Navštivte indický Rádžastán

Navštivte indický Rádžastán 1

Majestátní Rádžasthán je ztělesněním pestrosti, tajemnosti a rozmanitosti Indie.  

Rádžasthán nabídl v roce 2010 návštěvníkům her Commonwealth Games v Dillí nejlepší způsob, jak uniknout davům z autobusových zájezdů, které zaplavují turistický Zlatý trojúhelník (Dillí, Agra, Džajpur). Indický stát přitom nabízí vše, co si návštěvník Indie může přát: pestrá města, úžasnou scenérii a příležitost poznat odlišný svět. Můžete se ponořit do světa okázalosti, majestátnosti, dobrodružství a nádhery s naším průvodcem klíčových destinací v Radžastánu. 

 

Puskar

I když největším městem státu je Džajpur (Jaipur), Puskar (Pushkar) představuje bijící srdce Rádžasthánu. Jedno z nejstarších měst v Indii leží u jezera a patří k 5 poutním místům (dham) posvátným pro hinduisty. Pohled na tisíce poutníků koupajících při západu slunce v jezeře Puskar patří k ikonickým obrázkům z Indie. Vždy v listopadu město přiláká více jak 250 000 lidí (a 20 000 velbloudů), kteří přijdou na světoznámý Velbloudí trh v Puškaru. Pro návštěvníky je to šance vidět jednu z tradic s dobytkem, farmáři a obchodníky z celého Rádžasthánu.

Nejoblíbenější turistické atrakce Indie

Udajpur

Udajpur (Udaipur) představuje Benátky Rádžasthánu – bělostné město s vodou za každým rohem. Palác (a dnes hotel) Taj Lake Palace 5* tvoří centrum města a nachází se uprostřed jezera. Natáčela se zde bondovka Chobotnička (1983) a pokud jste dostatečně bohatí, můžete se zde ubytovat. V jiném případě představují odpolední čajové párty realističtější způsob, jak vstoupit do světa maharádžů, jednoho z posledních pozůstatků honosnějších dob.

.

Džódhpur

Navštivte indický Rádžastán 2

Pokud se Vám podaří získat chvilku klidu na vrcholu dramaticky působící pevnosti  Mehrangarh Fort (foto) , uvědomíte si, proč je Džódhpur (Jodhpur) znám jako Modré město. Když budete hledět na sokoly vznášející se nad nekonečnou mozaikou modrých domů, je těžké si představit chaos dole. Procházka klikatícími se vedlejšími uličkami starého města Džódhpuru připomíná návštěvu blízkovýchodního bazaru spíše než velkého královského města. Ale palác (dnes hotel) Umaid Bhawan Palace 5* na okraji města potvrzuje návštěvníkům, že se nacházejí v zemi princů. Vybudován byl ve 30. letech 20. století a je to největší soukromá rezidence na světě, jejíž obrovské mramorové součásti svědčí o bohatství těch, kteří odtud kdysi vládli.

Slavné pevnosti a paláce v Indii

Džaisalmér

Kvůli své izolaci daleko v Thárské poušti je Džaisalmér (Jaisalmer) nejméně navštěvovaným velkým městem v Rádžasthánu, ale přitom také asi nejpozoruhodnějším.  Když se k němu budete blížit po silnici, město s pevností se objeví jako fata morgana chvějící se v horku nad písečnými dunami. Návštěvníci mohou celé dny trávit touláním ve vedlejších uličkách města starého 800 let a obehnaného hradbami – není mnoho důvodů k odchodu, protože některá z nejzajímavějších ubytovacích zařízení v Rádžasthánu jsou vybudována kolem hradeb města. Pro cestovatele hledající dobrodružství je  Džaisalmér počátečním bodem pro nomádské safari na velbloudech daleko do pouště. Po 3 nocích spaní pod hvězdami, návštěvě izolovaných vesnic, které se nezměnily po celá staletí, a jízdě na velbloudech představuje skvělý relax zpátky v Džaisalméru sklenka baang laasi, jogurtového nápoje, který je údajně v Rádžasthánu nejlepší. Pamatujte však na to, že se do něj přidává tekutý derivát z konopí (cannabis), který má podobné účinky jako jiné formy této látky.

.

Tygří rezervace Sariska

Pokud ve Vás zdánlivě nekonečná přehlídka paláců, chrámů a měst Rádžasthánu zanechá pocit kulturní přesycenosti, vydejte se za změnou do Tygří rezervace Sariska,  která nabízí skvělou příležitost spatřit jedno z nejmajestátnějších zvířat v zemi. Kdysi to byla lovecká rezervace indických mahárádžů, dnes se zde však naštěstí už neloví. Kromě šance spatřit tygry mohou návštěvníci zahlédnout také levharta, hyeny a antilopy.

 

Cestování ve státě

Cestování v Rádžasthánu je nejen přímočaré, ale také jednou z radostí návštěvy regionu. Místní autobusy spojují nejvýznamnější města a představují nejrychlejší způsob dopravy, ale pro autentický zážitek ze země byste měli cestovat vlaky. Ty sice nejsou nejrychlejší, často bývají přeplněné a lůžka mohou být nepohodlná, ale přitom představují typickou Indii. Asi 20 mil. lidí v zemi cestuje denně vlaky, které nabízejí tolik zajímavého jako cesta na trh, jsou prodchnuty historií jako návštěva paláce a duchovnem jako pobyt v ašrámu. Když budete cestovat ve III. třídě, získáte obrázek každodenního života v zemi, ale na noční cesty se doporučuje cestovat I. třída (pokud nepatříte k nejodvážnějším, nejodolnější – nebo finančně nejzoufalejším); najdete zde jen dřevěné lavice, které většině lidí ze Západu nevyhovují.

Akční nabídka ubytování: