9 nejpozoruhodnější měst, která stojí za návštěvu

9 nejpozoruhodnější měst, která stojí za návštěvu 1

Vancouver, Kanada

Existuje mnoho důvodů, proč milovat tohle město na kanadském západním pobřeží: pozoruhodné hory, moře plné živočichů (včetně kosatek) a zelené lesy (kde se volně toulají medvědi) překonávají krásu města samotného, kde elegantní prosklené mrakodrapy odrážejí okolní výjevy. K tomu připojte pohodovou mentalitu mimořádně přátelských obyvatel, a budete mít skvělý cíl pro Vaši příští cestu – pokud ovšem nebude pršet.

Nejlepší doba k návštěvě: Vancouver je známý hojnými dešti na podzim, v zimě a na jaře, takže se snažte ho navštívit v době od června do září, kdy by počasí mělo být nejspolehlivější a nejsušší. 

 

Amsterdam, Nizozemsko

Hlavní kanály v holandské metropoli jsou lemovány tisícovkami historických cihlových budov, které tvoří estetickou jednotnost, přičemž zahrnují pamětihodnosti, bytové domy, restaurace, módní kavárny i nevěstince. Město patřící k nejpůvabnějším stylovým destinacím na světě je tvořeno úžasnou spletí romantických mostů a kanálů, malebných kamenných ulic, výrazně elegantní architekturou – a spoustou jízdních kol.

Nejlepší doba k návštěvě: Amsterdam navštivte nejlépe na jaře (duben-květen) nebo na podzim (září-listopad, těsně před nebo hned po letní hlavní turistické sezóně. Tak budete bojovat s menším množstvím turistů, zažijete mírnější teploty (počasí je známé svojí vrtkavostí), a tak budete moct poznat Amsterdam, jak ho znají místní, v jeho pohodové podobně.

 

Hongkong, Čína

9 nejpozoruhodnější měst, která stojí za návštěvu 2

Hongkong bývá také nazýván „Perla Orientu“ a nepochybně nabízí scenérii patřící k nejpůsobivějším a nejfotogeničtějím na světě. Vysoké mrakodrapy a futuristické budovy s pozadím v podobě zelených hor tvoří krásnou scenérii, jaká nemá ve světě obdoby. Kromě svého panoramatu je Hongkong také proslulý svým rušným životním stylem, přátelskými lidmi, skvělým přístavem, spoustou možností nakupování a širokou škálou restaurací a národních kuchyní.

Nejlepší doba k návštěvě: od poloviny září do konce února se město těší mírnému klimatu s teplými a slunečnými dny. V době od května do poloviny září může být horko a vlhko, přičemž nejvlhčí měsíc je srpen (kdy zároveň vrcholí sezona tajfunů).

 

Paříž, Francie

Monumentální náměstí, kostely staré staletí, slavné bulváry, řeka Seina a romantické mosty přes ni, velkolepé paláce a kamenné ulice v Montmartru činí z Paříže asi nejkrásnější a nejelegantnější město vůbec. Město světel inspirovalo malíře, sochaře, spisovatele, básníky a skladatele, ale také prakticky každou větší světovou metropoli. Když podniknete vyhlídkovou plavbu po Seině nebo budete pozorovat svět kolem z terasy kavárny, snadno pochopíte, proč si tolik lidí Paříž zamilovalo.

Nejlepší doba k návštěvě: nejlepší doba pro návštěvu Paříže je jaro (duben-červen) nebo podzim (září-říjen). V posledních letech byly v Paříži zaznamenány extrémní teploty v létě i v zimě, což je zřejmě dopad globálního oteplování. Vysoké teploty spolu se znečištěním vzduchu jsou nepříznivé pro návštěvu Paříže v létě.

 

Rio de Janeiro, Brazílie

Jedno brazilské rčení říká, že „Bůh stvořil svět za šest dní a sedmý den věnoval Riu“. Rio de Janeiro, které se může chlubit prostředím patřícím k nejdramatičtějším na světě, stále znovu ohromuje své návštěvníky. Když budete stát u slavné sochy Krista na vrcholu Corcovado nebo na vrcholu Cukrová homole, budete mít před sebou panorama patřící k nejúžasnějším na světě: tmavě modrý Atlantický oceán mísí s bělostí písečných pláží a svěží zelení bujné tropické vegetace. Je to skutečně „zázračné město“ (Ciudad Maravillosa), jak mu říkají místní.

Nejlepší doba k návštěvě:  jarní měsíce (září-říjen) jsou nejlepší dobou pro návštěvu Ria, kdy je zde suché, slunečné a teplé počasí. Léto je horké, ale také ho provází hojnost přívalových srážek. Nicméně léto je nejlepší doba pro návštěvu města, pokud se chcete zúčastnit bujarých oslav příchodu nového roku na pláži Copacabana nebo slavného karnevalu v únoru. Zima bývá chladnější (takže pláže mohou být v některých dnech nedostupné), ale většinou suchá a slunečná.

 

San Francisco, Kalifornie, USA

Umělecky orientované, bohémské a úžasné San Francisco s jeho nádherným zálivem leží na celkem 43 kopcích a vyvolává dojem plážového letoviska. Žádné jiné město v USA (a jen pár na světě) není tolik milováno svými obyvateli. Naleznete zde hojnost atrakcí, jako jsou zvonící tramvaje (cable cars), pozoruhodné mosty, nechvalně proslulá věznice Alcatraz, budova Ferry Building (ráj pro milovníky jídla) nebo lachtany u mola č. 39, takže nejlépe si město prohlédnete na kole.

Nejlepší doba k návštěvě: podzim (září -listopad) je nejlepší doba pro návštěvu San Franciska, kdy tu bývá teplo a slunečno. Také jaro je dobré, ale můžete očekávat trochu chladnější brízy. Město zaznamenává nárůst turistiky v létě, ale to není nejlepší čas pro návštěvu, protože město bývá často zahaleno mlhou (letní dny jsou poměrně chladné a neuvidíte slavné výhledy). Zimní dny v San Francisku často znamenají déšť a chladno (přestože jste v Kalifornii).

 

Řím, Itálie

Řím ležící na sedmi kopcích nad řekou Tiberou je pokladnicí památek inspirovaných velkolepou antickou architekturou a nacházejících se mezi krásnými náměstími a třídami. Lidé se obvykle vydávají do Věčného města kvůli jeho slavným památkám, takže k nezbytným zastávkám patří Vatikán se Svatopetrskou bazilikou, Koloseum a přilehlé Římské fórum, a náměstí Piazza Navona s fontánou Trevi. Ale nenechte si ujít ani méně známý okrsek Trastevere s jeho vybledlými paláci, malebnými ulicemi a pěknými domy vyzdobenými truhlíky s květinami.

Nejlepší doba k návštěvě: jaro (duben-červen) a podzim (konec září-říjen) jsou nejlepší dobou pro návštěvu Říma: teploty jsou mírné, dny slunečné a davy ještě ne tolik intenzivní. V létě se město  emží turisty a bývá zde nepříjemně horko. Zimy pak bývají značně chladné, mokré a ponuré.

 

New York City, USA

Velké jablko představuje základní kosmopolitní destinaci a definici velkoměstského životního stylu. Můžete zde navštívit muzejní sbírky patřící k nejlepším na světě, nakupovat dokud neodpadnete, navštívit špičkové představení a vybírat si z nepřeberného množství restaurací a podniků. I když není sporu o tom, že New York je pro návštěvníky drahý, je zde také spousta věcí, které můžete dělat zadarmo nebo skoro zadarmo.

Nejlepší doba k návštěvě: kdykoli – každé období nabízí spoustu důvodů pro návštěvu.  Začátek podzimu znamená čerstvý vánek, jasné slunce a příjemné teploty („indiánské léto“) a je to možná nejlepší doba pro návštěvu. V zimě může být chladno, ale také to znamená lepší ceny v hotelech. Jaro bývá krásné a obyvatelé města oslaví oblevu tím, že vyrazí do ulic, nakupují na venkovních trzích, dovádějí v Central Parku a dávají si jídlo venku. V létě může být nesnesitelně horko, takže se snažte vyhnout červenci a srpnu.

 

Kapské město, Jihoafrická republika

Naleznete zde pláže patřící k nejkrásnějším na světě, fantastické hory, zvlněné vinice, pozoruhodné silniční trasy a spousty módních barů i kvalitních restaurací, takže je obtížné najít lepší město pro Vaši dovolenou než než je jihoafrická Matka měst. K tomu připočtěte možnosti ubytování a služby patřící k nejlepším vůbec, a budete mít jednu z nejžhavějších destinací, kam se vydat (a jistě se sem budete chtít vracet).

Nejlepší doba k návštěvě: horké suché letní měsíce v Kapském městě trvají od konce října do března/dubna. Teploty dosahují svého vrcholu v době mezi prosincem a únorem, což je doba vhodná pro ty, kdo chtějí dovolenou na pláži.