Mentavajské ostrovy

Mentavajské ostrovy 1

Vydejte se na dobrodružství na divoké Mentavajské ostrovy! Budete obklopeni tropickými deštnými pralesy a ponoříte se do místních tradic. Přestože fyzická vzdálenost od pevniny Sumatry není velká, Mentavajské ostrovy (Mentawai) zůstávají jednou z nejizolovanějších částí Indonésie, kam pronikly vlivy zvenčí teprve na počátku 20. století. Leží daleko od světa nákupních a tematických parků a jsou místem, kde se cestovatelé dostanou zcela mimo obvyklé turistické trasy.

Kvůli odlehlosti ostrovů mají jejich obyvatelé velmi málo kontaktů s vnějším světem. Souostroví se odtrhlo od zbytku Sumatry před asi 500 000 lety a až na počátku 20. století začaly na místní lidi působit vlivy z vnějšku. Mentavajci setrvávají u svých tradičních zvyklostí, mají silné duchovní pouto s pralesem a systém víry, který zdůrazňuje harmonii se vším živým.

Další velkou atrakcí pro návštěvníky ostrovů jsou špičkové podmínky pro surfování, které patří k nejlepším na světě; ideální vlny jsou zde po celý rok, takže skalní surfaři by si návštěvu ostrovů určitě neměli nechat ujít.     

 

Jak se dostat na Mentavajské ostrovy   

Nezávislí cestovatelé budou potřebovat se domluvit indonésky, aby mohli jednat s místními průvodci na ostrově Sirebut, a také si musí zařídit cestovní povolení u místní policie. Zřejmě nejjednodušší způsob, jak se dostat na Sirebut, je zúčastnit se výletu spojeného s pěšími túrami. Tyto výlety obvykle začínají v indonéských městech Bukittinggi či Padang a jejich pořadatelé Vám zajistí dopravu na ostrov.   

Z Padangu odplouvá noční trajektový spoj na ostrovy. Je dobré si pravidelně ověřovat doby odjezdu u provozovatele trajektů, protože jízdní/plavební řády se mohou změnit kvůli počasí a podmínkám na moři. Některá letoviska působící na ostrově Vám mohou zařídit lety a vyzvednutí na letišti. 

Cestování mezi ostrovy

Abyste se dostali ke všem zdejším krásám, můžete si od místních lidí vypůjčit člun. Seženete je na plážích a cena závisí na Vašich schopnostech smlouvání.     

Hlavní turistické atrakce Indonésie

***

Lákavé Mentavajské ostrovy porostlé pralesem leží 100 km západně od pobřeží Sumatry a jsou domovem etnické skupiny, která usiluje o uchování své identity v moderním světě. Řetězec tvoří více jak 40 ostrovů, z nichž hlavní jsou Siberut, Sipura, Severní Pagi a Jižní Pagai.

Pouze Siberut, který je z nich největší (s délkou 110 km a šířkou 50 km), je přístupný turistům; ti se sem mohou dostat nočním trajektem z indonéského města Padang a všichni návštěvníci se musí registrovat na úřadech.

Tradiční kultura obyvatel ostrovů je založena na společném bydlení v tzv. dlouhých domech (uma) a zemědělství pro vlastní živobytí. Jejich náboženské představy se soustřeďují kolem soužití s neviditelnými duchy, kteří obývají svět. S příchodem křesťanských misionářů a koloniální správou na počátku 20. století byla řada náboženských zvyklostí zakázána, avšak spousta se dochovala dodnes a některé vesnice si postavily nové domy uma. Ostrované jsou však v ohrožení přinejmenším ze strany indonéské vlády, která usiluje o jejich integraci do běžného života v zemi.   

Organizované výlety na Mentavajské ostrovy jsou hlučně propagovány ve městě Bukittinggi jako „výlet za primitivními lidmi a za kulturou doby kamenné“. Obecně Mentavajci turistiku vítají jako způsob, jak dosáhnout uznání a uchování svojí kultury, i když jim přináší jen velmi malý finanční prospěch. V každém případě si prostudujte instrukce, které obdržíte, a řiďte se jimi: místní lidé mají komplexní systém chování, které je „tabu“.

Většina výletů míří na jihovýchod ostrova, kde můžete pozorovat místní při jejich každodenních aktivitách, jako je práce na poli, lov a rybolov. Kromě toho je na ostrově Siberutu možnost pěších túr do džungle a shlédnutí šamanských rituálů – mnohé obřady jsou však pouze předváděny pro turisty.

Divy Indonésie

***

Mentavajské ostrovy sice neleží daleko od pevniny, ale kvůli silnému větru, nepředvídatelným mořským proudům a ostrým pobřežním útesům zůstávaly i se svými obyvateli v izolaci až do počátku 20. století. Souostroví se oddělilo od Sumatry asi před půl milionem let, výsledkem čehož je unikátní flóra a fauna, takže se Mentavajské ostrovy mohou řadit k Madagaskaru, co se týče endemické populace primátů. Pozoruhodné jsou především opice siamang kerdil, vzácný druh, který místní lidé nazývají simpai mentawai.

Největší ostrov Siberut je domovem většiny Mentavajců a zároveň je to nejvíce zkoumaný a chráněný ostrov v souostroví. Asi 60 % Siberutu je stále pokryto tropickým deštným lesem, který ukrývá bohatou biosféru, takže byl označen za Biosférickou rezervaci UNESCO. Západní polovina ostrova je chráněna jako Národní park Siberut

Na ostrově Sipura leží město Tua Pejat, sídlo regionální správy a „odrazovým můstek“ pro vyznavače surfování. Letiště se nachází na ostrově Rokot, kde se dochovalo pouze 10 % původního pralesa a jedná se o nejrozvinutější z ostrovů. Dále na jih leží ostrovy Utara (Severní) a Selatan (Jižní) Pagai, kam se však nezávislí cestovatelé dostanou jen zřídka.   

Však změny přišly na Mentavajské ostrovy rychle: turistika, těžba dřeva, transmigrasi (vládou sponzorované schéma umožňující obyvatelům přelidněných regionů se přestěhovat do řídce osídlených oblastí) a další vládní pokusy integrovat místní kulturu oddělily lidi od džungle a snaží se džungli maximálně využít pro svůj zisk. Takže se podoba ostrovů změnila, přesto jsou však velmi odlišné od jiných míst v Indonésii.

K návštěvníkům ostrovů patří také surfaři, kteří často považují Mentavajské ostrovy za nejlepší místo pro surfing vůbec.   

V říjnu 2010 ostrovy zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupňů. Následné tsunami jižních na ostrovech v souostroví připravilo o život více jak 500 lidí a dalších více jak 8000 zanechalo bez domova.

Návštěva jižní Sumatry 

Orangutani v Indonésii