Co je potřeba vědět před návštěvnou Šrí Lanky

Co je potřeba vědět před návštěvnou Šrí Lanky 1

Šrí Lanka je krásná, originální a kulturně bohatá země. Následující užitečné tipy Vám mohou pomoci maximálně využít Váš čas strávený na tomto slunečném ostrově.

 

Šrí Lanka je divoká, krásná a cenově dostupná

Šrí Lanka, která bývá nazývána „perla Indického oceánu“, nabízí bohatý výběr dechberoucích míst, chutného jídla a pláží s měkkým pískem. Navíc je dobře cenově dostupná ve srovnání s např. Maledivami, které leží jen 983 km odtud. Z Londýna z letiště Heathrow létají aerolinie Sri Lankan Airlines přímo na mezinárodní letiště Colombo Bandaranaike (CMB); let trvá asi 10 hodin 30 minut. Z New Yorku není k dispozici žádný přímý let a cesta typicky trvá asi 19 hodin.

 

Teplé počasí je po většinu času zaručeno

Ostrov leží těsně nad rovníkem, takže po většinu roku zde bývá teplo s průměrnou teplotou 28 °C, zatímco kopcovité regiony bývají chladnější, především v noci. Nejlepší doba pro návštěvu Šrí Lanky závisí na tom, kam se chcete vydat: v severozápadním regionu je to doba od prosince do dubna, zatímco v severovýchodním regionu od května do září. Nejlepší čas pro návštěvu Kandy a centrálního kopcovitého regionu je od ledna do března, když je počasí mírné a srážky jsou nejnižší.

Co je potřeba vědět před návštěvnou Šrí Lanky 2

Cestování po ostrově je snadné

Nejlevnější a nejzajímavější způsob cestování na Šrí Lance představují autobusy; ty bývají plné klevetících místních, kteří jsou přátelští a ochotní pomoci. Srílanské vlaky bývají často méně přelidněné než autobusy, takže představují další cenově dostupný způsob, jak si prohlédnout zemi v celé její kráse. Turisté se často vydávají vlakem po trase mezi městy Kandy a Ella, kde vlak projíždí zelenými čajovými plantážemi. Ve větších i menších městech jsou k dispozici vozíky tuk tuk, které jsou levné a hojné.

 

Srílanské rupie si vyměňte až na Šrí Lance

Srílanská rupie nepatří ke světově významným měnám, takže často najdete lepší kurzy v místních směnárnách po příjezdu. Požádejte o bankovky menší hodnoty (pod 500 rp). Pokud se rozhodnete přivést hotovost, limit činí 5000 rp. Pamatujte však na to, že do země nesmíte přivézt indické rupie ani pákistánské rupie; ty byste nejlépe měli nejdřív vyměnit za USD a po příjezdu pak za srílanské rupie. K dispozici často bývají bankomaty a přijímány bývají kreditní karty renomovaných značek.

 

Očekávejte všude vrtění hlavou

Brzy si všimněte, že na Šrí Lance může být komunikace a jazyk těla obtížně rozluštitelný. Vrtění hlavou je jedna z prvních věcí, kterých si návštěvník všimne, kdy může znamenat mnoho věcí včetně „ano“, „ne“ či „možná“. Buďte proto uctiví a trpěliví, abyste poznali, co místní říkají a jak to říkají. Obyvatelé Šrí Lanky jsou povahou mimořádně štědří, takže nebuďte překvapeni, když vrtění hlavou bude znamenat pozvání na večeři.

 

Rýže a kari, kam se podíváte

Obyvatelé Šrí Lanky považují rýži za nejvýznamnější součást jídla a běžně uvidíte na talíři velkou hromadu rýže obklopenou kari, zeleninou a pol sambol, což je přísada z kokosu, soli, ryb, chili a cibule. Pouliční jídlo je výborné, ale abyste se vyhnuli zažívacím problémům, dobře posuďte situaci a jezte pouze dobře tepelně zpracované potraviny. K hlavním pokrmům patří lamprais, polos a pol sambol, zatímco zdejší pivo se jmenuje Lion.

 

Jezte pravou rukou

Můžete sice požádat o příbor, ale také to můžete udělat jaké místní a jíst pravou rukou (palcem, ukazováčkem a prostředníčkem). Očekává se mytí rukou před i po jídle.

 

Voda z kohoutku není bezpečná

Vyplachování úst vodou z kohoutku je sice obecně považováno za bezpečné, ale neměli byste ji pít. Dobře dostupná je balená voda v lahvích – kupujte takovou, která nese značku Sri Lanka Standards Institution. V jiném případě si můžete přivézt opakovaně použitelnou láhev na vodu s filtrem.

 

Šrí Lanka je zatížená na čaj 

Co je potřeba vědět před návštěvnou Šrí Lanky 3

Šrí Lanka je mekkou milovníků čaje; dříve se nazývala Ceylon a podle něj byl nazván oblíbený druh čaje. Protože je to jeden z největších vývozců čaje a čajových lístků na světě, ochutnávka různých druhů černého, bílého a zeleného čaje patří k základním turistickým zážitkům. Patříte-li k opravdovým nadšencům, můžete se vydat přímo na některou z čajových plantáží v kopcovitých regionech země a blíže se seznámit s historií i s krásnou krajinou. Ideální je okolí města Nuwara Eliya, s výhledy na zvlněné zelené kopce zahalené mlžným oparem. Můžete se zúčastnit výletu za čajem nebo si prostě dát šálek na konci dlouhého dne, tyto zážitky byste si ale určitě neměli nechat ujít.

O čaji

Nemusíte se bát viru zika

Šrí Lanka patří k zemím bez známého rizika infekce virem zika, a také riziko malárie je velmi nízké. Byly však hlášeny případy horečky dengue a hrozí žloutenka typu A (která se šíří konzumací kontaminované vody či jídla nebo z osoby na osobu) i typu B (šíří se infikovanou krví a krevními deriváty).  

Cestování a potřebná imunizace

Opalujte se na krásných plážích

Šrí Lanka nabízí zhruba 1600 km fantastických pláží ve stínu palem. Unawatuna nedaleko Galle prý patří mezi nejlepší pláže světa. Pláže na jihu jsou méně přelidněné a často krásnější, ale pamatujte na to, že plavání může být na mnoha místech nebezpečné.

Nahota na veřejnost je zakázaná

Na plážích můžete nosit běžné plavky, ale nekoupejte se nikdy bez nich, protože nahota na veřejnosti je zakázána. Doporučuje se skromné oblečení a před návštěvou svatostánku si vyzout boty.

Pokud se chcete líbat na veřejnosti, noste s sebou deštník

Na veřejné projevy náklonnosti se Šrí Lance pohlíží s nelibostí, především v menších městech. Pokud budete cítit potřebu důvěrností, dělejte tak diskrétně a po vzoru místních se schovejte za deštník.

Buďte připraveni smlouvat

Smlouvání je na Šrí Lance umění a nutnost. Buďte připraveni na vyjednávání, protože prodejce často nabídne nafouklou cenu. Zlaté pravidlo říká zaplatit poloviny původně navržené ceny.

Hlavní turistické atrakce Šrí Lanky

Před cestou zažádejte o vízum

Občané pouze 3 zemí (Seychel, Singapuru a Malediv) mohou Šrí Lanku navštívit bez víza. Občané jiných zemí ho musí mít. Vízum je sice možné získat až po příjezdu na letišti či v přístavu, ale doporučuje se obstarat si ho předem online; vyřízení obvykle trvá pouze 2 dny. (stav v roce 2019)

Akční nabídka ubytování: