Navštivte Stratford-upon-Avon v Anglii

Navštivte Stratford-upon-Avon v Anglii 1

I s davy turistů přijíždějících sem autobusy si Stratford, který leží na březích pomalu tekoucí řeky Avony, uchovává mnoho ze svého starobylého charakteru, takže někdy stále působí jako tradiční anglické tržní město.

Nemusíte dlouho pátrat, abyste zjistili, kdo je zde v centru pozornosti. William Shakespeare se narodil 23. dubna 1564 v hrázděném domě z počátku 16. století v centru Stratfordu a zemřel 23. dubna 1616 (na své 52. narozeniny) v impozantnějším domě New Place, také v centru Stratfordu. I když strávil velkou část svého života v Londýně, svět si ho spojuje spíše s jeho rodným městem, takže zdejší řeka bývá někdy nazývána „Shakespearova Avona“ (a Shakespeare zase zase „labuť avonská“).  

 

Anne Hathaway’s Cottage – dům Anny Hathaway

Nejmalebnější z budov spadajících pod Shakespeare Birthplace Trust, došková „chalupa“ Anne Hathaway’s Cottage (úvodní foto) na západním okraji Stratfordu, byla domovem rodiny ženy, kterou si Shakespeare v roce 1582 vzal. Ve skutečnosti to není žádná chalupa, ale pořádná tudorovská farma s okny vybavenými dřevěnou mříží. Vnitřek je velmi útulný, se spoustou dobového nábytku včetně křesla, kde Shakespeare údajně vedl námluvy, a vzácné vyřezávané alžbětinské postele. Zahrádka domu je osázena bylinkami a květinami v bohatém edvardovském stylu. Zároveň jsou v přilehlém sadu pěstovány luční květiny (jako pocta tomu, co bylo v zahrádce pěstováno v době Hathawayových) a sousední arboretum zahrnuje stromy, keře a růže zmiňované v Shakespearových dílech. Nejlepší je vydat se sem pěšky, především na konci jara, kdy jsou jabloně v plném květu. Značená stezka vede od Evesham Place (pokračování ul. Grove Road) naproti ul. Chestnut Walk a chůze zabere 25–30 minut. V turistické kanceláři si můžete vzít leták s mapou.

 

Holy Trinity Church kostel Sv. Trojice

Kostel Sv. Trojice z 13. století na březích řeky Avony je místem posledního odpočinku Williama Shakespeara. Byl zde pohřben ne kvůli tomu, že je slavný spisovatel, ale protože byl laický rektor Stratfordu, který vlastnil část městských desátků. Na severní stěně svatostánku nad oltářními schody je umístěna známá mramorová busta, kterou vytvořil Gerard Jansen v roce 1623, takže zřejmě zobrazuje pravou podobou Shakespeara. Busta nabízí lidštější, dokonce vtipnou perspektivu, když se na ni budete dívat z boku. V kněžišti jsou také umístěny hroby Shakespearovy manželky Anne, dcery Susanny, zetě Johna Halla a Thomase Nashe (prvního manžela jeho vnučky). Také je zde k vidění křtitelnice, v níž byl Shakespeare pokřtěn.  

 

Mary Arden’s Farm Farma Mary Arden

Půvabná funkční farma byla v dětství domovem Shakespearovy matky Mary Arden a nabízí skvělý pohled na zemědělské metody používané v tudorovské Anglii. Venkovská památka vzdálená jen necelých 5 km od Stratfordu je skvělým místem pro děti, které si tu mohou vyzkoušet pletení košíků a zahradničení, poslouchat farmáře vyprávějící o své práci na poli, pozorovat kuchaře připravující jídlo v tudorovské venkovské kuchyni nebo si hrát na dřevěném dětském hřišti. Dále se zde denně konají ukázky sokolnictví a lukostřelby, příležitosti se setkat se zvířaty, a také dobrá kavárna.

 

Royal Shakespeare Theatre – Královské shakespearovské divadlo

Stratfordské sídlo světoznámé Královské shakespearovské společnosti, shlížející na zahradu Bancroft Gardens a řeku Avonu, je nesporně jedním z nejlepších míst na světě, kde můžete shlédnout Shakespearovu hru. Společnost existuje od roku 1879 a dnes se může chlubit 3 budovami ve Stratfordu: Royal Shakespeare Theatre, Swan Theatre (na místě původního Shakespeare Memorial Theatre) a The Other Place. V Královském shakespearovském divadle je skvělá střešní restaurace a konají se oblíbené prohlídky „za scénou“ (Behind the Scenes). Můžete se podívat také do věže divadla skýtající panoramatický výhled na Stratford.

 

Shakespeare’s Birthplace – Shakespearovo rodiště

Navštivte Stratford-upon-Avon v Anglii 2

Rodný dům slavného dramatika, hrázděný dům typický pro svoji dobu, je vyhledávaný svatostánek, který byl zrenovován a upraven od doby, kdy zde Shakespeare žil. Když budete procházet moderním návštěvnickým centrem, ponoříte se do Shakespearova světa prostřednictvím špičkové expozice, která zahrnuje evokativní audio a vizuální ukázky ze současných inscenací jeho her. Dům samotný se nachází přes zahradu od návštěvnického centra. Barevná výzdoba zdí a vybavení odrážejí pohodlný domácí život střední třídy v alžbětinské době; můžete vidět dílnu jeho otce i místnost, kde se Shakespeare narodil. Místo navštívili spisovatelé Mark Twain a Charles Dickens, a také můžete vidět podpisy Thomase Carlyle a Waltera Scotta vyškrábané do okenní tabulky. V zahradě herci předvádějí výňatky ze Shakespearových her. Dále je zde kavárna a knihkupectví.

 

Shakespeare’s New Place 

Je to místo, kde Shakespeare žil posledních 19 let svého života a kde napsal mnoho ze svých her včetně Bouře. I když vlastní budova z 15. století byla v 18. století zbourána, místo bylo v roce 2016 nápaditě reinterpretováno jako venkovní prostor, kde je možné vidět stopu původního domu. Každá z autorových 38 her je zastoupena praporkem v zahradě Golden Garden, zatímco jeho sonety jsou vyryty do kamenné dlažby. K hlavním atrakcím patří morušovník, který podle některých daroval Shakespearovi král Jakub I. Stuart, a zrenovovaná alžbětinská formální zahrada. Stálá expozice v sousedním Nashově domě vypráví příběh New Place a života Shakespearovy rodiny v něm; k dispozici je také střešní terasa, která skýtá výhledy na zahradu. Nashův dům byl kdysi domovem Thomase Nashe, manžela Shakespearovy vnučky Elizabeth Hall.

 

Bancroft Gardens – zahrada

Mezi divadlem Royal Shakespeare Theatre a mostem Clopton Bridge leží udržované trávníky a květinové záhony. Zdejší labutě ladně plují po řece vedle vyhlídkové lodě, která brázdí řeku a nedaleký kanál. V centru zahrady je památník Gower Memorial navržený v roce 1888 lordem Gowerem a ozdobený bronzovými postavami Hamleta, Lady Macbeth, Falstaffa a prince Hala, což jsou symboly filosofie, tragédie, komedie a historie.

 

Charlecote Park

Charlecote Park, proslulý dům ve vesnici Hampton Lucy hned za Stratfordem, je okázalá reprezentativní stavba, kterou vybudoval v roce 1558 sir Thomas Lucy, aby udělal dojem na královnu Alžbětu I. (dům měl dokonce na její počest půdorys ve tvaru písmena „E“). Shakespeare dům znal a údajně zde byl přistižen při pytlačení. Sídlo z červených cihel shlížející na řeku Avonu je nápadné a rozsáhlé. V polovině 19. století bylo zrenovováno v neo-alžbětinském stylu rodinou Lucyových, kteří jsou zde představení řadou portrétů. K mnoha pozoruhodným kusům nábytku patří vyřezávaná postel z ebenového dřeva. Tudorovská vrátnice zůstala nezměněná od Shakespearových časů, zatímco hospodářské budovy zahrnují sbírku vozů, viktoriánskou kuchyni a malý pivovar. Můžete si vyzkoušet hru kroket u doškového letního domku z viktoriánské éry nebo poznávat jelení park, kterému dal jeho podobu zahradník Lancelot „Capability“ Brown. V létě zde probíhají zajímavé tematické prohlídky a pěší výlety – zjistěte si předem, co se chystá. Dům se nachází 8 km na severovýchod od Stratfordu; autem se tam dostanete po silnici B4086.

Hlavní turistické atrakce Anglie

Compton Verney

Neoklasicistické venkovské sídlo Compton Verney, které v 60. letech 18. století přebudoval skotský architekt Robert Adam, bylo využito pro nový účel Nadací Petera Moorese coby muzeum s více než 800 díly. Dům obklopuje 120 akrů zvlněné krajiny podobné parku, kterou upravil známý zahradník Capability Brown. Umělecká díla jsou velmi rozmanitá a krásně vystavená ve zrenovovaných místnostech: britské lidové umění a portréty, textilie, čínská keramika a výrobky z bronzu, italské umění od začátku 17. do konce 19. století a německé umění z let 1450-1600. Prohlídky probíhají od úterý do neděle ve 12 a 14,30 hodin. Nachází se 14,5 km východně od Stratfordu a autem se tam dostanete po silnici B4086.

 

Guild Chapel – Cechovní kaple

Historická kaple Guild Chapel je vznešeným ústředním bodem cechovních budov ve Stratfordu, k nimž patří Guildhall, gymnázium a chudobince, které všechny Shakespeare dobře znal. Kaple také ukrývá některé z nejlepších dochovaných středověkých nástěnných maleb v Evropě. Starobylá stavba byla upravena v pozdním kolmém gotickém stylu v 15. století. V době reformace byly malby zakryty vápnem. Po několika staletích byly malby znovu objeveny a dnes probíhá pečlivá renovace, která jim má vrátit jejich původní krásu.

 

Hall’s Croft

Impozantní sídlo Hall´s Croft, jeden z nejlépe zachovalých jakobínských (počátek 17. století) městských domů v Anglii a jeden z nejlépe zachovalých domů Shakespearovy rodiny, má příjemnou zahradu obehnanou zdí a kdysi zde žila Shakespearova nejstarší dcera Susanna a její manžel dr. John Hall. Byl to bohatý lékař, který předběhl svoji dobu předepisování bylinných prostředků na kurděje. Jedna místnost je vybavena jako dobová lékárna a v celé budově jsou pěkné ukázky těžkého dubového jakobínského nábytku, včetně dětské vysoké židličky a pár portrétů ze 17. století. Kavárna podává lehké obědy a odpolední čaj s občerstvením.

 

Shakespeare Distillery

Gin nyní prožívá v Anglii svůj velký comeback a Shakespeare Distillery využívá tohoto trendu a kombinuje tradiční tudorovské ingredience s moderními technikami ruční výroby. Prohlídka (75 minut) skýtá stručný přehled o tom, jak se gin vyrábí, a také zahrnuje gin s tonikem v ceně vstupného, plus komentované ochutnávky 3 druhů ginu.

 

Shakespeare’s Schoolroom & Guildhall

Guildhall („Cechovní síň “) z počátku 15. století byla místem, kam chodil mladý Shakespeare do školy a kde se údajně poprvé seznámil se světem divadla.  Kdysi se jednalo o správní centrum města a dnes slouží jako kulturně-historické centrum, kde mohou návštěvníci vidět nově objevené středověké nástěnné malby (včetně 2 nejstarších dochovaných tudorovských růží v Anglii), a také se zúčastnit kurzu ve stejné místnosti, kde se kdysi učil Shakespeare. V 16. století byla Guildhall místem, kde se scházela městská rada včetně dramatikova otce Johna Shakespeara, který byl v 60. letech 16. století starostou. Zhruba v té době zde také začala působit škola King’s New School a brzy poté sem William Shakespeare docházel jako žák. V 1. patře je samotná síň Guildhall, kde vystupovali putující divadelní společnosti. Mnoho historiků věří, že právě zde po shlédnutí souboru známého jako Earl of Leicester ’s Men („Muži hraběte z Leicesteru“) v roce 1587 Shakespeare pocítil potřebu psát a vydal se do Londýna. Dnes v budově stále sídlí škola a během školního roku zde v týdnu dopoledne probíhají kurzy předtím, než se památka v 11 hod. otevře turistům.

 

Tudor World – muzeum 

Navštivte Stratford-upon-Avon v Anglii 3

Našlapujte opatrně na kamenech a vstupte do muzea Tudor World na Sheep Street, kde najdete slabě osvětlené bludiště s expozicemi včetně tudorovských manekýnů. Týkají se různých aspektů života v 16. století (včetně morových let), jako je tehdejší medicína, čarodějnice procesy, tresty a duchové. Děti mohou nahlížet za závěsy a otvírat přihrádky s vůněmi a pachy. V noci je pak možné se s lucernou vydat na prohlídku s duchy (vhodné pouze pro dospělé a větší děti) a poznávat historii paranormálních jevů v domě do všech strašidelných detailů.

 

MAD Museum

Můžete mačkat po libosti tlačítka a pedály, aby ožily exponáty v Muzeu mechanického umění a designu MAD (Mechanical Art & Design Museum). Vtipné, krásné a důmyslné automaty a ukázky kinetického umění budou zvonit, otáčet se a chřestit. Kuličky a pingpongové míčky se budou kutálet a odrážet v klikatých dráhách, psací stroj bude hrát melodie na sklenky a láhve a 2 vlaky projíždět vysoko na zdech. Děti si mohou poskládat vlastní dráhu pro kuličky a dospělí obdivovat expozice Kitchenator. Dále je zde k dispozici obchod s podivnými a úžasnými věcmi, které si můžete koupit.

 

Motýlí farma v Stratfordu

Největší sbírka exotických motýlů ve Spojeném království, Stratford Butterfly Farm, je umístěna v tropickém skleníku jen 2 minuty pěšky přes most Bridgefoot (najdete zde rovněž pavouky, housenky a hmyz z celého světa). Děti mohou pozorovat, jak se motýli líhnou z kukly, hledat na rostlinách housenky nebo si prohlédnout jedovaté pavouky černé vdovy. Další atrakcí je mravenčí kolonie. Dále je zde skvělý obchod a místa na piknik v pěkné zahradě.

Akční nabídka ubytování: