Poznáváme Malé Kyklady

Poznáváme Malé Kyklady 1

Řecké ostrovy jsou jednou z oblíbených rekreačních destinací v Evropě – a důvod je zřejmý. Ale co když už jste navštívili všechny hlavní atrakce? Bavili jste se na Mykonosu, viděli západ slunce na Santorini, a teď hledáte něco jedinečného? Představíme Vám jedno tajemství: Malé Kyklady. Jsou to možná nejlepší řecké ostrovy, o kterých jste kdy slyšeli.

Malé Kyklady jsou výspou souostroví Kyklady, které zahrnuje tak významné atrakce, jako je Mykonos, Santorini a Ios. Mívají různé přezdívky, které odkazují na jejich velikost a relativní význam: říká se jim např. Malé nebo Menší Kyklady. Tyto názvy mohou působit přezíravě, ale jedná se o nejmenší obydlené ostrovy v Řecku: žije zde jen pár set stálých obyvatel. V Malých Kykladách jsou pouze 4 obydlené ostrovy; 3 leží jižně od ostrova Naxos: Iraklia (největší s 19 km²), Schinoussa a Koufonisia. Koufonisia je ve skutečnosti tvořena 3 ostrovy: hlavní z nich, Ano (Pano) Koufonisi, má 400 obyvatel a je to největší sídlo Malých Kyklad. Čtvrtý ostrov Donoussa leží stranou od ostatních severovýchodně od Naxu a nabízí nejodlehlejší prostředí z nich všech.

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý

Proč cestovat

Pro milovníky ostrovů představuje řetězec malých odlehlých ostrovů znovu nalezený ráj. Jeho návštěva vyvolává představu téhož před 20 a více lety, kdy vše fungovalo pomaleji a kdy radosti byly jednodušší. Na Malých Kykladách můžete především vypnout a přejít na čas běžící na ostrově. Magická kombinace procházek, plavání, siest, dobré knihy a štědrého jídla v taverně způsobí, že zapomenete, který je den v týdnu. Lesknoucí se butiky, hlučné noční kluby a davy se selfie tyčemi z Mykonosu a Santorini zůstanou nekonečně daleko odtud. Na ostrovy míří stále větší počet nezávisle smýšlejících cestovatelů – pravidelní návštěvníci preferují omezenou propagaci skupiny, aby nedošlo k jejich zahlcení. Moc šancí na to ale není. Vzhledem k úsilí potřebnému na jejich dosažení a zřetelnému nedostatku moderního rozvoje zůstávají Malé Kyklady „tajemstvím“ pro zasvěcené. V hlavní sezoně v létě (červenec a srpen) tu najdete „davy“, ale v květnu, červnu a září nejspíš budete sdílet pláže jen asi s desítkou dalších návštěvníků. Pamatujte na to, že tyto „davy“ v hlavní sezoně jsou relativní – prostě nedají se srovnat s tisícovkami návštěvníků, kteří zamíří na nejslavnější ostrovy.

Ostrov Koufonisia – vycházející hvězda

Poznáváme Malé Kyklady 2

Koufonisia se stává módní destinací pro informované návštěvníky řeckých ostrovů a každé léto si je do svých jízdních/plavebních řádů přidává více společností provozujících rychlé trajekty. Díky tomu jsou Malé Kyklady skvělou volbou: je zde více resortová atmosféra a návštěvníci mají snazší přístup. Hlavní sídlo na Koufonisii bylo popsáno jako „Mykonos Malých Kyklad“. Není těžké vidět podobnost, i když v miniaturním měřítku: úzké nabílené uličky představují hlavní lákadlo starého města, jsou lemovány restauracemi a kavárnami, dokonce je tu i pár galerií. Sídlo je stylové, ale postrádá okázalost a humbuk spojený s celebritami, který je přítomný na Mykonosu. Také uklidní návštěvníky ostrovů, kteří se bojí nudy na malých ostrůvcích. Pamatujte na to, že nic podobného nenajdete nikde jinde v Malých Kykladách (což může ve skutečnosti představovaet velkou část kouzla Koufonisie).

 

Pláže a pěší turistické stezky 

Poznáváme Malé Kyklady 3
Loutro, Koufonisia

Moře omývající Malé Kyklady je nepochybně jejich hlavním trumfem – za vydané peníze nabízí Koufonisia nejlepší místa pro plavání, ale každý ostrov má skalnaté zátoky a písčité oblouky lemované křišťálově čistým mořem. Některé jsou perfektně umístěny přímo v hlavním sídle (např. na ostrovech Donousa a Koufonisia), zatímco jiné vyžadují pěší túru nebo dopravu lodí. V červenci a srpnu nabízí místní kapitán na každém z ostrovů za malý poplatek dopravu lodí na idylické pláže, a někdy také vyhlídkovou plavbu kolem ostrovů. Chůze je na Malých Kykladách klíčová, protože silnic je minimální počet, půjčovny aut neexistují a není zde ani taxi. Majitelé ubytovacích zařízení na Vás budou čekat v přístavu, aby Vás i se zavazadly odvezli. Jinak je možné si na Iraklii vypůjčit skútr, zatímco na Koufonisii je oblíbená půjčovna jízdních kol; v létě obvykle jezdí minibus po hlavní silnici na ostrově Donousa.

Poznáváme Malé Kyklady 4
Piscina, Koufonisia

Ale nejvíce Vás nadchnou pěší stezky, které často vedou do nádherných zátok a k vyhlídkám na Egejské moře s rozesetými ostrovy. Na souostroví Koufonisia Vás nenáročná trasa dlouhá 2 km (po rovné písčité pobřežní silnici na východ od přístavu) zavede k řetězci pláží, a pak se promění v pěší stezku vedoucí kolem skalnatých míst, kde si můžete zaplavat. Nejoblíbenější je stezka ke krásnému skalnímu jezírku u břehu, kterému se přezdívá Piscina (italsky „koupaliště“) a cesta končí u skutečného klenotu, nádherné písčité pláže Pori (kam je rovněž možné se dostat po vnitrozemské silnici a je to dobrá cyklistická destinace). V opačném směru se (po stezce na západ od přístavu) dostanete do vesnice Loutro; tady se ocitnete ve fotogenickém ráji s kamenitou zátokou, malou loděnicí, větrným mlýnem a bílým kostelíkem. Nad Loutrem se nachází shluk ubytovacích bloků a restaurací včetně restaurace Kapetan Nikolas, která podává fantastické dary moře. Na Donouse se nachází písečná odlehlá pláž Kendros 1 a ¼ km jihovýchodně od Stavrosu (hlavního sídla, kde kotví trajekt); dostanete se tam po stupňovité trase. Pláž Livadi, hodinu pěšky dál na východ, navštěvuje ještě méně lidí. Ve vnitrozemí jsou dodnes stezky a cesty, které vedou do kopců k malým vesničkám, v nichž se zastavil čas. Nejzajímavější místo na Iraklii, ke kterému se dostanete jedině pěšky, je Jeskyně posvátné ikony Agios Ioannis (sv. Jana); po počátečním výstupu skrz vchod se dostanete k sérii jeskyní plných stalaktitů a stalagmitů. Jeskyně se nachází asi 2 hodiny pěšky (jedna cesta) od přístavu po značené stezce.

Poprvé v Řecku: hlavní zážitky

Ubytování a jídlo 

Poznáváme Malé Kyklady 5

Každý ostrov má dobrý výběr pokojů (domatia) k pronájmu, po nichž je poptávka především v červenci a srpnu, ale vynikající nízké ceny nabízejí v klidnějších měsících (téměř všechny mají zavřeno zhruba od října do dubna). K dispozici jsou jednoduchá ubytovací zařízení staršího typu, které pocházejí z dřívějších dob cestování mezi ostrovy, a také pár butikových penzionů; doporučujeme Makares 3* na Donousse, Speires Hotel na Iraklii, Mersini Taverna na Schinouse a Anna Villas na Koufonisii. Nejlepší možnosti restaurací a jídla jsou na Koufonisii, i když je třeba zmínit gurmánskou nabídku v Deli Restaurant & Cafe-Bar na Schinouse. Jedním z klidnějších míst, kde můžete strávit odpoledne, je Kafeneio To Kyma u mola na Donousse, klasický univerzální obchod+kavárna, kde se místní a návštěvníci scházejí na ouzo, pivo a stolní hry.

Akční nabídka ubytování: 

Jak cestovat

Nejlepší trajektové spojení na Malé Kyklady je z Naxu (největší ostrov Kyklad s letištěm a pravidelnými lety do/z Athén). Další možností je ostrov Amorgos, ačkoli nemá letiště. Jednou z radostí cest na Malé Kyklady je cestování s Express Skopelitis, malým trajektem, který spojuje ostrovy s ostrovy Naxos a Amorgos od podnělí do soboty po celý rok (s výjimkou nepříznivého počasí). Příjezd této malé pevné lodi do každého přístavu je velká událost, kdy se místní lidé seběhnou do doků, aby převzali zásilky potravin a pozdravili příchozí.