teplé počasí znamená spousty turistů a vyšší ceny. Ceny letů a ubytování však bývají až o 40 % nižší v době od září do listopadu hned poté, co letní davy zmizí domů, a předtím, než přijde chladné větrné počasí. Dánsko rovněž nabízí skvělou možnost, jak ušetřit na jídle: pekařství. Zapomeňte na drahá jídla v hotelu nebo v restauraci pro turisty a místo toho zamiřte do nejbližšího pekařství mimo centrum. Pekařství nabízejí skvělé levné snídaně v podobě dánského pečiva wienerbrød (nadýchané drobivé pečivo plněné džemem nebo pudinkem). Většina pekařství prodává také chlebíčky smørrebrød, které jsou oblíbenou polední volbou místních. Připravují se z žitného chleba nebo chleba pumpernickel, který se obloží vším možným: oblíbený je marinovaný sleď, ale můžete sáhnout i po lehčích možnostech, jako je sýr, nakrájená okurka, naložené červené zelí, vařené vejce, a k tomu majonéza či krémová pasta. Kromě toho má mnoho známých atrakcí v zemi vstup zdarma nebo jen velmi nízké vstupné. Můžete pozorovat střídání stráží u paláce Amalienborg, navštívit hrob H.Ch. Andersena na hřbitově Assistens Kirkegård, nebo se projít v zahradách zámku Rosenborg. Druhý nejstarší fungující zábavní park na světě Tivoli Gardens má paušální vstupné, ale jakmile zaplatíte a dostanete se dovnitř, budete mít přístup na všechny atrakce a do všech veřejných částí parku.

Dragsholm v Dánsku

Nejlevnější východoevropská země: Bulharsko

Pokud byste hledali zemi s nízkými cenami v bývalé východní Evropě, těžko najdete lepší volbu než Bulharsko, které zůstává mimo hlavní pozornost turistů. V létě sem přijíždějí turisté ze sousedních zemí k Černému moři, kde jsou neuvěřitelně nízké ceny, ale po zbytek roku je v zemi klid. To znamená žádné velké davy, žádný hluk a žádné šíleně vysoké ceny za ubytování, jídlo a vstup na atrakce. Ve skutečnosti Vás nejzajímavější destinace v zemi nebudou stát nic. Metropole Sofie je staré město, kde můžete vidět turecké a byzantské vlivy. Skutečné kouzlo země ale poznáte, až když se vydáte na venkov, s vesničkami ležícími vedle impozantních hradů na kopcích. V Bulharsku seženete celodenní lyžařský pak za desetinu ceny, jakou byste zaplatili jinde v Evropě, zatímco pěší turistické stezky Vás zavedou do vysokých hor, kde nezaplatíte ani leva. Pokud budete chtít ušetřit ještě více, vyhněte se letním měsícům, kdy jsou pláže plné a hotely zvedají ceny, aby využily krátké turistické sezóny. Konec jara a začátek podzimu představují skvělou dobu pro návštěvu především v případě, že chcete trávit čas venku: počasí je pěkné, turisté jsou pryč (nebo ještě nepřijeli) a ceny jsou více než výhodné. Pokud patříte k milovníkům zimy, zvažte Bansko or Razlog, dvě velká lyžařská centra, kde si můžete užívat sněhu s velmi nízkými náklady.

Nejlevnější jihoasijská země: Kambodža

Kambodža je známá především svým chrámovým komplexem Angkor Wat, což je největší náboženská památka na světě. Tato světoznámá destinace je cenově dobře dostupná: stačí nasednout do vozíku tuk-tuk (otevřená motorizovaná tříkolka), který Vás zaveze k Vašemu cíli, koupit si vstupenku u vhodu do prvního chrámu a prohlížet a prozkoumávat do sytosti. Až budete chtít pokračovat dále, řidič tuk-tuku Vás odveze k dalšímu chrámu a počká na Vás. Pronájem tuk-tuku na celý den Vás bude stát zhruba tolik, co 15minutová jízda taxi v New Yorku.   Ale Kambodža má mnohem více co nabídnout než jen nádherné staré chrámy.  Metropole Phnompenh přináší přehlídku krásné francouzské koloniální architektury, levná francouzská pekařství (kde si můžete dát snídani nebo svačinu během cesty) a spoustu chrámů se vstupem zdarma. Za cenu odpovídající kávě ve Starbucks si můžete dát jídlo v pěkné restauraci, a moderní pohodlný pokoj ve zdejším hotelu bude nejspíš levnější než sdílený pokoj v hostelu v Evropě. Ale nesnažete se ušetřit tím, že byste pili vodu z kohoutku – to se v Kambodži nedělá. Pokud byste chtěli ušetřit ještě více, vydejte se sem mimo chladné suché období, které trvá od listopadu do února. To je hlavní turistická sezóna a doba, kdy ceny vyletí nahoru a davy se rozrostou. V jiné roční době však najdete mimořádně výhodné nabídky, kamkoli se podíváte.

 

Nejlevnější asijská země: Nepál

Pokud neplánujte kompletní výstup na Mount Everest, což rozhodně není levná záležitost, je Nepál mimořádně levná země. A přitom zde můžete podnikat pěší túry a výstupy s minimálními náklady. I velké vícedenní túry, jako je 11denní túra v oblasti Langtang Valley, Vás vyjde na pár stovek dolarů, tj. asi čtvrtina toho, co by stála túra do tábora Everest Base Camp. Mimo hlavní sezonu ale není návštěva Nepálu snadná, protože období od poloviny června do poloviny září znamená mnoho dešťů, možné záplavy a někdy dokonce i nebezpečné sesuvy půdy, které zablokují stezky a znemožňují ukrytí se. Navíc bývá mlhavo a zamračeno, tj. často špatná viditelnost a žádné výhledy na hory. Pokud sem nepojedete za horskými výstupy, je vhodným obdobím také zima (od poloviny prosince do poloviny února), kdy se teploty ve městech často drží kolem 10 °C. Pěší túry bývají v zimním období problematické, protože hrozí nečekané zimní bouře a sníh. Období od března do května, a pak od září do listopadu, jsou pro návštěvu optimální: budete mít nejlepší počasí a ceny zůstávají velmi nízké. Cenově dostupné túry s místním průvodcem stále existují, ale je třeba si dvakrát ověřit, že se jedná o bezpečnou túru. Nižší ceny při nich získáte, když se na túru přihlásíte hned po příjezdu (oproti túrám objednaným předem). Pokud nebudete mít v plánu něco technicky náročného, vždy se můžete vydat na cestu samostatně, čímž opět ušetříte.

Kathmándú

Nejlevnější severoafrická země: Maroko

Maroko patří k zemím, kde můžete zaplatit opravdu hodně, ale také velmi málo, což závisí na tom, co si vyberete. Například návštěva proslulého bazaru v Marrákéši se může prodražit, především pokud byste chtěli kupovat ručně tkané koberce nebo malované sklo, ale když se naučíte smlouvat, jako by šlo o život, můžete si odtud výhodně odnést skutečné poklady. Cestování meziměstským vlakem v I. třídě Vás v Maroku bude stát zhruba tolik, co byste zaplatili za jízdu metrem na Západě. Navíc nemusíte platit průvodce u hlavních památek, jako jsou královské Saadské hrobky či Zahrady Menara z 12. století, protože si je snadno můžete prohlédnout samostatně (nebo je průvodce zahrnutý v ceně vstupenky). Co se týče jídla, nic nepředčí místní speciality, jako je kaab el ghzal („gazelí rohy“), zahnuté pečivo plněné mandlovou pastou a skvělé jako rychlá svačinka, pomalu dušený marocký tagine nebo kuskus podávaný v mnoha různých podobách. Když usednete v restauraci, často to znamená vyšší cenu, ale nebojte se jíst pouliční jídlo nebo si něco objednat z místní čajovny: poznáte, jak chutná skutečné Maroko, a ještě ušetříte. Když se vyhnete hlavní sezóně od listopadu do března, budete mít také východnější ceny ubytování. Kromě toho můžete spoustu času strávit procházkami po místech, jako je modrobílý okrsek Oudaias Kasbah v Rabatu, nebo na prašných stezkách v pohoří Rif, a nezaplatíte vůbec nic.

Berberové v Maroku

Nejlevnější západoevropská země: Portugalsko

Nejlevnější země pro cestovatele 2
Sintra, Portugalsko

Díky dobrému autobusovému, tramvajovému a vlakovému spojení můžete v Portugalsku  dobře cestovat a přitom příliš neutratit. Lisabon sice může být o něco dražší, ale jídlo a zábava kdekoli jinde v zemi jsou velmi výhodné. Dokonce i slavné plážové destinace, jako je Praio do Camilo v Algarve, je možné navštívit velmi levně, pokud si svou cestu dobře naplánujete, a nemusíte přitom spát na pláži. Skutečná hlavní sezona v Portugalsku trvá jen 2 měsíce (červen a červenec), takže Vám pomůže přijet sem mimo tuto dobu, abyste našli výhodnější ceny dopravy i ubytování. Skvělou dobou pro návštěvu je zima, s velkými slevami především pokud zamíříte do měst. Při teplotách v lednu kolem 15 °C není v Portugalsku nikdy skutečně zima. Většina nejvýznamnějších turistických atrakcí v zemi se nachází v Lisabonu a ve městě Sintra, kde si můžete prohlédnout např. středověkou obrannou Belémskou věž, gotický klášter jeronymitů (Jerónimos) a náměstí Praça do Comércio obklopené obchody a kavárnami. Ty mají buď vstup zdarma, nebo se platí jen velmi nízké vstupné. V Sintře se nachází řada paláců a hradů, včetně dechberoucího středověkého maurského hradu na kopci; tam se sice platí vstupné, ale vynechat prohlídku hradu a strávit čas průzkumem areálu je neméně zajímavé a podstatně levnější. Obecně platí, že návštěva Portugalska se točí hlavně kolem místní kuchyně, procházek po pobřeží a poznávání památek, což pro Vás znamená nízké náklady a umožní Vám poznat více z této země i při omezeném rozpočtu.

 

Nejlevnější jihoamerická země: Bolívie

Nejlevnější země pro cestovatele 3
Salar de Uyuni

Bolívie bývá často turisty opomíjena kvůli slavnějším sousedům Peru a Brazílii, přitom takto země v srdci And ukrývá působivou přehlídku zajímavých míst, která můžete objevovat. Bolívie je multietnická země s 36 oficiálními domorodými jazyky a s ekosystémy, které sahá od pouštních plání (llanos ) až k polární vysokohorské krajině západních And. Mnoho z proslulých pamětihodností můžete navštívit zdarma, včetně jezera Titicaca (největšího jezera v Jižní Americe) na hranici Bolívie a Peru, řady archeologických lokalit z předkolumbovských dob, slaného jezera Laguna Verde na úpatí sopky a největší solné pláně světa Salar de Uyuni. Nezapomenutelným zážitkem jsou pěší túry ve Valle de la Luna („Údolí Měsíce“), přičemž se do této chráněné oblasti neplatí žádné vstupné. Putování mezi vysokými kamennými věžemi a horskými svahy v odstínech červené, hnědé a fialové předčí snad všechny ostatní pouštní túry na světě. Jídlo, doprava a ubytování v Bolívii stojí zlomek toho, co ostatních jihoamerických zemích, a ceny bývají ještě nižší v dubnu a květnu předtím, než začne hlavní sezóna.

Unikátní jezera světa

Nejlevnější safari destinace v Africe: Uganda

Keňa a Tanzanie jsou světoznámé velké safari destinace. V přírodních rezervacích Serengeti a Maasai Mara žijí největší populace slonů, lvů a žiraf na světě, avšak safari kempy nejsou levné. Navíc v obou zemích objevují občanské nepokoje, kvůli kterým se často turisté mohou vydávat mimo města pouze s průvodcem (to znamená další výdaje, takže ve výsledku jsou tyto země méně cenově výhodné). Oproti tomu Uganda je bezpečná a stabilní země se spoustou divokých zvířat a s jedním unikátem: možností výprav za gorilami. Jedná se o poslední místo na světě, kde můžete spatřit velké populace volně žijících horských goril. Pro výpravy za gorilami platí velmi přísná pravidla a ugandský Neproniknutelný lesní národní park Bwindi můžete poznávat jen v malých skupinách poté, co dostanete povolení; pak se teprve můžete vydat do džungle společně s průvodcem. Povolení k výpravám za gorilami nejsou levná ani není snadné je získat (čekací doba může být až 24 měsíců, protože každý rok je vydán pouze omezený počet povolení). Přesto je návštěva země cenově dobře dostupná a přitom nabízí jedinečný životní zážitek při pozorování divoké přírody. Ještě lepší ceny můžete mít, když se sem vydáte v době od března do května nebo během října a listopadu. Jsou to nejvlhčí měsíce roku, takže pěší túry bývají náročnější a povrch kluzký, ale zároveň jsou trekingové balíčky a povolení mnohem levnější.

Velká migrace divokých zvířat v Africe

Nejlevnější karibská země: Dominikánská republika

Karibik je jedna z destinací, kde využití cestovních „balíčků“ a pobytů all-inclusive může být levnější než vydat se tam na vlastní pěst, a to platí také pro Dominikánskou republiku. Pokud zamíříte do letovisek Punta Cana, Puerto Plata nebo do jiné významné plážové destinace, restaurace a ubytování budou pro Vás představovat hlavní výdaje, protože ceny jsou vyhnané nahoru během hlavní sezóny, která trvá od poloviny prosince do poloviny dubna. Milovníkům slunce, kterým nevadí teploty přes 30 °C, se může vyplatit návštěva v létě, které je považováno za vedlejší sezónu a je podstatně levnější. Mnoho atrakcí a aktivit je přitom v Dominikánské republice zdarma. Patří k nim procházky spojené s prohlížením koloniální architektury a návštěva netradičních muzeí, jako je Museum of Chocolate (vstup zdarma) v metropoli Santo Domingo. Playa Blanca („Bílá pláž“) v Punta Cana je skvělé místo pro šnorchlování, ale je potřeba s sebou mít vlastní vybavení.

Toulky po Dominikánské republice

Nejlevnější země pro milovníky historie: Egypt

Ti, kdo se zajímají o starověké civilizace, najdou na světě mnoho zemí, které jsou dobře cenově dostupné. Můžete zamířit do Indie obdivovat Tádž Mahal, do Jordánska za starými hrobkami a chrámy, nebo do Peru projít se ruinami dávného města Machu Picchu. Ale Egypt  (s jeho pyramidami, Údolím králů, Velkou sfingou v Gíze a chrámy v Abú Simbel ze 13. století př.n.l.) zabírá přední místo na tomto seznamu. I s omezeným rozpočtem můžete poznávat tuto zemi, kde za cenu lístku do kina např. navštívíte starověké chrámy v Abú Simbel, zařídíte si kompletní výlet s průvodcem z Luxoru do Údolí králů nebo strávíte několik hodin ochutnáváním vynikajících horkých nápojů a sladkostí v některé z čajoven v Káhiře. Ekonomické ubytování najdete všude v Egyptě, ale můžete snížit náklady ještě více, když podniknete lodní plavbu, která zahrnuje 3 noci, z Asuánu do Luxoru. Za cenu rovnající se několika lístkům do kina budete mít místo na spaní, vynikající výhledy na chrámy a památky na břehu, a často také během cesty příležitost si zaplavat či šnorchlovat v Nilu.

Sinajský poloostrov a Rudé moře 

Akční nabídka ubytování zde