Hlavní turistické atrakce Toronta 1/2

Hlavní turistické atrakce Toronta 1/2 1

Toronto, metropole provincie Ontario, je největší město v Kanadě, a také jedno z nejrozmanitějších. Naleznete zde stále se vyvíjející směsici turistických atrakcí, od muzeí a galerií po světoznámou věž CN Tower. Navíc jsou jen kousek autem odtud Niagarské vodopády. V Torontu naleznete spoustu možností aktivit, od rušné zábavní čtvrti Entertainment District s nejnovějšími muzikály a nejlepšími restauracemi až po historickou čtvrť Distillery District, kde spatříte originální obchody a restaurace umístěné ve skvěle zrestaurovaných budovách. V centru Toronta se se dá poměrně snadno zorientovat, přičemž se mezi většinou hlavních atrakcí můžete pohybovat pěšky, zatímco na delší vzdálenosti je zde systém metra. Pokud budete v Torontu v zimě, zamiřte pod povrch a prozkoumejte rozsáhlou síť podzemních tunelů PATH, která spojuje nakupování, zábavu a další atrakce. V létě se projděte po krásném nábřeží a navštivte parky a pláže.

Věž CN Tower

Hlavní turistické atrakce Toronta 1/2 2

Nejznámější stavbou Toronta je nepochybně CN Tower (553 m), jedna z hlavních atrakcí města, kterou si nesmíte nechat ujít. Ikonickou stavbu tyčící se nad centrem (downtown) je vidět téměř z kteréhokoli místa ve městě. Můžete ji obdivovat pouze ze země nebo se vydat nahoru na některou z vyhlídkových úrovní či restaurací s fantastickými výhledy na město a jezero Ontario. Věž CN Tower, vybudovaná v letech 1972-1976, byla nejvyšší samostatně stojící stavbou na světě, od té doby však byla překonána. Nejvyšší vyhlídková část CN Tower SkyPod se nachází ve výšce 447 m nad městem a skýtá výhledy, které za jasných dnů sahají až k Niagarským vodopádům a do státu New York v USA. Nahoru se dostanete 2 výtahy. Pod SkyPod nad hlavním výtahem je úroveň LookOut  (346 m) s okny od podlahy ke stropu a s novou prosklenou podlahou, která skýtá výhled na původní prosklenou podlahu o poschodí níže, kde se nachází venkovní terasa Outdoor Sky Terrace. Jak název naznačuje, prosklená podlaha (Glass Floor) nabízí pohled z ptačí perspektivy na město dole. Pokud byste si přáli ještě více adrenalinu, k dispozici je Edge Walk: umožňuje chůzi s volnýma rukama po římse široké 1,5 m kolem vnějšího okraje v nadmořské výšce 365 m. Přitom jsou účastnici připoutání bezpečnostním postrojem a provazem. Ve výšce 351 m je umístěna otáčející se restaurace 360 Restaurant, která nabízí skvělé jídlo a výhledy patřící k nejlepším od stolu kdekoli v Torontu. Restaurace vaří obědy a večeře a návštěvníci, kteří si zde dají večeři, dostanou jako bonus bezplatný přístup na vyhlídkové úrovně LookOut nebo Glass Floor. Pro prohlídku pamětihodností Toronta je nejlepší se ubytovat v centru města, nejlépe v blízkosti CN Tower.

Adresa: 301 Front Street West, Toronto, Ontario 

Adrenalinové aktivity ve světě

Královské muzeum Ontario

Královské muzeum Ontario (ROM) (Royal Ontario Museum) je jedno z předních kanadských muzeí s vynikající mezinárodní pověstí. Vystavuje špičkové sbírky, které pokrývají přírodní historii, umění a kulturu z  různých období a z celého světa. Kromě toho je muzeum známé svými výstavami z nejrůznějších zemí. V roce 2007 došlo ke kontroverznímu rozšíření muzea přidáním Michael Lee-Chin Crystal, moderního křídla ze skla a s ostrými úhly, hned vedle velmi tradiční původní budovy. Dnes je to jedna z nejcharakterističtějších budov Toronta.

Adresa: 100 Queen’s Park, Toronto, Ontario

 

Ripleyho akvárium

K nejnovějších atrakcím Toronta patří Ripleyho akvárium (Ripley’s Aquarium of Canada) nedaleko základny věže CN Tower. Skvělé zařízení ukazuje všechny druhy mořských živočichů a jeho návštěva patří k nejoblíbenějším aktivitám pro rodiny s dětmi v Torontu. Nejpůsobivější část je obří tunel pod vodou s pohyblivým chodníkem. Zde můžete pozorovat život v oceánu všude kolem sebe: kolem Vás proplouvají žraloci a nad Vaší hlavou se vznášejí pilouni. Jedná se o mimořádný, a přitom klidný, zážitek pro lidi všeho věku. Další nezvyklou atrakcí je přehlídka medúz zvýrazněná kreativním osvětlením. Dále jsou pak kontaktní nádrže s rejnoky a malými žraloky, na které si můžete sáhnout. Kromě toho technicky zaměřeným návštěvníkům umožňuje otevřený plán budovy si prohlédnout také zdejší záchranný systém a filtrační zařízení.

Adresa: 288 Bremner Boulevard, Toronto, Ontario

 

Galerie umění Ontario

Renomovaná Galerie umění Ontario (AGO) (Art Gallery of Ontario) je jedním z největších muzeí v Severní Americe. Sbírka více jak 95 000 uměleckých prací zahrnuje díla z celého světa, od evropských mistrů až po současné umění, ale také působivou sbírku kanadského umění, včetně rozsáhlého souboru prací umělecké „Skupiny Sedmi“ (Group of Seven). Během roku také pořádá sérii dočasných výstav. Galerie AGO je umístěna v originální budově, která představuje kombinaci starší a nové architektury a nachází se na západní straně centra města. Vedle AGO stojí těžko přehlédnutelná umělecká škola Ontario College of Art and Design, umístěný nad ulicí na kůlech, které mají připomínat tužky.

Adresa: 317 Dundas Street West, Toronto

 

Jednodenní výlet k Niagarským vodopádům

Hlavní turistické atrakce Toronta 1/2 3

Pokud jste tam nikdy nebyli, jednodenní výlet z Toronta k Niagarským vodopádům se určitě vyplatí. K vodopádům se dostanete autem jen za hodinu a něco. Organizovaný výlet z Toronta k Niagarským vodopádům představuje snadný způsob, jak se podívat na vodopády, pokud nebudete chtít jet autem. Výlety zahrnují vyzvednutí z hotelu a dopravu zpátky, a také plavbu k Niagarským vodopádům na lodi Hornblower, na které se dostanete do blízkostí vodní stěny hlavního vodopádu Horseshoe Falls („Podkova“). Výlety rovněž zastavují na některých klíčových místech v okolí, jako jsou peřeje Whirlpool Rapids, Floral Clock („Květinové hodiny“) a krásné městečko Niagara-on-the-Lake. K Niagarským vodopádům také jezdí vlaky Go Train z torontského nádraží Union Station, a to v létě od konce června do začátku září, a také o víkendu Díkůvzdání v říjnu. O víkendu můžete vzít do vlaku také kolo a pak si na něm vyšlápnout na silnici Niagara Parkway. Budete-li mít dostatek času, můžete u Niagarských vodopádů přenocovat, prohlédnout si centrum města a podívat se na osvětlené vodopády v noci.

 

Shlédnete představení nebo si dejte večeři v Entertainment District

Zábavní okrsek Entertainment District v Torontu zabírá velkou část centra města a zahrnuje mnoho významných atrakcí města, jako je CN Tower, stadiony Scotiabank Arena Rogers Centre, a mnoho muzeí. Také je známý jako místo se skvělými restauracemi a především představeními a zábavou. Většina dění se soustřeďuje kolem ul. King Street mezi ul. Spadina Avenue a University Avenue. Entertainment District, který je torontská verze newyorské Broadwaye, ožívá vždy večer a nabízí skvělý noční život. Je místem, kde můžete shlédnout významné divadelní inscenace včetně muzikálů, koncertů a dalších žánrů. K nejlepším institucím v oblasti patří koncertní síň Roy Thomson Hall, která je sídlem Torontského symfonického orchestru, a divadlo Royal Alexandra Theatre, kde hrají nejnovější muzikály.

7 důvodů pro návštěvu Toronta

Torontská zoo

Toronto zoo má vynikající a pestrou sbírku zvířat, kterých je přibližně 5000. K nejoblíbenějším patří hrošíci liberijští, lvi, tygři, žirafy, tučňáci, orangutani a mnoho dalších. Zoo je rozdělena do několika sekcí, z nichž každá představuje významný region světa. K dalším atrakcím Toronto Zoo patří části Gorilí prales, Túra tundrou s ledními medvědy a Velký bariérový útes. Discovery Zone je oblíbená část pro rodiny s dětmi, která v letních měsících má k dispozici brouzdaliště. Zoo leží u Červené řeky (Rouge River) asi 40 km severovýchodně od centra města.

Adresa: 361A Old Finch Road, Toronto

 

Hrad Casa Loma

Hlavní turistické atrakce Toronta 1/2 4

Na krásně udržovaných pozemcích stojí Casa Loma, mimořádná budova připomínající středověký hrad. Postavena byla v roce 1914 pro Henry Pellatta, výstředního kanadského milionáře, který byl mezi prvními, kdo poznali a využili podnikatelsko-finanční potenciál Niagarských vodopádů. Budova s téměř 100 místnostmi včetně asi 30 koupelen je dnes muzeem, kde mohou návštěvníci nahlédnout do doby evropské elegance a nádhery. Nejlepší kanadský hrad má také zdobené apartmány, tajné chodby, tunel dlouhý 244 m, věže, stáje a zahrady o rozloze 5 akrů.

Adresa: 1 Austin Terrace, Toronto

 

Tržnice St. Lawrence Market

Tržnice St. Lawrence Market je místem s řadou prodejců, kteří prodávají nejrůznější potraviny, květiny a speciality. Byla vybudována v roce 1850 a sloužila nejprve jako místo pro veřejná setkání a hudební koncerty. Pokud sem přijdete si prohlížet zboží nebo nakupovat, můžete také dát něco k jídlu nebo relaxovat s přáteli nad šálkem kávy. V létě zde najdete venkovní posezení na vyvýšené plošině umožňující těšit se z teplých slunečních paprsků. Budova byla zrestaurována v roce 1967, ale uchovala si většinu svého původního půvabu. Skýtá jedinečnou atmosféru pro tržnici a občas poslouží také při natáčení filmů nebo TV pořadů. V interiéru naleznete velkolepé schodiště a lustr na plyn. Až vyjdete z tržnice St. Lawrence Market, zamiřte na sever (mimo jezero) nahoru do ul. Front Street a pak jděte asi blok a půl západním směrem, abyste mohli obdivovat architektonicky úchvatnou budovu Gooderham na Church Street. Budova orámovaná věžovými mrakodrapy v centru Toronta představuje ikonický pohled na město (úvodní foto).

Adresa: 92 Front Street East, Toronto, Ontario

 

Torontská radnice a náměstí Nathan Phillips Square

Hlavní turistické atrakce Toronta 1/2 5

Dodnes velmi uznávaná stavba nové radnice dominuje prostornému nám. Nathan Philips Square s bronzovou skulpturou Lučištníka do Henry Moorea. Navrhl ji talentovaný finský architekt Viljo Revell a vybudována byla v roce 1965. Radnice je tvořena dvěma výškovými budovami ve tvaru oblouku vedle sebe, z nichž jedna má 20 a druhá 27 pater; mezi nimi je umístěna nižší centrální budova se zploštělou kopulí. Na náměstí před radnicí je umělé jezírko, které se v zimě promění v oblíbené kluziště a také se zde bývá často fotografovaný nápis TORONTO. Jedná se o příjemné místo především v prosinci a večer, když je vánočně vyzdobeno.  

Adresa: 100 Queen Street West, Toronto, Ontario

Hlavní turistické atrakce Kanady

Nakupování v Eaton Center

Obrovské nákupní centrum Eaton Center leží na severním konci centrálního obchodního okrsku. Supermoderní nákupní komplex s vlastní zastávkou metra se táhne po délce několika bloků a průběžně je stále renovován a zvětšován. Cizinci se snadno mohou ztratit v matoucím labyrintu obchodních domů, specializovaných obchodů, butiků, restaurací, jídelen a snack barů rozmístěných na různých úrovních nad i pod zemí. Eaton Center je spojen vyvýšeným chodníkem (skywalk) s obchodním domem Hudson Bay.

 

Pozorujte dění na náměstí Yonge Dundas Square

Veřejné náměstí osvětlené neony bylo vytvořeno podle newyorského Times Square a představuje oblíbené místo pro setkávání místních. Prostor zahrnuje sezení, tančící fontány a podium, kde v létě probíhají koncerty. Náměstí Yonge Dundas Square nejlépe poznáte večer, když se rozsvítí blikající neony a zavládne atmosféra zábavy. Jedná se o zdaleka nejlepší místo ve městě pro pozorování lidí. Okolní ulice nabízejí spoustu restaurací, z nichž mnohé mají venkovní patio. Na náměstí se dostanete torontským metrem nebo můžete zaparkovat ve velkém podzemním parkovišti přímo pod náměstím.

 

Okrsek Kensington Market 

Hlavní turistické atrakce Toronta 1/2 6

Kensington Market je část Toronta vyznačující se bohémskou a multikulturní atmosférou. Za běžného letního dne se zde ve vzduchu nese vůně kadidla, zní hudba pouličních muzikantů a řada prodejců (kteří jinak většinou působí ve starých dvoupatrových cihlových domech) vystaví své zboží na určených místech na trávnících nebo na chodníku. Jedná se o fantastické místo k procházkám. Obchody, z nichž mnohé nesou barevné muraly a streetart, prodávají vše od tibetských přikrývek po šperky, tašky, peněženky a retro oblečení; najdete zde také pár obchodů se sýry. Zdejší restaurace a kavárny nabízejí multikulturní výběr, včetně jamajské, mexické, tibetské kuchyně, a také základní občerstvení, jako je pizza či smoothie. Dále zde najdete obchody s přírodními potravinami, tatérské salony a stánky s ovocem & zeleninou.

 

Mezinárodní filmový festival v Torontu

Jedním z vrcholů kalendáře akcí ve městě je Mezinárodní filmový festival v Torontu (TIFF) (Toronto International Film Festival), který se koná každý rok na začátku září; jedná se o světoznámý festival s účastí nejvýznamnějších jmen v oblasti filmu. Můžete shlédnout film nebo se prostě procházet kolem v naději, že zahlédnete někoho slavného. Počasí v Torontu bývá v této roční době ještě teplé, takže významnou součástí místního života jsou večeře venku a relax ve venkovním patiu, zatímco kolem projíždějí limuzíny a fotografové & novináři pobíhají kolem. Atmosféra v Torontu je během 11denního festivalu přímo elektrická a do města přijíždějí davy lidí. Pokud byste chtěli v tuto dobu město navštívit, je nutné si rezervovat ubytování v hotelu s dostatečným předstihem.

 

Okrsek Distillery District

Torontský Distillery District je zrestaurovaná historická oblast, která byla proměněna ve stylový okrsek zábavy a nakupování. Ve starých budovách jsou umístěny půvabné butiky, galerie, ateliéry umělců a restaurace. Jedná se o zajímavé místo, kam se můžete vydat ve dne nebo večer kdykoli v roce. Konají se zde různé zábavné akce, kdy k nejznámějším patří každoroční Vánoční trhy v Torontu. Ve dřevěných stáncích se prodávají originální dárky, na otevřeném náměstí obří vánoční strom a zřízeno bývá příjemné venkovní posezení s pohovkami a velkým ohništěm pro zahřátí. I přes chladné roční období restaurace nabízejí jídlo venku, spolu s ohřívacími lampami a dekami. Kromě toho je všude k dostání horká čokoláda.

 

Navštivte Muzeum Aga Khan

Muzeum Aga Khan je jednou z nejlepších institucí věnovaných islámskému umění v Severní Americe. Umístěno je v pozoruhodné světlé moderní budově s krásným klidným prostředím a s velkými jezírky. Stálou expozici založil v 50. letech 20. století Sadruddin Aga Khan s manželkou Catherine Aga Khan. Spatříte zde pozoruhodné artefakty, jako jsou rukopisy, keramika a textilie od 9. do 19. století. Objekty pocházejí z široké geografické oblasti od Číny po Španělsko. Kromě stálé sbírky je možné ve 2 patrech muzea spatřit také střídající se expozice.  Zdejší muzejní restaurace patří k nejlepším v Torontu.

 

Vydejte se za přírodou do High Parku

High Park je obrovský zelený prostor s dolní zahradou, částí s rostlinami zavěšenými v košících, s přírodními stezkami, jezírky a potoky. Venkovsky působící areál o rozloze 165 akrů, který byl původně majetkem manželů Howardových, byl připsán městu Torontu v roce 1873. S tím však bylo spojeno ustanovení, že park zůstane „pro bezplatné použití, prospěch a potěšení občanů Toronta a bude se nazývat High Park“. V parku se nachází High Park Zoo s řadou zvířat včetně bizonů, sobů, lam, klokanů wallaby a proslulých torontských kapybar. K dalším možnostem aktivit a zajímavým prvkům parku patří bazény na plavání a brouzdaliště, dětská hřiště, místa pro pikniky a jízda vyhlídkovým vláčkem. V areálu se rovněž nacházejí obnovené zahrady z 19. století, dům pro kočáry a hrobka Howardových. Vždy týden až 10 dní na jaře zde kvetou sakury, které ohlašují začátek teplejšího počasí; místní lidé tuto barevnou podívanou milují a vždy přiláká davy. Nejlepší místo s kvetoucími stromy je poblíž jezírka s kachnami. Canadian Stage Company každoročně během července a srpna hraje v divadle pod širým nebem v parku představení známé jako Shakespeare v High Parku.   

 

Výlet na torontské ostrovy 

Plavba trajektem od komplexu Queen’s Quay Terminal na torontské ostrovy vzdálené asi 1 km od pobřeží představuje začátek příjemného výletu. Na ostrovech jsou pěkné pěší turistické trasy, a také příležitosti pro veslování, plachtění na plachetnici, plavání a další outdoorové aktivity. V létě se na Torontských ostrovech koná řada akcí pod širým nebem. Za příznivého počasí je odtud fantastický výhled na panorama Toronta. Centreville Amusement Park se nachází na jednom z torontských ostrovů a nabízí řadu pouťových atrakcí pro děti. Trajektová doprava Toronto Islands Ferry Service vyplouvá od Queen’s Quay a míří na všechny hlavní Torontské ostrovy.

 

Ontario Science Centre – muzeum vědy

Ontario Science Centre je atrakce zaměřená na rodiny s mnoha zajímavými expozicemi pro děti. Nachází se na místě s výhledem na údolí Don Valley asi 10 km severovýchodně od centra městě. Navrhl ji vynikající architekt Raymond Moriyama a moderní budova byla dokončena v roce 1969. Důraz je kladen na účast návštěvníka, s 12 stálými expozicemi, planetáriem a kinosálem IMAX v kopuli OMNIMAX. Návštěvníci v centru se setkají tváří v tvář s nejnovějšími pokroky v oblasti technologie, telekomunikace, optiky, biologie, fyziky, vesmírného cestování, meteorologie a mnoha dalších, vše prezentováno poutavým a nápaditým způsobem.

Adresa: 770 Don Mills Road, Toronto, Ontario

pokračování

Akční nabídka ubytování zde