Navštivte anglický Southampton

Navštivte anglický Southampton 1

Město Southampton, které je neoddělitelně spjato se svým námořním dědictvím, leží na jižním pobřeží Anglie a představuje nedoceněnou destinaci. Velká část z více jak 4 milionů lidí, kteří ročně projdou jeho přístavem (ten stojí za pozornost sám o sobě, kdy se označuje za „evropskou metropoli lodních plaveb“), odtud hned odplouvá pryč. Známý je však především jako místo, odkud před více jak stoletím vyplul Titanic na svoji osudnou plavbu. Pokud se však rozhodnete strávit nějaký čas ve městě Southamptonu samotném, nebudete litovat. Dřevem rámovaný Tudor House & Garden (úvodní foto) je jeho nejvýznamnější historickou stavbou, nacházející se ve starém městě, které je dodnes částečně obklopeno mohutnými kamennými hradbami. V okrsku najdete více jak 90 památkově chráněných budov, od starých vinných sklepů až po středověké kostely. Pokud jde o současnost, obyvatelé města se nudit nemusí. Galerie umění města Southamptonu patří k nejlepším svého druhu na jihu země, kdy pokrývá šest staletí evropského umění, zatímco památkově chráněné divadlo Mayflower Theatre nabízí velmi sledované programy. S námořním dědictvím Southamptonu souvisí nedávno otevřené muzeum SeaCity Museum vyprávějící příběh města a jeho námořních vazeb a zahrnující speciální část o Titanicu. Kromě moderních nákupních komplexů, jako je lesknoucí se centrum Westquay, se Southampton pyšní také zelenými prostory. Ve městě naleznete několik parků, ale nemusíte cestovat příliš daleko, abyste se dostali na ostrov Isle of Wight (20 minut trajektem) nebo do parku New Forest se spoustou zvěře. Návštěvníci rovněž mohou vyplout na vodu na lodi Shieldhall, největším fungujícím parním plavidlem ve Velké Británii. Loď, která je aktivní od 70. let 19. století, nabízí pravdivé plavby, ale také kurzy námořnického výcviku.

Turistická kancelář: Turistické informační centrum Southampton; turistický infopoint v Centrální knihovně je dobrým zdrojem informací pro návštěvníky. Další infopointy najdete v SeaCity Museum na Havelock Road a v pivovarské restauraci Dancing Man Brewery.

Navštivte anglický Southampton 2

Jak se tam dostat

Letecky

Eastern Airways a Flybe nabízejí lety do Southamptonu z měst ve Skotsku, severní Anglii a Severním Irsku. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA.

Doba letu: z Edinburghu 1 hodina 35 minut, z New Yorku 10 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 16 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 11 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 26 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Hlavní silnice jsou označeny písmenem, po kterém následuje jedna až čtyři číslice: „M“ pro dálnici,  „A“ pro hlavní silnici a a „B“ pro vedlejší silnici. Doprava jezdí vlevo a pro řízení je nutné mít min. 17 let. Maximální povolená rychlost je 113 km/h na dálnicích, 97 km/h na jednoproudových hlavních silnicích a 48 km/h v zastavěných oblastech. Zahraniční a mezinárodní ŘP platí po dobu až 1 roku; pojištění je povinné. Zahraniční návštěvníci, kteří přicestují se svým autem, by měli mít registrační dokumenty a zjistit u své pojišťovny, jestli potřebují Zelenou kartu. Poruchovou službu, aktuality o dopravě a obecné informace pro motoristy poskytují organizace AA a RAC.

Trasy: Southampton leží 122 km jihozápadně od Londýna a s metropolí ho spojuje dálnice M3. Dálnice M27 vede na východ směrem k Portsmouthu a na západ k Bournemouthu.

Autobusy: společnost National Express provozuje pravidelné autobusové spoje mezi Southamptonem a různými destinacemi v zemi, včetně nádraží Victoria v Londýně. Terminál National Express se nachází v centru města na třídě Harbour Parade, v docházkové vzdálenosti od Centrálního vlakového nádraží (Railway Central).

Doba cesty: z Londýna 1 hodina 50 minut, z Birminghamu 2 hodiny 20 minut, z Cardiffu 2 hodin 20 minut, z Edinburghu 7 hodin 30 minut.

Vlakem

Southampton je spojen s ostatními místy v zemi prostřednictvím dobré železniční sítě; nádraží Southampton Central nabízí spojení na letiště (Southampton Airport Parkway). Místní vlaky spojují Southampton s městy Portsmouth a Brighton na východě, Basingstoke na severu a Bournemouth na západě, a dále obstarávají pravidelné spoje do Londýna. Southampton má rovněž dobré vlakové spojení se Západní zemí, jižním Walesem a Skotskem. K poskytovatelům patří South West Trains, Virgin Trains a Great Western Railway. Informace o železniční dopravě nabízí National Rail.

Lodí

Ze Southamptonu odplouvají trajekty na ostrov Isle of Wight, a také zde zastavují osobní lodě. Informace o lodním spojení nabízí Port of Southampton.

Trajekty: Red Funnel provozuje plavby na Isle of Wight. Trajekty přepravující auta připlouvají do East Cowes na ostrově, zatímco rychlé trajekty jen pro cestující do West Cowes.

Navštivte anglický Southampton 3
Solent Sky – muzeum letectví

Co dělat a na co se podívat

Středověký Dům kupce (Merchants´ House) je jeden z nejstarších dochovaných kupeckých domů v Anglii a dnes jej spravuje památková organizace. Veškerý nábytek byl autenticky rekonstruován, takže návštěvníci mohou nahlédnout do života prosperujícího obchodníka s vínem Johna Fortina, který v domě žil se svou rodinou před 700 lety.  

Fotbalový stadion St Mary’s je největší fotbalový stadion (s kapacitou pro 32 505 diváků) v jižní Anglii mimo Londýn. Od roku 2001 v něm sídlí fotbalový klub Southampton FC a konají se zde pravidelná utkání, především v době od srpna do května. Ve dnech zápasů bývá v jeho okolí mimořádně rušno, takže je potřeba přijet na místo s dostatečným předstihem.

Mayflower Theatre – milovníci kultury by určitě měli zamířit do tohoto divadla, největšího v jižní Anglii. Otevřeno bylo v roce 1928 a nabízí zajímavý program včetně muzikálů, baletu, tradiční pantomimy, opery a komedie.  

SeaCity Museum – námořní muzeum bylo otevřeno v roce 2011 a zaměřeno je na rodiny s dětmi. Nechává ožívat námořní historii Southamptonu prostřednictvím vyvíjejícího se výběru expozic, výstav, akcí a aktivit. Najdete zde vzdělávací zónu pro děti a širokou škálu artefaktů z námořních a archeologických archivů města.  

Solent Sky (Síň letectví) – Southampton a Solent sehráli průkopnickou roli v rozvoji letectví a právě zde spatřil světlo světa první hydroplán vůbec. Také se zde zrodil bojový stíhací letoun Spitfire, který se proslavil během II. světové války. Muzeum uchovává mnoho historických letadel a dokonce zde můžete usednout k řídícímu pultu stíhačky.

Galerie umění města Southamptonu (Southampton City Art Gallery) působivá galerie je umístěna v elegantní secesní budově v srdci Kulturní čtvrti a uchovává více jak 3500 uměleckých prací pokrývajících šest staletí evropské kultury. Díla pocházejí od různých umělců, od Gainsborougha až po Gilberta & George. Také má pozoruhodnou expozici britského umění 20. století.

Hawthorns Urban Wildlife Centre se nachází v jihovýchodním rohu parku Southampton Common a jeho areál je upraven jako různé ekosystémy s odpovídajícími rostlinami a živočichy, takže se jedná o skvělé místo, kde se můžete seznámit s ekosystémy. Jedná se o místo vhodné pro rodiny s dětmi a skvělý cíl pro ty, kdo chtějí uniknout z centra města a vydat do přírody.

New Forest Wildlife Park – rezervace divoké zvěře zabírá 10 ha hned za městem, kde nabízí příležitost spatřit obrovskou škálu druhů v jejich přirozeném prostředí. Můžete pozorovat hrající si vydry, podívat se zblízka na několik druhů jelenů a nechat děti se vydovádět na dobrodružném dětském hřišti.

Centrum pro outdoorové aktivity Woodmill (Woodmill Outdoor Activities Centre) – někdejší mlýn/pila je jediný outdoorový park ve Spojeném království, který nabízí přístup ke čtyřem různým typům vody: klidné jezero, tekoucí řeka Itchen, přílivové ústí a přílivové zpěněné moře. Proto se jedná o ideální místo, kde se můžete učit plavbě na kajaku nebo na kanoi. K dispozici jsou však také další aktivity, včetně lukostřelby a lezení.

Royal Victoria Country Park o rozloze  81 ha na okraji Southamptonu, kde se kdysi nacházela největší vojenská nemocnice v britské říši, je dnes skvělým místem pro pikniky. Jedná se o oblíbené místo pro rodiny s dětmi, s vláčkem, částí vyhrazenou pro děti a skvělými výhledy na lodi mířící do/z přístavu.

Akční nabídka ubytování: