15 turistických atrakcí a aktivit v Baden Badenu

15 turistických atrakcí a aktivit v Baden Badenu 1

Díky svému mírnému klimatu a termálním pramenům patří Baden-Baden k nejznámějším lázeňským městům na světě a k nejnavštěvovanějším místům v Německu. Prameny bohaté na minerály, které ho proslavily, jsou využívány už od římských dob, takže zde můžete vidět zbytky nejstarších lázní, ale také si užívat v lázních Friedrichsbad z 19. století nebo v moderních Caracalla Spa.

Baden Baden je rovněž oblíbená destinace pro milovníky sportu, s mnoha golfovými a tenisovými kluby, a také s jezdeckými aktivitami, jako jsou dostihy. V létě je rájem pro pěší turistiku, zatímco v zimě zdejší stezky přilákají vyznavače sjezdového lyžování. Silnice a turistická trasa Schwarzwaldhochstrasse v blízkosti města vede kolem rozsáhlých lesů, takže Baden Baden představuje skvělou základnou pro průzkum pohoří Černý les (Schwarzwald). Mnohé z atrakcí a krásných středověkých měst v regionu jsou odtud dobře dostupné při ednodenním výletu.

 

Friedrichsbad a Caracalla Spa

15 turistických atrakcí a aktivit v Baden Badenu 2
Friedrichsbad interiér

Před více jak 2000 lety využili Římané léčivých vlastností asi desítky zdejších termálních pramenů, zatímco dnes 800 000 l vody denně zásobuje moderní lázně Caracalla Spa. Starší Friedrichsbad, přilehlé římsko-irské lázně, nabízí luxusní 17stupňový program lázeňských kúr v krásném prostředí v římském stylu, vybudovaném před zhruba 130 lety. Lázeňské a terapeutické centrum v Caracalla Spa o rozloze 4000 m² zahrnuje 2 kruhové bazény a velkou centrální fontánu, plus horkou s chladnou skalní jeskyňku (grotto), vířivky, plavecké bazény, sauny, proudící vodu a vodní trysky, vše napájené z pramenů, z nichž vyvěrá voda o teplotě 69 °C. Bohaté fresky a působivá kopule lázní Friedrichsbad z 19. století představují kontrast k proskleným lázním Caracalla Spa, a 17 stupňů v jeho nabídce zahrnuje koupele v různě teplé termální vodě, v kombinaci s irskými lázněmi horkým vzduchem a končící masáží mýdlem a kartáčem.

Adresa: Römerplatz 1, 76530 Baden-Baden

 

Procházejte se po Lichtentaler Allee 

15 turistických atrakcí a aktivit v Baden Badenu 3

Pěkný Lichtentaler Allee, park a arboretum v srdci Baden-Badenu, patří k nejhezčím místům v už tak velmi půvabném městě. Trasa dlouhá téměř 2,5 km vede kolem západního břehu řeky Oos podél staré pěší stezky pocházející z poloviny 17. století. Jedná se o příjemné místo k procházkám s více jak 300 druhy stromů včetně kaštanů, magnolií, lip, dubů a javorů. Zlatým hřebem je Gönneranlage, působivá secesní zahrada s více jak 400 typy růží. Kromě některých předních atrakcí, které zde uvádíme, najdete na Lichtentaler Allee také mnoho dalších zajímavých míst k návštěvě, jako je cisterciácký klášter Lichtental založený v roce 1245. Zahrnuje Knížecí kapli a Muzeum umění a technologie 19. století s expozicemi zaměřenými na život berlínského malíře Lessera Uryho.

Adresa: Ludwig-Wilhelm-Straße, 76530 Baden-Baden

 

Kolejová lanovka na Merkur (Merkurbergbahn)

Merkurbergbahn, nejdelší a nejstrmější kolejová lanovka v Německu, odváží turisty na vrchol kopce Merkur (668 m) a přitom dosahuje sklonů až 54 %. Když budete na vrcholu, ještě lepší výhled můžete mít, když vyjedete (zdarma) výtahem na vyhlídkovou plošinu kamenné Věže Merkur (Merkurturm), odkud se Vám naskytne panoramatický výhled na horní Rýn, pohoří Černý les (Schwarzwald), město Karlsruhe až ke Štrasburku ve Francii. Na vrcholu najdete restauraci s dětským hřištěm, trávníky na opalování se a značené pěší stezky vedoucí k dalším vyhlídkám a do přírodní rezervace. Autobusem č. 204 nebo 205 se dostanete z centra města k zastávce lanovky (v autobuse si můžete koupit kombinovanou jízdenku). O víkendech budete mít velkou společnost, protože Merkur je oblíbeným cílem místních obyvatel.

Adresa: Talstation: Merkuriusberg 2, Baden-Baden

 

Museum Frieder Burda

Museum Frieder Burda, které je věnováno výhradně umění 20. a 21. století, se soustřeďuje na klasický modernismus a současné umění, se sbírkou asi 1000 obrazů, skulptur, fotografií a prací na papíře. Nápadná budova je dílem architekta Richarda Meiera a má reprezentovat ducha sbírky samotné, maximalizovat působení měnícího se denního světla na vystavených dílech a ladit s krajinou parku Lichtentaler Allee. Samotná sbírka je velmi osobní, inspirovaná fascinací barvou a emočními expresivními kvalitami malby jejího sběratele Friedera Burdy. Jak německý expresionismus revolucionizoval malbu, je předvedeno na dílech od Maxe Beckmanna, Augusta Mackeho a dalších. Na ně navazují díla amerických abstraktních expresionistů Jacksona Pollocka, Willema de Kooninga a Marka Rothka z poloviny 40. a začátku 50. let, kteří vytvořili nové koncepty vyvinuté z evropských tradic. Pozdější díla Andy Warhola dál katalogizují vývoj abstraktního expresionismu, a poté následuje sbírka německého umění po roce 1960. Možná nejznámější částí muzea je vynikající sbírka pozdějších prací Pabla Picassa a sbírka skulptur od umělců (včetně Picassa), kteří se jinak proslavili malbou. Další muzeum, kde stojí za to se zastavit, abyste se dozvěděli více o okolní oblasti, je Muzeum  Baden-Badenu (Stadtmuseum), jehož expozice sahají od římského období až do 19. století. Najdete zde také pěknou sbírku starožitných hraček a her.

Adresa: Lichtentaler Allee 10, 76530 Baden-Baden

 

Starý zámek Hohenbaden

Zámek Hohenbaden z roku 1102, často nazývaný Starý zámek (Altes Schloss), nabízí daleké výhledy na Baden-Baden a okolní krajinu. Vybudovali ho markrabata limburští (později nazývaní markrabata bádenští) na počátku 12. století, kdy nejstarší částí zámku je horní Hermannsbau, zatímco gotický dolní zámek byl postaven na počátku 15. století. Na svém vrcholu ke konci 15. století měl více jak 100 místností, ale pak zůstal v ruinách až do doby, kdy byl stabilizován, takže dnes představuje romantickou zříceninu. Můžete vidět ozdobné detaily, například v přízemí sloup s erby nesenými anděly, a také navštívit žalář a vylézt na věž, odkud se Vám naskytnou panoramatické výhledy na Černý les a Údolí Rýna. Zajímavý moderní prvek představuje větrná (aiolská) harfa vysoká 4 m v dřívějším Rytířském sále, kterou vytvořil v roce 1999 výrobce harf Rüdiger Oppermann. Její nylonové struny aktivuje dostatečně silný vánek.

Adresa: Alter Schloßweg 10, 76530 Baden-Baden

 

Geroldsauský vodopád

Vodopád vysoký 6 m na říčce Grobbach v badenbadenském okrsku Geroldsau padá malebně do skalnatého jezírka obklopeného rododendrony. Nejlepší doba pro návštěvu, abyste uviděli rododendrony kvést tady i jinde ve městě, je od konce dubna do začátku června. Malíř Gustave Courbet a skladatel Johannes Brahms, rodák z Baden-Badenu, nalezli inspiraci na tomto tichém scénickém místě, kam se dostanete, když půjdete po stezce kolem Grobbachu. Vodopád představuje počáteční bod několika pěších tras lesem, které jsou dobře značené.

Adresa: Wasserfallstraße, Baden-Baden

 

Trinkhalle – kolonáda s pití halou

Impozantní kolonáda vedle budovy Kurhaus byla vybudována jako picí hala, kde lázeňští hosté mohli popíjet léčivou vodu. Můžete se projít kolem průčelí pod 16 korintskými sloupy a obdivovat 14 nástěnných maleb od Jakoba Götzenbergera, které zdobí arkádu dlouhou 90 m. Malby ukazují různé scény z regionu, a také zdejší pověsti a legendy. Trinkhalle je dílem architekta Heinricha Hübsche z let 1839-1842 vytvořeným tak, aby to doplňovalo sloupovou fasádu budovy Kurhaus, tehdy hlavní budovy lázní.

Adresa: Kaiserallee 3, Baden-Baden

 

Ruiny římských lázní

Baden-Baden, který byl kdysi znám jako Aquae Aureliae, je oblíbená lázeňská destinace už více jak 2000 let a řadu důkazů o přítomnosti Římanů je možné spatřit v dobře zachovalých ruinách římských lázní. Vchod snadno poznáte podle toho, že jsou nad ním umístěny 3 římské amfory. Nejlepším příkladem jsou lázně vojáků pod současnými lázněmi Friedrichsbad, s původní podlahou a systémem vyhřívání stěn. Další zajímavostí je římská studna vysoká 2 m. K dispozici jsou komentované prohlídky a audio pohádky.

Adresa: Römerplatz 1, 76530 Baden-Baden

 

Zámky Rastatt a Favorite

15 turistických atrakcí a aktivit v Baden Badenu 4
Schloss Favorine

Jen kousek autem na sever od Baden-Badenu leží město Rastatt se 2 barokními zámky, z nichž každý je obklopen zahradou ze stejného období. Schloss Rastatt byl vybudován na počátku 18. století jako oficiální palácová rezidence markraběte Ludvíka Viléma I. Bádenského. Nenechte si ujít především impozantní Sál předků s malovaným stropem a bohatým štukováním nad velkým schodištěm. V apartmánech markraběte a markraběnky spatříte freskové stropy, což jsou rané příklady italských iluzionistických maleb v Německu. Tento styl se později stal velmi oblíbeným v barokních zámcích a palácích.

Schloss Favorite (foto) byl odpočinkový zámek markraběnky Sibylly Augusty Bádenské, místo pro méně formální a upjatou zábavu, než jaká byla možná v oficiálním sídle. Na rozdíl od tohoto sídla, jehož architektem byl Ital byl plán odpočinkového zámku francouzský. Vystaveno je zde několik sbírek markraběnky tak, jak byly ve své době. K největším patří sbírka raného míšeňského porcelánu, ale německý porcelán je rovněž vystaven v otevřené kuchyni, což byl v té době nezvyklý prvek. Není to kuchyně určená k vaření, ale jako galerie pro vystavení široké škály potřeb na vaření, servírování jídla a dekorativních předmětů. Na jiných místech paláce jsou další sbírky, které obsahují nezvyklé florentské lapidární umění, ručně malované dlaždice, textilie a lakované předměty. V barokních zahradách se nachází oranžerie, kde byly v zimě umístěny středozemní rostliny, jako jsou granátová jablka, citrony a pomeranče, zatímco v létě se z ní stal další prostor pro společenské akce.

Adresy: Schloss Rastatt, Herrenstraße 18-20, Rastatt; Schloss Favorite, Am Schloß Favorite 5, Rastatt, Německo

 

Fabergého muzeum

Fabergé Museum, které bylo otevřeno v roce 2009, je věnováno slavnému klenotníkovu Carlu Peterovi Fabergé. Zlatým hřebem sbírky s více jak 700 kusy je Rothschildovo vejce Fabergé, vyrobené v roce 1902 a s odhadovanou hodnotou přes 11 milionů. K dalším významným artefaktům patří úplně poslední Fabergého vejce a Karelské vejce z roku 1917, vyrobené z březového dřeva a zlata a vykládané diamanty. Někoho možná překvapí široká škála předmětů, které vyprodukovala Fabergého dílna. Kromě slavných velikonočních vajec a klenotů Fabergé vyráběl skříňky, svícny, hodiny, mísy a dokonce i maličké umělé bonsaje. V roce 1913, když dynastie Romanovců slavila 300 let své vlády, vytvořil Fabergé pro tuto událost speciální klenoty; Fabergého muzeum vystavuje více jak 20 zlatých broží navržených pro toto výročí.

Adresa: Sophienstraße 30, 76530 Baden-Baden

 

Barokní staré město

Procházení se uličkami těsně semknutého starého města Baden-Badenu představuje skvělý způsob, jak si prohlédnout jeho architekturu v barokním stylu, a také navštívit některé z mnoha malých klenotnictví a starožitnictví, galerií a kaváren, které přispívají k jeho půvabům. K dalším atrakcím patří gotický Stiftskirche („klášterní kostel“) s pískovcovým křížem z roku 1467 a hrobka markraběte Ludvíka Viléma známého jako „Turecký Ludvík“, který zemřel v roce 1707. Také klášter Božího hrobu ze 17. století stojí za návštěvu, především kvůli krásné mříži oddělující galerii pro jeptišky, a také vyřezávané kazatelně zdobené rostlinnými vzory.

 

Opera Festspielhaus

Festspielhaus Baden-Baden je známý po celém Německu nejen kvůli svým rozměrům (s 2500 místy na sezení je to největší opera v zemi), ale také kvůli svému pestrému programu. Špičkový koncertní sál z roku 1998 hostí od září do července řadu vystoupení včetně mnoha světových premiér oper a je pravidelnou zastávkou vysoce uznávaných orchestrů, jako je Vídeňská filharmonie, ale také předních orchestrů z Velké Británie či Severní Ameriky. Festspielhaus, který se řadí mezi nejlepší zařízení svého druhu v Evropě a často mívá vyprodaná představení, patří k hlavním lákadlům Baden Badenu pro milovníky hudby.

Adresa: Beim Alten Bahnhof 2, D-76530 Baden-Baden

 

Paradies Cascade – zahrada

Paradies ve starém městě Baden-Badenu je komplex fontán a kaskád vybudovaný v roce 1925 a považovaný za jeden z prvních projektů tohoto druhu v Německu. Zlatým hřebem zahrady Paradies je pěkná okrasná zahrada. Kaskáda samotná je napájená z podzemního pramene a vody spadá z působivé výšky 40 m. Kaskáda, která je přístupná pěšky i veřejnou dopravou z centra města, skýtá pěkné výhledy na Baden-Baden a okolní krajinu.

 

Brahmsův dům

Brahmsův dům (Brahms-Haus) v Baden-Badenu je místem, kde skladatel Johannes Brahms trávil letní měsíce v letech 1865-1874. Hlavní atrakcí historického domu v Lichtental č. 8 je Modrý pokoj, obývací pokoj ponechaný tak, jak byl v době skladatelova života. Napsal zde mnohá ze svých nejslavnějších aranžmá, včetně částí I. a II. symfonie a Německého rekvia. Brahmsova společnost v Baden-Badenu, která dům zachránila před zbouráním, sponzoruje festival Brahmsovy dny konající se každý druhý rok, s představeními a akcemi na různých místech ve městě.

Adresa: Maximilianstraße 85, 76530 Baden-Baden

 

Kurgarten – lázeňský park

Vedle budovy Kurhaus leží Kurgarten (Lázeňský park), centrum kulturního a společenského života ve městě. Od jara do podzimu se jeho záhony mění podle aktuálního ročního období. Park je obklopen mnoha významnými atrakcemi Baden-Badenu, ale také řadou butiků, galerií, kaváren a restaurací; je místem konání řady akcí a festivalů, včetně Badener Sommernächte („Bádenských letních nocí“) a letních koncertů pořádaných v přístřešku Bandshell. K nejlepším aktivitám v Baden-Badenu v prosinci patří návštěva zdejších vánočních trhů plných pěkných řemeslných výrobků a tradičního pečiva a ozdob. Na Kurpark shlíží majestátní fasáda budovy Kurhaus (níže), honosně zdobeného kasina, kde se konají zářivé společenské akce.

Adresa: Kaiserallee 1, 76530 Baden-Baden

***

15 turistických atrakcí a aktivit v Baden Badenu 5
Kurhaus Baden-Baden

KDE SE UBYTOVAT

Úzké ulice ve starém městě Baden-Badenu a jeho elegantní parky jsou určeny ke klidným procházkám a většina hlavních turistických atrakcí se nachází relativně blízko sebe. Hotely všech cenových úrovní jsou rozesety v centrální části, a také kolem hlavní tepny, která vede směrem k vlakovému nádraží. Zde uvádíme hotely v Baden-Badenu s vynikajícím hodnocením a na pohodlném místě pro návštěvu pamětihodností.

Luxusní hotely: Brenners Park-Hotel & Spa 5*, nejluxusnější zařízení v Baden-Badenu, je starosvětský honosný hotel s vynikajícím servisem, bazénem a klasickými pokoji shlížejícími na park. Na neméně dobrém místě poblíž budovy Kurhaus a parku najdete Maison Messmer 5*, s bazénem a malým spa včetně sauny a parní místnosti. Ve vlastní zahradě v samém srdci starého města stojí Hotel Belle Epoque 4*, vyzařující půvab a nabízející snídani a odpolední svačinu v ceně.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: na tiché ulici nedaleko Caracalla Spa najdete Aqua Aurelia Suitenhotel 4*, který má prostorné apartmány a pohodlné parkování, to vše jen 5 minut chůze od pěšího okrsku v centru. Heliopark Bad Hotel zum Hirsch 4* se nachází nedaleko parku Kurgarten, s dobře zařízenými pokoji, termální vodou ve vanách a snídaní v ceně. Přímo v centru naproti budově Kurhaus stojí Atlantic Parkhotel 4*, tradiční hotel s prostornými moderními pokoji, balkony, snídaní v ceně a kavárnou s výhledem na řeku.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: nedaleko Festivalového sálu na hlavní trase do města, jen 10 minut pěšky od centra, se nachází Holiday Inn Express Baden-Baden, s parkováním a snídaní v ceně. Hotel Alte Laterne 3* nabízí malé pohodlné pokoje v elegantní menší budově s kavárnou na chodníku, v pěším okrsku v historickém centru Baden-Badenu.

Akční nabídka ubytování: