Co dělat a na co se podívat na Maledivách

Co dělat a na co se podívat na Maledivách 1

Díky luxusním resortům s ubytováním nad vodou, plážím s bělostným pískem a pozoruhodnému podmořskému světu je souostroví Maledivy ideální destinací pro náročné cestovatele. Suverénní země, která leží v Indickém oceánu jihozápadně od Indie, je tvořena 26 nádhernými atoly a může se chlubit bohatými kulturními tradicemi i přírodními poklady. Všech 1192 korálových ostrovů a písčin (200 z nich jsou obydlené ostrovy a 100 je domovem turistických resortů) je obklopeno mimořádně krásnými lagunami s křišťálově čistou vodou, chráněnými korálovými útesy. Každý z resortů na Maledivách je vybudován na vlastním soukromém ostrově s palmami, kde spolu soupeří všechny nejexkluzivnější značky hotelů o to, aby hostům nabídly ještě vyšší úroveň už tak bezprecedentního luxusu. Zde uvádíme 10 důvodů, proč byste Maledivy určitě měli navštívit.

 

Prohlédněte si metropoli Male

Male, metropole republiky Maledivy, leží jen kousek letecky od ostrova Hulhulé, kde se nachází mezinárodní letiště. Male s více jak 130 000 obyvateli (což je 1/3 obyvatel země) na ostrůvku o rozloze 2,5 km2 patří k nejhustěji obydleným městům na světě. I když většina návštěvníků jen zahlédne výškové budovy metropole, když míří do svého resortu, stojí za ji navštívit. Návštěva Male je vhodná především na začátku či na konci Vaší dovolené, když budete mít pár hodin před čekáním na svůj let. V Male je k vidění několik památek, které odrážejí vznešenou minulost, a zároveň jsou v kontrastu s kakofonií moderního města. Patří k nim Národní muzeum (umístěném v dřívějším sultánském paláci), Stará páteční mešita (Hukuru Miskiiy) ze 17. století, a také a barvy, zvuky a pachy na místním rybím trhu. Některé ze starých mešit v Male vybudovaných z korálového kamene a dřeva, s nádhernými řezbami a designem, jsou v současnosti na seznamu kandidátů na památy UNESCO.

Turistické stránky: Visit Maledives

Proleťte se hydroplánem

Pro mnoho lidí ikonický obrázek Malediv představuje sytě modrý oceán s palmovými ostrůvky obklopenými neuvěřitelně čistými lagunami a bělostnými plážemi. Nejlepší možnost, jak si prohlédnout fantastických 50 odstínů modři, je ze vzduchu, a i když něco z ostrovů zahlédnete už z letadla při svém příletu a odletu. Nejlepší podmínky pro obdivování úžasných panoramatických výhledů nabízejí lety hydroplánem (který hosty dopravuje do jejich resortů). Zatímco resorty na Severním a Jižním atolu Male poskytují dopravu na/z letiště motorovými čluny, vzdálenější (a často luxusnější) resorty vyžadují dopravu hydroplánem a cesta trvá od 15 do 60 minut. Dopravu hydroplány na Maledivách většinou poskytuje společnost Trans Maldivian Airways. Let hydroplánem a obdivování nádherného souostroví z ptačí perspektivy je jeden z nejlepších zážitků, které tato destinace nabízí.  

 

Oslavte svou svatební cestu

Co dělat a na co se podívat na Maledivách 2

Maledivy bývají považovány za destinaci patřící k nejromantičtějším na světě. Kdo by si nezamiloval ikonické západy slunce, bělostné pláže, spa se špičkovým vybavením, bezkonkurenční podmínky pro šnorchlování a hloubkové potápění, restarauce ověnčené michelinskými hvězdičkami, nekonečné výhledy na čisté laguny a nádherné vily nad vodou. Není proto divu, že sem míří novomanželé z celého světa. Maledivy se těší skvělé pověsti, co se soukromí týče, takže skýtají svatební cestu snů: většina resortů nabízí koupelové rituály se svíčkami a růžovými plátky a romanticky vyzdobená lůžka. Co romantičtějšího byste si ještě mohli přátDíky své reputaci jedné z nejvyhledávanějších luxusních destinací pro líbánky na světě jsou Maledivy rovněž oblíbeným cílem pro slavné a bohaté novomanžele. K těm zde patřili např. Katy Perry a Russell Brand nebo Tom Cruise a Katie Holmes. Ale není potřeba vyhrazovat tyto krásné ostrovy jen na svatební cestu, protože jsou skvělé také pro rodinnou dovolenou nebo jako útočiště s přáteli.

Místa s nejkrásnějším východem slunce

Naberte síly ve vynikajícím spa

Na Maledivách prospívá mysl, tělo a duch díky klidu zdejšímu klidu, obzvlášť když jej doplňují relaxační omlazující kúry ve zdejších spa. V resortech na ostrovech je dispozici asi 110 spa nejlepší kvality, plus pár spa v metropoli Male, a dokonce jedno ve veřejném terminálu Mezinárodního letiště v Male (a také neformální spa pro hosty, kteří zamíří na neobydlené ostrovy). Na Maledivách se spa dostalo na mnohem vyšší úroveň než v běžném smyslu komerčního zařízení nabízejícího léčebné a zkrášlující kúry. Spa v resortech odpovídají luxusnímu standardu zdejšího ubytování a jdou ještě dále ve svém designu a umístění. Naleznete zde spa na kůlech nad lagunou, kde se hosté mohou těšit z panoramatických výhledů do nekonečna, spa obklopená bujnou tropickou vegetací, spa na samostatných ostrovech, spa na pláži nebo spa ve stylu chrámu-svatyně, spa kolem nichž bublá tekoucí voda, a také fenomenální podmořské spa. Každé z nich se snaží využít a co nejlépe předvést úžasné okolí s jeho bezpečím a klidem, a zdejší exotické terapie se vymykají vší představivosti.

Maledivy s omezeným rozpočtem 

Hloubkové potápění

Odhaduje se, že jen necelá polovina hostů, kteří se vydají na Maledivy, sem přichází s úmyslem šnorchlovat či potápět se, ale jakmile spatří křišťálově čistou vodu zdejších lagun s pestrými rybami a korály, neodolají a zkusí to také. Mimořádná krása majestátního pomořského světa, který rajské ostrovy obklopuje, je mimo všechnu představivost. Hluboké kanály oddělují 26 atolů, od atolu Haa Alifu na severu více jak 800 km až k atolu Addu na jihu, a koncentrují a směřují oceánské mořské proudy bohaté na živiny do atolů a ven z nich. Atol Addu podporuje hojnost mořského života, díky čemuž se Maledivy mohly stát jednou z předních lokalit pro sportovní potápění na světě a nejlepším místem na Zemi, kde se můžete potápět či šnorchlovat se žralokem obrovským, s neškodnými žraloky v útesech a s působenými mantami. Většina resortů má vlastní certifikované potápěčské centrum a přístup k rozmanité nabídce potápěčských lokalit pro potápěče různé úrovně; kromě toho také často nabízejí kurzy pro začátečníky.

Palawan – potápění k vrakům lodí

Šnorchlujte u „domácího útesu“

Co dělat a na co se podívat na Maledivách 3

Pokud Vám hloubkové potápění připadá příliš náročné, jistě Vás potěší, že ostrovy jsou rovněž vynikající pro šnorchlování. To může provozovat kdokoli, kdo umí plavat, a není k tomu potřeba příliš zkušeností. Všechny resorty mají tzv. domácí útes blízko pobřeží, kde mělká laguna strmě spadá dolů do hlubin oceánu. Domácí útes je prostor blízko tohoto vertikálního poklesu, kde se začínají shlukovat korály v jakési korálové zahrádce hemžící se mořským životem a pestrobarevnými rybami. Mělčí voda obklopená domácím útesem rovněž slouží jako velké přírodní koupaliště a chrání koupající se lidi před vlnami z oceánu a silnými přílivovými proudy mimo korálový útes. Při šnorchlování ve vodách u maledivských ostrovů se můžete setkat tváří v tvář s nejrůznějšími druhy, jako je ryba bodlok pestrý, tuňák, ploskozubci, manty, mořské želvy či dokonce žralok kladivoun. Kvalita domácího útesu se v různých resortech liší, přičemž nejlepší domácí útesy prý najdete v resortech Soneva Fushi, Park Hyatt Maldives, Anantara Kihavah, Six Senses Laamu, W retreat a Angsana Ihuru.

 

Ubytujte se v bungalovu nad vodou

Téměř všechny vily nad vodou se nacházejí ve Francouzské Polynésii v jižním Tichomoří a na Maledivách, ale je zde také pár alternativ mimo tato rajská souostroví. V současnosti je na světě asi 8000 vodních vil a asi 2/3 z nich právě na Maledivách. Pobyt v ultraluxusní vile nad krásným úsekem tyrkysové laguny bývá oblíbený u nejnáročnějších cestovatelů, což má svůj dobrý důvod. Těžko něco předčí zážitky z ostrovního útočiště s ubytováním ve stylu bungalovů přímo nad průzračným mořem, kde koupání v teplém Indickém oceánu čeká doslova za dveřmi. Nejexkluzivnější resorty Malediv nabízejí ubytovací zařízení podobající se paláci, které předčí i ty nejdivočejší sny: s úžasným vybavením, od venkovních jídelních altánů a nekonečných bazénů až po prosklené panely v pokojích a stahovací střechy v pokojích, což hostům umožňuje pozorovat hejna ryb v moři nebo hvězdy na nočním nebi.

 

Relaxujte na nádherných plážích

Maledivy bývají označovány jako kus ráje a jednu z nejkrásnějších plážových destinací na Zemi, čemuž lze jen stěží odporovat. Více než tisícovka ostrovů nabízí bělostné písčité pláže a je obklopena nejmodřejším mořem. Jediné, co na pláži uslyšíte, je šumění palem ve větru a vlny teplého Indického oceánu šplouchající na měkký písek. Pokud tedy přejete trávit poklidné dny na vlastním úseku pláže s bílým pískem, kde budou Vaše tělo zalévat zlaté paprsky slunce, měli byste si zvolit plážovou vilu, kde budete mít výhled pouze na azurové moře. Všechny pláže na Maledivách jsou nádherné, ale kvalita pláží u jednotlivých ostrův liší, protože (bohužel) některé resorty si vypomáhají použitím pytlů s pískem, mořských stěn a hrubšího písku. Následující luxusní resorty nabízejí nejčistší bílé, pudrově jemné pláže, které lemují idylické ostrovy: Soneva Fushi, Soneva Jani, Park Hyatt Hadaaha, Six Senses Laamu, Four Seasons Landa Giravaaru, COMO Cocoa, a Taj Exotica.

Akční nabídka: 

Co dělat a na co se podívat na Maledivách 4

Ultraluxusní resorty 

Maledivy se staly dokonalým luxusním rájem pro novomanžele na svatební cestě, pro surfaře, potápěče, milovníky spa a slunce, a občas také pro celebrity. Maledivy, které jsou synonymem pro bezkonkurenční luxus, nabízejí nejluxusnější hotelové resorty na celém světě, čemuž odpovídají sazby za ubytování v nich. Ale pokud si můžete dovolit tyto vysoké částky zaplatit (často více jak 5000 USD za noc), získáte přístup k obrovské nabídce luxusních možností a zážitků. Každý resort je vybudován na vlastním neobydleném tropickém ostrově, což zajišťuje exkluzivitu, klid a naprosté soukromí. Hosté si mohou vybírat mezi vilami postavenými na oslnivě bílém písku na břehu a ubytovacími zařízeními typu chat či bungalovů postavených na kůlech nad lesknoucí se modrou lagunou. Nejluxusnější spa, kuchyně odpovídající michelinským restauracím, bezkonkurenční služby komorníka a působivá zásoba vína jsou zde normou.

 

Prožijte si svůj sen v resortu Soneva Jani

Nejnovější resort maledivského hoteliéra Sonu Shivdasani, který je ředitelem resortů Soneva, je natolik revoluční, že vyvede z míry i ty, kdo se na Maledivy opakovaně vracejí. Možná nejluxusnější resort Soneva Jani byl otevřen na podzim 2016 a nepřestává vyvolávat nadšení. Vydává se podobnou cestou jako Soneva Fushi, který stanovil standard pro maledivská luxusní útočiště před 20 lety, a vyrovná se Soneva Kiri v Thajsku; k tomu nabízí také luxusní jachtu na Maledivách. Inspirován byl slovem soneva, které znamená v sanskrtu moudrost: Soneva Jani leží na ostrově Medhufaru, který je součástí neobydleného shluku pěti ostrovů v atolu Noonu. Nejexkluzivnější resort Malediv je obklopen původními plážemi, pokryt bujnou tropickou zelení, a obklopen 5,6 km lagunou s křišťálově čistou vodou a s nepřerušeným výhledem 360° na Indický oceán. Každá z 24 vodních vil má vlastní bazén a otevírá se k vlastnímu úseku laguny, přičemž některé vily jsou vybaveny skluzavkami z horního patra přímo do laguny. Hlavní atrakcí vil je však zřejmě stahovací střecha v ložnici, kterou je možné zasunout zmáčknutím tlačítka, takže hosté mohou pozorovat hvězdné nebe přímo z postele.

Akční nabídka: 

Další hotely, které nabízejí mimořádné zážitky