27 atrakcí údolí Loiry 2/2

27 atrakcí údolí Loiry 2/2 1

Château de Chenonceau

Chenonceau (úvodní foto) byl silně ovlivněn slavnými ženami, které zde žily, a snadno zde poznáte ženský vliv. Zámek s nádechem jemnosti a vznešenosti má honosné přijímací pokoje, které kdysi skýtaly ideální prostředí pro společenská setkání a literární salony. Dnes zámek oslňuje návštěvníky svým dobře zachovalým interiérem a zvláštními prvky, jako jsou květinová aranžmá. V roce 1535 se zámek stal majetkem Jindřicha II., který ho v roce 1547 daroval své milence Dianě de Poitiers. Vdova po Jindřichovi, Kateřina Medicejská, která královskou rezidenci převzala v roce 1533, stojí za vytvořením nejoriginálnějšího prvku zámku, hlavní budovy Corps de Logis. Corps de Logis je dvouposchoďová galerie, která stojí na půvabném obloukovém mostě přes řeku Cher, takže to vypadá, že zámek pluje na vodě. Uvnitř v galerii Corps de Logis jsou vystaveny obrazy a staré tapiserie. Kráse architektury odpovídají i nádherné zahrady. Zahrada Diany de Poitiers (Jardin de Diane de Poitiers) byla kreativní vizí Diany de Poitiers. Formální francouzská zahrada v pravidelném renesančním stylu zahrnuje geometricky tvarované trávníky zdobené květinovými záhony. Celá zahrada je obklopena vyvýšenými terasami pokrytými pnoucími se růžemi. V Zahradě Kateřiny Medicejské (Jardin de Catherine de Médicis) kvetou růže na mřížoví kolem stezky s výhledem na hradní příkop, což je nádherná scéna inspirující k pomalým procházkám. O víkendových letních večerech zahrady zaplatí kouzelná záře stovek lampionů při Nočních procházkách (Nocturnal Promenades). Zahrada Russella Page, nová zahrada v současném stylu, vznikla v roce 2018. Malebná zahrada obehnaná zdmi byla inspirována kresbami současného krajinného designéra/zahradníka Russella Page. Dalším důvodem, proč se zdržet v zámku, je zdejší vynikající restaurace L’Orangerie, která nabízí gastronomickou kuchyni připravenou z místních sezonních ingrediencí. V zámku je rovněž čajovna s venkovním posezením v Zelené zahradě, a také několik míst pro pikniky. Château de Chenonceau je dostupný rychlovlakem TGV (1 hodina cesty) z pařížského nádraží Montparnasse na nádraží v Tours. Autem se z Paříže do Chenonceau dostanete asi za 2 hodiny.

Adresa: Château de Chenonceau, 37150 Chenonceaux 

 

Město Angers

Nad městem Angers, kdysi metropolí hrabství Anjou, se tyčí Château d’Angers vybudovaný majestátně na skále vysoké 32 m nad řekou Maine. Velká citadela vznikla ve 13. století jako pevnost a je obklopena pevnými obrannými hradbami se 17 kulatými věžemi. V 14. a 15. staletí zde vzkvétal dvorní život v době vévodů z Anjou, kteří byli patrony umění. Zámek je znám svojí sbírkou tapiserií, především tapiserií Apokalypsy, která je významným dílem středověkého umění. Při návštěvě zámku se můžete projít po hradbách, které skýtají panoramatické výhledy na okolní krajinu. Ve starém městě Angers stojí katedrála sv. Mořice (Cathédrale Saint-Maurice d’Angers), která překvapuje návštěvníky svými neobvyklými architektonickými detaily. Prostorný interiér zahrnuje 3 velké kopule ze 12. století známé jako anjouovská gotika nebo plantagenetovské klenby. Měli byste si všimnout také středověkých vitrážových oken, především okna Oslava Panny. Jen kousek pěšky odtud se nachází Muzeum výtvarného umění (Musée des Beaux-Arts) s vynikající sbírkou výtvarného umění umístěnou v majestátním sídle (hôtel particulier) z 15. století, které je na seznamu historických památek.  Také klenutý sál z 15. století v budově refektáře ze 17. století slouží k vystavování částí muzejní sbírky. Další nezbytnou zastávkou je Collégiale Saint-Martin, románský kostel s prvky pocházejícími z merovejského (5. a 6. staletí) a karolínského (10. století) období, a také z gotického období. K dalším kulturním atrakcím patří Galerie David d’Angers, která vystavuje sochy Pierre-Jean Davida d´Angers ve zrenovovaném klášterním kostele z 13. století, Muzeum Jeana Lurçata a současné tapiserie (Musée Jean Lurçat et de la Tapisserie Contemporaine) vystavující současné tapiserie a Musée Pincé věnované řeckým, egyptským, římským a dalším starožitnostem. Pro rodiny s dětmi stojí za to se 10 minut autem z centra města Angers a navštívit Terra Botanica, jedinečný zábavní park umístěný ve výjimečných zahradách, kde spatříte tisíce druhů rostlin. Všechny atrakce a výstavy v parku jsou na botanické téma.

Akční nabídka ubytování: Appart’City Angers 3*

.

Město Chinon a zámek Ussé 

27 atrakcí údolí Loiry 2/2 2
Château d’Ussé

Město Chinon se zříceninou hradu tyčící se na strmém hřebeni nabízí romantické prostředí. Forteresse Royale de Chinon pochází z 10. století a je mistrovským dílem středověké architektury. Dne 9. března 1429 měla v pevnosti Jana z Arku důležité setkání s následníkem trůnu Karlem. Během něj ho přesvědčila, aby poslal svoji armádu, která ukončí obléhání Orléansu (významná událost během stoleté války) a stal se králem (později byl v Remeši korunován na Karla VII.). Staré město leží mezi pevností a řekou Vienne. Za pozornost stojí především Rue Voltaire s domy z 15. a 16. století a kostelem sv. Mořice (Saint-Maurice) z 12. století. Pohádkový zámek 12 km od Chinonu, Château d’Ussé, inspiroval Charlese Perraulta k napsání Šípkové Růženky. Zámek je v soukromém vlastnictví a žije zde vévoda z Blacas s rodinou. Château d’Usse se může chlubit velkolepým schodištěm, které navrhl Jules Hardouin-Mansart, jeden z architektů Versailles. V krásném areálu Château d’Ussé naleznete francouzské formální zahrady od Andrého Le Nôtre, který navrhoval také zahrady ve Versailles.

Akční nabídka ubytování: Hotel Diderot 3*

.

Město Le Mans

Historická část Le Mans známá jako Plantagenetovské město, obklopená zbytky starých galo-římských hradeb a překypující starosvětským půvabem, je příjemné útočiště z moderního světa. Tento klenot mezi starými městy zabírá 20 ha, zahrnuje kamenné ulice, hrázděné domy a renesanční rodinná sídla. Hlavní tah v Cité Plantagenêt tvoří Grande Rue. Turisté by si měli všimnout renesančního sídla Maison d’Adam et d’Eve (69 Grand Rue) na křižovatce s Rue du Bouquet předtím, než půjdou po ul. Rue de la Reine Bérengère až ke katedrále v Le Mans (Cathédrale Saint-Julien) s venkovními opěrnými sloupy a středověkými vitrážovými okny. Další z hlavních atrakcí nedaleko katedrály v srdci starého města je Muzeum královny Berengarie (Musée de la Reine-Bérengère) věnované regionální historii a kultuře. Vrcholem sbírky je výběr obrazů z 19. století. Také ve starém městě najdete dva zelené prostory, „Náměstí dvoustého výročí“ u Rue de la Verrerie, s růžovou zahradou a lavičkami, a „Náměstí Roberta Trigera“ s výhledem na katedrálu a malou zahradu s vonnými rostlinami. Hned za Cité Plantagenêt je Musée de Tessé, muzeum umění vystavující obrazy, sochy a dekorativní předměty ze 14.-20. staletí, a také egyptské starožitnosti včetně rekonstrukce hrobky Nefertari. Také za Cité Plantagenêt je kostel Notre-Dame-de-la-Couture, dříve benediktinský opatský kostel se sochou Panny a Dítěte od renesančního umělce Germaina Pilona. Na pravém břehu řeky Sarthe stojí kostel Notre-Dame-du-Pré skýtající příležitost poznat tichý románský svatostánek. Kromě toho všeho by milovníci automobilových závodů měli navštívit motoristické Muzeum 24 hodin Le Mans (Musée des 24 Heures du Mans) nedaleko závodní dráhy Circuit des 24 Heures. Muzeum přináší příběh automobilových závodů Le Mans a expozice Ferrari, Porsche, Jaguar a dalších závodních aut včetně aktuálně vítězných vozů.

Akční nabídka ubytování: Novotel Le Mas 4*

.

Město Saumur

Středověké město Saumur na poloviční cestě mezi Angers a Tours leží v samém srdci historického regionu Anjou, s pastorální krajinou střídající se s lesy, kopci porostlými vinnou révou, květinovými poli a malými statky. V Saumuru se nachází jeden z nejimpozantnějších zámků v údolí Loiry vybudovaný ve 14. století na kopci vysoko nad Loirou, takže z dálky působí majestátním dojmem. Původně byl Château de Saumur majetkem vévodů z Anjou. Na počátku 13. století ho Ludvík IX. (Svatý Ludvík) proměnil v královskou rezidenci. Château de Saumur uchovává Muzeum Saumur, kde najdete sbírku dekorativních uměleckých děl, nábytku, tapisérií a keramiky ze 14.-18. staletí. Neměli byste si nechat ujít ani zámecké zahrady a venkovní terasu shlížející na krajinu údolí Loiry. Pokud se zajímáte o francouzskou gastronomii, můžete se tu seznámit s významnou ingrediencí, která se pěstuje kolem města Saumur: jsou to kulaté zahradní žampiony (Champignons de Paris). Ceněná kulinářská ingredience se používá při přípravě ikonického kohouta na víně (Coq au Vin), hovězí po burgundsku (Boeuf Bourguignon), tradičního slaného koláče quiche a dalších pokrmů. Muzeum žampionů (Musée du Champignon) umožňuje návštěvníkům nahlédnout do pozoruhodného světa hub. V chladných jeskyních v muzeu je více jak 250 druhů lesních hub spolu s vzdělávací expozicí o jejich pěstování. Každoročně muzeum sklidí 10 tun hub, jako je hlíva ústřičná, shiitake (houževnatec jedlý) a kulaté žampiony (pečárka dvouvýtrusá).

Akční nabídka ubytování: Kyriad Saumur Centre 3*

.

Château de Montreuil-Bellay

Château de Montreuil-Bellay z 11. století byl navržen hrabětem z Anjou Foulquesem Nerrou jako neproniknutelná citadela, do konce 15. století však sloužil zámek jako venkovské panské sídlo. Strohá budova s hradbami dlouhými 600 m a 13 obrannými věžemi byla proměněna v luxusní palác. Château de Montreuil-Bellay je přístupný veřejnosti při komentovaných prohlídkách a skýtá turistům přístup na dvě úrovně budovy: do sklepů a plně zařízených pokojů v přízemí, včetně ložnice vévodkyně z Longueville, a také do středověké kuchyně, jídelny s tradičním trámovým stropem a malého hudebního pokoje. Areál zámku zahrnuje zelené zahrady se stinnými lípami a vonnými růžemi. Také v areálu se nachází kolegiátní kostel Panny Marie (Collégiale Notre-Dame) z 15. století vyzdobený erby pánů zámku.

Adresa: Château de Montreuil-Bellay, 49260 Montreuil-Bellay

Nejlepší muzea v Paříži

Château de Villandry

Château de Villandry je známý svým krásným areálem, vytvořeným v renesančním období. Formální okrasná zahrada vznikla v 16. století. Pro terénní úpravy jsou charakteristické uspořádané řady pěstěných keřů a upravené květinové záhony. Areál rovněž zahrnuje kuchyňskou zahradu, kde je zelenina uspořádána do dekorativních geometrických tvarů, a bylinkovou zahradu s 30 druhy kuchařských a léčivých bylin rozvrženými na kruhových záhonech symbolizujících věčnost. K dalším atrakcím patří bludiště a výhled na městečko Villandry s  románským kostelem v dálce. Zámek vždy dychtivě očekává Nuits des Mille Feux („Noc tisíce světel“), která se koná o několika víkendových večerech v červenci a srpnu, kdy zahrady osvětlí 2000 svící. Během mimořádných večerů, kdy bývá otevřeno, se mohou návštěvníci vydat na kouzelnou procházku zahradami, užívat si zábavy a sledovat ohňostroje.

Adresa: 3 Rue Principale, 37510 Villandry  

Tipy, co dělat zadarmo v Paříži

Město Loches

Historické město Loches, které je na seznamu Nejkrásnějších zajížděk ve Francii, nabízí starosvětský šarm, lákavé zahrady a idylickou scenérii kolem řeky Indre, levého přítoku Loiry. Na kopci nad moderní částí města Loches leží Cité Médiévale, středověké město opevněné hradbami o délce 2 km. Turisté vstupují do Cité Médiévale branou Porte Royale ze 14.-15. století . Za hradbami leží pozoruhodný středověký svět klikatících se kamenných ulic, tichých uliček pro pěší a starobylých kamenných budov z vápence. Na skalnatém výběžku (uvnitř středověkého města) stojí románský kostel Collégiale Saint-Ours původně založený už v roce 962, ale z velké části pocházející ze 12. století, a Château de Loches z 15.-16. staletí. Příjemnou zajížďku dlouhou 18 km z Loches (nebo 30 km z Chenonceaux) představuje Montrésor, jedno z „Nejkrásnějších malých měst Francie“. Vesnice leží nad řekou Indre a nad ní se zvedá Château de Montrésor. Návštěvníci se zde mohou procházet v malebných středověkých ulicích, navštívit zámek a Kolegiátní kostel svatého Jana Křtitele (Collégiale Saint Jean-Baptiste) z 16. století.

Akční nabídka ubytování: Brit Hotel Confort Loches 3*

 .

Klášter Fontevraud

Jeden z největších dochovaných středověkých klášterů v Evropě, klášter Fontevraud (Abbaye Royale de Fontevraud), leží v zeleném údolí nedaleko Loiry. Benediktinské opatství založil v roce 1099 eklektický a obrazoborecký kazatel Robert z Arbrisselu považovaný za radikála, protože vytvořil komunitu pro lidi pocházející z různého společenského prostředí. Opatství vždy řídila abatyše, která vládla mužům-mnichům i ženám-jeptiškám. V průběhu sedmi staletí klášter řídil sled 36 abatyší. Královna Eleonora Akvitánská, manželka anglického krále Jindřicha II., měla k opatství silné vazby a bylo to její oblíbené náboženské místo; prožila zde také poslední léta svého života. Fontevraud je otevřen veřejnosti pro samostatné i komentované prohlídky. Návštěvníci mohou navštívit románský klášterní kostel z 12. století, ambit, kuchyni vybavenou původní udírnou na ryby (na přípravu uzených lososů) a zelenou zahradu osázenou zeleninou, bylinkami a ovocnými stromy. Další atrakcí opatství je restaurace se špičkovou kuchyní. Ti, kdo by chtěli strávit noc v duchovně inspirujícím prostředí, mají k dispozici 4* hotel hýčkající hosty luxusními pokoji v současném stylu nacházejícími se v dřívějším převorství sv. Lazara. Královské opatství Fontevraud je dobrým doplňkem k návštěvě Saumuru (14 km odtud) nebo Chinonu (16 km odtud).

Adresa: Abbaye Royale de Fontevraud, 49590 Fontevraud-l’Abbaye

Akční nabídka ubytování: Fontevraud L’Hôtel 4*

.

Château de Beauregard

27 atrakcí údolí Loiry 2/2 3

Malebný renesanční zámek Château de Beauregard leží v samém srdci údolí Loiry jen 10 km od Blois a 20 km od Chambordu. Původně to bylo panské sídlo a pak se z něj stala lovecká chata krále Františka I., který vládl v první polovině 16. století. Během 16. a 17. staletí zámek sloužil jako rezidence pro královy ministry. Majestátní budova odráží velkolepé bohaté dědictví. Tři staletí historie Francie jsou zastoupeny v Portrétové galerii s 327 portréty králů a významných politických postav. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem včetně zahrad se starými cedry, sakurami a kvetoucími rostlinami. V závislosti na sezoně areál oživují pestré azalky, kamélie, rododendrony nebo stovky druhů vonících růží. Budete-li se procházet po areálu, narazíte na ruiny kaple ze 14. století, jeden z bodů na středověké Svatojakubské poutní trase.

Adresa: 12 Chemin de la Fontaine, 41120 Cellettes

 

Město Vendôme

Historické město Vendôme bylo významnou středověkou poutní destinací. Klášter sv. Trojice (Abbaye de la Trinité) představoval zastávku nedaleko hrobu sv. Martina v Tours na poutní trase do Santiaga de Compostela. V centru  Vendôme se nachází nám. Place Saint-Martin a Tour Saint-Martin, věž z původního renesančního kostela.  K dalším významným kostelům ve Vendôme patří gotická kaple sv. Jakuba (Chapelle Saint-Jacques) dnes používaná pro kulturní expozice a kostel Máří Magdalény (Eglise Sainte-Marie-Madeleine) z 15. století s pěknými vitrážovými okny. Jedno z nejkrásnějších Malých měst Francie (Plus Beaux Villages), městečko Lavardin, leží 18 km od Vendôme mezi zvlněnými kopci a skalami v údolí Loiry. Romantický prvek mu dodávají ruiny starého opevněného hradu, který odolal útokům Richarda Lví Srdce, ale dobyla ho vojska krále Jindřicha IV..

Akční nabídka ubytování: Hôtel Mercator Vendôme 3*

.

Město Châteaudun

Châteaudun se tyčí vysoko na skalnatém výčnělku, což byla ve středověku ideální poloha pro obranu. Ve 12. století si zvolil hrabě z Blois vyvýšené, obtížně přístupné místo pro vybudování pevnosti s mohutnou věží vysokou 31 m, a výsledný feudální hrad je považován za první z hradů a zámků v údolí Loiry. V polovině 15. století se Château de Châteaudun stal majetkem spolubojovníka a blízkého přítele Jany z Arku, Jeana de Dunoise, který strhl staré křídlo hradu a místo něj vybudoval Sainte-Chapelle, kapli pro relikvii Kristova kříže. Po stoleté válce byl hrad vylepšen v renesančním stylu, aby vyhovoval klidnějšímu a luxusnějšímu životnímu stylu. Výzdoba místností byla rafinovanější a byly přistavěny velké kuchyně pro přípravu knížecích pokrmů. V  areálu zámku se nachází jedinečná visutá zahrada, která odráží okázalý vkus majitelů. Z venkovní terasy jsou nádherné výhledy na krajinu kolem Loiry. Nedaleko zámku leží staré město Châteaudun, změť kamenných ulic jen pro pěší obklopena starými hradbami. Při procházení se působivými uličkami naleznou návštěvníci malebné hrázděné domy (především na Rue Saint-Lubin a Rue des Huileries) a historické kostely, včetně kostela Máří Magdaleny (Eglise de la Madeleine) s románskou fasádou. Turisté zde rovněž mají k dispozici příjemné parky a široký výběr obchodů a restaurací. Vynikající volbou je Aux Trois Pastoureaux, tradiční restaurace nabízející sezonní kuchyni připravenou od základu z místních surovin a „středověké menu“ pro turisty. Mimo staré město se v modernější části města Châteaudun na 3 Rue Toufaire nalézá Muzeum výtvarného umění a přírodní historie (Musée des Beaux-Arts et d’Histoire Naturelle), které vystavuje rozmanitou sbírku archeologických předmětů, obrazy, porcelán a dekorativní předměty.  

Akční nabídka ubytování: Hôtel Logis Entre Beauce et Perche  3*

.

Abbaye de Fleury

Klášter Abbaye de Fleury ve vesnici Saint-Benoît-sur-Loire představuje oázu ticha a spirituality. Jeho architektura a venkovské prostředí vytvářejí dojem klidu ideální pro meditaci. Benediktinské opatství bylo založeno už v 7. století a jeho bazilika vybudovaná v letech 1067-1218 patří k nejlepším románským kostelům ve Francii. Nejzajímavějším prvkem kostela je verandová věž s bohatě zdobenými hlavicemi sloupů. Uvnitř krypty z 12. století jsou ostatky sv. Benedikta (Saint Benoît) přenesené sem z kláštera Monte Cassino (nedaleko Neapole v Itálii) na konci 7. století. Klášterní komunita v Abbaye de Fleury byla rozpuštěna v době francouzské revoluce, ale znovu zřízena skupinou benediktinských mnichů v roce 1944. Dnes ve fungujícím klášteře žije komunita 27 mnichů. Aby mohli plnit klášterní ideál kreativního života, Abbaye de Fleuryporcelánovou dílnu (Atelier de Porcelaine), kde mniši vytvářejí porcelánové talíře, hrnky a misky, a cukrářskou dílnu (Atelier de Confiserie), kde vyrábějí speciální sladkosti, jako jsou ovocné a medové bonbony a karamely. Řemeslné výrobky jsou k dostání ve zdejší prodejně. Velká část opatství je sice vyhrazena pro komunitu mnichů, ale bazilika je přístupná veřejnosti; návštěvníci zde mohou strávit čas v modlitbách nebo se vydat na komentovanou prohlídku (v sobotu a neděli od března do října). Opatství rovněž vítá poutníky, kteří přicházejí uctít ostatky sv. Benedikta.

Adresa: Place de l’Abbaye, 45730 Saint-Benoît-sur-Loire

 

Château de Sully-sur-Loire

Tak jako pohádkové zámky je Château de Sully-sur-Loire obklopen širokým příkopem plným vody a k pohádkovému dojmu ještě přispívá řada věží a věžiček. Impozantní vzhled odráží původní vojenský účel středověkého hradu. Když ho na začátku 17. století zakoupil politik a vojevůdce Maximilien de Béthune (vévoda ze Sully), přidal dělostřeleckou věž a obranné hradby s děly pro vytvoření neproniknutelné pevnosti. Interiér byl během staletí modernizován, ale uchoval si hodně ze svého středověkého charakteru. Obzvlášť zajímavý je byt vévody ze Sully s manželkou a rodinná portrétová galerie v Síni cti (Salle d’Honneur). Zámek má také velký park nabízející klidné útočiště v přírodě.

Adresa: Chemin de la Salle Verte, 45600 Sully-sur-Loire

Návštěva údolí Loiry

Château de Brissac

Pozoruhodný kus živoucí francouzské historie, Château de Brissac, je majetkem téže rodiny už více jak 20 generací. Dnes je jeho majitelem 13. vévoda z Brissacu, potomek lorda Reného de Cossé, který zámek zakoupil v roce 1502. V zámku žije markýz Charles-André a markýza Larissa de Brissac s jejich 4 dětmi. Kromě vynikajícího dědictví vyniká Château de Brissac v tom, že je nejvyšším zámkem v údolí Loire se 7 patry a 204 místnostmi. Majestátní zámek stojí v bukolickém prostředí rozsáhlého parku s mnoha lavičkami a pěšími stezkami. V palácovém interiéru jsou k vidění místnosti se zlacenými stropy, nádherným nábytkem a benátskými lustry. K nejkrásnějším místnostem patří zámecká secesní opera s 200 místy na sezení. Pro ty, kdo by si přáli se na pár nocí cítit jako zemská šlechta, má zámek ubytování ubytování B&B. Pokoje pro hosty jsou vybaveny autentickým starožitným nábytkem a skýtají výhled na lesy a louky kolem.

Adresa: Château de Brissac, 49320 Brissac en Val de Loire 

27 atrakcí údolí Loiry 1/2