Hlavní turistické atrakce Bangkoku

Hlavní turistické atrakce Bangkoku 1

Bangkok je vše, co můžete od metropole Thajska očekávat: hlučný, přelidněný, pestrý, vzrušující, rozčilující i úsměvný. Jsou zde chrámy, starověké lokality a další atrakce, a také moderní obchodní centra, která nabízejí kýčovité, avšak luxusní prostředí. Bangkok sice může být zahlcující, ale zároveň je to fascinující město, které představuje napětí mezi rozvinutým a rozvojovým světem, typické pro jihovýchodní Asii. Bangkok také slouží jako vstupní brána do mnoha dalších částí Thajska. Můžete z něj podniknout krátký let do Phuketu, Chiang Mai, Koh Samui a dalších oblíbených destinací. Nebo můžete nasednout do vlaku či autobusu a (velmi levně) navštívit některý z thajských klenotů, jako je Ayutthaya, Lopburi a mnoho dalších.

Co dělat a kam se podívat v Thajsku

Velký palác

Pokud byste v Bangkoku navštívili pouze jednu významnu historickou památku, měl by to být Velký palác (Grand Palace). Královský areál odpovídá svému jménu a zahrnuje pozoruhodné stavby, které mohou zahanbit i monarchy současnosti s největší zálibou v luxusu. Dále se zde nachází chrám Wat Phra Kaeo, ve kterém je umístěna socha smaragdového BuddhyVelký palác byl zbudován v roce 1782, je královskou rezidencí po celé generace a dodnes slouží k významným obřadům a k ubytování hlav států. Při jeho návštěvě je potřeba skromné oblečení, což v podstatě znamená zakryté ruce a nohy a vyhnout se nedbalému oděvu. Vydejte se na organizovanou prohlídku Velkého paláce a Wat Phra Kaew, abyste se vyhnuli problémům a svou návštěvu využili co nejlépe. Jedná se o půldenní výlety, které mohou proběhnout dopoledne nebo odpoledne, s vyzvednutím z Vašeho hotelu a s místním průvodcem, který Vás seznámí s kontextem toho, co uvidíte. Bez průvodce byste snadno mohli přehlédnout nejvýznamnější prvky nebo plně nepochopit význam věcí, které vidíte, navíc vyzvednutí z hotelu vše velmi zjednoduší.

Kde: Na Phra Lan Road, Phra Borom Maha Ratchawang, Phra Nakhon

 

Chrám Wat Pho

Jižně od okrsku Velkého paláce se nachází chrám Wat Pho, jehož návštěvu můžete připojit k prohlídce paláce, pokud Vaše nohy snesou další chození. Chrám nechal postavit král Rama I. a je nejstarší v Bangkoku. Dlouho byl považován za místo léčení a před staletími byl znám svojí lékárnou a první „univerzitou“ v Thajsku (obě zřídil král Rama III.). Ve škole tradičního léčitelství v areálu můžete absolvovat thajskou masáž nebo masáž chodidel, ale ceny jsou zde podstatně vyšší, než jaké najdete v masážních salonech jinde ve městě. Dnes je Wat Pho známý spíše jako Chrám ležícího Buddhy, kde najdete sochu Buddhy tak velikou (délka 45 m a výška 15 m), že není možné ji vidět najednou celou, ale pouze její část. Obzvlášť krásná jsou chodidla sochy vykládaná nespočtem drahých kamenů. Všimněte si také dlouhých ušních lalůčků, které znamenají vznešený původ, a ruky ve tvaru lotosového poupěte symbolizující čistotu a krásu.

Adresa: 2 Sanamchai Road, Grand Palace Subdistrict, Pranakorn District

 

Chrám Wat Arun

Wat Arun je jakýsi triumfální komplex pocházející z doby bojů mezi tehdejším Siamem a Barmou (dnešní Myanmar). Barmánci získali město Ayutthaya, které bylo proměněno v ruiny, ale generál Taksin a ostatní přeživší přísahali „pochodovat, dokud znovu nevyjde slunce“ a postavit zde chrám. Tím chrámem je Wat Arun (Chrám svítání), a v tomto místě nový král později zbudoval svůj královský palác a soukromou kapli. Když vylezete na vrchol věže (prang) před západem slunce, budete odměněni nezapomenutelným výhledem na slunce zapadající nad řekou Chao Praya. I v případě, že nebudete mít výstup v plánu, je západ slunce nejlepší dobou, když můžete obdivovat lokalitu v celé její slávě.

Adresa: Arun Amarin Road, Bangkok

 

Wat Traimit, chrám Zlatého Buddhy

Tato atrakce je mimořádná díky pouhému štěstí – nebo jeho nedostatku. Během 50. let zakoupila Východoasijská společnost pozemek kolem chrámu. Podmínkou prodeje bylo odstranění sádrové sochy Buddhy, ale ta byla pro jeřáb příliš těžká. Socha spadla a byla přes noc ponechána na místě. Bylo to v období dešťů, a když kolem ráno šlo několik mnichů, všimli si pod omítkou zlatého záblesku. Povrchová vrstva byla odstraněna a odhalila Buddhu vysokého 3,5 m odlitého z 5,5 tun masivního zlata. Všechny pokusy vypátrat původ vzácné sochy byly neúspěšné, ale patrně pochází z období království Sukhothai, kdy záškodničtí útočnici ohrožovali zemi a její poklady a bylo běžné zakrývat cenné podobizny Buddhy vrstvou omítky. Nikdo neví, jak se dostala do Bangkoku, ale je tady a dnes ji mohou obdivovat návštěvníci z celého světa.

5 historických buddhistických chrámů v Asii

Chrám Wat Suthat

Wat Suthat hned vedle obří houpačky je jeden z nejstarších a nejkrásnějších buddhistických chrámů v Bangkoku. Na jeho stavbě po podíleli tři králové: zahájena byla záhy po korunovaci Ramy I. (zakladatele dynastie Chakri) v roce 1782, pokračoval Rama II. a dokončil ji o 10 let později Rama III. Kromě nádherné architektury se chrám může chlubit mimořádně zajímavými nástěnnými malbami.  Wat Suthat je méně turisty oblíbený než některé jiné chrámové komplexy ve městě, takže Vaše návštěva bude klidnější a důvěrnější.

Adresa: Bamrung Muang Road, Sao Chingcha, Phra Nakhon

Festival Songkrat v Chiang Mai

Obří houpačka

Hlavní turistické atrakce Bangkoku 2

Uprostřed rušného náměstí před chrámem Wat Suthat stojí asi nejpoutavější atrakce Bangkoku: teakový rám vysoký 27 m, tzv. Obří houpačka (Giant Swing). Postavena byla v 18. století pro použití při tradičních brahmánských (hinduistických) obřadech, později byla poškozena bleskem a zůstala na místě pouze na ozdobu. Kdysi představovala ústřední bod náboženského obřadu, který se konal každý rok v prosinci po sklizni rýže. Trojice mužů se střídaly v houpání na zavěšeném nebezpečně úzkém prkně do výšky 25 m i více „k nebi“, přičemž se snažili chytit do zubů váček stříbrných mincí. Král Rama VII. soutěž zakázal v roce 1932 poté, co došlo k řadě smrtelných úrazů.

 

Národní muzeum a palác Wang Na/Thonburi

Milovníci historie by měli věnovat alespoň polovinu dne národnímu muzeu země. Do poloviny 70. let to bylo jediné muzeum v Thajsku, což vysvětluje, proč je jeho sbírka tak velká a pestrá. Téměř každý exponát je popsán thajsky i anglicky a k dispozici jsou komentované prohlídky v angličtině, takže se můžete seznámit s pozoruhodnou starou i novodobou historií země. V areálu mezea se nachází Palác Wang Na/Thonburi krále Ramy I., který je v podstatně ve stejné podobě, jako kdysi, a představuje svědectví thajské historie. Návštěvníci zde mohou spatřit odznaky královské moci, náboženské a obřadní artefakty, keramiku, hry, zbraně, hudební nástroje a trůn vicekrále, a také působivou sbírku podobizen Buddhy lišících se podle doby vzniku.

Adresa: Na Phra That Road, Bangkok

 

Tržnice Chatuchak

Bangkokská rozsáhlá částečně krytá víkendová tržnice je největší na světě. Návštěvníci zde naleznou vše od šperků a náboženských obrazů až po potřeby pro domácí mazlíčky, lampiony a výborné pouliční jídlo. Chatuchak Market nabízí více jak 15 000 stánků prodávajících snad vše, co si dovedete představit, a snad jakýkoli suvenýr zde nejspíš dostanete mnohem levněji než jinde v Bangkoku. Je to skvělé místo, kde se můžete bavit s místními a ponořit se do každodenního života v zemi, takže přijďte brzy a nechte si volný zbytek dne, pokud chcete tržnici skutečně prozkoumat. Tržnice leží hned vedle stanice Kamphaengpecth (MRT) asi 5 minut pěšky od stanic Mochit Skytrain (BTS) a Suan Chatuchak (MRT)

 

Plovoucí trh Damnoen Saduak

Pokud byste si přáli ještě zajímavější zážitky z trhů, můžete si zařídit výlet na Damnoen Saduak, známý plovoucí trh v Ratchaburi (asi 1,5 hodiny od Bangkoku). Obliba plovoucích trhů vynesla Bangkoku přezdívku „Benátky východu.  Pamatujte však na to, že plovoucí trhy jsou velmi pro-turistická záležitost, takže nečekejte exkluznivní ráno strávené nakupováním na člunu; můžete tu však nakoupit čerstvé a lahodné potraviny a bavit se s místními v autentickém prostředí. Nejlepší způsob, jak se na trh dostat, je s výletem, jako jsou výlety lodí z Bangkoku, které trvají asi 9 hodin a zahrnují vyzvednutí z Vašeho hotelu a dopravu v klimatizovaném autobuse.

 

Khao San Road

Hlavní turistické atrakce Bangkoku 3

Je to proslulý baťůžkářský okrsek v Bangkoku plný hotelů, prodejců jídla, stánků s oděvy a cestovatelů ze všech koutů světa. Musíte se však obrnit trpělivostí, když zde budete: i když je okrsek svým způsobem barevný a vzrušující, davy, pachy a řvoucí hudba mohou být zkouškou i pro nejklidnějšího cestovatele. Přitom je Khao San Road rovněž skvělým místem, kde můžete zakoupit volné „rybářské“ kalhoty, které jsou stálicí šatníku každého batůžkáře v Thajsku. Dále si můžete projít poklady v knižním secondhandu a ochutnat pár skvělých indických pokrmů v restauracích v okolí.

 

Dům Jima Thompsona

Historický domov amerického podnikatele, který zmizel při cestování v Malajsii, dnes představuje pozůstatek starší doby v Bangkoku. Jim Thompson se usadil v Thajsku poté, co zde strávil nějaký čas ke konci II. světové války jako vojenský opravář, a rychle se stal známým jménem v thajském hedvábném průmyslu. Thompson byl odměněn Řádem bílého slona, což je významná pocta pro cizince, kteří udělali pro Thajsko něco významného. Thompsonův dům byl proměněn v muzeum nabízející pohled na jeho život a obchodování, a také na historii města a thajský hedvábný průmysl.

Adresa: 6 Soi Kasemsan 2, Rama 1 Road, Bangkok

 

Lumpini Park

Lumpini Park skýtá návštěvníkům zelenou oázu uprostřed ruchu a chaosu Bangkoku. Pobývat můžete v několika travnatých částech, těšit se ze stínu čínské pagody nebo vyplout ve člunu na jezero. Lumpini Park je skvělé místo, kde můžete strávit odpoledne a vnímat kontrast mezi tichým parkem a mrakodrapy tyčícími se kolem. Pamatujte na to, že v prostoru parku probíhaly v minulosti protivládní demonstrace, které se párkrát zvrhly v násilí,  takže si ověřte současnou politickou situaci, než se sem vydáte. Také se dívejte po mohutném asijském varanovi skvrnitém: často tyto živočichy můžete spatřit, jak se procházejí kolem jezera.

Kde: Rama IV Road, mezi silnicemi Ratchadamri a Witthayu 

 

Nákupní centrum Terminal 21

Nenechte se oklamat názvem připomínajícím letiště – jedná se o nákupní centrum patřící k nejlepším v Bangkoku, s výběrem místních i mezinárodních značek, a také spoustou jedinečných možností nákupů. Terminal 21 je unikátní ve více ohledech, a to i na thajské standardy. Každé jeho patro je vytvořeno na téma jiné světové metropole. Když sem vejdete na úrovni vlaků BTS, budete v Paříži; vyjdete-li o patro výše, budete Tokiu; v dalším patře se ocitnete vedle ikonické červené telefonní budky v Londýně. Zastoupen je zde také Karibik, San Francisco a Istanbul.

K dalším zajímavým nákupním centrům v Bangkoku patří luxusní Siam Paragon a přilehlý Siam Discovery, který nabízí obchody s mírnějšími cenami, zajímavé kavárny a superluxusní Virgin Active Siam Discovery, který se označuje na „největší tělocvičnu v jihovýchodní Asii“ (návštěvníci tu mohou lézt po skalách stěnách, vyzkoušet si antigravity-jógu nebo navštívit jedinečné spací kapsle „Sleep Pod“ nabízející maximální relaxaci).

 

Stánky s pouličním jídlem

Pokud chcete skutečně poznat Bangkok, musíte vyzkoušet místní kuchyni. Ochutnat byste měli především grilované maso a ryby, kořeněné nudle, čerstvé ovoce a pokrmy kari. Pokud si myslíte, že thajské jídlo znáte, čeká Vás překvapení – ať už jste dříve vyzkoušeli cokoli, nedá se to srovnat se zdejšími jídly. Bez problémů najdete prodejce dobrot po celém Bangkoku, takže budete moct absolvovat jeden z typických zážitků z Thajska, ochutnávat lahodná (a poněkud tajemná) jídla obklopeni chaosem a horkem města. Přitom jídlo patřící k nejlepšímu najdete přímo na Khao San Road, a to jak u stánků v ulici, tak v malých přístřešcích a restauracích hned u hlavní silnice, kde se prodává pad thai, pad see ew nebo sladká rýže mango sticky rice.

Hlavní turistické atrakce Bangkoku 4
Wat Arun

KDE SE UBYTOVAT

Bangkok je velkoměsto s mnoha okrsky, kde se návštěvníci mohou ubytovat a přitom míst dobrý přístup k památkám, nakupování a restauracím. Mnohé z nejlepších hotelů se nachází v historickém okrsku na břehu řeky, Riverside. Ne příliš daleko odtud leží Khao San Road, okrsek často vyhledávaný baťůžkáři a lidmi s omezeným rozpočtem, který přitom leží v blízkosti významných pamětihodností, jako je Velký palác, Wat Phra, Wat Pho a muzea. Sukhumvit je modernější okrsek s dobrými možnostmi nakupování a snadným přístupem k dalším částem města vlaky Skytrain. Naleznete zde především výběr hotelů střední třídy. Zde uvádíme některé oblíbené hotely v těchto klíčových okrscích.

Luxusní hotely: k nejlepším hotelům v Bangkoku patří superluxusní Mandarin Oriental 5* na Riverside, se skvělou polohou, krásnými jezírky a několika restauracemi včetně Riverside Terrace s výhledem na řeku Chao Phraya. Také luxusní, ale cenově lépe dostupný, je SO Sofitel Bangkok 5* se skvělými pokoji, zařízením i polohou. Pokud jde o luxusní ubytování v okrsku Sukhumvit, oblíbený butikový hotel Ariyasom Villa 4* představuje skvělou volbu s výběrem pokojů v různých stylech, všechny vkusně vyzdobené. Jedná se o moderní hotel se starosvětským kouzlem, na tichém místě, s pěkným bazénem a pozemkem.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: také na Riverside, ale s lepšími cenami, je Chatrium Hotel Riverside 5* skýtající výhledy na řeku. Hotel má krásný nekonečný bazén a několik restaurací. Park Plaza Bangkok Soi 18 4* je moderní hotel v Sukhumvitu skýtající dobrou hodnotu. Oblíbený je rovněž VELA Dhi Glow Pratunam 3* , s příhodnou polohou a dobrými cenami. Všechny uvedené hotely mají k dispozici bazén.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: pokud jde o polohu, těžko něco předčí Adamaz House 2* vzdálený jen kousek pěšky od Khao San Road a v blízkosti některých nejvýznamnějších atrakcí města. Hotel má základní, ale čisté pokoje. Phranakorn-Nornlen 3* je velmi oblíbený ekonomický hotel s dobrou polohou a prostředním ve stylu B&B. V Sukhumvitu naleznete Smart Suites 3* s příznivými cenami a kvalitními pokoji.

Akční nabídka ubytování:

.

TIPY A VÝLETY

Zvažte výlet: výlet s průvodcem může být nejpraktičtější volba, abyste se vyhnuli problémům spojeným se smlouváním o všechno a s hledáním taxi, které Vás odveze na Vámi místo. Ušetří Vám čas i nepříjemnosti, a navíc s sebou budete mít informovaného průvodce. Do nejslavnějších chrámů, jako je chrám ležícího Buddhy Wat Pho, se vydejte na komentovanou prohlídku se samostatným průvodcem.

Vydejte se ven z Bangkoku: některé z nejzajímavějších lokalit a zážitků se nacházejí kousek cesty od Bangkoku. Při celodenním výletu z Bangkoku do NP Khao Yai s možností jízdy na slonu pojedete džunglí, na voze taženém volem kolem rýžových polí, a budete pozorovat přírodu. Nebo se můžete vydat do Ayutthaya, staré metropole Siamu, podívat se na chrámy a místa kolem řeky Chao Phraya včetně plavby po řece. Je to jeden z nejoblíbenějších jednodenních výletů z Bangkoku, s vyzvednutím v hotelu a dopravou zpátky.

Buďte připraveni smlouvat: to platí většinou pro cestování taxi i nakupování na tržištích. Řidiči taxi v Bangkoku jsou známí tím, že si účtují příliš, takže se dohodněte na ceně předtím, než nastoupíte. Také můžete trvat na tom, aby řidič používal taxametr, a ten pak dobře sledujte, jestli správně funguje (někdy bývá zmanipulovaný, aby běžel rychleji, než má).

Využijte veřejnou dopravu: i při cestování s čestným řidičem taxi se může tato doprava prodražit vzhledem ke zdejší dopravě. Bangkok má dobrý systém veřejné dopravy s vlaky nad zemí i pod zemí (metro), které pokrývají velkou část města. Cestování autobusem může trvat dlouho kvůli dopravním zácpám, ale vlaky skýtají rychlý, snadný a levný způsob dopravy. Systém je intuitivní, cenově dobře dostupný a rychle ho pochopíte, takže se nebojte ho použít, když zde budete.

Připravte se na brutální horko. Ve městě není mořská bríza, která by ochlazovala tropická vedra, a žádná úleva od vlhkosti, když procházíte ulicemi Bangkoku. Takže pokud budete trávit den venku, naplánujte si mezitím nakupování pod střechou, kde najdete klimatizaci a trochu úlevy. Stále dodržujte hydrataci a používejte krém na opalování. Vyberte si bavlněné nebo lněné oblečení, a když budete v tržnici Chatuchak, kupte si deštník či klobouk.

Pozor na podvodníky:  jak už bylo uvedeno, řidiči taxi se často snaží účtovat přemrštěné částky nebo tvrdí, že jim nefunguje taxametr. Řiďte se svým úsudkem a jděte pryč od každého, kdo se Vám zdá nedůvěryhodný. Další podvod, na který je třeba si dávat pozor, se týká řidičů nebo průvodců, kteří Vám slíbí dopravit Vás do nějaké destinace, a pak během cesty začnou zastavovat na různých místech, obvykle to bývají klenotnictví nebo krejčovství. Tito řidiči dostávají provizi, když přivedou turisty, ale podniky bývají často předražené a nestojí za návštěvu. Trvejte na tom, aby Vás řidič odvezl do původní destinace, jinak odejdete. To obvykle vrátí věci zpět na správnou cestu – a když ne, rychle si můžete opatřit jiný taxík.