Superúčinný lineární kompresor by mohl výrazně snížit spotřebu energie klimatizace

Superúčinný lineární kompresor by mohl výrazně snížit spotřebu energie klimatizace 1

Účinnost kompresoru sice nemusí znít jako zrovna vzrušující téma, ale zvažte následující: čím bude svět teplejší – a čím bohatší budou jeho rozvojové země – tím více bude běžet klimatizací. Podle zpráv ventilátory a klimatizace už teď představují neuvěřitelných 10 % celosvětové spotřeby elektřiny, ale jak další miliardy domácností v horkých oblastech nainstalují klimatizaci, poptávka po energii raketově poroste.

Tento nárůst poptávky přijde zároveň s tím, když se snažíme dekarbonizovat celou řadu dalších odvětví (od dopravy po průmysl) tak, že vše elektrifikujeme a snažíme se vyrobit dostatek zelené elektřiny pro provoz. Jinými slovy, ochlazování planety značně ztíží zastavení ohřívání planety. Je to velký začarovaný kruh. Účinnost kompresorů se tedy v nadcházejících desetiletích stane opravdu významným problémem, a proto se Magtorpressor od společnosti Magtor stává zařízením, které stojí za pozornost. Společnost z Malty tvrdí, že její demonstrační jednotky dodávají o 90 % vyšší tlak než průměrný vzduchový kompresor při stejné spotřebě energie, a přibližně o 29 % vyšší než nejlepší současná zařízení na trhu. Jak? Magtor se zbavuje sestavy rotující kliky a pístu používané dnešními standardními konstrukcemi s vratným pohybem a nahrazuje je mnohem jednodušší lineární oscilační konstrukcí schopnou stlačovat vzduch v obou směrech při pohybu tam a zpět. V podstatě se jedná o 2 kulaté magnetické desky propojené uprostřed spojovací tyčí určenou k přenosu magnetických sil v obou směrech. Ty procházejí středem velkého statoru o stejném průměru jako desky. Dvě desky spojené tyčí tvoří v tomto provedení jedinou pohyblivou část, takže nejsou nutná žádná ložiska ani mazání. Když je na stator přivedeno napětí, zatlačí tento velký oboustranný píst jedním nebo druhým směrem, v závislosti na polaritě napětí. Takže pokud jej zapojíte do střídavého proudu nebo zapnete jednofázový stejnosměrný proud, tlačná síla změní směr mnohokrát za sekundu a píst se začne rychle pohybovat tam a zpět.

Superúčinný lineární kompresor by mohl výrazně snížit spotřebu energie klimatizace 2

Magtor to nazývá „první vysokoenergetický obousměrný lineární elektromotor na světě“ a zdůrazňuje, že se nejedná o „rozvinutou“ kombinaci stator/rotor, ani nepoužívá permanentní magnety pohybující se uvnitř elektromagnetu jako u jiných konstrukcí lineárních motorů. Tam, kde tyto konstrukce využívají velmi malé mezery mezi magnetickými prvky, je pohon od Magtor schopen využít efektivní magnetické interakce s delším dosahem mezi prvky až 10 cm od sebe. Umístěním čerpadla nebo kompresní komory tlumených pružinami na oba konce získáte tlak vzduchu na obou koncích, který lze odklonit k samostatným účelům nebo vést do jednoho potrubí. Konečným výsledkem je menší, lehčí kompresor, který pracuje rychleji než tradiční kompresor, spotřebovává méně energie a nezpůsobuje skokový nárůst spotřeby energie při spuštění. Magtor říká, že zařízení by mohlo být pohotovou náhradou za standardní kompresory všude tam, kde se používají, ale zaměřuje se na rozvoj partnerství s velkými výrobci, kteří mohou uvést Magtorpressor na trh vestavěný do klimatizačních jednotek, chladniček, tradičních kompresorů nebo čehokoli jiného. Nemělo by být těžké ho prodat spotřebitelům, říká Magtor a odhaduje, že průměrná domácnost v Německu používající tato čerpadla pouze pro chlazení a klimatizaci může očekávat úsporu někde mezi 91 až 240 USD ročně na účtech za energie. Společnost právě vyhrála ocenění Solar Impulse 2021 Efficient Solution a je také jednou z 26 společností vybraných k prezentaci návrhů čistých technologií na konferenci Greenbackers Investment Capital konané tento měsíc v Glasgow, Skotsko.

Jak funguje klimatizace