Navštivte kanadskou Ottawu

Navštivte kanadskou Ottawu 1

Kosmopolitní, stylová a maximálně kultivovaná kanadská metropole nabízí mnohem více zábavy, než její poněkud konzervativní renomé naznačuje. Představte si Ottawu jako mikrokosmos Kanady: harmonickou směsici městského a přírodního s dvojjazyčnou populací, zálibou v kávě a zdravou posedlostí ledním hokejem. V srdci Ottawy se tyčí novogotické věže a věžičky na kopci Parliament Hill. Vládní budovy ve stylu londýnského Westminsteru zabírají vrchol strmé skály vysoko nad řekou Ottawou a vyzařují evropskou eleganci, včetně čluny lemovaných zákrut kanálu Rideau procházejícího centrem. Ottawa započala svoji existenci jako dřevorubecké městečko, ale radikální proměna ve 20. století učinila z města zelenou elegantní metropoli, kterou uvidíte dnes. Velká část aktivity se stále odehrává v původním okrsku ByWard Market, což je ústřední bod francouzské a irské komunity ve městě, který je plný obchůdků, restaurací a barů umístěných těsně vedle sebe. Ottawa sice není tak rušná a hlučná jako nedaleké Toronto, zato představuje intelektuální jádro země, o čemž svědčí řada muzeí a galerií. Vzdělaní obyvatelé města však netráví všechen svůj čas procházením výstav a popíjením kávy v kavárnách – mohou se totiž věnovat spoustě outdoorových aktivit. Od bruslení v zimě na zamrzlém kanálu Rideau Canal (největším přirozeně zamrzající kluziště na světě) až po cyklistiku po rozsáhlém systému stezek v létě, výběr je široký. Když budete chtít úplně uniknout z města, svět dobrodružství na Vás čeká ve skvělém scénickém údolí řeky Ottawy. Díky kalendáři plnému akcí je Ottawa celoroční destinací. Winterlude, která probíhá během tří víkendů v únoru, nabízí vše od lekcí bruslení až po dětské zimní hřiště a přiláká vždy asi 600 000 návštěvníků. Také milovníci hudby mají výběr bohatý, ať už se jedná o BluesfestOttawa International Jazz Festival nebo Ottawa Chamberfest, které se konají každoročně. 

Turistická kancelář: Ottawa Tourism

Turistický pas: Museum Passports platí 3 dny a nabízí slevy v 6 muzeích. Pas zakoupíte v kterémkoli ze zúčastněných muzeí, k nimž patří Kanadské válečné muzeum, Národní galerie a Muzeum historie, tak jako Kanadské muzeum přírody, Muzeum letectví a kosmonautiky a Kanadské muzeum zemědělství a potravin. Také ho můžete zakoupit v informačním kiosku na 90 Wellington Street.

Navštivte kanadskou Ottawu 2
Kanadské muzeum historie, Velký sál

Jak se tam dostat

Letecky

Air Canada provozuje přímé lety z Velké Británie do Ottawy. K aeroliniím nabízejícím přímé lety z USA patří Air Canada, American Airlines, Delta a United. Ceny letenek bývají nejvyšší v červenci a srpnu, zatímco levnější jsou k dostání během chladných zimních měsíců.

Doba letu: z Londýna 7 hodin 50 minut, z New Yorku 1 hodina 30 minut, z Los Angeles 7 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 1 hodina, ze Sydney 21 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Maximální povolená rychlost je 100 km/h na dálnicích, zatímco ve městě je to obvykle 50 km/h. Doprava jezdí vpravo a minimální věk pro řízení je 16 let. Povinný je doklad o pojištění. Návštěvníci ze Severní Ameriky a z Evropy mohou používat svůj národní ŘP, zatímco ostatní často musí mít s sebou také mezinárodní ŘP. Mnoho ulic v Ottawě, především v centru, je pouze jednosměrných. Značky s bílou šipkou na černém pozadí označují jednosměrnou ulici. Některé ulice v Ottawě mají dvě jména, což může být matoucí; např. Preston Street je rovněž Corso Italia a Gladstone Avenue je Via Marconi. Mnoho hlavních silnic (nazývaných Transitway) v Ottawě je vyhrazeno jen pro autobusy OC Transpo; jsou označeny kosočtvercem v pruhu a/nebo nad ním – do těch nejezděte. Na všech ulicích existuje parkovací limit 3 hodiny, pokud není uvedeno jinak; v zimě platí omezení pro parkování přes noc. CAA North & East Ontario skýtá poruchovou službu a má partnerské smlouvy s různými motoristickými organizacemi, jako je Americká automobilová asociace (AAA).

Trasy: Ottawa je spojena vynikajícími dálnicemi s velkými městy v Kanadě a USA. Do Toronta se tak dostanete za méně než 4 hodiny po dálnici 401 a 416 a do Montrealu na severovýchodě po dálnici 417 za 2 hodiny. Hranice s americkým státem New York je vzdálena necelé 2 hodiny jízdy autem na jih.

Autobusy: Greyhound nabízí spoje po celé Severní Americe. Autobusy odjíždějí z autobusového nádraží v Ottawě na 265 Catherine Street.

Doba cesty: z Toronta 4 hodiny 30 minut, z Montrealu 2 hodiny, ze státu New York 1-2 hodiny.

Vlakem

Vlakové nádraží v Ottawě leží na 200 Tremblay Road, což je jen 10 minut jízdy autem, autobusem či taxi od centra. Nabízí vlakové spoje po celém regionu. Také nabízí spojení na vlakové a autobusové přípoje do USA. Druhé nádraží Fallowfield se nachází na ul. 3347 Fallowfield ve čtvrti Barrhaven, kam přijíždějí vlaky z Toronta a kde jsou k dispozici autobusy skýtající spojení do města. Osobní vlaky provozuje společnost VIA Rail Canada; několik spojů denně odjíždí jak do Montrealu, tak do Toronta.

Doba cesty: z Montrealu 2 hodiny, z Toronta 4 hodiny 30 minut.

Navštivte kanadskou Ottawu 3

Co dělat a na co se podívat 

Po kanále Rideau Canal (UNESCO) v létě proplouvají lodě, ale v zimě se promění v největší ledové kluziště na světě: je to úsek dlouhý téměř 8 km vinoucí se centrum Ottawy. Z metropole pokračuje více jak 200 km do Kingstonu a spojuje řeku Ottawa s Ontarijským jezerem a s mořskou trasou St Lawrence Seaway.

Kanadský parlament – na vyvýšeném místě hned vedle pohádkově působícího hotelu Fairmont Chateau Laurier se tyčí neogotická budova parlamentu shlížející na řeku Ottawu a na sousední Québec, takže představuje jednu z nejtypičtějších pamětihodností města. Můžete se posadit uvnitř během jednání ve sněmovně, těšit se ze zvukové a světelné show na nasvíceném Parlamentním kopci nebo se vydat na komentovanou prohlídku hlavní budovy Centre Block. 

ByWard Market – tržnici založil v roce 1826 by John By (který vytvořil také kanál Rideau), takže je to jeden z nejstarších a největších veřejných trhů v Kanadě. Sídlí zde jak 500 etablovaných obchodů a téměř 270 stánků řemeslníků, takže se jedná o přední venkovní prodejní zařízení v Ottawě. Nakoupíte zde vše od kosmetiky a módy přes nábytek a potraviny až oi umění.

Kanadská národní galerie (National Gallery of Canada)  nedaleko rušné ByWard Market je architektonická pamětihodnost s nápadnými prosklenými věžemi, prostornými galeriemi, tichými dvory, zahradou s ochozem, jezírkem s proskleným dnem a zrekonstruovanou kaplí z 19. století. Jedná se o nejlepší muzeum umění v zemi vystavující největší sbírku kanadského umění na světě.  

Kanadské muzeum historie (Canadian Museum of History) zabírá 20 000 let lidské historie: nabízí velkolepý Velký sál zdobený totemovými kůly v životní velikosti a kinosál Cine+ 3D se střídajícími se celovečerními filmy. Mezi expozicemi jsou vidět zrekonstruované staré budovy a další historické prostředí, takže evokují dojem různých období a regionů v zemi. Samotné muzeum působí dramaticky a je inspirováno přírodou.

Katedrála Notre-Dame – dvojice věží ottawské neogotické katedrály patří k nejznámějším prvkům panoramatu města, přičemž největší a nejstarší stojící kostel v kanadské metropoli je pozoruhodný zvenku i zevnitř. V letních měsících nabízí komentované prohlídky. V jiném případě si můžete katedrálu prohlédnout při některém z pravidelných koncertů, kdy ji spatříte v její nejromantičtější podobě.

Gatineau Park – jen 15 minut od centra města leží zelený prostor o rozloze 90 000 akrů, největší venkovní zábavní plocha v Ottawě. Můžete se zde věnovat outdoorovým aktivitám, jako je plavání v přírodě, cyklistika, lyžování cross country a chůze na sněžnicích, nebo se jen tak vydat na klidnou procházku a prohlédnout si historické lokality v parku. Nejlepší doba k návštěvě je podzim, kdy se můžete těšit z pozoruhodné přehlídky barev.

Kanadské muzeum zemědělství a potravin (Canada Agriculture and Food Museum) – můžete navštívit fungující farmu uprostřed metropole, kde budete mít příležitost prozkoumat řadu interaktivních expozic a vidět různá domácí zvířata. Najdete zde interpretační aktivity pro děti, ukázky, zábavnou venkovní hrací konstrukci pro děti, kde mohou vybít energii, a také možnost jízdy na voze taženém koňmi.

Kanadské válečné muzeum (Canadian War Museum) – působivé interaktivní expozice odhalují vojenskou minulost Kanady, s úžasnou sbírkou artefaktů a letadel z velkých světových válek. Rozsáhlá sbírka asi 3 mil. kusů zahrnuje rovněž vojenská vozidla a artilerii. Rozsáhlá stálá expozice zdůrazňuje klíčové události a určující momenty kanadské vojenské historie prostřednictvím osobních příběhů, fotografií a interaktivních prezentací.

Muzeum studené války Diefenbunker (Diefenbunker Cold War Museum) – sestupte do hloubky 27,5 m do kdysi tajného bunkru z doby studené války, který byl vyřazen z provozu v roce 1997.  Vydejte se zpátky v čase a podívejte se na vládní místnosti, obytnou část a kryptografické části z 60. let 20. století. K dalším atrakcím patří apartmán premiéra, místnost válečného kabinetu, studio rádia CBC Radio a trezor Kanadské banky.  

Akční nabídka ubytování: